Diabeedikonverents: diabeediga seotud probleemide aktuaalsus ei kao

Med24 toimetaja

Med24 toimetaja

med24@med24.ee
2. tüüpi diabeet on üks sagedasemaid kroonilisi haigusi ja lähitulevikus suureneb selle levimus veelgi. Nii puutubki diabeetikutega kokku iga perearst ja diabeediga seotud probleemide aktuaalsus ei kao - 11. oktoobril toimub Viru konverentsikeskuses iga-aastane diabeedikonverents.

Konverentsi ideed selgitades räägib Põhja-Eesti Regionaalhaigla endokrinoloog-ülemarst Anu Ambos, et kuigi mõnikord tundub, kuidas oleme diabeedist rääkinud tüdimuseni, siis just praegu on diabeedimaailmas pöördelised ajad – lisandub uusi teadmisi suhkurtõve olemusest ja avarduvad ravivõimalused. "Arengud kajastuvad ka uues sügisel vastuvõetavas EASD/ADA 2. tüüpi diabeedi ravijuhises. Üks uusi olulisemaid juhendeid on enne antidiabeetilise ravi alustamist patsiendi südame- ja veresoonkonna seisundi hindamine, võtta arvesse võimaliku isheemiatõve või südamepuudulikkuse esinemist ja teha ravivalikuid lähtuvalt sellest. Teemat püüab konverentsil põhjalikult lahti rääkida minu hea kolleeg Mart Roosimaa," tutvustab Ambos. 

Ambose sõnul pole suhkurtõbi ühe organi, vaid kogu organismi haigus. "Organismi peamise energiaallika – süsivesikute – ainevahetus on häiritud ja see toob kaasa muutusi kogu kehas. Oluline pole üksnes veresuhkru väärtus ja selle hoidmine aktsepteeritaval tasemel, märkama peame ka diabeedist tingitud muutusi nii ajus, neerudes, silmades kui jalgades. Nii ei olegi diabeet ainult perearsti ja endokrinoloogi vaheline asi – mõnikord peab sekkuma neuroloog, nefroloog, silmaarst või ortopeed. Meie soov on, et ka nende spetsialistide ja perearstide koostöö sujuks," kinnitab Ambos. 

Diabeedi ravivõimalused on viimase 10 aasta jooksul väga palju avardunud. Selle üle tunnevad heameelt nii arstid kui patsiendid. Enamus 2. tüüpi diabeediga patsientidest saab mitut diabeediravimit - kuidas antidiabeetikume kõige efektiivsemalt kombineerida, millised koostoimed võivad esineda omavahel ja teiste sageli kasutatavate ravimitega, milliseid kõrvaltoimeid tähele panna? Seda teemat püüab avada TÜK kliiniline proviisor Jana Lass.

"2. tüüpi diabeet on nii tavaline ja ometi on iga haigusjuht omanäoline. Üsna sageli puutuvad nii perearstid kui ka endokrinoloogid kokku „ebatüüpilise diabeediga“, kui haiguse iseloom on üllatav ja tuttavad läbiproovitud ravivõtted ei toimi – mida sel juhul arvata ja kuidas ravida, analüüsib TÜK endokrinoloog Ingrid Reppo," kirjeldab Ambos. 

Üks endokrinoloogide ja perearstide igapäevaseid koostöövõimalusi on e-konsultatsioon. "Võin oma kogemusele toetudes väita, et perearstipoolsed e-konsultatsiooni soovid on järjest põhjendatumad, paremini vormistatud ja asjalikuma probleemipüstitusega. Kuidas edasi? Kuidas mitte üksteisest mööda rääkida, vaid patsiendi probleeme sujuvamalt lahendada," püüab Ambos koos Reet Laidojaga esitada aruteluks kumbki oma vaatenurga. 

"Eesti Endokrinoloogia Selts loodab ühe korraldajana, et perearstide huvi 2. tüüpi diabeedi parema käsitluse vastu ei kahane ja püüab omalt poolt hoida diabeediteemat pidevalt fookuses. Loodame et, ka tänavune diabeedikonverents pakub nii ainet mõtiskluseks ja aruteluks kui ka kasulikke vihjeid igapäevatööks," kinnitab Anu Ambos. 

Täpsema konverentsi kava ning registreerumisinfo leiate siit: https://www.med24.ee/koolitus/diabeedikonverents

Koolitus toimub Endokrinoloogide Seltsi ja Celsius Healthcare'i koostöös.

Jaga