Vähielulemus on aastakümnete jooksul oluliselt paranenud

Med24 toimetaja

Med24 toimetaja

med24@med24.ee
29. novembril Tallinnas toimuval vähikonverentsil räägib Tervise Arengu Instituudi epidemioloogia ja biostatistika osakonna nooremteadur Keiu Paapsi vähi epidemioloogiast lastel ja noortel täiskasvanutel Eestis. Milline on andmete kvaliteet, haigestumus ja elulemus?

"Eestis diagnoositakse vanuses 0–14 keskmiselt 35 uut pahaloomulist kasvajajuhtu aastas, vanuses 15–24 keskmiselt 37 juhtu ja vanuses 24–39 keskmiselt 198 juhtu aastas. Lastel diagnoositakse enim leukeemiaid, kesknärvisüsteemi kasvajaid ja lümfoome, noortel täiskasvanutel lisanduvad rinna-, emakakaela- ja munandivähk. Vähihaigestumus (kõik paikmed kokku) suureneb lastel keskmiselt 0,5% aastas ning noortel täiskasvanutel keskmiselt 1,5% aastas," tutvustab Paapsi.

"Vähielulemus on aastakümnete jooksul oluliselt paranenud. Lapseea kasvajate viie aasta elulemus, mis 1970ndate alguses oli 24%, on praeguseks jõudnud Euroopa keskmisega võrreldava 73%-ni. Ka noortel täiskasvanutel on viie aasta vähielulemus selle aja jooksul peaaegu kahekordistunud – 48%-lt 84%-ni," lisab ta. 

29. novembril toimuv vähikonverents annab põhjaliku ülevaate innovaatilistest lahendustest ja uuendustest. Konverentsi  kava ning registreerumine SIIN

Jaga