Hoolitse enda eest!

Sügisvärvid on akna taga ja elu keeb kogu oma kirevuses taas kabinetiski. Rattas jooksmine nagu hakkaks otsast peale. Juba kohe, nüüd novembris, saame kokku sügiskonverentsil, et vahetada uudiseid ning arutleda erinevatel huvitavatel teemadel.

Käina pereõed pidid enne uue perearsti saabumist pikalt ise hakkama saama

Käina pereõed pidid kahe nimistuga pikalt ise hakkama saama, kuna perearsti lihtsalt ei olnud. Pereõde Anu Saar tänab Hiiumaa haigla arste, kes keerulisel ajal abikäe ulatasid.

Motiveeriva intervjueerimise olulisus tervishoius

Järjest enam hõlmab tervishoid (eriti esmatasand) haiguste ennetamist ja patsiendi nõustamist tervislike eluviiside osas, aga ka krooniliste tervisehäiretega toimetuleku toetamist. Kaebused muutuvad ajas seoses inimeste töö iseloomu ja ka näiteks erinevate digiseadmete kasutuselevõtmisega.

Tervishoiuteenuse osutaja vastutus praegu ja peagi jõustuva vastutuskindlustuse seaduse kontekstis

Tervishoid on äärmiselt suure riskitasemega valdkond, mistõttu käivad hästi korraldatud tervishoiusüsteemis tervishoiutöötajate tööga paratamatult kaasas ka soovimatud tulemused patsiendi ravimisel, mis võivad olla põhjustatud nii patsiendi taastumisprotsessi ennustamatusest kui ka diagnoosimise või ravi käigus tehtud välditavast või vältimatust veast.

COVID-19 sügisel 2023

Vaktsineerimine käib tasahaaval, meedias koroonaviiruse vastu vaktsineerimise suurt kampaaniat näha ei ole, aga perearstid ja -õed peaksid teema viimaste arengusuundadega siiski kursis olema. Mida tuleks praegu teada?

Kuidas toetada surijat ja tema lähedast?

Elu ja surma küsimused puudutavad inimese eksistentsi kõige sügavamaid teemasid. Ravi lõpetamise otsused, palliatiivravi võimalused, elulõpuravi, abistatud suitsiid, eutanaasia, õigus keelduda ravist, õigus surra, vegetatiivse seisundi käsitlus on ühiskondlikus debatis ja meedias endiselt põletavad teemad, millest igaüks meist tunneb end puudutatud olevat, ja need teemad puudutavadki meid kõiki.

Kõhukinnisus – raskendatud, harv või näiliselt mittetäielik roojamine

Kõhukinnisuse esinemissagedus teatud populatsioonides on kuni 30% ja seda esineb sagedamini naistel, üle 65-aastastel ja kehvemas sotsiaalmajanduslikus seisus inimestel. Kroonilise kõhukinnisusega kaasneb tugev kõhuvalu, hemorroidid, mis võivad veritseda või olla valulikud, suurenenud ärrituvus ning isegi agressiivsus (eriti dementsusega inimestel).

Erakorralised situatsioonid perearstikeskuses

Tänapäeval on erakorraline meditsiin ja esmatasandi tervishoid Eestis omavahel küllaltki läbi põimunud. Kiirabis ja erakorralise meditsiini osakonnas on palju esmatasandi nõustamist. Elustamine ja muud erakorralised situatsioonid on perearstikeskuste jaoks küll harvad sündmused, kuid nende regulaarne läbiharjutamine oma kollektiiviga annab parema valmisoleku patsiendi aitamiseks ning võib olla patsiendi tuleviku seisukohast määrava tähtsusega.

Obstruktiivne uneapnoe täiskasvanutel

Obstruktiivne uneapnoe on üldrahvastikus suure levimusega aladiagnoositud uneaegne hingamishäire, millele on iseloomulik ülemiste hingamisteede perioodiline kollaps ja obstruktsioon une ajal. See põhjustab öisel ajal ülesärkamist ja/või hapnikuga küllastatuse vähenemist organismis, mis tingib omakorda lünkliku kehva kvaliteediga une. (1)

Bariaatriline kirurgia – kelle jaoks?

Bariaatria (kreekakeelsetest sõnadest „baros“, mis tähendab „kaalu“, ja „iatrikos“, mis tähendab „ravimit“) on termin operatsiooni kohta, mis aitab kaalust alla võtta (1). Eesti keeles kasutatakse üha enam terminit „kaalukirurgia“.

Vahelduv paastumine – uue aja moodne dieet?

Paastumine on inimese jaoks väga vana vahend saavutamaks paremat tervist, teravamat meelt või ravimaks mitmesuguseid haigusi. Toksikoloogia isa Paracelsus on öelnud, et paastumine on parim ravim ja teie sisemine arst. Nüüdisaegse meditsiini isa Hippokrates kirjutas: „Kui sa sööd, kui oled haige, siis see teeb sind haigeks.“ (1)

Magneesiumi tähtsus organismis ja selle manustamisviisid

Magneesium on oluline element, mis võtab organismi ainevahetuses osa väga paljudest protsessidest. Selle vaegus avaldub raskete häiretena organismi töös, mõjutades otseselt meie elukvaliteeti ja tervist.

Hormonaalsed kontratseptsioonivahendid

Hormonaalsed kontratseptiivid on kõige sagedamini kasutatavad rasestumisvastased vahendid. Hormonaalsete kontratseptiivide kasutajate arv suureneb pidevalt, seda eelkõige nende pakutava usaldusväärsuse ja kasutamismugavuse tõttu.

Vulvovaginaalse kandidiaasi diagnoosimine ja ravi

Vulvovaginaalne kandidiaas (VVK) on üks sagedasemaid tupe- ja häbemepõletikuga kulgevaid seisundeid. Vulvovaginaalne kandidiaas on sageduselt teine vaginiidi põhjustaja bakteriaalse vaginoosi järel ning moodustab kolmandiku vaginiidijuhtudest.

Kodade virvendusest pereõdedele

Kirjutan käesolevas artiklis haigusest, millega elanikkonna vananedes kohtume perearstikeskuse töös järjest sagedamini. Kodade virvendusarütmia (edaspidi lühend KVA) on sagedasim südamerütmihäire, mille levimusmäär maailmas on keskmiselt 2%. Selle haiguse esinemissagedus sõltub vanusest – üle 80-aastaste inimeste hulgas on esinemismäär 7–9%.

Kõrge kolesteroolitase ja selle mõju tervisele

Kolesterool on organismi toimimiseks vajalik aine, mida kasutatakse rakkude ehitamisel, vitamiinide ja hormoonide sünteesimisel. Samas osaleb väikese tihedusega lipoproteiinis (low density lipoprotein, LDL) sisalduv kolesteroolivorm ehk LDL-kolesterool ateroskleroosi kujunemises ja süvenemises. Ateroskleroos on arterites naastude kujunemine (1).

Äge konjunktiviit – ülevaade ja ravisoovitused

Äge konjunktiviit ehk silma limaskesta põletik on üks sagedaseim silmahaigus, millega esmatasandil kokku puututakse. Üldjuhul on tegu iselimiteeruva protsessiga, kuid sümptomite tõttu pöördutakse tihti ka arsti poole.