Loomisel uus IT-arenduste keskus

Oktoobris jõudis avalikkuseni uudis, et sotsiaalministeerium soovib e-tervise sihtasutuse kinni panna ning selle ülesanded viia üle uude loodavasse valitsusasutusse – tervise ja heaolu infosüsteemide keskusesse.    

Eero Merilind: kuni diagnoosini võiks patsiendi omavastutus olla suurem

Tervishoiusüsteemi rahastamise üle arutlenud perearst Eero Merilind pakub ühe võimalusena tõsta patsiendi omaosalust kuni diagnoosini, mis suurendaks inimese vastutust ja tooks süsteemi raha juurde.

Hoo saab sisse Esmatasandi Koolitus-arenduskeskus

Eesti Perearstide Seltsi (EPS) juhatuse meeles mõlkus juba aastast 2008 mõte esmatasandi tervishoiutöötajaile suunatud koolituskeskuse avamisest, kuid erinevatel põhjustel oli keskus siiani loomata. Täna saab rõõmuga teatada, et aastal 2016 on hea mõte saanud teoks ning Esmatasandi Koolitus-arenduskeskus (EKAK) sündinud.

Eriarstiabi esmane diagnostika perearsti pädevusse?

Neli riigikogu liiget saatsid valitsusele arvamuse andmiseks eelnõu, mille sisuks on laiendada perearstide õigusi, lubades neil vastava kvalifikatsiooni olemasolul tegeleda eriarstiabi esmase diagnostikaga.

Fookuses parimad praksised

Eesti Perearstide Seltsi aastakonverentsil jagati tunnustust 54 parimale praksisele üle Eesti. Ajakiri Perearst võttis nende hulgast luubi alla kolm eriilmelist praksist – Pirita-Kose Perearstikeskuse, Andri Meriloo arstikabineti Haapsalus ja Kadrina Tervisekeskuse.

Eesti Perearstide Seltsi juubelikonverentsil tunnustati parimaid

15.–16. septembril toimus Rakveres perearstide seltsi 25. aastapäeva tähistav konverents, kus lisaks põnevatele ettekannetele ja töötubadele tunnustati parimaid praksiseid.    

Originaalravimid või geneerilised ravimid. Miks ja kellele?

Artikli eesmärk on korrata üle mõned olulisemad originaal- ja geneerilisi ravimeid puututavad mõisted ning käsitleda levinumaid aspekte, mida jälgida patsiendile geneerilise ravimi soovitamisel. 

HIV-testimiste hulka peab suurendama

HIV-infektsiooni leviku pärssimiseks tuleks leida üles võimalikult palju nakatunuid, et neil esimesel võimalusel alustada ARV-ravi, kuna ravi on profülaktika. Nakatunute otsimisel on oluline teada, et kahtlustada tuleb kõiki, sõltumata east või elukommetest.

Kasvajamarkerite määramine ei peaks kuuluma perearsti tavapraktikasse

Tartu Ülikooli Kliinikumi laboriarstid Katrin Reimand ja Kaja Vaagen selgitasid, et kasvajamarkerid ei võimalda üldjuhul varakult vähki avastada. Kasvajamarkerite peamine kasutusala on pigem haiguse prognoosi ja raviefekti hindamine ning kasvaja retsidiivi varane avastamine, mistõttu jääb nende laborist tellimine ja tõlgendamine peamiselt onkoloogide või teiste eriarstide pädevusse.

OSCAR-test annab lapseootel naistele südamerahu

Eesti Naistearstide Selts võttis vastu sünnieelse diagnostika juhendi, mille kohaselt alates 01.03.2016 peab Eestis kõigile naistele, kes jõuavad naistearsti vastuvõtule enne 14. rasedusnädalat, pakkuma kombineeritud esimese trimestri sõeluuringut (1).

Äge neeruvaagnapõletik võib olla eluohtlik

Püelonefriit ehk neeruvaagnapõletik võib tüsistuda neeru armistumisega ning kroonilise neeruhaigusega. Äge põletikureaktsioon võib süveneda sepsiseni ning olla eluohtlik. On oluline tunda haiguse kulgu, eristamaks komplitseerumata püelonefriiti komplitseeritust. Püelonefriidist ning selle võimalikust ravist annab ülevaate Annika Adoberg.

Kontratseptsioonist menopausi eel ja selle ajal

On teada et 30. eluaastatel hakkab naise viljakus tasapisi vähenema ning pärast 40. eluaastat tekib üsna järsk langus. Kas siis enam on üldse vaja rasestumisvastaseid vahendeid kasutada ning kui on vaja, siis milliseid neist tohib tarvitada, millised tuleks pigem noorematele naistele jätta? Millises vanuses võib rasestumisvastaste meetodite kasutamise üldse lõpetada?

Kuidas ennetada korduvaid alumise urotrakti infektsioone postmenopausis?

Korduvate tsüstiitide ning mitmete muude urogenitaalse atroofiaga seotud haiguste ja seisundite preventsiooniks ning raviks kasutatakse tänapäeval järjest enam lokaalselt manustatavat östrogeeni.

