Uued digilahendused perearsti töölaual

COVID-19 on mitmepalgeline mitmes mõttes, seda ka digilahenduste võtmes. Ühelt poolt on see pidurdanud mitmete riiklike digilahenduste arengut. Teiselt poolt on just COVID-19 nõudnud kiiret reageerimist ja toonud meie lauale uusi lahendusi, et parandada haiguse haldamisega toimetulekut.

Laili Konist: see oli parim soovitus – teha midagi ühiselt

Intervjuu sissejuhatuseks nendib Laili Konist, et oli usutlusega päri vaid sellepärast, et tahab kõnelda oma armsast Kadrina Tervisekeskusest, mis sai koos kahe kolleegiga loodud juba 1994. aastal ja mille käekäik on olnud päris huvitav. See, et ühes suhteliselt väikeses, vaid viie tuhande elanikuga Kadrina vallas toimib sedavõrd edukas – üheksa aastat järjest parimate perearstipraksiste tunnustuse pälvinud – tervisekeskus, väärib tõepoolest tutvustamist.

Perearstide ülekoormus on viinud kurnatuse ja töölt lahkumiseni

Perearstide ja -õdede seas tehtud küsitlus näitas, et COVIDi-pandeemia ajal on mitmekordistunud töökoormus, eelkõige telefoni teel nõustamine. 83,6% vastanutest tunnistas, et ei suuda enam töötada senise jõudlusega.

COVID-19 ennetamiseks võetakse kasutusele uus valgupõhine koroonavaktsiin Nuvaxovid

Jätkuvalt on kõige kindlam võimalus ennast COVID-19 eest kaitsta vaktsineerides, mille käigus valmistatakse organism ette nakatumiseks koroonaviirusega. Senistele vaktsiinidele lisandub 2022. aasta veebruari lõpus vaktsiin nimega Nuvaxovid, mida hakatakse Eestis immunoprofülaktika ekspertkomisjoni soovitusel pakkuma COVID-19 haiguse ennetamiseks vähemalt 18-aastastele.

Patsiendiportaal muutub kasutajasõbralikumaks

Meditsiin ja digitehnoloogia arenevad suure kiirusega. Seoses sellega kasvavad ka ootused, kuidas erinevad digiarendused võiksid lahendada ja lihtsustada tervisevaldkonnas esinevaid probleeme.

Ägedad leukeemiad ja nende eduka ravi kaugmõjud

Ägedate leukeemiate ravitulemuste jätkuv paranemine alates 1980ndatest on suurendanud vähist tervistunud inimeste (inglisekeelses kirjanduses survivors ehk ellujääjad) hulka. See aga võib nii pere- kui ka eriarstidele tähendada suurenenud kokkupuudet intensiivse keemiaravi ja kiiritusravi kaugmõjudega.

Koormuse põhjustatud anafülaksia

Anafülaksia on raske eluohtlik süsteemne ülitundlikkusreaktsioon, mida iseloomustab kiire algus. Enamikul juhtudel, kuid mitte alati, on haaratud nahk ning limaskestad, millele võivad lisanduda eluohtlikud hingamisteede või kardiovaskulaarsüsteemi häired (1).

Rindkerevaluga patsiendi käsitlus

Rindkerevaluga patsient on arsti jaoks suur diagnostiline proovikivi. Enamikul rindkerevaluga pöörduvatest patsientidest ei ole tegemist eluohtliku probleemiga, vaid pigem mõne mitteohtliku haigusega, kuid kuna võimalikke rindkerevalu põhjuseid on palju, siis tuleb eelkõige välistada eluohtlikud ning kohe sekkumist vajavad seisundid. (1, 2)

Hüpertensiooniga patsiendi elustiilisoovitused

Kõrgenenud vererõhuga patsiente käib perearsti vastuvõtul iga päev. Hüpertooniatõve diagnoosib esmaselt tavaliselt just perearst või pereõde. Haigust aitavad ennetada ja leevendada elustiilimuudatused.

Krooniline obstruktiivne kopsuhaigus ja antibiootikumide liigkasutus

Antibiootikumide kasutamisnäidustused erinevad kroonilise obstruktiivse kopsuhaigusega (KOK) patsientidel tavapopulatsioonist kahes olulises aspektis. Esiteks on antibakteriaalne ravi näidustatud KOK-i ägenemise korral ja teiseks on makroliidantibiootikumid harva näidustatud pikaajalise kuurina ägenemiste ennetamiseks (1).

