Ei lõppe tegija töö ja magaja uni

Riigil on kõik võimalused kaasata eksperte, luua mõttekodasid ja jääkeldreid, teha koostööd ja võtta arvesse arvukaid uuringuid, mida on aastate jooksul välja töötanud riigikontroll, Maailmapank, Praxis ja paljud teised, rääkimata teiste riikide kogemustest. Vastused küsimustele on ammu olemas.    

Kaja Laar: suunamine oleks üks lahendus perearstide nappuse leevendamiseks

Väike-Maarja perearst Kaja Laar ei näe, et esmatasandi tervisekeskuste projekt meelitaks noori perearste maapiirkondadesse ja parandaks seeläbi arstiabi kättesaadavust. Praeguses seisus, kus 
tekkimas on perearstide kriis, peaks olema võimalik riiklikul õppekaval õppinut suunata kas või aastaks-kaheks tööle maapiirkonda, leiab noor perearst. 

Digiretsepti ootavad ees mitmed lisavõimalused

Digiretsepti ootavad ees muudatused. Näiteks hakkab müügiloata ravimite taotlemine käima retseptikeskuse kaudu, täiendatakse annustamise märkimise võimalust ja ravimite koostoimete andmebaas saab kättesaadavaks ka apteekritele, rääkis haigekassa ravimite ja 
meditsiiniseadmete talituse peaspetsialist Liis Kruus.

Tervisekeskuste teemast ei saa ümber

Eesti Perearstide Seltsi (EPS) juhatuse piirkondlikud kohtumised jätkuvad ka tänavu – jaanuarikuine külaskäik viis Lääne-Virumaale. Kohtumisel kohalike arstidega tulid paratamatult jutuks tervisekeskustega seonduvad arengud ning muutused, mille haigekassa leping kaasa tõi.

Sügis toob uue Eesti Perearstide Seltsi juhatuse

Sügisel on tulemas uued Eesti Perearstide Seltsi juhatuse valimised. Viimaseid kuid on ametis praegune juhatus. Ajakiri Perearst esitas kõikidele juhatuse liikmetele kaks küsimust – ühe tehtud töö kohta ja teise tulevikuplaanide kohta.    

Annika Veimer: patsiendi jaoks peab teenus olema kvaliteetne ja loogiline

Tervise Arengu Instituudi uus direktor Annika Veimer rääkis, et erinevad asutused peavad tervishoiu- ja sotsiaalteenuste pakkumisel tegema rohkem koostööd, et teenused oleksid patsiendi jaoks kättesaadavad, kvaliteetsed ja loogilised.

Sünnitusjärgne kõhu sirglihase lahknemine ehk diastaas

Kõhu sirglihase diastaas (lad k diastasis recti abdominis, DRA) on anteriomediaalse kõhuseina seisund, mille korral on suurenenud m. rectus abdominis’e (RA) paralleelselt asetsevate lihaskõhtude vaheline kaugus (3–20 cm) ja sidekoeline kõhuvalgejoon (lad k linea alba) on osaliselt või kogu ulatuses külgsuunal välja venitatud (1–5). Esmakordselt kirjeldati diastaasi 1858. aastal (5).

D-vitamiini manustamine vähendab luumurdude esinemissagedust

D-vitamiini puudusest ja selle tagajärgedest on viimastel aastatel nii palju räägitud, et on märgata inimeste teadlikkuse kasvu, kuid iga hea asjaga peab oskama piiri pidada ja igapäevatöös on juba ette tulnud ka juhtumeid, kus patsient tarvitab liiga palju D-vitamiini. 

Ülevaade puugihaigustest – puukborrelioos ja puukentsefaliit

Tartu Ülikooli Kliinikumi lastekliiniku infektsionist Eda Tamm räägib Eesti kahest levinuimast puuginakkusest borrelioosist ning puukentsefaliidist. Muuhulgas toob ta välja, et perearstid eksivad aeg-ajalt borrelioosi diagnoosimisel selle vastu, et määravad liiga kergekäeliselt borrelioosi laboratoorseid analüüse vaatamata sellele, et patsiendil puuduvad borrelioosile iseloomulikud kliinilised sümptomid ja puugirünne anamneesis. 

Kroonilise nohu ravi keerukus seisneb nohu alaliikide rohkuses

Me ei tea siiani täpselt, miks mõnel inimesel tekib krooniline rinosinusiit (KRS) ja miks see seisund kulgeb erinevalt. Teadaolevalt on tegemist seisundiga, mis haarab 2–9% elanikkonnast Euroopas ja Ameerikas, mis on olemuselt heterogeenne ja mitme oletatava põhjusega.

