Nii ei saa jätkuda ja meil on võimalus olukorda muuta

Head kolleegid, tänan teid suure võimaluse eest! Igasugune kriis ja jama on tegelikult võimalus. Võimalus uuendusteks. Siinkohal ei tähenda uuendused midagi täiesti uut, vaid sama asja tegemist paremini/lihtsamini/efektiivsemalt – ma ei kirjutanud meelega odavamalt, sest uuenduslikkus võib, aga ei pruugi olla odav.

Kristi Kalvet: põletav probleem on lastepsühhiaatri kättesaadavus

Lastepsühhiaater käib Saaremaal vastuvõtte tegemas ainult neljal korral aastas, kuigi vajadus erialaspetsialisti järele on oluliselt suurem, rääkis Kuressaare Perearstikeskuses suvel tööle asunud perearst Kristi Kalvet.

Ametiaega alustas Eesti Perearstide Seltsi uus juhatus

29. septembril valiti uus Eesti Perearstide Seltsi juhatus. Uurisime värske juhatuse liikmetelt, milliste ootustega nad ametiajale vastu läksid ja mis eesmärgid nad endile juhatuse liikmena on püstitanud. Seltsi juhiks valiti Elle-Mall Sadrak, kelle mõtetest ja ootustest saab lugeda selle ajakirjanumbri arvamusrubriigist.

Le Vallikivi: kui madalale oleme valmis laskuma?

Perearst Le Vallikivi, kes juhtis Eesti Perearstide Seltsi aastatel 2017–2023, rääkis Eesti Perearstide Seltsi aastakonverentsil kompromissidest, mida on esmatasandil tehtud, ning palus mõtiskleda, kui moraalselt madalale ollakse valmis edaspidi laskuma.

Noppeid tänavuselt perearstide seltsi aastakonverentsilt

Septembri lõpus kogunesid Viljandis Ugala teatrimajas oma aasta tähtsündmusele, Eesti Perearstide Seltsi aastakonverentsile sajad perearstid üle Eesti. Tänavusel konverentsil otsisid perearstid ja tervishoiukorraldajad lahendusi võrdse ja patsiendikeskse perearstiabi tagamiseks kõigis Eesti piirkondades. Artikkel toob lugejateni ülevaate konverentsi kolmandas sessioonis kõlanud ettekannetest.

Tagasi tervishoidu, erialaks peremeditsiin: „Kõige raskem ja huvitavam eriala!“

Tänavu võeti peremeditsiini erialale vastu 36 residenti, nende seas mitu arsti, kes lõpetasid ülikooli juba 1990ndatel. Uurisime neilt, kui keeruline oli arstiks tagasi tulla ning miks nad valisid just peremeditsiini.

Esteetilisest meditsiinist erialaspetsialistide pilgu läbi

Esteetilise meditsiini valdkonnas on viimastel aastatel olnud areng väga kiire ning pidevalt tuleb juurde uusi ravitehnoloogiaid ja -võimalusi. Küsisime valdkonna ekspertidelt, millised on nende hinnangul praegused esteetilises meditsiinis pakutavad ravivõimalused Eestis ja kuidas suudetakse sammu pidada mujal maailmas levivate uuendustega.

Respiratoor-afektiivsed hood – paroksüsmaalne teadvushäire imikul ja väikelapsel

„Päästeamet kuuleb, tere! Mis on juhtunud?“ „Ma ei tea, mis juhtus. Mu kahe aasta vanune laps on teadvuseta. Ta küll jonnis, aga siis hakkas kõvasti nutma ja siis järsku lõpetas ta hingamise ja on näost sinine. Appi, mis see on?! Ta lihtsalt on, ei hinga, ei tee midagi. Isa on lapsega, üritab teda üles raputada. Ta vist nüüd hakkas hingama. Palun tulge kiiresti!“

Erektsioonihäire on multifaktoriaalsete põhjustega häire

Erektsioon on seljaajurefleks, mille tekitab perifeerne ja tsentraalne närvisüsteem, seda alates peenise füüsilisest puudutusest või vaimsest stiimulist. Erektsioonis osalevad erinevatel tasemetel närvisüsteem, veresoonkond ja endokriinne süsteem (1, 2). Erektsioonihäire on defineeritud kui püsiv või korduv võimetus saavutada või hoida erektsiooni, mis oleks piisav vahekorra läbiviimiseks.

Eakate inkontinents

Uriiniinkontinents (UI) kujutab endast uriini soovimatut leket, mis põhjustab patsiendile sageli palju füüsilisi ja sotsiaalseid muresid. Eelkõige sotsiaalse stigmatiseerituse ja häbi tõttu võib näiliselt lihtne probleem osutuda inimest täielikult koju aheldavaks probleemiks.

