Terviselaen: hea alternatiiv ravikindlustusele?

Foto: Shutterstock
Med24 toimetaja

Med24 toimetaja

med24@med24.ee
Kuigi riiklik ravikindlustus võib aidata katta suure osa ravikulusid, võib ette tulla olukordi, kus ravikulud on liialt suured või ei saa kindlustus mõnel muul põhjusel aidata katta tervisekulusid. Kas see tähendab, et tuleb tervis unarusse jätta ning unustada ravi? Sugugi mitte. Kriitilises olukorras võib abiks olla terviselaen – krediiditoode, mis on mõeldud just nimelt tervisega seotud väljaminekute katmiseks.

Terviselaen ehk sihtotstarbeline väikelaen

Terviselaen võib küll kõlada uudselt, kuid tegelikult on see tavaline väikelaen. Financer.com sõnul on terviselaen küll tavaline sihtotstarbeline väikelaen, kuid põhjus, miks laenutoode on nimetatud otstarbe järgi, on taotlejate hirm märkida taotlemisel laenusumma otstarve. Otstarbe järgi nimetatud laenutoode aitab seega tarbijal teha otsust hõlpsamini ning leida enda vajadusele vastav krediiditoode hõlpsama vaevaga.

Kuna tegemist on väikelaenuga, on ka selle tingimused ja nõudmised sarnased. Samuti võib tarbija avastada, et väikelaenu taotlemisel on „tervis“ üks pakutud variantidest, mille hulgast saab valida siis, kui tuleb märkida laenu võtmise eesmärk.

Millal võib terviselaen end õigustada?

Iga laen on kohustus – seda olulist põhimõtet ei tohi unustada, ükskõik, kui pakiline laenu võtmise otstarve poleks. Terviseprobleemide korral võib lisaraha vajadus olla eriti tungiv ja võidakse unustada ratsionaalse laenuotsuse tegemine, kuid haavatavas olukorras on seda olulisem võtta pisut aega, et otsuse üle järgi mõelda.

Eelkõige tuleb mõelda oma maksevõimekusele. Võetav laen võib külla tervisemure lahendada praegu, kuid kui maksevõimekus pole piisav selleks, et laenumakseid teha, võib võetud abivahend muutuda koormaks, mille kandmine hakkab lõpuks mõjutama tervist taaskord: võlgadest tulenev stress võib mõjuda ka füüsilisele tervisele, rääkimata vaimsest pingest ning pole ka sugugi välistatud, et stress võib areneda depressiooniks. Nii võib kunagi võetud terviselaen tekitada hoopis uusi terviseprobleeme.

Terviselaenu võtmine on õigustatav siis, kui oled täiesti veendunud oma maksevõimekuses ning lahendatavat tervisemure ei ole võimalik korda ajada alternatiivsel teel ega edasi lükata. Kui ravikulud on vältimatud ning oled ka kindel selles, et laenumaksete tasumine ei käi üle jõu, võib tegemist olla sulle sobiva lahendusega.

Kui soovid laenata, tee seda targalt

Enne laenutaotluse täitmist ja lepingu allkirjastamist tasuks tutvuda ka üldise laenuturuga ning teha endale kindlaks, milliseid laenusummasid ning tingimusi pakuvad erinevad krediidiandjad.

Eestis on mitukümmend krediidiandjat, kes võivad potentsiaalselt väljastada laenusummasid ka tervisekulude tarbeks ning seega on valik mitmekesine. Kõigi nende ükshaaval ülevaatamine on ajakulukas ja keeruline, kuid õnneks on olemas ka lihtsam lahendus rahvusvahelise krediiditoodete võrdlusportaali Financer.com Eesti veebilehe näol, kus on reastatud olulisemad krediidiandjad ning nende tooted. Vaid viivu võrdlemise järel on võimalik näha laenuandjate kulukust ning seeläbi teha ka enda jaoks parem otsus. Lisaks on võimalik lugeda teiste kasutajate arvustusi, mis võivad anda olulist informatsiooni krediidiandja teenuste kvaliteedi kohta.

Võrdlemine on eduka laenuotsuse tegemise alus. Enne laenulepingu sõlmimist tasub kahtlemata konsulteerida ka spetsialistiga ning veenduda, et laenuotsus aitab sul mure lahendada, selle asemel, et tekitada juurde uusi probleeme. 

Jaga