Otsuste tegemise aeg

Signe Alliksoo: Hüpertensiooniravi liigub perearstide hoole alla

Eesti Hüpertensiooni Ühingu president, perearst Signe Alliksoo leiab, et aastatega on perearstidele lisandunud hulgaliselt administratiivseid kohustusi, mistõttu jääb üha vähem aega arstitööks. Lisaks tõi ta välja, et viimastel aastatel on suurenenud perearstide töökoormus, sest kasvanud on visiitide arv.

Perearstide read said täiendust

Sel aastal sai Tartu Ülikoolist tuule tiibadesse 27 noort peremeditsiini residentuuri lõpetanut.

Perearstiabi tulemuslikkus: tasustamise ja praksisetegurite mõju

12. septembril 2016 kaitses Eero Merilind arstiteaduse filosoofiadoktori väitekirja „Perearstiabi tulemuslikkus: tasustamise ja praksisetegurite mõju“ (Primary health care performance: impact of payment and practice-based characteristics).

Koolituste ja konverentside hooaeg on alanud

Jätkame traditsiooni, kus kajastame koolitustest-konverentsidest olulisemaid ka meditsiiniportaalis Med24 ning ajakirjades Perearst ja Pereõde. 

Ilmar Kaur: juhend ühtlustab bariaatrilist ravi

Ravijuhend „Bariaatrilise patsiendi käsitlus enne ja pärast kirurgilist sekkumist“ aitab mitmeid erinevaid spetsialiste hõlmavat bariaatrilist ravi korraldada terviklikkuse printsiibist lähtudes, rääkis juhendi koostanud töörühma juht, Põhja-Eesti Regionaalhaigla üldkirurg ja osakonna juhataja-ülemarst Ilmar Kaur.    

2. tüüpi diabeediga haigete endokrinoloogile suunamisest

Haigekassa viis Maailmapanga aruande põhjal läbi sihtvaliku „Endokrinoloogile suunamise põhjendatus 2. tüüpi diabeediga haigetel“

Eesti Perearstide Seltsi piirkondlik kohtumine

Perearstide seltsi juhatuse kohtumisel Tartumaa ja Jõgevamaa perearstidega räägiti segadustest pildipangaga, jämesoolevähi sõeluuringu ebaõnnestunud stardist ning rajatavate tervisekeskuste ebaselgest sisust.

Diabeedi algoritm


Latentne autoimmuunne diabeet täiskasvanutel

Latentne autoimmuunne diabeet täiskasvanuil võib esmapilgul tunduda 2. tüüpi diabeedi sarnane, seetõttu on see diabeedi tüüp sageli aladiagnoositud. Ülevaate haigusest ning selle ravist annab peremeditsiiniresident Karin Kallaste.

Kuiva silma sündroom töötervishoiuarsti pilgu läbi

Pea iga neljas patsient, kes silmaarsti vastuvõtule pöördub, kurdab kuiva silma sündroomi. Artikkel käsitleb kuiva silma sündroomi tekkimise põhjuseid, sümptomite leevendamist ja ärahoidmist.

Ülemiste hingamisteede ägedad viirusinfektsioonid

Tõenäoliselt ei ole olemas inimest, kellel poleks esinenud ülemiste hingamisteede ägedat infektsiooni ehk rahvakeeli öelduna külmetushaigust. Sageli pöördutakse ülemiste hingamisteede viirusega ka pereõe või perearsti vastuvõtule, et saada nõu ja vormistada haigusleht. Artikkel annabki ülevaate nimetatud viirustest ja sellest, kuidas patsiente käsitleda ning nõustada.

Naise viljatuse põhjused ja selle ravi

Kui regulaarset suguelu elav naine ei ole kahe aasta jooksul rasestunud, tuleks probleemi põhjuste väljaselgitamiseks uuringuid alustada. Probleeme rasestumisega tuleb elu jooksul ette ligikaudu 10 protsenti paaridest.

