Perearst – kuningas või narr?

Kui tunnen, et elus on vähe vürtsi ja südame löögisagedus kipub madalaks minema, siis avan sotsiaalmeedia ja loen tervisegruppidest inimeste tervisemurede või tervishoiusüsteemi puuduste kohta.

Henri Randla: mulle meeldib, et perearstid on laia silmaringiga

Peremeditsiini resident Henri Randla valis peremeditsiini eriala seepärast, et lisaks vaheldus-rikkusele pakub peremeditsiin võimaluse luua patsiendiga pikaajalise ravisuhte. Tulevikus näeb ta ennast töötamas kohas, mis pakub võimalusi erialaseks arenguks ning kus töötavad pädevad ja laia silmaringiga kolleegid.

Toksiline töökultuur kui tervishoiutöötajate põua mahavaikitud põhjus

Kellelegi ei tule üllatuseks, et tervishoiusüsteem on kriisis. Ravijärjekorrad on pikad, tervishoiuspetsialiste on puudu pea igal erialal, olemasolevad põlevad kiiresti läbi või põgenevad paremate tingimuste otsinguil välismaale. Rahvastik vananeb, tervishoiusüsteemi ülalpidajate hulk väheneb, elatakse kauem ja haigena, koormus suureneb veelgi. Ei ole ühtki võluvitsa, mida riik saaks viibutada, et probleemid üleöö kaoksid. Ometi on pea täielikult tähelepanuta jäänud üks teema, mis aitaks hoida vähemalt olemasolevaid töötajaid ja pidurdaks kriisi süvenemist – tervishoiuasutuste töökultuur.

Eesti Perearstide Seltsi ettepanekud tervishoiukriisi ületamiseks

Riigikogu ja uue valitsuse ees seisavad vältimatud otsused kvaliteetse ja kättesaadava arstiabi tagamiseks. Perearstid esitavad uuele riigikogule ja valitsusele ettepanekud esmatasandi tervishoiu prioriteetide kohta. Nendega tuleb tegelema hakata kohe, et tuua tervishoiusüsteem kriisist välja.

Kriisis aitab meid üksmeel, talupojamõistus ja tõenduspõhine info

Viimase paari aasta jooksul oleme läbi elanud sündmusi, millega seni olime tuttavad vaid ajalooõpikutest. Eesti inimeste turvatunne sai kannatada, kuid tänu sellele on tõenäoliselt igal perel olemas kriisivarud ja omavahel läbi arutatud ka tegevuskava, mida teha, kui meid peaks tabama kõige hullem.

Südame- ja veresoonkonnahaiguste ennetamine

Aprillis korraldatakse Eestis 32. aastat järjest südamekuud. Selle puhul pöörame tähelepanu südame-veresoonkonnahaiguste (SVH) ennetamisele. Eesti inimeste sagedasim surmapõhjus on südamehaigused ja nende ravile kulub üle 62 miljoni euro aastas (1). Euroopa Kardioloogide Seltsi 2021. aastal avaldatud kardiovaskulaarhaiguste ennetuse ravijuhendis loetakse Eesti jätkuvalt suure SVH-riskiga riikide hulka (2). Kuidas olukorda parandada?

Ülevaade basaalinsuliinidest 2. tüüpi diabeedi ravis

Eelmisel aastal tähistati insuliini kasutuselevõtu 100. aastapäeva. Selle puhul on käesolevas artiklis juttu basaalinsuliinidest: nende ajaloost ja tänapäeval kasutusel olevatest insuliinidest. Keskendume teise põlvkonna basaalinsuliinidele ja basaalinsuliini kasutamisele 2. tüüpi diabeedi ravis. Artikkel on koostatud eesmärgiga aidata perearstil igapäevases praktikas langetada tõenduspõhiseid otsuseid.

Soovitusi lapsele raua manustamiseks

Lastel on eriti tähtis, et rauakuur oleks neile võimalikult meeldiv ja lapsevanematele võimalikult vähe närvesööv. Kuna rauavarude täitmine võtab omajagu aega, 3–6 kuud, on tähtis roll heal ravi-soostumusel, et rauakuur edukalt lõpuni teha.

Praktiliselt reaktiivsest artriidist

Reaktiivse artriidi (ReA) näol on tegu infektsioonile järgneva artriidiga. Oluline on seda eristada septilisest artriidist, sest reaktiivse artriidi korral on infektsioon üksnes liigesepõletiku vallandaja ning patogeene pole liigesevedelikust võimalik välja külvata. Reaktiivne artriit kuulub koos psoriaatilise artriidi (PsA), anküloseeriva spondüliidi (AS), mittediferentseerunud spondüloartriidi ja põletikulise soolehaigusega seotud artriidiga spondüloartriitide (SpA) gruppi.

Jämesoolevähk

Jämesoolevähki haigestumine on Euroopas, sh ka Eestis tõusutendentsiga, olles vähipaikmete mõttes kolmandal kohal mõlema soo jaoks (2).

Treemorid

Treemorina defineeritakse mistahes kehaosa tahtest sõltumatut rütmilist liikumist. Tegemist on kõige levinuma liigutushäirega kliinilises praktikas. Treemor võib olla haiguse ainus manifestatsioon, näiteks essentsiaalse treemori korral, või osa muust neuroloogilistest haigustest, nagu Parkinsoni tõve korral.