Fookuses on edoksabaan: ohutus, efektiivsus, ravisoostumus

Edoksabaan on otsese toimega suukaudne antikoagulant (OSAK), faktor Xa inhibiitor, mida kasutatakse tromboosi profülaktikas ja ravis nii kodade virvendusarütmia kui ka süvaveenitromboosi korral. Euroopa Ravimiamet kinnitas edoksabaani kasutamise, lähtudes uuringutest ENGAGE AF-Timi 48 ja Hokusai VTE, tavadoosis 60 mg x 1 ja vähendatud doosis 30 mg x 1 neile, kellel on mõõdukas kuni oluline neerupuudulikkus (CrCl 15–50 ml/min), kehakaal

Häälekäheduse põhjused

Häälekähedus on subjektiivne termin, mida kasutatakse sageli väga erinevate häälehäirete kirjeldamiseks. Häälehäirete korral ei vasta hääl kasutaja nõudmistele, vanusele või soole. Muutunud võib olla hääle üldine kvaliteet, sagedus, valjus või jõudlus, mille tulemus on takistatud suhtlus ümbritsevate inimestega ja seeläbi ka elukvaliteedi halvenemine.

Leukotsütoosi diferentsiaaldiagnostika

Leukotsütoos ehk leukotsüütide absoluutarvu suurenemine vereanalüüsis > 10,5 E9/l on kliinilises praktikas sage leid ning seda võib ühtlasi olla keeruline interpreteerida. Leukotsütoosi põhjuseid on palju, alates healoomulistest, füsioloogilistest ja reaktiivsetest muutustest ning lõpetades pahaloomuliste, sh vereloomehaigustele viitavate muutustega. Analüüsi tõlgendamisel on esmatähtis arvesse võtta patsiendi vanust ja sugu, lisaks mõjutab leukotsüütide arvu rasedus, füüsiline koormus, stress, suitsetamine, teatud toidud, tsirkadiaanne rütm ja selle erisused. (1–3)

ESBL-positiivse bakteriga patsient perearstipraksises

Väljend „laiendatud toimespektriga beetalaktamaasid (ingl Extended Spectrum Beta-Lactamase, ESBL)“ viitab beetalaktamaasidele, mis on võimelised hüdrolüüsima kolmanda põlvkonna tsefalosporiine, neljanda põlvkonna tsefalosporiine ja monobaktaame.

Allergeenispetsiifiline immuunravi – võimalus allergiat muuta

Allergilised haigused on ühed sagedasemad kroonilised haigused, mis võivad oluliselt halvendada patsiendi elukvaliteeti. Allergiliste haiguste korral on esmane soovitus allergeeniga kontakti vältimine, kuid alati ei ole see võimalik ega ka piisavalt efektiivne.

Kolorektaalne vähk – millal kahtlustada ja mida kahtluse korral teha?

Kolorektaalne vähk (KRV) on esinemissageduselt meestel kolmas (eesnäärme ja kopsuvähi järel), naistel teine (rinnavähi järel) vähipaige, surmapõhjuselt meestel teine ja naistel kolmas vähk.

Konnasilmade ja soolatüügaste põhjused ning ravi

Konnasilmad ja soolatüükad on levinud healoomulised nahamoodustised. Mõlemaid võib kohata labajalgadel, need võivad teha valu ja tihti olla ka kosmeetiliselt häirivad. Artikli eesmärk on anda ülevaade soolatüügaste ja konnasilmade olemusest, diagnoosimisest, ravist ja ennetusest. Artiklis ei käsitleta anogenitaalseid tüükaid.

Silmahaigustest perearstile

29. septembril toimus Viljandis Eesti Perearstide Seltsi aastakonverents, mille raames sai osaleda ka silmahaiguste töötoas. Töötuba juhendas Põhja-Eesti Regionaalhaiglas ja Silmalaseris töötav silmaarst ja silmakirurg dr Inger Heleen Viikna.

Ameerika Südameassotsiatsiooni uus kontseptsioon: kardiovaskulaarne-neeru-metaboolne sündroom

Kuna südamehaigused, neeruhaigused, 2. tüüpi diabeet ja rasvumine on väga tugevalt omavahel kattuvad, on Ameerika Südameassotsiatsioon (AHA – American Heart Association) esmakordselt defineerinud uue sündroomi, mida nimetatakse kardiovaskulaarseks-neeru-metaboolseks sündroomiks (CKM – cardiovascular-kidney-metabolic syndrome). CKM-sündroom põhjustab enneaegset haigestumust ja suremust, eeskätt südame-veresoonkonnahaiguste suure koormuse.

Soovite tellida ajakirja Perearst?

Perearst – eelistatuim meditsiiniväljaanne perearstide seas.

Huvitavaid uuringuid Euroopa Diabeediuuringute Assotsiatsiooni aastakonverentsilt

Tänavu oktoobris toimus Saksamaal Hamburgis juba 59. korda Euroopa Diabeediuuringute Assotsiatsiooni (EASD) aastakonverents. Mitmepäevase konverentsi teadusprogramm oli mitmekülgne: tutvustati silmapaistvamaid teadusuuringuid, keskenduti põhjalikult praegustele ravivõimalustele ning vaadati ka tulevikku. Artikkel annab ülevaate valikust konverentsil tutvustatud uuringutest.

Uudiseid Euroopa Kardioloogide Seltsi kongressilt

Euroopa Kardioloogide Seltsi (European Society of Cardiology, ESC) 2023. aasta kongress toimus 25.–29. augustil veebis ja Amsterdamis. Kongress pidi toimuma Madalmaade pealinnas juba 2020. aastal, kuid toona korraldati COVID-19 pandeemia tõttu üritus vaid veebipõhiselt.