Uudised


Efektiivseim viis gripi ennetamiseks on iga-aastane vaktsineerimine

Gripp on kogu maailmas üks levinumatest nakkus­haigustest. Selle hooajaline levik ning peamised sümptomid on teada tõenäoliselt igaühele, paljud on seda põdenud, mõni on ehk vaktsineeritudki.

Unetuse ravis on esimesel kohal kognitiiv-käitumisteraapia

Unetuse korral võib inimestel olla mitmesuguseid kaebusi. Põhilised nendest on uinumisraskused, katkendlik uni ning liigvarajane ärkamine hommikul. Unekaebusi esineb rohkem stressi­rohketel aegadel. Unehäirete esinemine sageneb vanuse kasvades ning on leitud, et naistel on suurema tõenäosusega unetusele viitavaid kaebusi.

Kõhuvalu põhjused lastel

Lapseeas on kõhuvalu tavaline probleem. Suurem osa kõhuvaluepisoodidest on ohutud ja iselimiteeruvad, kuid kestev kõhuvalu võib viidata haigusele, mida on vaja kiiresti ravida.

Millised rasestumisvastased meetodid on Eestis populaarsed ja mis mõjutab nende kasutamist?

Soovimatu raseduse eest on end vaja kaitsta peaaegu 30 aastat – see on märkimisväärne aeg naise ja pere elust. Rasestumisvastaste meetodite (edaspidi RVM) kasutamine on muutunud aastatega üha olulisemaks, mõjutades nii naise ja perekonna heaolu kui ka ühiskonda tervikuna. Artikkel annab ülevaate magistritööst, mille tarbeks uuriti, kui paljud rasedust vältida soovivad naised kasutavad kas mittetõhusaid meetodeid või ei kasuta neid üldse ning milliseid barjäärid RVM-ide kasutamist takistavad.

Pikaajaline suukuivus võib põhjustada tõsiseid tervisemuresid

Suukuivus ehk kserostoomia (lad k xerostomia) on subjektiivne tunne, mille korral inimene kurdab suu kuivamise ja vähese süljeerituse üle. Suukuivus on tingitud vähenenud süljeeritusest või muutustest sülje biokeemilises koostises, sageli esinevad mõlemad põhjused kombineeritult. Patsiendid kaebavad raskust närimisel, neelamisel, samuti rääkimisel, kaebus mõjutab enesetunnet ja elukvaliteeti üldisemalt.

Ülevaade glükomeetritest

Vere glükoositaseme mõõtmiseks kasutatav glükomeeter on diabeetiku jaoks hädavajalik abivahend. Näitudest lähtuvalt saavad diabeetikud veresuhkru väärtusi tõlgendades teha muudatusi raviplaanis, toitumises ja elurežiimis.

Diabeetiku toitumisalane nõustamine ja toitumine kaasuvate haiguste korral

Ülekaaluliste inimeste hulk maailmas suureneb pidevalt. Põhjus on kiirtoit ja vähene füüsiline koormus. Energiat saadakse toidust rohkem kui kulutatakse. Abdominaalne rasvumine on saavutanud epideemia mõõtmed. Viimastel aastatel on laste ja noorte rasvumise ulatusliku leviku tõttu hakatud 2. tüüpi diabeeti diagnoosima aina noorematel.

Osteoporoosi ennetamises mängivad suurt rolli D-vitamiin ja kaltsium

Osteoporoos ehk luuhõrenemine ja sellest tingitud luumurdude teke on oluline probleem eelkõige vanemaealise elanikkonna hulgas nii Eestis kui ka mujal maailmas. Osteoporoosi põdevate inimeste hulk kasvab järjest kogu maailmas.

Rauavaegusaneemia kooliealistel lastel

Rauavaegusaneemia on kõige sagedasem aneemia lastel ja ühtlasi kõige sagedasem toitumisega seotud haigus kogu maailmas. Rauavaegusaneemia on sage esimese eluaasta lõpus ja teisel eluaastal ning puberteedieas. Artikkel käsitleb aneemiat kooliealistel lastel.

Ravimite koostoimetest apteekrile

Ravimite koostoimetest võiks kirjutada terve raamatu ja ükshaaval kõigi nende päheõppimine ei ole kuigi mõistlik. Artiklis püüan välja tuua mõned igapäevased näited koostoimetest jaeapteegis kõige rohkem väljastatavate ravimite vahel – levinumad käsimüügipreparaadid, seedesüsteemi ja kardiovaskulaarhaiguste ravis kasutatavate ravimite toimeained. Kui kasvõi mõni nendest näidetest endale meelde jätta, saab päästa patsiendi potentsiaalselt tõsistest kõrvaltoimetest.

Papilloomiviirusnakkusega ja HPV-vaktsiiniga seotud müüdid ning tegelikkus


Apteekrid arutlesid apteegireformi üle

Septembri lõpus räägiti Pärnus toimunud Proviisorite Koja konverentsil apteekrite jaoks olulisimast teemast – apteegi­reformist. Juttu tuli apteegireformi hetkeseisust ning olukorrast apteekrite pilgu läbi. Konverentsi eesmärk oli tuua kokku osalised, kelle jaoks on olulisim eriala areng ja tervishoiu­korralduslik süsteem, mis seda toetaks.

Elina Aaltonen: Soomes on apteegiteenus tervishoiuteenus

Soome Apteekrite Liidu esindaja Elina Aaltonen rääkis apteekrite rollist Soomes ja Skandinaavia maades. Ta tõi välja Soome apteegisüsteemi olulisemad tunnused ning Skandinaavias läbiviidud reformide positiivsed ja negatiivsed küljed.