Kuidas naha vananemist pidurdada?

Naha vananemine on loomulik osa inimkeha vananemisprotsessist, mis kulgeb oma rada pidi kõigis organites, kudedes ja rakkudes. Kui inimorganismi siseelundite vananemine on pilkude eest varjatud ja seda ei pruugi pikka aega märgatagi, siis naha vananemine annab aimu kogu organismi vananemisest. 

Lamatiste teket saab ära hoida või vähendada

Lamatis on lokaalne naha- ja/või nahaaluskoe kahjustus, mis tekib tavaliselt luueendite piirkonnas surve mõjul või surve, nihkumise ja hõõrdumise koosmõjul. Lamatised halvendavad pikaks ajaks inimese elukvaliteeti, tekitavad vajaduse hooldus- ja abivahendite järele, seeläbi suureneb omakorda kasutatavate tervishoiuteenuste kulu. Samas on lamatiste tekkimist võimalik ära hoida või vähendada.

Päikese kahjulik mõju ja selle ennetamine

Visuaalseid naha vananemise märke võib liigitada peamiselt nelja kategooriasse: kortsud / tekstuuri muutus, sidekudede elastsuse vähenemine (ptoos), vaskulaarsed kõrvalekalded (veresoonte lõtvumine) ja pigmentatsioonihäired. Eluaja jooksul muutub naha väljanägemine mitte ainult kronoloogilise vananemise ja sisemiste protsesside tõttu, vaid ka väljastpoolt tulenevate faktorite tõttu, nagu näiteks gravitatsioon, UV-kiired (UVK), õhusaaste ning 
elustiil ja harjumused – toitumisharjumused, tubakasuits, haigused, stress. Artikkel keskendub UVK kahjulikule mõjule ja selle visuaalsetele ning silmaga nähtamatutele ilmingutele, tüsistustele ning mõju ennetamisele ehk naha kaitsmisele. 

Uudised


Kroonilisest südamepuudulikkusest

Arenenud riikides esineb südamepuudulikkust 1–2%-l täiskasvanutest. Vanusega südamepuudulikkuse esinemissagedus kasvab, olles näiteks üle 70-aastaste seas 10% või enam (1). On seega üsna tõenäoline, et südamepuudulikkusega patsient on sage nähtus nii perearstikeskuses kui ka apteegis. 

Metaboolne sündroom ja mehe reproduktiivhaigused

Metaboolne sündroom on haiguste “kvartett”, mida iseloomustab ülekaalulisus, kõrgvererõhktõbi, vererasvade ainevahetuse häire ning kõrgenenud veresuhkrutase. On teada, et metaboolne sündroom suurendab diabeedi ja südamehaiguste tekke riski. Metaboolne sündroom mõjutab ka reproduktiiv­haiguste kujunemist. Artiklist saab ülevaate, milline otsene või kaudne mõju on metaboolsel sündroomil mehe reproduktiivtervisele. 

Diabeediuudised


Ägeda valu ravi apteekri vaatepunktist

Valu on ebameeldiv sensoorne ja emotsionaalne kogemus, mis on seotud kudede olemasoleva või potentsiaalse kahjustusega või on kirjeldatav sellise kahjustuse mõistetega (4). Ägeda valu ravist annab artiklis ülevaate dr Katrin Keerma.

Sisuturundus: Tõnismäe Südameapteek – sinu tervise eest ööpäev läbi valvel

Legendaarne Tõnismäe valveapteek oli avamise ajal 1939. aastal Baltimaade moodsaim apteek. Täna on Tõnismäe Südameapteek üks Tallinna kahest ööpäev läbi avatud apteegist, kus töötamine on sealsete proviisorite sõnul äärmiselt vaheldusrikas ning kust ravimeid saab isegi haigestunud papagoi.

Väljendunud soolatüügas allub raskesti ravile

Tüükad on inimkonnaga kaasas käinud aegade algusest, tekitanud frustratsiooni ning ebamugavust patsientide ja arstide hulgas juba vanas Kreekas ja Roomas. Condyloma acuminatum ehk kondüloom oli tuntud naha infektsioosne haigus juba kaks tuhat aastat tagasi, mil seda kirjeldas Hippokrates (460–370 eKr). Tänapäeval kasutusel olev sõna verruca võeti kasutusele alles 17. sajandil.