Vahemere dieet ülekaalulise patsiendi raviskeemis

Põhja-Eesti Regionaalhaigla kardioloog ja TalTechi kardiovaskulaarmeditsiini professor Margus Viigimaa rääkis Vahemere dieedist kui ühest ülekaaluliste patsientide ravivõimaluste aspektist. On teada, et Vahemere dieediga väheneb patsiendil kehakaal, langeb vererõhk ja kolesterooli tase veres, lisaks on dieedi mõjul organismis väiksem põletikufoon. Kuidas ja miks see kõik on võimalik, selgitas prof Viigimaa enda kliinilise praktika ja maailmas avaldatud teadusuuringute põhjal.

Väikeaju – koordineeritud liikumise peenhäälestuse keskus

Väikeaju asub kolju tagumises alumises osas. Anatoomiliselt koosneb väikeaju paarilistest poolkeradest ja neid ühendavast keskosast, vermis’est, paarilistest tuumadest ning väikeaju jalakestest (alumine, keskmine ja ülemine), mille kaudu saabub suur hulk tundlikkusega seotud infot väikeajusse ja edastatakse töödelduna tagasi ajutüve struktuuridesse ja suurajusse.

Taastusravist arstide ja patsientide vaates

Taastusravi sisu ja kättesaadavus määrab paljude haigusseisundite korral patsiendi lõpliku elukvaliteedi ja toimetuleku igapäevategevustega. Perearstidele, neuroloogidele ja ortopeedidele on sageli probleem, kuidas leida taastusravi vajavale patsiendile aeg taastusarstile, ja taastusarstidel jälle, kuidas jagada ajaressurssi nii, et teenust saaksid just need, kes seda kõige enam vajavad.

Krooniline haigus rasvumine

On kujunemas normaalsuseks, et enamikus lääneriikides on inimesed kehakaalult raskemad kui veel mõnikümmend aastat tagasi – rääkimata poole sajandi tagustest andmetest. Nii ka Eestis. Teame tänapäeval päris palju rasvumise tervisemõjudest. Samas puudub meil hästitöötav strateegia, mis võimaldaks panna piiri ja anda vähikäigu kehakaalu üldisele tõusutrendile.

Hemogrammi tõlgendamine

Hemogramm ehk vereloendus (Complete Blood Count – CBC) on üks kõige sagedamini kasutatavaid analüüse meditsiinis. See võimaldab kiiret ja kulutõhusat patsiendi erinevate eluliste näitajate hindamist ning annab vihjeid võimalike haiguste esinemise kohta (1).

Viis teadlikku viisi, kuidas vaidluses viisakaks jääda

Vaidlused on igapäevasuhtluse harilik ja paratamatu osa. Ükskõik, kas tööl, kodus, sõprade seas või armsamaga suheldes – pinnale kerkivatest eriarvamustest tekkivad konfliktid on sisse kirjutatud kõikidesse inimsuhetesse.

Venoossetest häiretest tingitud tursed ja lümfitursed

7. veebruaril toimus veebiseminar „Venoossetest häiretest tingitud tursed ja lümfitursed – mida on vaja teada?“, kus esinesid Ida-Tallinna Keskhaigla kardiovaskulaarkirurg dr Veronika Palmiste ning Lümfiteraapia ja Taastusravi Kliiniku juht ja lümfiterapeut-kutseõpetaja Raili Raik.

Sõltuvushäirete ravis kasutatavad psühhosotsiaalsed sekkumised

Sõltuvushäire saamiseks peab palju harjutama – nii tavatsen ma öelda oma patsientidele, kui selgitan neile nende diagnoosi. „Harjutamise“ all mõtlen psühhoaktiivse aine korduvat tarvitamist.

Psühholoogilised sekkumised unetuse korral

Unetus ehk insomnia on levinud unehäire, mis põhjustab inimestele raskusi uinumisel või une säilitamisel ning mõjutab oluliselt päevast enesetunnet (1). Levimust käsitlevad uuringud viitavad, et hinnanguliselt kolmandikul lääneriikide täiskasvanutest on vähemalt kord nädalas uinumine häiritud või esineb raskusi une säilitamisega (2), mis annab alust arvata, et diagnostilistele kriteeriumitele vastava unetuse levimus üldrahvastikus on 6–18% (3).

Sagedasemad mürgistused Eestis ja nende käsitluse eripärad

Eesti mürgistusteabekeskus tegeleb mürgistuste esmaabi juhendamise, juhtumite triažeerimise ning mürgistusravi ja mürkkainete kohta info jagamisega. Praeguseks on mürgistusinfoliinilt abi saanud ligi 32 000 kannatanut, neist enam kui 6000 kannatanul juhtus õnnetus ravimi, loodustoote või toidulisandi, vitamiiniga.

Postherpeetiline neuralgia

Varicella zoster’i viirus (VZV) põhjustab inimestel primaarinfektsioonina tuulerõugeid (varicella) ja sekundaarse infektsioonina vöötohatist (herpes zoster). Üks vöötohatise levinuim tüsistus on postherpeetiline neuralgia, mis kujutab endast pärast vöötohatise ägedast faasist ja lööbest paranemist püsima jäävat neuropaatilist valu (6).

Uudised


Soovite tellida ajakirja Perearst?

Perearst – eelistatuim meditsiiniväljaanne perearstide seas.

Noppeid konverentsilt „Lapse kõht“

Veebruari keskel kogunesid erinevate erialade arstid ja õed Tallinnasse Olümpia hotelli konverentsikeskusesse, et pühendada päev lapse kõhutervist puudutavatele teemadele. Konverentsil kõlas mitmeid huvitavaid ettekandeid, siinne artikkel teeb ülevaate kahest teemast.