HPV-vastase vaktsineerimise teavitusega jäädi hiljaks

Iga uue vaktsiiniga tõstavad selle vastased kohe pead, kuid tundub, et ametnikele tulid vaktsineerimisvastased üllatusena.    

Helve Kansi: patsiendi kõhklusi tuleb hajutada

Viljandi perearsti Helve Kansi sõnul on väga oluline see, et kõik arstid räägiksid patsiendile ühte ja sama juttu. Kui perearst pingutab ja saavutab midagi, siis teiste arstide öeldud mõtlematu sõna võib selle hetkega ära nullida. 

Haigekassa vaatab tervisekeskuste toimimist laiemalt

Eesti Haigekassa ravikindlustushüvitiste osakonna juht Kersti Esnar kinnitas, et haigekassa jaoks on väga oluline, mida perearstid esmatasandi tervisekeskuste nõuetest arvavad ja millist sisendit nad annavad. Nii on esmapilgul jäigana tundunud tervisekeskuste ruuminõuded samm-sammult paindlikumaks muutunud.

Lõppeva aasta olulisematest sündmustest

Perearstide jaoks 2017. aastal olulisi ja esiletõstmist väärinud teemasid, sündmusi ning saavutusi meenutasid Le Vallikivi ja Andres Lasn Eesti Perearstide Seltsist, Kaija Kasekamp ja Anneli Taal sotsiaalministeeriumist ning Pille Saar terviseametist.

Pilk konverentsikalendrisse

Kevadhooaeg toob traditsioonilised konverentsid, millel on kindel koht perearstide koolituskalendris, aga kavas on ka uus konverents, kus arutatakse koostööd apteekritega.

Ägedad respiratoorsed nakkused lapseeas

Ägedad respiratoorsed infektsioonid (ÄRI) on iga perearsti leib. Lapseeas põetakse harilikult 3–8 ägedat respiratoorset viirushaigust aastas (1). Viirus õnnestub isoleerida 80%-l ÄRI-dega haigestunud lastest, samas on ka 30%-l tervetest lastest leitav mõni viirus (2). Üldiselt on lastel ja täiskasvanutel samad patogeenid, kuid lastel esineb täiskasvanutest sagedamini Moraxella catarrhalis’t ja bokaviiruseid. 

Nodoosne erüteem on enamasti iselimiteeruv

Nodoosset erüteemi peetakse hilist tüüpi immuunvastuseks, mittespetsiifiliseks muutuseks, mis tekib paljude erinevate haiguste korral ja kokkupuutel teatud antigeenidega. Erinevatel andmetel kuni 72%-l juhtudest võib haigus olla idiopaatiline või jääb põhjus ebaselgeks.

Kui menopausist tingitud sümptomeid saab leevendada, siis peaks seda tegema

Lääne-Tallinna Keskhaigla günekoloog dr Katrin Kask rääkis mõningatest menopausi aspektidest ja tõi välja, et kui meil on võimalik üleminekuea sümptomeid natukenegi leevendada ja aidata elukvaliteeti parandada, siis peaksime seda tegema.

Seljavaluga patsiendi käsitlus esmatasandil

Alaseljavalu teema on aktuaalne, probleemseid patsiente on palju. Enamasti on tegemist hea prognoosiga, sageli iseparanevate mittespetsiifiliste probleemidega. Samas ei tohi unustada, et nii äge kui ka krooniline lülisamba piirkonna valu võib olla ka ohtliku halva prognoosiga haiguse sümptom. Need seisundid on vaja õigel ajal diagnoosida ja ravida. Kuidas seda teha parimal võimalikul viisil?

Liigeste kaitsmine ja taastusravi podagra korral

Nagu kõigi teiste põletikuliste liigesehaiguste nii ka podagra korral on oluline osa taastusravil. Kuna aga podagra on krooniline haigus, siis on ilmselt mainimatagi selge, et käegakatsutavaks tulemuseks ei piisa üksikutest kaootilistest taastusravi protseduuridest või kuuridest.

Reumaatiline põletikuprotsess võib kahjustada ka silmi

Kroonilisi reumaatilisi haiguseid on harjutud seostama liigesekahjustustega ning tegelikult on need multisüsteemsed. Tihti on põletikulisest protsessist haaratud ka silmad. Silmadel ja liigestel on palju ühiseid koostisaineid, näiteks hüaluroonhape silma klaaskehas ja sünoviaalvedelikus, 2. tüüpi kollageen liigeskõhre ja sarvkesta ning klaaskeha koostises, agrekaan on proteoglükaan nii silmas kui ka liigestes. Mehhanisme, mis soodustavad silmahaiguste teket, uuritakse ja avastatakse pidevalt.    

