Uudised


Väikelastega sageli juhtuvad traumad ja nende käsitlus

Paljudel lapsevanematel ja laste hooldajatel napib teadmisi turvalisest käitumisest, puudulikud on turvavahendite kasutamise oskused ja kogemused ning samuti ei osata lastega juhtunud õnnetuste korral adekvaatselt tegutseda. Põhjendamatu muretus ja hooletus võivad tuua lapsele kaasa parandamatuid tagajärgi kogu eluks. Lastega (eriti väikelastega) juhtuvad õnnetused on suures osas välditavad, kui me oskame sellele mõelda ja soovime panustada laste turvalisusesse.

Nõustamine ägedalt haigestunud lapse puhul

Tallinna Lastehaigla erakorralise meditsiini osakonna juhtaja dr Helke Nurm rääkis, kuidas nõustada vanemaid ägedalt haigestunud lapse puhul, tuues välja ohumärgid, millele erinevate nakkushaiguste korral tähelepanu pöörata.

Väliskõrvapõletik – diagnoosimine ja ravi

Väliskõrvapõletikku (ld k otitis externa) defineeritakse kui väliskuulmekäigu naha põletikku, mis võib haarata ka kõrvalesta ja/või kuulmekilet. Haigus on levinud kõikides vanusegruppides, harvemini väikelapseeas (1).

Sagedamini esinevad nahaprobleemid raseduse ajal

Naise organismis toimuvad raseduse ajal suured hormonaalsed muutused, mis mõjutavad muuhulgas ka naha seisundit. Naha ja teatud nahahaiguste seisund võib raseduse ajal nii halveneda kui ka paraneda.

Imiku nahahooldus

Nahal on mitmeid ülesandeid: see osaleb termoregulatsioonis, on rasvadepoo, osaleb jääkainete väljutamises, kaitseb organismi ning on tundeelundiks. Naha terviklikkusest oleneb, kui hästi ta neid ülesandeid täita suudab.

Tupeseen on sagedane probleem fertiilses eas naiste hulgas

Tupeseen ehk vulvovaginaalne kandidiaas (VVK) on olukord, mida iseloomustab pärmseene Candida tüvede põhjustatud vulvovaginaalne põletik (1). VVK on sagedane probleem fertiilses eas naiste hulgas ja üks levinumaid vulvovaginaalse sügeluse ja rohkenenud tupevooluse põhjusi (2). Bakteriaalse vaginoosi järel on VVK sageduselt teine vaginiidi sümptomite põhjustaja (1).

Uus riiklik HIVi tegevuskava: HIVi ravi ei ole enam üksnes nakatunud patsiendiga tegelemine, vaid ka HIVi ennetamine

Möödunud aasta lõpus heaks kiidetud riiklikus HIVi tegevuskavas on senisest suurem rõhk bio­meditsiinilistel sekkumistel. HIVi ravi ei ole üksnes nakatunud patsiendiga tegelemine, vaid ka HIVi ennetamine. Muidugi on endiselt plaanis klassikalised ja tõenduspõhised sekkumised, sealhulgas kondoomikasutamise propageerimine ja steriilsete süstimis­tarvikute kättesaadavuse tagamine.

2. tüüpi diabeeti haigestumise tagajärjel võivad tekkida sidekoehäired

2. tüüpi diabeet ehk insuliinsõltumatu diabeet on krooniline haigus, mille korral inimese organism on muutunud resistentseks normaalsele või kõrgenenud insuliinitasemele, kõhunääre ei tooda piisavalt insuliini või esinevad mõlemad eelmainitud koos.

Kevadväsimus, immuunsüsteem ja vitamiinid

Kevadväsimus on üldtuntud seisund, mis väidetavalt tekib pärast kauakestvat pimedat aega vitamiinipuuduse ja pika tööperioodi tagajärjel. Rahvusvahelise haiguste klassifikatsiooni kohaselt kevadväsimusel oma diagnoosikoodi ei ole. 

Pereõdede konverentsil räägiti viirushaigustest ja vaktsineerimisest

Novembris Tartus toimunud pereõdede sügis­konverentsi esimeses sessioonis anti ülevaade nii uutest vaktsiinidest vaktsineerimiskavas, krooniliste haigustega laste vaktsineerimisest kui ka vaktsineerimisteemalisest nõustamisest. Teises sessioonis räägiti viirushaigustest ning konverentsi lõpetas kardioloogiale pühendatud sessioon.

Edukaks osutunud projekti “Kool haiglas” raames lõpetas esimene lend

Jaanuari lõpus toimus Pärnu kontserdimajas Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli Pärnu lõpuaktus, 
mil kõrgkooli, SA Pärnu Haigla ja Eesti Õdede Liidu koostööprojekti “Kool haiglas” raames lõpetas esimene lend tööandja juures rakenduskõrghariduse omandanud õdesid. Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli õenduse õppetooli juhataja Kristi Puusepp rääkis, miks projekt ellu kutsuti ja miks see nii populaarseks osutus.

Perearstiteenuse rahastamine haigekassa poolt 2018. aastal

2017. aastaks oli perearstiteenuse osutamiseks välja töötatud uus rahastus- või kulumudel, mida täiendati 2018. aastaks. Anname ülevaate peamistest muudatustest ning selgitame lähemalt, mis mudelis sisaldub. Artikkel räägib üksik- ning grupipraksiste mudelist.    

Melita Väljamäe: pereõdede hääl tervishoiukorraldust puudutavas võiks olla valjem ja ühtsem

Pirita perearstikeskuse pereõe Melita Väljamäe sõnul võiksid pereõenduses muutused toimuda seest väljapoole – et pereõed räägiksid kõval häälel kaasa tervishoiukorralduses toimuvas ega laseks kellelgi teisel endi eest otsustada.

Õdede jaoks olulisest 2018. aastal

Uus, 2018. aasta on hooga käima läinud. Veebruar-märts on tavapäraselt kõige kiirem aeg perearstikeskustes, sest ülemiste hingamisteede haigused on oma haripunktis ning abivajajaid palju. Iga pereõde annab oma panuse, et inimesed oleksid teadlikumad oma tervisest ning saaksid abi õigel ajal ja õigest kohast. Pereõe pakutav õendusabi on elanikkonnas kõrgelt hinnatud, mida kinnitab iga-aastane statistika visiitide arvu kasvu kohta ning patsiendi rahuloluküsitlused.