Raske õppustel, kergem lahingus

Eesti tervishoiupoliitika fookus on seni olnud peamiselt suunatud efektiivsusele. Ja tõesti, olemegi saanud üheks efektiivsemaks tervishoiusüsteemiks läänemaailmas. Kriisivalmiduse teema eriline olulisus meditsiinisektoris jõudis aga inimeste ja riigijuhtide teadvusesse suuresti alles COVID-19 pandeemia käigus ja võimendus veelgi 2022. aasta veebruaris, kui Venemaa alustas totaalrünnakut Ukraina vastu.

Liisa Vipp: soovitan noortel arstidel saada töökogemusi ka väiksemates haiglates

Ida-Tallinna Keskhaigla aasta arst Liisa Vipp soovitab noortel arstidel kaaluda töötamist ka väiksemates kohtades, kasvõi valveid tehes. See on küll raske, kuid annab väärtusliku kogemuse ja avardab silmaringi.

Mart Ustav: loodan tulevikus head koostööd arstidega

Biotehnoloogiaettevõte Icosagen Cell Factory võitis Eesti aasta ettevõtte tiitli. Icosageni juht akadeemik Mart Ustav rääkis, et ettevõtte järgmistes arenguetappides soovitakse teha tihedat koostööd ka arstidega.

Ravimiohutus – ravimi teekond müügiloa taotlemisest turustamiseni

Kui arst ravimi välja kirjutab ja apteeker selle patsiendile ulatab, siis tavaliselt ei juurelda pikemalt selle üle, kuidas ravim müügile on jõudnud. Peamine, et preparaat oleks müügiloaga ja registris, sest see annab kindluse, et ravimiga on kaasas adekvaatne teave ning ravim on tõendatult ohutu, kvaliteetne ja tõhus.

Peremeditsiini kriisikonverentsi diskussioon: kuidas oleme valmis järgmiseks kriisiks?

Eestis hakati alles hiljuti tegelema tervishoiu kriisiplaaniga. Milline on praegu meie valmisolek kriisiks, seda arutati 3. novembril toimunud peremeditsiini kriisikonverentsil.

Juveniilsed osteokondroosid

„Tere, mis sulle muret teeb?“ „Põlved. Pärast trenni hakkavad valutama. Kehalises ka.“ „Kui vana oled? Mis trenni teed?“ „13. Käin kergejõustikus ja korvpallis. Varem valutasid kannad ka, aga enam mitte.“ Eelnev dialoog on küll kirjanduslik liialdus, aga nii algab laias laastus kolmandik lasteortopeedilisi ambulatoorseid konsultatsioone.

Ülevaade käte ülekoormussündroomidest ja -vigastustest

Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) on kirjeldanud tööga seotud luu-lihaskonna haigusi kui multifaktoriaalseid haigusi, rõhutades, et nende väljakujunemisel tuleb arvestada ka väljaspool tööd tehtavaid igapäevaelus ettetulevaid füüsilisi tegevusi.

Vähk Eestis: haigestumus 2020, elulemus 2016–2020 ja hematoloogilised kasvajad 2011–2020

Eesti vähihaigestumusstatistika põhineb kogu rahvastikku hõlmava vähiregistri andmetel, mille peamine ülesanne on tagada võimalikult täielik ja usaldusväärne vähijuhtude registreerimine. Tänu vähiregistri pikaajalisele andmestikule on Eestis põhjalik ülevaade vähi esinemisest läbi aastakümnete. 2023. aastal saab Eesti Vähiregister ametlikult 45-aastaseks.

Kopsuvähk mittesuitsetajatel

Suitsetamist hakati seostama kopsuvähki haigestumisega 1930. aastatel ning see on tänaseni peamine kopsuvähi riskitegur, kuna sigaretisuits sisaldab mitmeid kartsinogeenseid ühendeid, nagu nitroosamiinid, polütsüklilised aromaatsed süsivesinikud nind akrüülamiid (1). Siiski on paljud diagnoosi saanutest ka mittesuitsetajad.

Mastektoomiajärgne rinna rekonstruktsioon

Rinna rekonstruktsioon tähendab rinna vormi taastamist pärast rinnanäärme täielikku eemaldamist ehk mastektoomiat. Seega on näidustus rinna taastamiseks rinna puudumine koos patsiendi sooviga oma anatoomilist terviklikkust taastada.

Intratserebraalse hemorraagia sekundaarne preventsioon

Spontaanset intratserebraalset hemorraagiat (ITH) esineb 10%-l kõikidest insultidest. Selle põhjuseks on arteriaalne verejooks peaaju parenhüümi, tuues sageli kaasa raske puude või surmlõppe (1).

Bronhiaalastma ja unehäirete seosed

Uneapnoe ja astma mõjutavad teineteist mitmete hingamisteede interaktiivsete patoloogiliste mehhanismide kaudu. Nii uneapnoe kui ka astma levimus järjest kasvab. On leitud, et uneapnoe levimus astmahaigete hulgas on üsna suur (38–70%).

