Haigestumine südamepuudulikkusesse sageneb

5.–6. oktoobrini toimus Tallinnas südamepuudulikkuse konverents, kuhu kogunesid arstid kolmest Balti riigist. Südamepuudulikkuse sagenemine on seotud elanikkonna vananemisega ja muude haiguste järjest parema raviga, mistõttu jõuab südamepuudulikkus eluea pikenedes välja kujuneda.Tegu on olulise surmapõhjusega, mida on vaja teadvustada nii patsientide kui ka arstide seas. Arstid kinnitavad, et südamepuudulikkusega haigetele on Eestis praegu saadaval kõik maailmas kasutatavad ravivõtted. Konverentsil anti muu hulgas ülevaade kolme Balti riigi tegemistest – millised on ravi arengusuunad ning milliseid kokkuvõtteid saab teha registriandmete põhjal.

Haigusjuht: poolküpse liha söömisest alguse saanud kadalipp

2018. aasta oktoobri alguses helistab 67-aastane mees korduvalt perearstikeskusse ja paneb vastuvõtule aja, korduvalt aga ütleb ka aja ära, sest ei olevat võimeline perearsti juurde tulema. EMO-sse keeldub minemast. Tegemist on haritud inimese ja ettevõtjaga.

Töötaja ja tööandja võimalused tööstressi ennetamisel ja leevendamisel

Tööstressi ennetamisel ja leevendamisel on võrdselt olulised nii töötaja enda kui ka meeskonna ja organisatsiooni panus.

Õppides õpetama

Käes on sügis ja arstitudengid on jõudnud tagasi loengutesse, seminaridesse ja haiglatesse – on nad siis prekliinilises õppefaasis, kliinilistes ainetes või juba haiglas praktikal. Paljud arstid peavad hakkama täitma õppejõu rolli, ehkki vähestele meist on õpetatud, kuidas õpetada. Meil on oma varasemate õppejõudude näol paremad ja halvemad eeskujud, aga sageli ei oska me õpetamisele kuigi metoodiliselt läheneda – hakkame lihtsalt kuidagi peale. Tõenäoliselt kasutame vähemalt osaliselt samu võtteid, mida meie enda õppejõudki.

Uriinipidamatus – kuidas käsitleda?

Uriinipidamatus on probleem, mis mõjutab tugevalt elukvaliteeti. Rahvusvaheline kontinentsuse ühing (International Continence Society, 2002) defineerib uriiniinkontinentsi kui igasugust tahtmatut uriini leket. Artikkel keskendub kolme levinuma vormi käsitlusele – stressinkontinents, tunginkontinents ja segatüüpi inkontinents.

Äge alakõhuvalu naisel

Artiklis käsitletakse ülevaatlikult sagedasemaid ägeda alakõhuvalu günekoloogilisi põhjuseid, diagnoosimeetodeid ja ravi.

Sisuturundus: Euroopa südamepuudulikkuse assotsiatsiooni president: südamepuudulikkusega seonduvad proovikivid on sarnased kogu Euroopas

Euroopa südamepuudulikkuse assotsiatsiooni president professor Petar Seferovići sõnul on südamepuudulikkusega seonduvad proovikivid sarnased kogu Euroopas. Prof Seferovic pidas oktoobris Tallinnas toimunud VI Balti südamepuudulikkuse kongressil avaloengu, kus käsitles kroonilise südamepuudulikkuse viimaseid ravijuhiseid. Intervjuus ajakirjale Lege Artis räägib ta ravijuhendist ning valdkonna olulistest arengusuundadest.

Kilpnääre ja rasedus

Kilpnäärme normaalne töö on vajalik normaalseks raseduseks ja loote arenguks. Samal ajal on aga rasedusel endal selge toime kilpnäärme tööle ja avalduda võivad eelnevalt subkliinilised kilpnäärme haigused. Seetõttu on raseduse ajal oluline kilpnäärme funktsiooni kontrollimine ja kõrvalekallete korral ka ravi.

Ägedate suhkruainevahetuse häirete korrigeerimine

Diabeet on haigus, mille levimus Eestis 2015. aastal oli Rahvusvahelise Diabeedi Föderatsiooni hinnangul ligikaudu 6,0%. See on umbes 59 100 inimest. Haigestumine diabeeti sageneb, mis tähendab, et järjest enam inimesi saab diabeedidiagnoosi.

2. tüüpi diabeedi hüperglükeemia ravi konsensusraport

Ameerika Diabeedi Assotsiatsiooni (American Diabetes Association, ADA) ja Euroopa Diabeediuuringute Liidu (European Association for the Study of Diabetes, EASD) 2. tüübi diabeedi hüperglükeemia ravi konsensusraport ilmus tänavu 4. oktoobril ja seda esitleti EASD konverentsil Berliinis. Eelmine raport ilmus 2015. aastal.

Farmakoteraapia eakatel

Rahvastiku vananemisest ja sellega seotud kulutuste suurenemisest tulenevalt on kogu maailmas aina enam tegeletud eakate ravimikasutust puudutavate teemadega, sealhulgas polüfarmakoteraapiat, mittesobilike ravimite kasutamist ning ravisoostumust puudutavate küsimustega.

Infektsioonid eakatel

Infektsioonhaigused üle 65-aastaste inimeste hulgas on oluline probleem. Vanuse kasvades vastuvõtlikkus nakkushaigustele suureneb, eriti sageli esineb urotraktiinfektsioone ning kopsupõletikku. Sümptomid väljenduvad tihtipeale atüüpiliselt, see tekitab diagnoosimisraskusi. Haiguse kulg kipub kõrges eas olema komplitseeritum, hospitaliseerimised on sagedad ning pikad. Seetõttu tuleks nakkushaiguseid võimalusel ennetada vaktsineerimisega.

Habras vanemaealine patsient

Haprus kui üks geriaatrilisi sündroome on üks levinumaid terviseseisundi kõrvalekaldeid, mille esinemissagedus suureneb vanusega. Tegemist on olukorraga, mida iseloomustab suurenenud haavatavus haigus(t)e, teostatavate uuringute ning ordineeritud ravi potentsiaalsete tüsistuste ja negatiivsete lõpptulemite suhtes (1).

Neerupuudulikkuse arvestamine ravimite annustamisel

Neerupuudulikkus on oluline kliiniline probleem, mis vajab arstide tähelepanu ning kus on abiks elektroonsed lahendused.

Tiit Suuroja: arst peab olema haigele abiline ja partner

Põhja-Eesti Regionaalhaigla onkoloogiakeskuse üldkirurg-vanemarsti dr Tiit Suuroja sõnul on arstikunsti üks olulisemaid asju oskus oma haigest aru saada ning olla talle abiline ja partner. Seetõttu võiks arstiteaduskonnast saada kaasa senisest enam psühholoogiateadmisi.

Pass on ametnikele, mitte isiklik lektüür

Mis on vananemiskeskkond? Selle loovad teised inimesed, aga paradoksaalsel kombel ka vananeja ise. See, kuidas inimene räägib iseendast kui vanast inimesest, ei ole kahjuks ainult tema enda asi, sest teised kuulavad ja õpivad sellest.