Koerte ja kasside levinumad suuõõneprobleemid ning suuhooldus

Apteegitöötajatelt ei saa kindlasti eeldada kursisolekut kõigi lemmikloomade suuõõnepatoloogiate pika ja põhjaliku käsitlusega. Küll aga oleks neil hea omada baasteadmisi koerte ja kasside suuõõnepatoloogiate profülaktikast. Selles artiklis ongi lühidalt iseloomustatud olulisemaid haigusi ning käsitletud suuhoolduse algtõdesid. 

Nahk vajab külma eest kaitset

Talv on meie kliimas nahale kindlasti kõige karmim aastaaeg ning külmaga, kui nahas on vähem niiskust ja kaitsev rasukiht õheneb, on väga oluline nahka õigesti hooldada ja kaitsta.

Suuvesi – kasutada või mitte?

Suuvee kasutamine on saanud paljude inimeste igapäevaseks suuhoolduse osaks, lubades tervemaid hambaid ja igemeid, vähem hambakivi ja kattu ning paremat hingeõhku. Suur suuvete valik võib ajada inimese segadusse – millist suuvett ja kas üldse peaks kasutama? 

Meeste seksuaalfunktsiooni häired

Artikkel annab ülevaate olulisematest üle 40-aastaste meeste seksuaalfunktsiooni häirete põhjustest. Samuti antakse ülevaade patsientide diagnostikast esmatasandi arstiabis ning ülekaalu ja hormonaalsete muutuste seosest.

Auruaparaatide ABC

Külmetushaiguste perioodil, kui köha ja nohu käes vaevlevaid inimesi on väga palju, tasub meelde tuletada, et piinavat haigust aitab leevendada inhalaatorite-nebulisaatorite (rahvakeeles nn auruaparaatide) kasutamine. Need muudavad vedeliku auruks, mis niisutab limaskesti ja vähendab seeläbi hingamisteede ärritust. Samuti saab auru sisse hingates vedelikus lahustatud ravimid viia otse haiguskoldesse – ninna, neelu, alumistesse hingamisteedesse, kopsudesse.

Ravimijäätmed ja nende käitlemine haiglas

Rääkides ravimitest ja nende käitlemisest, peetakse ennekõike silmas nende ravimite määramist, manustamist, manustamiseks ettevalmistamist, ravitoime jälgimist, kõrvaltoimete ennetamist jne. Paraku ei ole võimalik kõiki ravimeid eesmärgipäraselt ära kasutada. Tekivad ravimijäätmed ja nendega tegelemine on samuti osa ravimikäitlusest. Käesolev artikkel annabki ülevaate haiglas tekkivatest ravimijäätmetest ning nende käitlemisest Tartu Ülikooli Kliinikumi näitel.

Reumaatiline põletikuprotsess võib kahjustada ka silmi

Kroonilisi reumaatilisi haiguseid on harjutud seostama liigesekahjustustega ning tegelikult on need multisüsteemsed. Tihti saavad põletikulisest protsessist haaratud ka silmad. Silmadel ja liigestel on palju ühiseid koostisaineid, nt hüaluroonhape silma klaaskehas ja sünoviaalvedelikus, 2. tüüpi kollageen liigeskõhre ja sarvkesta ning klaaskeha koostises, agrekaan on proteoglükaan nii silmas kui ka liigestes. Mehhanisme, mis soodustavad silmahaiguste teket, uuritakse ja avastatakse pidevalt.

Farmakoloogilist ravi alustanud diabeedipatsientidel on ravisoostumus väike

Tartu Ülikooli tervishoiu instituudi magistrant Anneli Truhanov kaitses 2014. aastal magistritöö teemal “Ravi alustavate teist tüüpi diabeedi haigete ravisoostumus Eestis aastatel 2011–2013 Eesti Haigekassa retseptiandmete põhjal”. Intervjuus räägib ta lähemalt tööle seatud eesmärkidest, tulemustest ning järeldustest.

Kadri Tammepuu: e-konsultatsioon võiks toimuda ka perearsti ja apteekri vahel

Apteekrite unikaalseid teadmisi ravimitest saaks paremini rakendada – näiteks võiksid perearstid ravimite kasutamise kohta e-konsultatsiooni küsida lisaks eriarstile ka apteekrilt, leiab patsientide liidu juht Kadri Tammepuu.