Diabeedikonverents 2020: uusimad teadmised 2. tüüpi diabeedist

Med24 toimetaja

Med24 toimetaja

med24@med24.ee
Sel aastal tuli kevad teisiti ja tuleb teisiti ka sügis. Koroonapandeemia on mõjutanud kõikide ja eriti meedikute elu. Loodame siiski, et saame tänavusel diabeedikonverentsil kohtuda näost näkku ja vahetada uusimaid teadmisi 2. tüüpi diabeedist.

Põhja-Eesti Regionaalhaigla sisehaiguste kliiniku endokrinoloog-ülemarst Anu Ambose sõnul on teadaolevalt diabeetikutel mittediabeetikutest kaks korda kõrgem risk põdeda koroonainfektsiooni raskelt ja neli korda kõrgem risk sattuda selle tõttu hingamisaparaadi alla või surra. Dr. Ülle Jakovlev Ida-Tallinna Keskhaiglast jagab oma teadmisi ja kogemust COVID-19 infektsioonist diabeetikutel.

"DAPA-HF ja EMPEROR-Reduced uuringud on näidanud SGLT2 inhibiitorite efektiivsust südamepuudulikkuse ravimisel nii 2. tüüpi diabeediga kui mittediabeetikutest patsientidel. CREDECNE ja mitmed teisedki uuringud on veenvalt näidanud SGLT2 inhibiitorite nefroprotektiivset mõju. Kas edaspidi on dapagliflosiin ja empagliflosiin antidiabeetikumid või hoopis südamepuudulikkuse või kroonilise neeruhaiguse ravimid?" toob Ambos välja. 

Kuidas peaks toimuma endokrinoloogide, kardioloogide, nefroloogide ja perearstide koostöö nende ravimite kasutamisel, diskuteerivad Põhja-Eesti Regionaalhaigla arstid Anu Ambos, Pentti Põder ja Merike Luman ning Linnamõisa Perearstikeskuse perearst Katrin Martinson. Diskussiooni juhib professor Vallo Volke Tartu Ülikooli Kliinikumist.

Alati on olulisel kohal olnud küsimused: „Mis see kõik maksma läheb?“ ja „Kas meil raha jätkub?“. Loodame saada vastuse Haigekassa juhatuse esimehelt Rain Laanelt.

Lisaks on kavas ettekanded diabeetilisest neerukahjustusest: mikroalbuminuuriast siirdamiseni, diabeetilisest maksakahjustusest, diabeedi ja reumatoloogia puutepunktidest.

Põhja-Eesti Regionaalhaigla endokrinoloogia ülemarst Mart Roosimaa vahendab värskeid uudiseid ja uuringutulemusi EASD-lt.

Oodatud on kõik diabeedihuvilised!

Lisainfo ja registreerumine

 

Jaga