
INTERVJUU | Südame-veresoonkonnahaiguseid aitab ennetada ja avastada eelkõige riskipõhine lähenemine
Kardioloogia Südame-veresoonkonnahaiguste sõeluuringute katsetamine ei ole maailmas häid tulemusi toonud. Palju tõhusam on riskipõhine lähenemine, mis arvestaks muuhulgas ka geneetilist soodumust. Mida nooremana oma riskidest teadlikuks saada, seda parem, rääkis kardioloog Margus Viigimaa.
Jardiance® (empagliflosiin) on esimene ja ainuke müügiloaga ravim Euroopas täiskasvanute sümptomaatilise kroonilise südamepuudulikkuse raviks, sõltumata väljutusfraktsioonist
Partnerite uudised Ettevõtted Boehringer Ingelheim ja Eli Lilly teatasid, et Euroopa Komisjon väljastas Jardiance®-ile (empagliflosiin) müügiloa täiskasvanutel sümptomaatilise kroonilise südamepuudulikkuse ravimiseks (1). Tänane pöördelise tähtsusega müügiluba teeb Jardiance®-ist esimese ja ainsa heakskiidetud raviviisi kõikidele täiskasvanutele, kellel esineb sümptomaatiline krooniline südamepuudulikkus. Südamepuudulikkuse ravi hõlmab kogu vasaku vatsakese väljutusfraktsiooni (LVEF) väärtuste spektrit, sh nii vähenenud kui ka säilinud väljutusfraktsiooniga südamepuudulikkus (vastavalt HFrEF või HFpEF).
Pöördelise tähtsusega kliinilise uuringu kohaselt on empagliflosiin esimene ravim, mis parandab statistiliselt olulisel määral südamepuudulikkuse näitajaid säilinud väljutusfraktsiooniga täiskasvanud patsientidel
Partnerite uudised Pöördelise tähtsusega III faasi kliinilise uuringu EMPEROR-Preserved kogu andmestiku kohaselt näitas empagliflosiin võrdluses platseeboga esmase liittulemusnäitaja (kardiovaskulaarne surm või südamepuudulikkuse tõttu hospitaliseerimine) esinemise suhtelise riski muljetavaldavat – 21% – vähenemist täiskasvanud säilinud väljutusfraktsiooniga südamepuudulikkuse (HFpEF) patsientidel. Uuringu esmane tulemusnäitaja paranes ühtviisi kõikides patsientide alarühmades: meestel ja naistel, diabeedi esinemisel või selle puudumisel, sõltumata väljutusfraktsiooni suurusest ja neerufunktsiooni näitajatest.
Kuhu suunata kroonilise koronaarsündroomiga patsient?
Kardioloogia Kroonilise koronaarsündroomi (KKS) või selle kahtlusega patsiente kohtab perearst sageli. Siia kuuluvad nii müokardiinfarkti põdenud kui ka koronaarangioplastika (PKI) või aortokoronaarse šuntimise (AKŠ) läbi teinud patsiendid. Sageli on aga keerulisemad patsiendid just need, kellel on alles kahtlus KKS-ile – see tähendab patsiendid, kellel on koormuspuhune kaebus rindkerevalule või õhupuudusele.
Jardiance® (empagliflosiin) sai Euroopas müügiloa vähenenud väljutusfraktsiooniga südamepuudulikkuse raviks
Partnerite uudised Firmad Boehringer Ingelheim ja Eli Lilly teatasid, et Euroopa Komisjon on andnud Jardiance®-ile (empagliflosiinile) müügiloa täiskasvanutel sümptomaatilise kroonilise vähenenud väljutusfraktsiooniga südamepuudulikkuse (süstoolse südamepuudulikkuse) ravimiseks. Ravimi näidustusi täiendati pärast seda, kui Euroopa Ravimiameti (EMA) inimravimite komitee (CHMP) oli 2021. aasta 20. mail andnud selleks positiivse soovituse.
Miks jõutakse südamepuudulikkuse optimaalse raviskeemini sageli liiga hilja?
Partnerite uudised Kroonilise südamepuudulikkusega patsientide raviskeemi kuuluvad angiotensiini konverteeriva ensüümi inhibiitorid, angiotensiini retseptori blokaatorid, beetablokaatorid ja mineralokortikoidi retseptori antagonistid, mis tõestatult vähendavad patsientide suremust ja hospitaliseerimiste sagedust. Vaatamata tõestatud kasule ja ravijuhendites toodud soovitustele on nende kasutamine ja doseerimine rutiinses kliinilises praktikas allpool kliinilistes uuringutes saavutatud taset ega ole viimase 20 aasta jooksul suurenenud. Kuna suremus ja korduvate hospitaliseerimiste sagedus on SP-patsientidel endiselt suur, on nende ravimite kasutamise parandamine kriitilise tähtsusega.
Veebiseminar: SGLT-2 inhibiitorid – mitte enam ainult diabeediravimid
Koolitused Südamepuudulikkuse ja kõrge riskiga patsientide raviskeemi lisatakse üha rohkem SGLT-2 inhibiitoreid, mis võib perearstides tekitada küsimuse: miks on haigele pandud raviskeemi SGLT-2 inhibiitor, kui haigel diabeeti ei ole.