Maailma parim arst on perearst – Sina, mu kallis kolleeg!

19. mai on rahvusvaheline perearstide päev. Päev, mis on mõeldud tunnustamaks just nimelt meid, perearste. Perearst on kõige ägedam arst üldse, mitmepalgeline selle parimas tähenduses: natukene nagu ema, natukene nagu õpetaja, natukene nagu sõber, natukene nagu detektiiv, natukene nagu politsei, natukene kõike.

Ene Arro: suurim rõõm on minu patsiendid

Riisipere pikaaegne perearst Ene Arro on arstiametit pidanud 42 pikka aastat, neist 30 aastat perearstina. 1. mail annab ta oma praksise pärast edukat inkubatsiooniaastat üle noorele kolleegile. Ene Arro sõnab, et see on suur õnn, et leidis noore ja tubli kolleegi, kes tema praksise ja patsiendid enda hoolde võtab.

Alustas Eesti Perearstide Seltsi taskuhääling

Aprilli alguses alustas Eesti Perearstide Seltsi taskuhääling. Esimeses osas jagasid perearstid Piret Rospu, Marje Oona ja Kristi Kalvet kogemusi, kust leiavad nemad uut meditsiinikirjandust ja kuidas filtreerivad välja olulisema.

Kas ministeeriumile on alkoholitootjate majanduslikud huvid olulisemad kui Eesti inimeste tervis?

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi kavatsus vähendada Eestis alkoholireklaami piiranguid tõstatab küsimuse, mida peab ministeerium olulisemaks: kas alkoholitootjate ja reklaamitegijate kasumit või Eesti rahva tervist ja heaolu? Arstina näen oma igapäevatöös, kuidas alkohol hävitab inimeste tervist ja elusid, seepärast tegi sellest kavatsusest kuulmine mind ühtaegu kurvaks ja vihaseks.

Esmatasandiga seotud arengukavad loodetakse valmis saada enne aasta lõppu

Esmatasandi tervishoiu, kiirabi ja haiglavõrgu arengukavad tahetakse esitada ühise paketina käesoleva aasta lõpus, oktoobris-novembris, rääkis esmatasandi tervishoiu arengukava koostamist juhtiv professor Ruth Kalda.

Vähene liikumine kui üks südame-veresoonkonnahaiguste riskitegur

Südame-veresoonkonnahaigused on ülemaailmselt peamine surmapõhjus, nõudes igal aastal umbes 17,9 miljonit inimelu (1). Üks oluline südame-veresoonkonnahaiguste riskitegur on vähene liikumine või füüsiline passiivsus, mis hõlmab regulaarse füüsilise aktiivsuse puudumist ja pikaajalist istumist.

Mittetraumaatiline aordi dissektsioon

Aort on inimkeha suurim veresoon, mis saab alguse aordiklapist ning lõppeb niudearterite bifurkatsiooniga. Klassikaliselt jaotatakse rinna- ehk torakaalaort kolmeks osaks: ülenev aort, aordikaar ja alanev torakaalaort. Diafragma ehk vahelihase kõrguselt saab alguse kõhuaort. Kaks haigust, mis enim aorti mõjutavad, on aneurüsmid ja dissektsioonid. Ilmselt suudab iga arst patsiendile hästi ära seletada, mis on aneurüsm, aga dissektsiooni olemust on mõnevõrra raskem lahti mõtestada.

Õietolmuallergiad ja nende ravivõimalused

Aprilli esimesel päeval toimus veebiseminar, kus Pärnu Haigla allergoloog dr Maire Link rääkis õietolmuallergiast.

Bronhiaalastma ja unehäirete seosed

Uneapnoe ja astma mõjutavad teineteist mitmete hingamisteede interaktiivsete patoloogiliste mehhanismide kaudu. Nii uneapnoe kui ka astma levimus järjest kasvab. On leitud, et uneapnoe levimus astmahaigete hulgas on üsna suur (38–70%).

Veriköha harvem esinevad põhjused

Veriköha ehk hemoptüüs on sümptom, mis iseloomustab vereeritust kõrist allpool olevatest hingamisteede struktuuridest. Veriköha on tingitud veresoonte rebenemisest bronhides või kopsudes ning viitab sageli hingamisteede või kopsuparenüümi rasketele haigusseisunditele. Veriköha võivad põhjustada väga erinevad haigused ja selle põhjus tuleb alati kindlaks teha.