Töötervishoiuarst soovitab: tervis algab liikumisest

Ida-Tallinna Keskhaigla töötervishoiukeskuse juhataja, töötervishoiuarsti Karin Sarapuu sõnul on kontoritöötajate suurimad ohutegurid vähene liikumine, sundasendid ja ületöötamine. Seega on oluline jälgida, et töökeskkond oleks mugav ja vastavuses töötaja füsioloogiliste eripäradega.

Laps tuleks lutist võõrutada enne kaheaastaseks saamist

Imikutel ja väikelastel on suur vajadus imemise järele, paljud saavad selle vajaduse rahuldatud rinnaga toitmise abil, suurem osa imikuid kasutab siiski ka lutti. Eaga imemisvajadus väheneb ning kui laps saab söögi ja joogi kätte imemiseta, oleks hambumusprobleemide vältimiseks mõistlik lutist loobuda. 

Hoolikalt valitud lutt terviseprobleeme ei tektia

Seisukohti, kas beebi peaks kasvama lutita või lutiga, on seinast seina. Uuemad uuringud ütlevad, et kui lutt on hoolikalt valitud ning beebi seda pidevalt ei ime, ei tekita lutt ka terviseprobleeme. Kuidas vanemaid luti kasutamisel ning luti ja lutipudeli valikul nõustada, juhendab ämmaemand Triinu Adlas.    

Hüpertensioon on enamat kui kõrge vererõhk: lipiiditaset langetavast ravist hüpertensioonipatsientidel

Perearstide patsientide seas on palju kõrgvererõhktõvehaigeid, kellele keskmise ja suure kardiovaskulaarse riski korral on näidustatud lipiiditaset langetav ravi. Ravi alustamisel kehtib reegel: mida varem, seda parem. Ravi määramisel tuleb silmas pidada erinevaid riskitegureid – mitme teguri kombinatsioon võib anda suurema üldriski. 

Uudised

EASD konverentsi uudised

30.oktoobril toimus Tallinnas Diabeedikonverents, kus endokrinoloogia eriala resident dr Lisette Lindam tutvustas Euroopa Diabeediassotsiatsiooni (EASD) aastakonverentsil esitletud diabeediuudiseid. 

EASD: Diabeediravi intensiivistamine ja makrovaskulaaarsed sündmused

Terviseökonomist Noam Kirson Ameerika Ühendriikidest rääkis EASD konverentsil ravi intensiivistamisest ja selle seosest makrovaskulaarsete tulemuste esinemissagedusega 2. tüüpi diabeediga patsientidel. 2. tüüpi diabeediga patsientide seas tehti uuring, mis hõlmas 40 000 haiget. Sama uuringurühm on teostanud varem ka analüüsi mikrovaskulaarsete tüsistuste seostest ravi intensiivistamisel. 

EASD 52. konverentsil oli suur tähelepanu ravimitel ja nende positiivsel toimel kardiovaskulaarsüsteemile

Tänavu septembris Münchenis toimunud Diabeediassotsiatsiooni (EASD) aastakonverents, suurim rahvusvaheline diabeedikonverents, oli järjekorras juba viiekümne teine. Eestist osales teiste hulgas konverentsil ka Põhja-Eesti Regionaalhaigla endokrinoloog Anu Ambos, kes nõustus oma muljed jagama.    

EASD: Enamik Eestis kasutatavatest diabeediravimitest on kardiovaskulaarselt ohutud

Sel aastal toimunud EASD 52. konverentsil tutvustati uuringuid, mis suutsid parandada kardiovaskulaarseid tulemusnäitajaid. Diabeedi ravi ja kardiovaskulaarse riski seoseid hinnanud teadusuuringute alusel on enamik meil kasutusel olevatest 2. tüüpi diabeedi ravi preparaatidest südamele ja veresoonkonnale ohutud, kinnitas Põhja-Eesti Regionaalhaigla endokrinoloog Mart Roosimaa.


Anu Ambos: EASD konverents kinnitas. et praegune diabeedimaailm on väga põnev

Tänavu septembris Münchenis toimunud Diabeediassotsiatsiooni (EASD) aastakonverents, suurim rahvusvaheline diabeedikonverents, oli järjekorras juba viiekümne teine. Eestist osales teiste hulgas konverentsil ka Põhja-Eesti Regionaalhaigla endokrinoloog Anu Ambos, kes nõustus oma muljed jagama.    

ESC konverents: ülevaade maailma suurimalt kardioloogiakonverentsil

Euroopa kardioloogide seltsi (ESC) tänavust konverentsi kirjeldatakse kui maailma suurimat ja mõjukamat üritust kardioloogiavallas. 27.–31. augustil Roomas toimunud konverentsil käsitleti viie päeva jooksul 150 kardiovaskulaarteemat, peeti 500 ekspertsessiooni ning esitati 11 000 ülevaadet. Kongressil oli 30 000 osalejat enam kui 140 riigist. Ülevaate ESC kongressi olulisematest teemadest ning uutest juhistest annavad prof Margus Viigimaa, dr Priit Kampus ning dr Tiina Uuetoa.