Seminar: väikelapse neuroloogilised probleemid

Foto: IStock
Med24 toimetaja

Med24 toimetaja

med24@med24.ee
Sügisest algab kolmes linnas toimuv Celsiuse täiendkoolitussari perearstidele väikelapse levinumatest neuroloogilistest probleemidest.

Koolituspäeva juhib ja põhjaliku ülevaate teemadest annab Inga Talvik, Tallinna Lastehaigla neuroloogiakeskuse juhataja.


Koolituse esimene pool keskendub febriilsetele krampidele ja epilepsiale - teemadele, millega perearstid tihti kokku puutuvad. Febriilsete krampide puhul on fookuses seisundi käsitlus ning perekonna nõustamine. 
Kuna epileptilisel hool on aju arengule negatiivne mõju ja varajane avastamine oluline, siis eelkõige räägitakse seminaril haiguse avaldumisvormidest, diagnostikast ning ravist. Eraldi tuuakse välja ka perekonna nõustamine elustiili osas ning erinevate arenguliste probleemide puhul spetsialistide kaasamine lapse elukvaliteedi parandamiseks. 

Päeva teises pooles teeb lektor ülevaate laste tserebraalparalüüsist. Kuna ka selle haiguse puhul on ülioluline varajane diagnoos ja sekkumine, siis peamine rõhk on diagnostikal ja ravil. Mida täpsemalt tähele panna ja milline on tänapäeva suhtumine patofüsioloogiasse?

Kommentaar: dr Triinu-Mari Ots

Perearstina puutume igapäevaselt kokku lastega, nii tervete kui haigetega ja lapse arengu seisukohast on väga oluline eristada kiiret sekkumist vajavad asjad hädadest, mille kulgu saab rahulikult dünaamikas hinnata. Nii näiteks suurenenud lihastoonuse korral tahan olla kindel, et seal neuroloogilist patoloogiat taga ei ole - ja saan lapse suunata füsioterapeudile, kes edasi tegeleb. 
Perearstikeskuses puutume meie lapsega esimestel eluaastatel kõige sagedamini kokku ja seega jääb ka esmaste neuroloogiliste haiguste kahtlus perearstile kõige paremini silma. Millal on kõrvalekalde taga arenguline eripära, millal tõsine patoloogia, ei ole igakord kõige lihtsam aru saada. Leian, et perearstina lapse neuroloogilise seisundi hindamine ja kursis olemine uute seisukohtadega on väga oluline. 

Lisainfo ja registreerumine:

Tallinn (13.09)

Tartu (11.10)

Narva (08.11)

Jaga