Uus võimalus 2. tüüpi diabeedist põhjustatud kroonilise neeruhaiguse raviks

Diabeetiline nefropaatia on üks sagedasemaid lõppstaadiumis neerupuudulikkust põhjustavaid haiguseid nii Eestis kui kogu maailmas. Neerude töö pikemaks säilitamiseks on viimastel aastatel kasutusele võetud mitmeid uusi ravimeid. Üht neist, finerenooni, siinne artikkel tutvustabki.

Süsteemsed glükokortiko­steroidid astma ravis

Astma ravi nurgakivi on inhaleeritavad glükokortikosteroidhormoonid (IKS). Enamikule astmapatsientidest piisab hea astma kontrollitaseme saavutamiseks IKS-i ja pikatoimelise bronhilõõgasti kombinatsioonist. Siiski võib raske või raskesti ravitava astma ning ka kerge ja keskmise raskusastmega astma korral, kui esinevad ägenemised, tekkida vajadus kasutada ravis süsteemseid glükokortikosteroide.

Hingamisfunktsiooni pärssivate ravimite kasutamine kroonilise obstruktiivse kopsuhaigusega ja astmaga patsientidel

Päris mitmed ravimid eri ravimirühmadest võivad mõjutada hingamisfunktsiooni. Hingamist pärssiv mõju võib avalduda erinevalt: ägenevad olemasolevad hingamissüsteemi haigused; süveneb põletik, bronhide hüperreaktiivsus, köha ja röga produktsioon; tekib bronhospasm ehk hingamisteede lihaste järsk kokku­tõmbumine, mis raskendab õhu läbimist hingamisteedes; areneb hingamis­depressioon, mille korral muutub hingamissagedus liiga aeglaseks, hingamismaht väikeseks ning see võib progresseeruda hingamise peatumiseni.

Kuidas erinevad teineteisest uveamelanoom ja nahamelanoom?

Histoloogiliselt võivad uveamelanoom (uveal melanoma – UM) ja nahamelanoom (cutaneous melanoma – CM) sarnased välja näha, kuid tegelikult on need erinevad haigused. Vaatamata sellele, et nii UM kui ka CM arenevad välja melanotsüütidest, on neil erinevad haigusmehhanismid ja need nõuavad erinevaid ravitaktikaid. (1–4)

2023. aasta Euroopa Kardioloogide Seltsi ravijuhend diabeediga patsientide südame-veresoonkonnahaiguste raviks

Euroopa Kardioloogide Seltsi 2023. aasta kongressil esitleti uut ravijuhendit, mis käsitleb diabeediga patsientidel südame-veresoonkonnahaiguste ennetust ning ravi.

Lipödeem – haigus, mida ei osata märgata

Tartu Ülikooli kliinikumi taastusarsti Annika Albert-Aksjonovi sõnul ei osata lipödeemi kui elukvaliteeti halvendavat seisundit piisavalt kiiresti ära tunda ja selles osas on veel palju tööd teha. Uuringud on näidanud, et esimesed lipödeemi sümptomid ilmnevad sageli juba puberteedieas, kuid õige diagnoosini jõutakse alles mitukümmend aastat hiljem.

Ägeda isheemilise insuldi radioloogiline diagnostika

Äge insult on ajuvereringehäirest tingitud tõsine neuroloogiline haigus. Insult on maailmas südamehaiguste järel sageduselt teine surmapõhjus ja suurim puude tekitaja (1).

Euroopa Kopsuarstide Seltsi kongressil oli tänavu fookus haiguste ennetusel ja varajasel avastamisel

9.–13. septembril toimus Itaalias Milanos Euroopa Kopsuarstide Seltsi (European Respiratory Society, ERS) iga-aastane kongress. Osaleda sai nii virtuaalselt kui ka kohapeal. Selle aasta kongressi võtmeteemad olid haiguste ennetamine ja varajane avastamine ning palliatiivne ravi. Siinkohal on sobilik tsiteerida pulmonoloogiaprofessorit Tobias Weltet: „Ennetus on parim ravi, eeskätt kui haigus on ravimatu.“

Huvitavaid uuringuid Euroopa Diabeediuuringute Assotsiatsiooni aastakonverentsilt

Tänavu oktoobris toimus Saksamaal Hamburgis juba 59. korda Euroopa Diabeediuuringute Assotsiatsiooni (EASD) aastakonverents. Mitmepäevase konverentsi teadusprogramm oli mitmekülgne: tutvustati silmapaistvamaid teadusuuringuid, keskenduti põhjalikult praegustele ravivõimalustele ning vaadati ka tulevikku. Artikkel annab ülevaate mõnest konverentsil tutvustatud uuringust.

Uudised


Soovite tellida ajakirja Lege Artis?

Lege Artis – artiklid arstilt arstile. Lege Artise mitmekülgse teemavaliku hulgast leiab praktilise väärtusega ja huvitavaid artikleid iga meditsiinivaldkonna esindaja.