Parkinsonismist perearstile

Parkinsonistlik sündroom on heterogeense tähendusega, sest on iseloomulik paljudelele liigutushäiretele, mille all mõistetakse nii idiopaatilist kui geneetilist Parkinsoni tõbe, süptomaatilist parkinsonismi kui ka atüüpilisi parkinsonistlikke sündroome. Samas võib paljude neurodegeneratiivsete haiguste korral esineda üksikuid parkinsonismile viitavaid sümptomeid.     

Uus ACC/AHA hüpertensiooni ravijuhis toob haiguse käsitlusse mitmeid muutusi

Äsja Ameerika Südameassotsiatsiooni (AHA) ja mitmete teiste erialaorganisatsioonide koostöö tulemusena ilmunud uues täiskasvanute hüpertensiooni ravijuhises on võrreldes varasemaga olulisi muudatusi, sh on muutunud vererõhu klassifikatsioon, mis tähendab, et hüpertoonia diagnoosi võib saada senisest väiksemate vererõhuväärtuste juures.

Laste kõne üldises arengus on viimastel aastatel toimunud muutused

Lapse arengust rääkides alustatakse sageli kõne arengule hinnangu andmisest. Esimesed laused hinnangus on, et laps ei räägi, räägib vähe, lapse kõnest on raske aru saada. Kõne kui peamise kommunikatsioonivahendi areng viitab sageli lapse üldisele arengule, sest teadmisi, mille alusel seoseid moodustada, saame kõne kaudu. Seepärast on tähtis jälgida lapse suhtlemist ja kasutatavate suhtlusvahendite arengut võimalikult varakult, et vajadusel õigeaegselt sekkuda ja abi anda.

Peavalud lastel

Peavalu on sage kaebus kõigis vanuserühmades inimestel, sealhulgas ka lastel (1). Primaarsed peavalud, põhiliselt migreen ja pingetüüpi peavalu, esinevad kogu maailmas olenemata rassist, etnilisest päritolust või sotsiaalmajanduslikust korrast. On tõenäoline, et primaarsed peavalud esinevad juba esimesel eluaastal, kuigi imik peavalu kaevata ei oska. Siiski esinevad esimestel eluaastatel pigem sekundaarsed peavalud (2). 

Haigusjuht: diabeet ja pahaloomuline haigus

  • Külvi Peterson
Diabeet ja vähk on mõlemad väga levinud haigused, mis mõjutavad kogu maailmas inimkonna tervist. Ligikaudu 8–18% vähihaigetest põeb kaasuvalt ka diabeeti. Diabeedi ja vähi koosesinemist on järjest enam kirjeldatud just 2. tüüpi diabeedi korral ning seda näiteks maksa-, endomeetriumi-, kolorektaal- ja rinnavähihaigetel. Eelnevast lähtudes on näiteks Ameerika Vähiühingu ja Ameerika Diabeediassotsiatsiooni konsensusotsusega diabeeti põdevatel patsientidel näidustatud vähi sõeluuringud (1).

Algoritm


Venekeelne resümee


Uudised


Tallinna Perearstide Selts kuulutas välja 2017. aasta tegija ja ämbri!

Traditsiooniliselt kuulutab Tallinna Perearstide Selts aasta lõpul välja peremeditsiini puudutavate teemade raames aasta tegija ja aasta ämbri tiitlid.    

Sisuturundus: Angiotensiiniretseptor neprilüsiini inhibiitorid – uus klass südamepuudulikkuse ravimite hulgas

2016. aastal lisandus Euroopa Kardioloogide Seltsi südamepuudulikkuse ravijuhisesse uue ravimiklassi esindajana angiotensiiniretseptor neprilüsiini inhibiitor (ARNI) sakubitriil/valsartaan, mis on Eestis müügil Entresto* nime all. Ravim on järjest sagedamini kasutusel ka Eestissüdamepuudulikkusega patsientide hulgas. Käeoleva artikli eesmärk on anda ülevaade ravimi toimemehhanismidest, kasutamise näidustustest ja kõrvaltoimetest.

Sisuturundus: Kaugelearenenud Parkinsoni tõve ravi

Mis on kaugelearenenud Parkinsoni tõbi? Et sellel küsimusele vastata, peaksime arutlema, millal Parkinsoni tõbi üldse algab. Tõenäoliselt on selle algus palju aastaid enne, kui motoorsed sümptomid alguse saavad. Kui patsiente küsitleda, siis selgub, et nn mittemotoorsed sümptomid olid palju aega enne motoorsete sümptomite algust. Nii võib leida Parkinsoni tõve haigetel kõhukinnisust mitukümmend aastat enne, kui tekkis rahutreemor, hüpomiimia, bradükineesia või posturaalne ebastabiilsus.

Sisuturundus: Öine enurees lapseeas

Õdede konverentsil räägiti muutustest immuniseerimiskavas ja suhtumisest vaktsineerimisse

Pereõdede sügiskonverentsil räägiti muu hulgas muutustest immuniseerimiskavas, suhtumisest vaktsineerimisse ja krooniliste haigustega laste vaktsineerimisest.