Rasedusaegne kõhukinnisus võib põhjustada elukvaliteedi langust

Kõhukinnisus on probleem, mis võib raseduse ajal mõjutada naise elukvaliteeti, heaolu ja igapäevategevusi. Sageli langeb pikaajalise kõhukinnisuse korral töövõime, võivad tekkida pea- ja lihasevalu, üldine närvilisus ning unehäired. 

SOS-pillid aitavad vähendada abortide arvu

Eestis on ajavahemikul 1992–2015 nii abortide üldarv kui ka abortide arv 100 fertiilses eas naise kohta jõudsalt vähenenud. Legaalselt indutseeritud (st naise omal soovil või meditsiinilistel näidustustel tehtud) abortide üldarv oli 1992. aastal vastavalt 25 803 ning abortiivsuskordaja 69,6. 2015. aastal olid need näitajad aga vastavalt 4919 ning 16,9. Sealjuures ei kasutanud ligikaudu kaks kolmandikku naistest vahetult enne rasestumist ühtegi rasestumis­vastast vahendit (12). Abortide arvu vähenemisel mängib rolli nii fertiilses eas naiste teadlikkuse kasv kui ka igapäevaselt kasutatavate ja erakorra­liseks raseduse vältimiseks mõeldud rasestumis­vastaste vahendite kättesaadavus. Siinsest artiklist saab põhjalikuma ülevaate SOS-pillidest.

Hammaste tundlikkuse ennetamine on lihtsam kui ravi

Tundlikud hambad võivad olla katsudes hellad, on valulikud, kui puutuvad kokku külma või kuumaga, hapu või magusaga. Haiget võib teha isegi peale puhutav õhk. Kuidas liigse tundlikkuse tekkimist ennetada ja tundlike hammaste eest hoolitseda, selgitab hambaarst Kaja Kiige.

Pisaravool võib viidata kuivale silmale

  • Pille Tein
  • Triin Keller
  • Kristel Harak
  • Reili Rebane
  • Telli ajakiri
Sageli kuuleme inimesi kurtmas, et pikemat aega arvuti- või teleriekraani jälgides muutub nägemine uduseks. Ka kurdetakse õues tuulise ilmaga silmade vesitsemise või lausa pisaravoolu üle. Nende nähtuste tegelik põhjus on silmade kuivus.    

Apteekrid pooldavad üleminekut proviisoriapteekidele

Novembris tellisid Eesti Apteekrite Liit (EAL) ja Eesti Proviisorite Koda (EPK) uuringufirmalt RAIT Faktum & Ariko uuringu, et saada teada, kuidas apteekrid tegelikult omandipiirangusse suhtuvad. Lisaks kohtusid EAL ja EPK paljude apteekide juhatajatega üle kogu Eesti.

Ravimite tarneraskused võivad mõjutada ravitulemusi

Ravimite tarneraskused on sage ja tõsine probleem nii Eestis kui ka mujal – mõnikord nõuab see raviskeemide muutmist ning vahel ohustab koguni patsientide ravitulemusi.

Timo Danilov: Eesti Apteekide Ühendus soovib jõuda riigiga kokkuleppele omandireformi tähtaja pikendamises

2018. aasta märtsist alates on Eesti Apteekide Ühenduse (EAÜ) juhatuses senise ühe asemel kaks juhatuse liiget. Lisaks Kristiina Sepale tegutseb nüüd juhatuse liikmena ka Timo Danilov, kes ütles, et tema suurim eesmärk on jõuda riigiga kokkuleppele omandireformi tähtaja pikendamises. Samuti on oluline leida lahendus praegustele mitteproviisoritest omanikele kuuluvatele haruapteekidele, mis 9. juunil 2019 peavad haruapteekide asumise piirangute tõttu oma tegevuse lõpetama.