Vähiravis võiks riik raha taga rohkem patsienti näha

Solidaarne tervisekindlustus tagab onkoloogilistele patsientidele parima ravi, mis Eestis kättesaadav. Kuid patsiendi enda tervisekäitumine ravi kättesaadavuses rolli paraku ei mängi.

Margus Viigimaa: haiguste ennetamisele pühendatud aeg on kõige õigem investeering

Põhja-Eesti Regionaalhaigla Grand Maniks valitud Margus Viigimaal on üks unistus: kui kunagi läheb töötempo väiksemaks, saab ta rohkem sporti teha. Praegu peab südamehaiguste ennetuse heaks palju teinud arst aga tunnistama, et liigne tööpinge on talle suureks riskiteguriks.

Virge Pall: viimase viie aasta jooksul on uus elund siiratud 318 patsiendile

Elundidoonorlus sai Eestis alguse 1968. aastal ja on sellest ajast alates jõudsalt arenenud. Kuigi päris palju saab rääkida elundidoonorlusega seotud õnnestumistest ja positiivsetest arenguprotsessidest, on siiski ka murekohti. Näiteks on kujunenud suureks väljakutseks siirdamist ootavate elundite lennutransport, rääkis Tartu Ülikooli Kliinikumi transplantatsioonikeskuse direktor Virge Pall.

Narkootikumide tarvitamise uued trendid Eestis

Järjest rohkem inimesi peavad narkootikumide tarvitamist normaalseks ja tarvitavad neid ka tööl ja koolis, samuti esineb palju ainete segatarvitamist, rääkis Tervise Arengu Instituudi uimastite ja sõltuvuste keskuse juht Aljona Kurbatova.

Vallo Tillmann: võtame Lunini majast kaasa parimad mälestused

Tartu Ülikooli Kliinikumi lastekliinik on päevinäinud roosas Lunini 6 hoones tegutsenud juba aastast 1982. Lõpuks on tulemas kauaoodatud kolimine – valminud on uus lastekliiniku hoone. 19. mail pidulikult avatud hoonest ja selle pakutavatest uutest võimalustest rääkis Lege Artisele lastekliiniku juht Vallo Tillmann.

Ravimite tarneraskused on harva riigispetsiifilised

Ravimitootja ülesandeks on ravimite tootmismahtude planeerimine, toimeainete kättesaadavus, tootmine ja sellega seotud riskide maandamine, et tagada ravimi turustamine vastavalt nõudlusele. Ravimi tarneraskusega on tegemist, kui tarned ei vasta ravivajadusele – nõudlus on suurem, kui tootja suudab tagada.

Uute efektiivsusnäitajate kasutamine ravimite tõhususe hindamisel

Kliinilised uuringud on ravimite väljatöötamise protsessi oluline osa, mille käigus hinnatakse uute ravimite ohutust ja efektiivsust, enne kui neile ravimitele antakse müügiluba. Efektiivsuse tulemusnäitajad on kliiniliste uuringute kriitiline komponent, sest nende abil saab võimalikult objektiivselt mõõta, kas ravim avaldab planeeritud toimet ning kui suurel määral.

Soodusravimite hind kujuneb seaduste ja koostöö tulemusena

Ravimisoodustuse pakkumine ehk ravimite eest täielik või osaline tasumine on üks peamisi võimalusi inimestele taskukohaste ravimite kättesaadavuse tagamiseks – see aitab vältida olukorda, kus patsient ei alusta vajalikku ravi ravimi liiga kõrge hinna tõttu.

Interventsionaalne radioloogia – mikrolaineablatsioonid kasvajaliste haiguste ravis

Interventsionaalne radioloogia on vähiravi juhendites üha tähtsamal kohal ning on muutunud tänapäevase onkoloogia üheks oluliseks tugisambaks. Onkoloogilise patsiendi käsitluses algab radioloogiline interventsioon juba koeproovi võtmisega ultraheli, röntgeni, kompuutertomograafia, magnetresonantstomograafia või 3D-rotatsioonangiograafia kontrolli all.

Songad ja nende ravi

Põhimõtteliselt võib songa kirjeldada kui ühe organruumi väljumist selle loomupärastest piiridest. Kitsamalt räägime selles artiklis küll kõhuseinasongadest, kuid song võib esineda ka teistes kehaosades. Samuti ei puuduta me käesolevas artiklis diafragmaalsongasid, mis on samuti seotud kõhukoopaorganitega.

Ägeda müeloidleukeemia ravi – kas saabunud on uus ajastu?

Tänavu möödub 50 aastat ajast, kui James Holland publitseeris ajakirjas Cancer Chemotherapy Reports uuringutulemused, kus tsütarabiini ja daunorubitsiini kombinatsiooniga saavutati ägeda müeloidleukeemia (ÄML) diagnoosiga patsientidest 63%-l haiguse remissioon. Kuigi mõlemad ravimid olid tuntud juba 1950. aastate algusest, siis nende kooskasutamine (tunneme seda nime all 7 + 3) tõi olulise murrangu ÄML-i ravis – eelnevalt ravimatuks peetud haigusest paranes täielikult 35–40% patsientidest. (1, 2) See 50 aastat vana kombinatsioon on tänapäevani paljudel juhtudel ÄML-i ravi nurgakiviks.