Orthorexia nervosa – kui tervislikult toitumine ei ole tervislik

Viimastel aastatel on kirjeldatud uut söömishäiret orthorexia nervosa, mida iseloomustab ülemäärane sõltuvus bioloogiliselt „puhtast“ toidust, mis on vaba herbitsiididest, pestitsiididest ja muudest kunstlikest ainetest. 

Viirusinfektsiooni rollist astma ägenemisel

Viirushaiguse foonil astma ägeneb ning astmapatsiente jagub igasse perearstikeskusesse. Kui palju mõjutavad viirused astma ägenemist? Milliseid ravimeid võib külmetushaiguste korral astmapatsientidele soovitada? Millised võivad olla astmaravimite ja külmetuse korral kasutatavate ravimite koostoimed? Millal suunata viirusinfektsiooniga patsient edasi pulmonoloogile? Milline peaks olema astmahaigete laste käsitlus? Küsimustele vastavad Tartu Ülikooli Kliinikumi pulmonoloog Ülle Ani ja Randvere perearstikeskuse perearst Kati Paal.

Loodud on onko-kardioloogia töögrupp

Põhja-Eesti Regionaalhaiglas on loodud onko-kardioloogia töögrupp, mille eesmärk on välja töötada ravi- ja jälgimisjuhised, et varakult avastada erinevate paikmetega vähi korral tsütostaatilist ravi saavate patsientide kardiaalseid tüsistusi. Vähiraviga kaasnevast kardiotoksilisusest ning onkokardioloogia töögrupist räägib lähemalt Põhja-Eesti Regionaalhaigla kardioloogiaosakonna juhataja Riina Vettus.

Imikute lisatoitmise juhised: Euroopa Laste-gastroenteroloogia, Hepatoloogia ja Toitmise Ühingu seisukohad

Selle aasta jaanuaris anti välja Euroopa Lastegastroenteroloogia, Hepatoloogia ja Toitmise Ühingu (European Society for Paediatric Gastroenterology, Hepatology, and Nutrition Committee on Nutrition, ESPGHAN) seisukohad imikute toitumisest, milles on välja toodud lisatoiduga seotud aspektid tervetel ajalistel imikutel Euroopas. Soovituste väljatöötamisel tugineti praeguseks ajaks teadaolevatele materjalidele.

Lapse toitmine esimesel eluaastal

On hästi teada, et toitmissoovitused põhinevad pigem ekspertide arvamusel kui uurimustel, ja kuna eksperte on palju, on ka erinevaid soovitusi ning sageli soovitused muutuvad.

Vallo Tillmann: perearstidel on oluline roll harvikhaiguste ravis

Juhtimaks tähelepanu haruldastele haigustele, tähistatakse veebruari lõpus ülemaailmset harvikhaiguste päeva. Tartu Ülikooli Kliinikumi lastekliiniku juhataja professor Vallo Tillmann tõdes, et viimastel aastatel on ühiskonna teadlikkus harva esinevatest haigustest kasvanud ning tublisti on edasi arenenud harvikhaiguste ravivõimalused.

Diabeediõdede korduvretseptiõiguse vajadusest

MTÜ Diabeedispetsialistid esitas 2016. aasta detsembris sotsiaalministeeriumile avalduse korduvretseptiõiguse taotlemiseks eriala piires (diabeedi ravis kasutatavad ravimid) ja meditsiiniseadme kaardi väljastamise õiguse taotlemiseks eriala piires (diabeedi ravis 
kasutatavad tarvikud).

Meie diabeetikutest puudub korralik ülevaade

Siiani pole päris selge, kui suur on Eesti diabeetikute arv ja kui palju on neil tüsistusi, sest pole piisavalt uuringuid ega struktuurset haigete käsitlemist. Eesti Diabeediliidu juht Ulvi Tammer-Jäätes andis ülevaate diabeetikute probleemidest.

Rasvumisel on tugev seos 2. tüüpi diabeedi tekkega lastel

Tallinna Lastehaigla endokrinoloogiateenistuse juhataja dr Ülle Einberg räägib, et lastel on 2. tüüpi diabeeti haigestumise keskmine vanus 13,5 aastat ning haigestumisel on suur roll pärilikkusel – ohustatud on ülekaalulised lapsed, kelle esimese või teise astme sugulasel on diagnoositud 2. tüüpi diabeet.

Uudised


Venekeelne resümee