Sagedasemate hingamis- ja kuseteede infektsioonide ambulatoorne diagnostika ja ravi

Praeguse juhendi eelkäija „Sagedasemate haiglaväliste infektsioonhaiguste diagnostika ja ravi algoritmid perearstidele“ valmis ligi 20 aastat tagasi, 2005. aastal. Sellest ajast on toimunud olulisi muutusi nii diagnostikavõimalustes kui ka raviseisukohtades. Järjest suurenevaks globaalseks probleemiks on saanud haigustekitajate kasvav antibiootikumiresistentsus (1). Resistentsuse ohjamise meetmed hõlmavad nii diagnostika kui ka antibiootikumide kasutamise optimeerimist. Seetõttu tegid Eesti Laborimeditsiini Selts, Eesti Perearstide Selts ja Eesti Infektsioonhaiguste Selts taotluse Tervisekassale sagedasemate infektsioonhaiguste diagnostika ja ravi juhendi uuendamiseks.

Väikelaste suutervis

Varajane lapseea kaaries (ingl early childhood caries, ECC), mida varem nimetati lutipudelikaarieseks, on üle maailma üks levinuim krooniline haigus, mille käes kannatab umbes 1,76 miljardit piimahammastega last. Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) andmetel esineb see sõltuvalt riigist 25–43%-l kolmeaastastest ja noorematest lastest.

Esmaabi hambatraumade korral

Traumaatilised hambavigastused võib laias laastus jagada kolmeks: avulsioon – kui hammas tuleb välja koos juurega –, kroonimurd – kui eemaldub osa hambakroonist – ja luksatsioon – kui esineb traumajärgne hamba asendi muutus. (1)

Veritsushäire kahtlusega patsiendi käsitlus esmatasandil

Veritsushäired on grupp harvikhaigusi, mille korral on häiritud hemostaasi erinevad etapid ning mille tulemuseks on spontaansed või traumajärgsed ebaproportsionaalsed verejooksud. Veritsushäire võib olla pärilik või omandatud. Artikkel annab ülevaate veritsushäire kahtlusega patsiendi käsitlusest esmatasandil.

D-vitamiini tarbimise harjumuste mõju seerumi 25(OH)D-vitamiini tasemele

Läti arstide ja teadlaste rühm1 viis 2022. aasta novembrist kuni 2023. aasta juunini läbi uuringu2, mille raames koguti ja analüüsiti teavet Läti täiskasvanud elanike D-vitamiini3 tarbimise harjumuste kohta ning määrati kindlaks D-vitamiini eri vormide ja annuste mõju seerumi 25(OH)D-vitamiini (edaspidi seerumi D-vitamiin) tasemele. Uuringu vahe- ja lõpptulemused avaldati Läti arstide liidu meditsiiniajakirja Latvijas Ārsts 2023. aasta märtsi- ja septembri- kuni detsembrinumbrites.

Terapeutiline ultraheli: miks ja millal kasutada?

Ultraheli on helilaine, mis on kõrgema sagedusega kui need helid, mida inimene kõrvaga kuulda suudab. Ultraheliravi ei ole elektriravi, kuigi ultraheliaparaatides tekitatakse helilaine, mõjutades kindlate omadustega materjali (kristalli, kvartsi või keraamikat) kõrgsagedusliku vahelduvvooluga.

Täiskasvanute ATH diagnoosimine ja ravi jätkamine perearsti juures

Kuigi viimasel ajal on jäänud mulje, et aktiivsus- ja tähelepanuhäire (ATH) näol on tegemist uue häirega, mida aeg-ajalt ka kerge negatiivse varjundiga „moehaiguseks“ nimetatakse, pole tegemist kaugeltki uue, moodsa aja probleemiga, vaid pika ajalooga häirega, mille sümptomite kliinilist olulisust on täheldatud juba enam kui kahe sajandi vältel. Esmased sellekohased kliinilised teated pärinevad Euroopast.

Vaimse tervise õe olulisus ja roll esmatasandil

Vaimsele tervisele on viimastel aastatel hakatud aina rohkem tähelepanu pöörama. Inimeste teadlikkus erinevatest vaimse tervise häiretest on suurenenud ning julgetakse rohkem ka abi otsida.

Soovite tellida ajakirja Perearst?

Perearst – eelistatuim meditsiiniväljaanne perearstide seas.

Uudised