Uudised


Alkoholitarvitamise häire ravi

Alkohol on sõltuvust tekitav psühhoaktiivse toimega aine, mis mängib rolli üle 200 haiguse tekkes. WHO andmetel on alkoholi tarvitamine üks olulisemaid varajase haigestumise ja suremuse riski­faktoreid koos suitsetamise ja kõrge vererõhuga. Kuigi kõige sagedamini seostatakse alkoholi liig­tarvitamist maksakahjustuse ja alkoholisõltuvusega, on alkoholil leitud oluline mõju ka hüpertensiooni, südame isheemiatõve ja -infarkti, insuldi, erinevate seedetraktihaiguste, mitmete psüühikahäirete ja pahaloomuliste kasvajate tekkele. 

Diabeetiku toitumisalane nõustamine ja toitumine kaasuvate haiguste korral

Ülekaaluliste inimeste hulk maailmas suureneb pidevalt. Põhjuseks on kiirtoit ja vähene füüsiline koormus. Energiat saadakse toidust rohkem kui kulutatakse. Abdominaalne rasvumine on saavutanud epideemia mõõtmed. Viimastel aastatel on laste ja noorte rasvumise ulatusliku leviku tõttu 2. tüüpi diabeeti hakatud diagnoosima aina noorematel. 


Kaelavaluga patsiendi käsitlus

Umbes kolmandik tööealistest täiskasvanutest kannatab pidevalt kaelavalu käes (1) ning harv pole ka valude algus juba lapse- või teismeliseeas. Kaelavalu on sagedasem naiste hulgas ning seda esineb enam kõrgema sissetulekuga riikides ja linna­piirkondades (2). Kaelavaluga inimestel on 35% suurem risk jääda pikemaks ajaks ajutisele töö­võimetuslehele ja sellega seotud kulutused meditsiini­teenustele ning töövõimetushüvitistele on suured (3).

Enamikul patsientidest on võimalik uriinipidamatust ravida

Tartu Ülikooli Kliinikumi uroloogi Jaanus Kahu sõnul on enamikul patsientidest võimalik pidamatust ravida ja sellega elukvaliteeti parandada.

Psoriaatiku nahahooldus ja ravi

Psoriaasi välja ravida ei saa – see on krooniline nahahaigus – ja selle asjaolu aktsepteerimine on ehk kõige tähtsam ja raskem samm patsiendi jaoks. Õige ravi ning hooldusega on aga võimalik hoida psoriaasi kontrolli all ja isegi saavutada pikemat remissiooni. Kuna alluvus ravile on väga erinev, siis haiguskulgu täpselt ennustada ei saa. 

Põletustraumadest pereõdedele

Kuigi raskete põletustraumade hulk on viimastel aastatel näidanud olulist vähenemis­tendentsi, on põletus siiski üks sagedasemaid olmetraumasid, millega tuleb tegeleda perearsti­praksises. Enamasti on haava paranemise jälgimine ja sidumine pereõe ülesanne. Järgnevalt väike ülevaade põletushaavade diagnostika- ja ravivõimalustest ambulatoorses praktikas.

Hüpertooniatõbe põdeva patsiendi elustiilinõustamisest

Hüpertooniatõbi on südame-veresoonkonna­haigustest Eestis haigestumuse ja surma põhjuste hulgas esikohal, olles insuldi, müokardiinfarkti, neerukahjustuse ja enneaegse surma oluline 
riskitegur. Peamiselt avastatakse, jälgitakse ja ravitakse hüpertensiooni tervishoiu esmatasandil – perearstikeskuses. Harva, kui on vaja eriarstiabi. Seetõttu on väga oluline, et esmatasandil käsitletaks haigust ühtemoodi ja ravisoovitused patsientidele oleksid sarnased.

Mõnest toidulisandist perearsti pilguga

Toidulisandite, vitamiinide, mineraalide ja loodustoodete maailm on kirju ja ise apteeker olemata ei jõua selles kõiges orienteeruda. Kuigi tundub, et palju müüakse tarbetut kraami ja sageli on müügijuttu rohkem kui pakendis sisu, on minu igapäevatöö juures mõned seigad veidi rohkem tähelepanu alla sattunud. 

Tagli Pitsi: toitumissoovitused muutusid leebemaks

Uusi toitumis- ja liikumissoovitusi tutvustanud Tervise Arengu Instituudi toitumisekspert Tagli Pitsi ütles, et toitumissoovitused on muutunud varasemast leebemaks.

Uus abivahendisüsteem lähtub inimeste vajadustest

Uue abivahendisüsteemi aastane toimimine on näidanud, et süsteemi muutmine oli väga vajalik. Samuti võimaldab saadud teadmine täiustada süsteemi veelgi, tehes ettepanekuid õigusaktide koostamiseks ning leides igapäevaseks toimimiseks paremaid võimalusi. 

Med24 tegi läbi tegevusaja suurima muutuse

Med24 uuenenud veebiplatvorm pakub kasutajatele senisest paremaid info­teenuseid meditsiini valdkonnas, olgu selleks siis uudised, meditsiini­ajakirjade eeltrükid, koolitused või kliiniliseks tööks vajaminevad andmebaasid.    

Uuring: perearstisüsteemiga on rahul 78 protsenti Eesti elanikest

Eesti elanike hinnangul on kitsaskoht eeskätt arstiabi kättesaadavus, millega on rahul 38 protsenti uuringule vastanutest, selgus sotsiaalministeeriumi ja haigekassa tellitud iga-aastasest uuringust “Eesti elanike hinnangud tervisele ja arstiabile 2016”.

Natalja Ivanova: saatekirjade väljastamine võiks rohkem olla õdede ülesandeks

Pereõde Natalja Ivanova läks üheksa aastat tagasi Järveotsa perearsti­keskusesse praktikale ja ongi sellest ajast sinna tööle jäänud. Ivanova hindab kõrgelt pereõdede vastutusala laienemist ja leiab, et ka mõne eriala saatekirjade väljastamine võiks kuuluda pereõdede tööülesannete hulka.

Õed on võtmas liidrirolli

Mai keskel tähistatakse rahvusvahelist õdede päeva, mis sel aastal on pühendatud õe rollile eestvedajana. Õed peavad seisma inimeste eest, kellel on igapäevaselt vaja meie abi, osalema asjade ümberkorraldamisel, mida siiani on korraldanud keegi teine, algatama ettevõtmisi, mis senini on poliitikute algatada olnud, seisma üksikisiku ja kogukonna eest.