Kardiovaskulaarsete ravimite farmakogeneetika

Personaalmeditsiin on käsitlusviis, mille eesmärgiks on individualiseerida iga inimese raviteekond kasutades geneetilisi andmeid koos tervise-, keskkonna- ja elustiiliandmetega. Kardiovaskulaarhaiguste ravis peitub personaalmeditsiini potentsiaal igas haiguse arenguetapis, alustades riski määratlemisest, ennetusmeetmetest ning lõpetades sihtmärgipäraste raviviisidega.

Synbase aitab arstidel leida kiirelt vastuse kliinilisele küsimusele

Alates aprillist on arstidele kättesaadav uus tervisekassa rahastatav teabehalduse otsusetoe teenus, mis aitab kiiremini teha kvaliteetseid raviotsuseid.

2. tüüpi diabeet ja subkliiniline südamepuudulikkus

Südamepuudulikkuse tekkerisk on kaasuva diabeedi korral 2–4 korda suurem kui tavapopulatsioonil (1). Südamepuudulikkuse levimust diabeetikute hulgas hinnatakse kuni 22%-ni ja selle sagedus tõuseb (1, 2).

Probiootikumidest tõenduspõhiselt

Internetis ringi vaadates või apteeki astudes võib silm probiootikumidest kirjuks minna. Valik on lai – pakutakse nii ühte tüve kui ka erinevaid tüvesid sisaldavaid preparaate, kus enamasti on kasutatud piimhappebaktereid nagu laktobatsille ja bifidobaktereid või nende kombinatsioone. Arusaadavalt on valikut teha keeruline. Kuid mis üldse on probiootikumid, milline on nende tegelik mõju meie tervisele ning millal neid kasutada?

Emaka adenomüoos

Adenomüoos on sage günekoloogiline haigus, mida võib esineda naistel igas eagrupis. Tavapäraselt esineb seda siiski 40.–50. eluaastates (1).

Viljatus ja selle psühholoogilised aspektid

Viljatus on keeruline meditsiiniline seisund, millel võib olla suur mõju vaimsele tervisele. Viljatus on määratletud kui kliinilise raseduse mittesaavutamine regulaarse kaitsmata seksuaalelu korral 12 kuu jooksul enne 35. eluaastat, kuue kuu jooksul pärast 35. eluaastat ning varem, kui naine on üle 40-aastane (1, 4). Erinevate uuringute põhjal on viljatute paaride arv umbes 15% elanikkonnast.

Ketamiini ja esketamiini kasutamine depressiooni ravis

Esialgu arendati ketamiin välja anesteetikumi fentsüklidiini analoogina, kuna viimane tekitas terve rea ebameeldivaid kõrvaltoimeid deliiriumi, krampide ja hallutsinatsioonide näol. Seega võeti ketamiin anesteetikumina kasutusele juba 1970. aastatel, ennekõike Vietnami sõjas, lahingumeditsiini tarvis, kuna see ei pärssinud hemodünaamikat, hingamist ega kõrireflekse ning selle biosaadavus oli suur ka lihasesisesel manustamisel. Samuti hakati ketamiini 1970-ndatel kasutama teadvusseisundite uuringuteks.

Haigusjuht: süsteemne juveniilne idiopaatiline artriit ja makrofaagide aktivatsiooni sündroom

Süsteemne juveniilne artriit (sJIA) on üks seitsmest juveniilse idiopaatilise artriidi (JIA) alatüübist. JIA puhul on tegemist heterogeense haiguste grupiga, mis algab enne lapse 16. sünnipäeva.

Ülevaade: Eesti Arstide Päevad 2023

2023. aasta Eesti Arstide Liidu aastakonverents Eesti Arstide Päevad toimus 13.–14. aprillil Viimsi Artiumis. Konverentsi sessioonid käsitlesid seekord arstide elutähtsat rolli kriisides, viljatuse tänapäevast diagnostikat ja ravi, ravimikasutuse vähendamist ja valuravi võimalusi.

Uudised


Soovite tellida ajakirja Lege Artis?

Lege Artis – artiklid arstilt arstile. Lege Artise mitmekülgse teemavaliku hulgast leiab praktilise väärtusega ja huvitavaid artikleid iga meditsiinivaldkonna esindaja.

Haiglate meditsiinitöötajate e-maili aadresssid vajavad vahetamist

Head haiglate meditsiinitöötajad! Selleks, et kõik meie pakutav vajalik info jõuaks teieni, on vajalik muuta konto seadetest töine e-maili aadress isikliku vastu.