Eestlaste ootused apteekrile on suured

Eestlaste ootused apteekrile on üsna suured. Muu hulgas soovivad patsiendid, et apteeker oleks vestluse algataja ja toetaks neid rohkem.

Eesti digiretsepti on Soomes kasutatud ligikaudu 700 korda

Soome digiretseptiga on apteegikülastajad saanud Eestist ravimeid osta juba üle aasta. Sellest suvest saab Eesti digiretseptiga teha ravimioste Soome apteekides ning alates 31. augustist ka Horvaatia apteekides. Eesti Haigekassa ravimite ja meditsiiniseadmete osakonna peaspetsialist Anett Lilleväli ja Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskuse tervisetalituse juht Tõnis Jaagus vastasid piiriülest digiretsepti puudutavatele küsimustele.

Haavaravivahendite ratsionaalne valik

Haavaravis kasutatavaid vahendeid on väga palju ning hooldusvahendite valik sõltub sellest, kas tegemist on ägeda või kroonilise haavaga. Arvestada tuleb ka patsiendi haiguste või tema elustiiliga kaasnevate riskiteguritega jne. Enne vahendite valimist on oluline hinnata haava asukohta, suurust, tekkepõhjuseid, haava vanust, infektsiooniriski, valu, eralduva eksudaadi hulka ja varasemat konkreetse haava käsitlust kodus.

Täiskasvanute unehäirete äratundmiseks tasub tutvuda ravijuhendiga

Eestis valmis 2019. aastal esimene põhjalikult läbiarutatud ja laiemaks kasutamiseks mõeldud ravijuhend “Täiskasvanute unehäirete esmane diagnostika”. Unemeditsiin on multidistsiplinaarne valdkond, mistõttu pidasime vajalikuks unehäirete mitme­külgset käsitlust. Ma loodan, et valminud juhend on paljudele teejuht unehäirete maailma, seetõttu soovitan huvilistel algatuseks see läbi lugeda.

Mida võiks teada bioloogiliste ravimite kohta?

Bioloogilised ravimid ei ole iseenesest midagi uut, kuid järjest enam kasutatakse nende valmistamiseks uudseid tehnoloogiad ning nende abil kasutatakse uusi toimemehhanisme haiguse leevendamiseks või raviks. Ravimite maailmas koguvad need üha enam tähelepanu.

Statiinide kasutamine südame-veresoonkonnahaiguste esmases ennetuses

Kolesteroolitaseme alandamise roll südame-veresoonkonnahaiguste (SVH) ennetamisel on teada juba Framinghami uuringust 1960. aastatest (1). Esimene hüdroksümetüülglutarüül-koensüüm A reduktaasi inhibiitori ehk statiini molekul isoleeriti 1971. aastal (2) ning pärast seda on mitme suuremahulise juhuslikustatud kliinilise uuringuga selle toime SVH ennetamisel veenvalt tõestatud (3, 4).

2. tüüpi diabeedi tänapäevased ravivõimalused

Viimastel aastatel on diabeetikute ravivõimalused oluliselt paranenud ja juurde on tulnud erinevaid ravimigruppe, mis teeb diabeedi ohjamise palju efektiivsemaks ja lihtsamaks. Samuti on muutumas ravimite kasutamise reeglistik, selle eesmärk on lähtuda kaasuvatest haigustest ja iga patsiendi vajadustest, tema ravisoostumusest, aga ka manustamisviisist, kõrvaltoimetest, kättesaadavusest ja hinnast.

Urotraktiinfektsioonid rasedatel

UTI tuleneb ingliskeelsest terminist urinary tract infections, mida kasutatakse lühendina ka eestikeelses kirjanduses. UTI jaguneb alumiseks urotrakti infektsiooniks (äge tsüstiit) ja ülemiseks urotrakti infektsiooniks (äge püelonefriit). Bakteriuuriat esineb naistel võrreldes meestega rohkem, see on tingitud eelkõige anatoomilisest omapärast. Bakteritel on naiste lühikese kusiti tõttu lühem tee põide ja sealt edasi neerude piirkonda, et seal põletikku põhjustada.

Intiimpiirkonna vaevused

Intiimpiirkonnaprobleemid on naistel sagedased ning seetõttu satub iga esmatasandil töötav meedik varem või hiljem genitaalivaevustega haiget nõustama.

Silmapõletik on sage kaebus nii apteeki kui ka perearsti poole pöördumisel

Kõige sagedasem silmapõletik on silma sidekesta põletik ehk konjunktiviit ja see on ka haigus, mille korral enamasti otsitakse ja saadakse abi esmatasandilt. Nii viiruslik kui ka bakteriaalne silmapõletik on väga nakkavad ja nagu iga nakkushaiguse puhul, on tähtsaim ennetus ja hügieen.

Erakorralised allergilised nahareaktsioonid ja nende käsitlus

Nahareaktsioonide põhjused on vanusest sõltuvalt erinevad. Kui lastel on need enamasti seotud toidu­allergiaga, siis täiskasvanutel põhiliselt nahaga kontaktis olevate ainetega, s.o kontaktallergeenidega ja nahaärritajatega.

Koera ja kassi tervisemure – kuidas saab apteeker loomaomanikku aidata?

Apteeki külastavad kliendid on sageli ka lemmik­looma­omanikud ning võivad esmase nõu saamiseks pöörduda apteekri poole. Loomaomaniku võiks alati suunata põhjalikumaks konsultatsiooniks looma­arsti juurde, kuid mõningatel juhtudel saab aidata ka apteeker.

Uudised