Müügiesindajate tegevuse mõju farmaatsiapraktikale Eesti üldapteekide näitel

2015. aastal valmis proviisoriõppe uurimistöö, mille eesmärk oli välja selgitada apteekrite arvamusi müügiesindajate töö sisu ja tegevuse mõju kohta apteegipraktikale. Uurimuse autorid tutvustavad uurimistulemusi.    

Uudised


Sclerosis multiplex - erakordne muutus ravis vaid mõne aastakümnega

Sclerosis multiplex (SM) on olnud kuni kõige viimase ajani maailma üks kõige dramaatilisem närvihaigus. Esiteks tabab see peamiselt kahekümnendates eluaastates noori inimesi, teiseks polnud sel haigusel kuni 1990. aastateni mingisugust ravi. Ja kuigi sellest haigusest ei saa keegi täiesti terveks ka tänapäeval, on muutused ravis olnud viimastel aastatel tõesti erakordsed. 

Laste kõhukinnisus

Kõhukinnisus on sage vaevus igas vanuses inimestel, esinedes teaduskirjanduse andmetel 0,7–29,6 protsendil isikutest üldpopulatsioonis. Laste kõhukinnisuse tõttu paluvad lapsevanemad sageli nõuandeid ja ravisoovitusi ka apteekrilt.

Enne reisi tuleb varasemad vaktsineerimised üle kontrollida

Nii eksootilisematesse sihtkohtadesse kui ka Euroopasse reisides tasub varasemad vaktsineerimised aegsasti üle kontrollida ning uurida ka kindla reisipiirkonnaga seotud riskide ja nende ennetamise kohta. 

Eesti Akadeemilise Farmaatsia Seltsi stipendiumi pälvis Annela Toom

Eesti Akadeemilise Farmaatsia Seltsi (EAFS) ja Ungari ravimifirma Gedeon Richteri järjekorras teise 1000 euro suuruse stipendiumi sai Tartu ülikooli proviisoriõppe 5. kursuse tudeng Annela Toom töö eest "Haavaraviks sobivate klooramfenikooli sisaldavate nanofiibrite stabiilsusuuring".

Kardioloogiline patsient ootab just temale suunatud nõuandeid

Põhja-Eesti regionaalhaigla kardioloogiakeskuse teadusjuht professor Margus Viigimaa kinnitab, et kardioloogiliste patsientide teadlikkus on aastatega tunduvalt kasvanud ning arsti poole pöördutakse aina spetsiifilisemate küsimustega. 

Müokardiinfartki ravi kestab kogu elu

On ülioluline, et müokardiinfarkti põdenud patsient teadvustaks endale haiguse kroonilist iseloomu ning kogu elu kestva ravi vajalikkust. Selleks vajab patsient nõustamist ja julgustamist.

Personaliseeritud ravimite valmistamine printimistehnoloogiate abil

2D- ja 3D-printimise tehnoloogiad võimaldavad ohutult ja efektiivselt toota kohandatud ravimit ükskõik millise patsientide alarühma jaoks nii haiglas kui ka apteegis ja isegi kodus. Ülemaailmne paindlik ravimite tootmine printimise abil ei toimu tõenäoliselt kohe, sest uute toodete jaoks vajalike reguleerivate nõudmiste väljatöötamine võtab aega, siiski on see muutus lähitulevikus vägagi võimalik.

Apteeker kui esmane nõuandja tubakast loobumisel

Apteekrid on sageli esimesed, kellelt küsitakse nõu ja abi suitsetamise mahajätmisel. Seetõttu on apteekritel oluline ülesanne tubakast loobumise protsessi käivitamisel: suitsetajat kuulda võtta, temale selgitusi ja nõuandeid jagada ning loobumiseks õigeid suunised anda. 

Sisulised ootused 2016. aastaks

Apteekrite liidu esinaine Ülle Rebane, Magnumi kontserni suuromanik Margus Linnamäe ja ravimiameti peadirektor Kristin Raudsepp teevad kokkuvõtteid möödunud aastast ja räägivad, mida loodavad uuelt aastalt.