Personaalmeditsiini märgiline mõju tervishoiule

Personaalmeditsiin on lähiaastatel Eesti tervishoiusüsteemile tugevat mõju avaldamas. Suures pildis on Eesti olnud selle valdkonna arendamisel strateegiliselt julge ja kiire. Kuhu oleme praeguseks personaalmeditsiiniga jõudnud ja mida toob lähitulevik?

Priit Välja: oluline on oma töötajaid hoida

Lisaks residentuuriõpingutele ja tööle on psühhiaatria eriala resident Priit Välja Eesti Nooremarstide Ühingu juhatuses ning osaleb ka residentide esindajana meditsiini valdkonna nõukogu aruteludel. Tema sõnul on residentuuriõppega Eestis praegu üldiselt hästi, kuid alati on ka arenguvõimalusi ning -ideid.

Uus juhendmaterjal avab transtervishoiu põhitõdesid inimõiguste vaatenurgast

Mõttekoda Praxis avaldas 2024. aasta märtsis koostöös Eesti LGBT Ühingu ja Sotsiaalministeeriumiga transtervishoiu juhendmaterjali, mille eesmärk on aidata Eesti tervishoiutöötajatel läheneda transinimeste tervishoiuvajadustele inimõiguseid austaval viisil.

Alustas Eesti Perearstide Seltsi taskuhääling

Aprilli alguses alustas Eesti Perearstide Seltsi taskuhääling. Esimeses osas jagasid perearstid Piret Rospu, Marje Oona ja Kristi Kalvet kogemusi, kust leiavad nemad uut meditsiinikirjandust ja kuidas filtreerivad välja olulisema.

Kohtuarsti ja raviarsti kokkupuutepunktid isikuekspertiisi tegemisel

Alates 1. jaanuarist 2024 töötab Eestis 20 kohtuarsti, kelle hulka kuuluvad kohtuhistoloog, kohtuantropoloog ja kohturadioloog. Lisaks omandab kohtuarsti eriala kaks kohtuarst-residenti.

Piret Veerus: kaitseme oma eriala arendamise kaudu tegelikult naiste õigusi laiemalt

Eesti Naistearstide Seltsi president Piret Veerus rääkis seltsi eesmärkidest ja günekoloogia valdkonna arengusuundadest ning tõi välja, et Eesti head perinataalabi ja vastsündinute suremuse näitajad ei ole ainult hea kliinilise töö tulemus, vaid kliinilist poolt toetab ka seadusandlus.

Hemorroidide diagnoosimine ja ravivõimalused

Hemorroidide korral on tegemist normaalse koega, mis on olemas kõikidel inimestel. Tavaliselt hemorroidid endast märku ei anna ja mingeid vaevusi ei põhjusta. Kui tekivad vaevused, siis neil on kaks põhilist patofüsioloogilist tegurit: sidekoe nõrkus ja pärakukanali rahuolekurõhu tõus. Artikkel annab ülevaate hemorroidide diagnoosimisest ja ravivõimalustest.

Anaalfissuur on päraku­piirkonna valusaim haigus

Anaalfissuur ehk päraku lõhe (fissure in ano) on anaalkanali limaskesta haavandit meenutav defekt, mis ulatub anaalkanali keskjoonel linea dentata’st (üleminekujoon sooleepiteelilt anodermile) perianaalsele nahale. Tavaliselt tekib lõhe anaalkanali tagaseinale, kuid harva ka eesseinale. Veelgi harvem tekib lõhe samaaegselt nii pärakukanali taga- kui ka eesseinale, sellist patoloogiat näeme tavaliselt sagedamini naistel (1).

Takistatud defekatsiooni sündroom

Kõhukinnisus on ülemaailmselt levinud probleem, mis mõjutab kuni neljandikku inimestest (1). Vastavalt Rooma III kroonilise kõhukinnisuse kriteeriumitele on see arv siiski väiksem, ulatudes veidi üle 10% (2).

Veri väljaheites – kuidas käsitleda sellise sümptomiga patsienti?

Kuigi vere esinemine väljaheites on sage probleem, ei vaata umbes 40% inimestest enamasti või mitte kunagi oma väljaheidet või end puhastades tualettpaberit ja vaid 15%, kes verd märkavad, küsivad nõu arstilt.

Kuidas käsitleda fibroadenoomiga patsienti?

Rinnakaebustest on kõige kiiremat tähelepanu ja tegutsemist nõudev uue sõlme, tüki või moodustise leid rinnast. Ootamatult rinda tekkinud sõlme korral on oluline välistada rinnavähk ning seetõttu tuleks kõiki uusi rinnamoodustisi uurida piltdiagnostika ning sageli ka koeproovi abil. Sageli on rinnasõlme korral tegemist fibroadenoomiga (FA), eriti noortel naistel. Artikli eesmärk on ühtlustada fibroadenoomide käsitlust ning vähendada patsiendi ja arsti muret selle healoomulise muutuse jälgimisel.