Varajase intensiivse diabeediravi alustamise tõenduspõhine olulisus

Erinevate uuringutulemuste põhjal koostatud artikkel annab ülevaate, miks on diabeedi varajane diagnoosimine patsiendi mikrovaskulaarsete komplikatsioonide väljakujunemise pidurdamise seisukohalt oluline ja kuidas aitab eesmärkväärtusteni ravimine kaasa patsiendi mikro- ja makrovaskulaarsete tüsistuste tekkeriskide vähendamisele. Lisaks kirjeldab artikkel, milliste mehhanismidega tekivad kestva hüperglükeemia mõjul raku tasandil muutused ja düsfunktsioon, mis annavad haiguse kulule pikaaegse pöördumatu mõju.

Diabeeti põdevate inimeste psühhosotsiaalsed probleemid vajavad märkamist ja abi

Psühholoogilised ja sotsiaalsed probleemid võivad mõjuda diabeetiku enesejuhtimisele ja ravijälgimisele halvasti. Seetõttu on väga oluline neid probleeme võimalikult varakult ära tunda, et vajadusel kiirelt abi pakkuda.

Patoloogiliste armide korral võib leida abi konservatiivsest ravi

Patoloogilise põletusjärgse armi ravi peab algama võimalikult vara ning olema pikaajaline ja kombineeritud. Kasutada saab selleks nii invasiivseid kui ka mitteinvasiivseid konservatiivseid meetodeid.

Liigesesisene vabakeha ehk liigesehiir

Liigesesisesed vabakehad on liigesõõnes paiknevad kõhrelised, kõhrelis-luulised või luulised fragmendid, mis tekivad liigesekõhre atroofia, degeneratsiooni või nekroosi tagajärjel (1).

BioBlock® – SARS-CoV-2 vastaseid veise antikehi sisaldav ninasprei on täiendav kaitsemeede takistamaks viiruse levikut

Wuhanist 31. detsembril 2019. aastal alguse saanud koroonaviiruse SARS-CoV-2 pandeemia on tekitanud olukorra, mis sunnib otsima võimalikult tõhusaid vahendeid ja tegevusi selle viiruse ohjamiseks. BioBlocki ninasprei ei asenda vaktsineerimist, kätepesu või maski kandmist, vaid on lisavahend viiruse nakkusahelate katkestamisel. Artiklis antakse lühiülevaade BioBlocki ninasprei kasutajate rahulolu-uuringust.

Uudised

Koolituspäeval tutvustati lapse vaimse tervise probleeme

Psühholoogid Kätlin Konstabel, Anna Haasma ja Ailen Suurtee tutvustasid koolituspäeval osalejatele enesevigastamise ja suitsiidi, söömishäirete ja ärevuse ning unega seotud teemasid.

Häälehäired haigusjuhtude näitel

Hääle kvaliteedi muutus on üsna igapäevane kõrva-nina-kurguarsti poole pöördumise põhjus. On patsiente, kes peavad rääkimisel või laulmisel häält teadlikult pingutama, et saavutada „normaalne hääl“. On patsiente, kes pöörduvad erinevate haiguste kartuses (hirm kasvaja ees). Häälehäirete põhjused võivad olla orgaanilised, funktsionaalsed või omavahel kombineeritud. Järgnevalt mõned igapäevatöös ettetulevad häälehäire põhjused haigusjuhtude näitel.

Haigusjuht: podagra ja 2. tüüpi diabeet

Podagra on üks levinumaid põletikulisi artropaatiaid, mis tekib kusihappekristallide ladestumisest liigesesse. Ladestunud kristallid põhjustavad liigeses tugevat põletikureaktsiooni, mis avaldub tugeva valu, punetuse ja tursena.

Haigusjuht: astma

Astma on hüperreaktiivsusega kulgev krooniline hingamisteede põletikuline haigus, mille korral esinevad alumiste hingamisteede obstruktsiooni sümptomitega episoodid ja hingamisteede obstruktsioon on raviga või iseeneslikult kas osaliselt või täielikult taaspöörduv. Astma diagnoos põhineb sümptomitel, uuringutel ja ravi tulemuslikkusel. Astma kindlakstegemiseks ei ole olemas üht ja ainsat diagnostilist meetodit või markerit. (1)