Uudised


Tulemuse tagab ainult õigesti paigaldatud kinesioteip

Kinesioteipimine on jõudnud üha enam tavainimeste ja harrastussportlasteni. Varjuküljena tuleb füsioterapeutidel sageli puutuda kokku inimestega, kes ütlevad, et kinesioloogiline teip ei toimi. Tihti on selles süüdi organismi seisundi või kaebuse põhjuste ebapiisav hindamine ning teibi vale paigaldamine.

Peavalu tänapäevane käsitlus täiskasvanutel: peavalu eri vormid, tekkepõhjused, nõustamine

Artikkel annab ülevaate erinevat tüüpi peavalude diagnoosimise üldistest reeglitest ning medikamentoossetest ja mittemedikamentoossetest ravisoovitustest.

Veenilaiendid – ebamugav, kuid mitte eluohtlik haigus

Varikoosi esinemissagedus on väga suur, uuringute andmetel isegi 20–64%: naistel 1–73%, meestel 2–56%. Varikoosi peamiseks tekkepõhjuseks peetakse primaarset pindmise veenisüsteemi puudulikkust. 

Diabeetilise jala hooldus ja ravi

Diabeetilist perifeerset neuropaatiat esineb 30–50 protsendil diabeetikutest. Patsientidel, kellel esineb alajäsemete neuropaatia, suureneb oht jalahaavandi tekkeks, seetõttu on kontroll diabeetiku jalgade üle väga tähtis.    

Imiku- ja väikelapseea sagedasemad kõhuvaevused

Imiku- ja väikelapseeas võib lastel esineda kõhuvaevuseid, nagu kõhukinnisus, kõhulahtisus ja koolikud. Selles ei ole midagi ebatavalist: uuringud kinnitavad, et kuni 40 protsenti imikutest kannatavad mittespetsiifiliste kõhuvaevuste käes, kuna nende seedesüsteem ei ole jõudnud veel täielikult välja areneda.

Inimese papilloomiviiruse põhjustatud sagedasemad günekoloogilised haigused

Teadlikkus inimese papilloomiviirusest (ingl human papillomavirus, lühendatuna HPV) on seoses HPV-vaktsiini ning emakakaelavähi sõel­uuringu kajastamisega meedias suurenemas. Järjest enam jõuab vastuvõtule patsiente, kes soovivad end testida HPV suhtes või teha PAP-testi. Sagedased on ka küsimused HPV leviku, kulu ning selle eest kaitsmise kohta. Järgneva artikli eesmärk ongi anda lühike ülevaade, kuidas nendele küsimustele vastata.

Tsüstiidi kaebused sunnivad patsiente üsna kiiresti abi otsima

Tsüstiit ehk kusepõiepõletik on üks levinuimaid arstile pöördumise põhjuseid noorte, varasemalt tervete naiste seas. Kirjanduse andmetel on vähemalt kolmandik naistest korra elus põdenud ägedat tsüstiiti.

Hormoonravi peab määrama kaalutletult

Menopausi hormoonravi on väga tõhus tänapäevane ravimeetod vasomotoorsete hoogude raviks, kuid patsientide valik ja ravikuuri pikkus peab olema kaalutletud.

Atoopiline dermatiit vajab hoolitsust iga päev

Atoopiline dermatiit on ägenemiste ja vaibumistega kulgev intensiivselt sügelev krooniline nahapõletik, mille tekkes on esikohal nahabarjääri puudulikkus. Peale paikse ja süsteemse medikamentoosse ravi tuleb suurt tähelepanu pöörata patsiendi nõustamisele naha igapäevase hoolduse ja ägestavate tegurite vältimise teemal.

Täistaimne toitumine – enesepiiratud või tervislik?

Inimeste hulk, kes on otsustanud loomsed toiduained oma menüüst välja jätta, on maailmas viimaste aastatega kiiresti kasvanud, nii ka Eestis, ning praegu tundub, et kasv ei rauge niipea. Artikli eesmärk on tutvustada lähemalt vegantoitumist ehk täistaimetoitlust täiskasvanud inimese tervise seisukohast. Artiklis ei käsitleta laste veganlust.

Mehed põevad südamelihase infarkti enamasti 9–10 aastat nooremas eas kui naised

Põhja-Eesti regionaalhaigla kardioloogiakeskuse teadusjuhi professor Margus Viigimaa sõnutsi on suurim erinevus meeste ja naiste südametervise seisukohast see, et naised on kuni menopausini aterosklerootiliste haiguste eest üsna hästi kaitstud. “Aterosklerootilised haigused kujunevad naistel välja enamasti 10–15 aastat pärast menopausi. 60aastaselt ei ole meeste ja naiste südame-veresoonkonnahaigustesse (SVH) haigestumise riskis enam olulist erinevust,” selgitas professor Viigimaa.

Ühiskonverentsil arutati hooldekodude probleemi

Oktoobri lõpus Tallinnas toimunud perearstide ning erakorralise meditsiini arstide ühiskonverentsil oli kõne all patsiendi pöördumine erakorralise meditsiini osakonda ning perearsti poole. Artikkel annab ülevaate konverentsipäeva esimeses pooles käsitletud eakate inimeste ja hooldekodude patsientide arstiabist. Konverentsi teine pool keskendus patsiendi liikumisele süsteemis. (Konverentsi pikemat ülevaadet saab lugeda Med24.ee lehelt. 
Tallinna Perearstide Seltsi konverents, kuhu olid oodatud pere-, kiirabi-, EMO arstid, haigla- ning pereõed ja teised meditsiinitöötajad, toimus koostöös Erakorralise Meditsiini Arstide Seltsiga 27. oktoobril Tallinnas.)

Riskipatsientide ravi juhtimise pilootprojektist peaks välja kasvama jätkusuutlik patsiendikäsitlus esmatasandil

Eesti Haigekassa ja Maailmapanga koostööprojekt “Riskipatsientide ravi juhtimine esmatasandil” oli meile edukas, näidates reaalsete tulemuste põhjal, et tegu on kasuliku ja vajaliku süsteemiga.

Evelyn Joost: suur osa pereõe vastuvõttudest sisaldab elustiilinõustamist

Laagri perearstikeskuse pereõde Evelyn Joost jõudis pärast pikki aastaid haiglaõe ja õendusjuhi kohal töötamist pereõetöö juurde tagasi, kuna tundis puudust kontaktist patsientidega. 16 aastat oli pereõetööd tundmatuseni muutnud: registraator-sekretär-asjaajajast oli saanud ise­seisvate vastuvõttudega koostööpartner perearstile.

Ainuisikuliste otsustega ei saa sündida kõiki hõlmavaid lahendusi

Milline oleks kõige õigem viis ühingulist tegevust arendada ja kuidas saaks kõige paremini pereõdesid liita ja kokku kutsuda?