Immunoglobuliinide asendusravi võimalused primaarse ja sekundaarse immuunpuudulikkuse korral

HyQvia on inimese normaalimmunoglobuliin koos rekombinantse inimese hüaluronidaasiga (rHuPH20) subkutaanseks manustamiseks. 20. märtsil toimus esmakordselt veebipõhine seminar Baltic Connect Meeting, kus immuunpuudulikkusega tegelevad arstid Rumeeniast, Taanist, Eestist, Lätist ja Leedust jagasid oma kogemusi HyQvia (inimese normaalimmunoglobuliin (10%) ja rekombinantne inimese hüaluronidaas) kasutamisel.

Kodade virvendusarütmiaga patsientide hemodünaamiline ja biokeemiline profiil ning 65-aastaste ja vanemate kodade virvendusarütmiaga patsientide antikoagulantravi Eestis

Artikli eesmärk on tutvustada laiemale lugejaskonnale lühidalt ja kokkuvõtvalt minu doktoritööga seotud kodade virvendusarütmiaga (KVA) patsientidega läbiviidud uuringute põhilisi tulemusi.

Diabeet ja sport

Maailmas on umbes 450 miljonit diabeediga inimest, neist 90–95% põeb 2. tüüpi diabeeti. 1. tüüpi diabeediga inimesed on spordimeditsiinis olulised, kuna sportliku soorituse tippvanuses on valdavalt insuliinravi vajavad sportlased. Nemad aga vajavad täpsema suunitlusega meditsiinilist kontrolli, soovituslikult multidistsiplinaarses meeskonnas.

Rauddiglütsinaat – üks parimatest rauasooladest

Nii füsioloogiliselt, toksikoloogiliselt kui ka toitumisalaselt on mõistlik kasutada väikseimat annust elementaarset rauda, mis vastab rauaprofülaktika kriteeriumitele. Raua võimaliku negatiivse mõju tõttu teiste oluliste kahevalentsete katioonide, näiteks tsingi ja mangaani imendumisele soolestikus ning sooleepiteeli kahjustamise ohu tõttu vabade radikaalide moodustumisel soole limaskestas peaks manustatav rauakogus olema võimalikult väike.

Vanemlikud oskused ja vanemate tervis mõjutavad diabeediga laste ravitulemust

1. tüüpi suhkurdiabeet (T1D) on lastel ja noorukitel sage krooniline haigus, mida diagnoositakse kogu maailmas. T1D on kõige sagedasem diabeedivorm lastel ja noorukitel, moodustades ligikaudu 90% kõikidest diabeedivormidest (1). Tegemist on multifaktoriaalse etioloogiaga autoimmuunse haigusega, mille tagajärjel lõppeb insuliini tootmine. Haigus on eluaegne ja tervistav ravi siiani puudub. T1D-sse haigestumine ei näita vähenemise tendentsi.

Endometrioos – tänapäeva naise mitmetahuline terviseprobleem

Endometrioos on süsteemne krooniline östrogeenist sõltuv haigus, mis mõjutab miljoneid naisi üle maailma. See on seisund, kus emaka limaskest kasvab väljaspool emakat, mis võib põhjustada tugevat valu, viljatust ja muid tõsiseid terviseprobleeme, millel on oluline mõju elukvaliteedile.

Stabiilse kroonilise obstruktiivse kopsuhaigusega patsiendi medikamentoosne ravi

Krooniline obstruktiivne kopsuhaigus (KOK) on levinud, ennetatav ja ravitav haigus, mida iseloomustavad püsivad hingamisteede sümptomid ja õhuvoolu takistus hingamisteedes ehk obstruktsioon. KOK-ile on iseloomulik krooniline ja progresseeruv haiguse kulg.

Laste protseduuriaegne valuravi erakorralise meditsiini osakonnas

Valu on ebameeldiv sensoorne ja emotsionaalne tunne, mis seostub tegeliku või potentsiaalse koekahjustusega (1). Ägedal valul võivad olla nii lühi- kui ka pikaaegsed negatiivsed toimed. Vahetud valu kogemisega seotud tagajärjed on hirm ja ärevus, aga ka valu kogemisest põhjustatud hüperalgeesia.

Naise tervise konverents: soolestiku mikrobioota võlu ja valu

Tänavu naistepäeval, 8. märtsil toimus Viru konverentsikeskuses järjekorras juba 18. naise tervise konverents, mis keskendus seekord soolestikule. Oma teadmisi jagasid nii arstid kui ka teadlased ning loengud keskendusid eelkõige soolestikku haaravatele haigustele ning inimese mikrobioomile, põimides üldteadmiste vahele naiste eripärasid ja rasedusega kaasnevaid muutuseid.

Uudised


Soovite tellida ajakirja Lege Artis?

Lege Artis – artiklid arstilt arstile. Lege Artise mitmekülgse teemavaliku hulgast leiab praktilise väärtusega ja huvitavaid artikleid iga meditsiinivaldkonna esindaja.