Tegevust alustab esmatasandi koolitus-arenduskeskus

Eesti Perearstide Seltsi (EPS) juhatusel tekkis juba 2008. aastal mõte avada esmatasandi tervishoiutöötajaile suunatud koolituskeskus, kuid erinevatel põhjustel oli keskus siiani loomata. Täna saab rõõmuga teatada, et aastal 2016 on hea mõte saanud teoks ning esmatasandi koolitus-arenduskeskus (EKAK) on sündinud.

Hoidkem elukestvat õpet au sees

Kättesaadava ja kvaliteetse teenuse tagamine elanikkonnale on Eesti tervishoiu peamisi ülesandeid ning õendustöötajad on kahtlemata selle süsteemi vundamendiks. Seejuures on oluline roll ja vastutus ka õendusõppel, seda nii Tartu kui ka Tallinna Tervishoiu Kõrgkoolis.

Ave Abermann: haavaplaastriretseptide väljastamine võiks olla õe pädevuses

Kui üldiselt on õdede retseptiõigus piisav, siis sujuvamaks tööks võiks õdedel olla ka haavaplaastriretsepti väljakirjutamise õigus, leiab Linnamõisa perearstikeskuse pereõde Ave Abermann.

Anneli Kannus: töö- ja puhkeaja seaduse rikkumine on avalik saladus

Õdede liidu uue presidendi Anneli Kannuse sõnul on avalik saladus, et seaduses kirjeldatud töö- ja puhkeaega rikutakse, mistõttu peab palgaläbirääkimistel jõudma lauale ja lepingusse ka töötingimuste küsimus.

Uudised


HIVi testimise hulka peab suurendama

HIV-infektsiooni leviku pärssimiseks tuleks leida üles võimalikult palju nakatunuid, et neil esimesel võimalusel alustada ARV-ravi, kuna ravi on profülaktika. Nakatunute otsimisel on oluline teada, et kahtlustada tuleb kõiki, sõltumata east või elukommetest.

Soolestikuhaigused ja nende diagnoosimine

Kõhuvalu, -puhitus, kõhulahtisus või -kinnisus võivad viidata mitmele haigusele – tavalisest soole ärritussündroomist kuni soolevähini. Milliste sümptomite järgi õige haigus välja selgitada, juhendab Ida-Tallinna Keskhaigla gastroenteroloogiakliiniku õendusjuht Karina Tint.

Uudised


Kristo Ausmees: rohkem julgust esmase ravi määramisel

Androloog dr Kristo Ausmees ütleb, et esmatasandil võiks olla enam teadlikkust eesnäärmeprobleemidest ja julgust ka esmane ravi määrata ning juhul, kui see ei aita, suunata patsient eriarsti juurde. Ausmees möönab, et paraku ei ole kõik vajalikud uuringud esmatasandil rahastatud ning uuringuteraha peaks kindlasti oluliselt suurendama.


Mehed ja vitamiinid

Kõigile elusolenditele, nõnda ka meestele, on organismis vajalik erinevate vitamiinide tasakaalustatud olemasolu. Nende elutähtsate ainete vajadus sõltub soost, east, tervislikust seisundist, haigustest, aktiivsusest ja muudest teguritest. On vitamiine ja mineraalaineid, millel on peale teiste tähtsate toimete oluline roll just mehe füsioloogias - need on seotud spermatosoidide tekke ja arenguga, testiste arengu, eesnäärme tervise, suguvõime ja viljakusega.

Diabeetiku jalad vajavad erilist tähelepanu

Umbes 70%-l diabeedihaigetest tekib diabeetilise jala sündroom, mille all mõistetakse närvide ja veresoonte kahjustusest tekkinud jalaprobleeme diabeetikuil. Ka pisikestest haavadest või villidest, mis tekivad näiteks jalanõude hõõrumisest, võib diabeetikul areneda suur haavand, kui õigele haavahooldusele ning ravile ei pöörata tähelepanu.

Uuenenud diabeedi ravijuhend lihtsustab pereõdede tööd

Pereõed Lilli Gross ja Katrin Poom on seisukohal, et 2016. aasta sügise alul kinnituse saanud 2. tüüpi diabeedi Eesti uus ravijuhend on pereõdedele igapäevatöös kahtlemata vajalik dokument. Kuna uues juhendis on väga selgelt ära toodud diabeetiku jälgimise kriteeriumid, lihtsustab see pereõdede tööd patsientide jälgimisel.    

Kersti Veidrik: ei ole erinevust, kas astmat ravib perearst või pulmonoloog

Astma ravijuhendi ilmumisest on möödas natuke üle kahe aasta. Perearst Kersti Veidrik räägib, milline on astmapatsientide käsitlemisel koostöö eriarstide ja esmatasandi vahel ning kuidas suhtuvad patsiendid sellesse, et diagnoosimine, ravi ja jälgimine toimuvad peamiselt perearsti juures.

Žanna Šreitor: eriarsti juurde jõuab vähem astmapatsiente

Ida-Tallinna Keskhaigla pulmonoloogi Žanna Šreitori hinnangul on esmatasandi astma ravijuhendi ilmumine parandanud astma äratundmist ja käsitlust esmatasandil: kogenumad perearstid tunnevad astmapatsiendid ära, jälgivad neid rohkem, oskavad määrata ravi ning hinnata, millal inimene kopsuarstile saata.

Anneli Poola: tavaliselt KOKi korral pöördumine hilineb

Kroonilise obstruktiivse kopsuhaigusega (KOK) patsientide õigeaegne leidmine on keeruline, kuna nende pöördumine arsti juurde hilineb, rääkis pulmonoloog Anneli Poola.

Spirograafiauuringu tulemus valmis meediku ja patsiendi koostööna

Spirograafia on hingamisteede funktsionaalne uuring. See on kõige esmasem, lihtsam, kiirem, informatiivsem ja kättesaadavam uuring, hindamaks patsiendi kopsufunktsiooni.

Patsient peab olema koolitatud oma haiguse ning ravi põhimõtete osas

Ida-Tallinna keskhaigla pulmonoloogia- ja spiro­graafiaõde Eike Thayer selgitab, milline on pulmonoloogiaõe roll astmapatsientide käsitlemisel.

Tutvustame inhalaatoreid

Tartu Ülikooli Kliinikumi kopsukliiniku õde Merike Viin, kes on üle kümne aasta kopsuhaigetele inhalaatorite kasutamist õpetanud, tutvustas ajakirjale Pereõde inhalaatoreid. Kopsuõde nentis, et iga inhalaator on erinev ning vajab seetõttu oma inhalatsioonitehnikat.