Venoosne trombeboolia perearstipraksises

Venoosse trombembolismi (VTE) väljenduseks on jäsemete süvaveenitromboos (SVT) ja kopsuarteri trombemboolia (KATE). Harvem võib venoosne tromboos esineda vistseraalsetes veenides (portaalveeni-, mesenteriaalveeni- ja aju venoossete siinuste tromboos). Selles artiklis käsitletakse venoosse trombemboolia olemust, diagnostika ja ravi aspekte perearsti vaatenurgast.

Infarkti pikaajaline ravi vajab tõhustamist

Müokardiinfarkt on raske haigus – enne tänapäevase ravi kasutuselevõttu surid ligikaudu pooled haigetest ühe aasta jooksul (1). Õnneks on revaskulariseeriva ehk südame verevarustust mehhaaniliselt taastava ravi kasutuselevõtmine prognoosi oluliselt parandanud.    

Alumiste kuseteede sümptomite põhjused ja ravivõimalused. Inkontinentsuse abivahendid

Alumiste kuseteede sümptomid (LUTS, Lower Uniary Tract Symptoms – ingl) on kasvav probleem, mille diagnostika ja ravi kulutab järjest rohkem tervishoiuressursse. Diagnostika- ja ravivõimalused muutuvad järjest kättesaadavamaks ka arstiabi esmatasandil ning võimaldavad anda korralikku meditsiinilist abi uroloogi sekkumiseta. Seda loomulikult juhul, kui ei ole tegemist pahaloomulise haigusega.

Naiste intiimhügieeniga seotud terviseprobleemid

Apteegikosmeetika valikus on mitmeid intiimhügieenivahendeid, mis lubavad taastada tupe normaalse pH, vähendada ebameeldivat lõhna ja suurenenud voolust, ennetada tupepõletikke. Lisaks on müügil rohkelt erinevaid geele, küünlaid ja kapsleid, mis lubavad sama. Kas tõesti on kõik need asjad normaalse intiimhügieeni tagamiseks tarvilikud? Milline voolus on normaalne ning millised muutused vajaksid arsti tähelepanu?

Nahaabstsessid ja nende käsitlus

Nahaabstsesse esineb kõikides vanusegruppides ning nende ravimeetodeid on palju. See artikkel tutvustab pindmiseid nahaabstsesse ning kirjeldab nende võimalikku käsitlust ja ravi esmatasandi meditsiinis.

Atoopiline dermatiit

Atoopiline dermatiit on krooniline nahahaigus, mille vallandumises ja progresseerumises on kesksel kohal nahabarjääri pärilik düsfunktsioon. Naha õige hooldusega juba varasest lapseeast alates võib aga atoopilise dermatiidi ilmnemist edasi lükata või koguni peatada.

Äge ja krooniline kõhulahtisus täiskasvanutel

WHO (World Health Organization) nimetab kõhulahtisuseks haigusseisundit, mille puhul rooja konsistents on püdel või vedel ja kõht käib läbi rohkem kui kolm korda päevas või roojamine on võrreldes varasemaga sagenenud. Äge kõhulahtisus kestab vähem kui kaks nädalat, krooniline rohkem kui neli nädalat.

Perearsti roll maksatsirroosi diagnoosimisel

Lääne-Tallinna Keskhaigla endoskoopiaosakonna juhataja, gastroenteroloog Külliki Suurmaa sõnul on Eestis peamine maksatsirroosi põhjus alkohol, sellele järgnevad viiruslik C-hepatiit, autoimmuunsed maksahaigused ja maksa mittealkohoolne rasvtõbi. Maksatsirroosi diagnoosimisel ja patsientide nõustamisel on just perearstidel kandev roll.

Alkohoolne maksahaigus

Alkohoolse maksahaiguse mõiste alla mahuvad maksakoe eri raskusastmega muutused alates rasvmaksast ning lõpetades tsirroosiga. Alkohoolse maksahaiguse diagnoosimiseks puuduvad spetsiifilised analüüsid ning uuringud, mistõttu on kõige olulisem pöörata igapäevatöös tähelepanu patsientide alkoholitarvitamisele. Käesolev artikkel keskendub peamiselt alkohoolse rasvmaksa tekkele, diagnoosimisele ja ravile.

Lapseea funktsionaalne kõhukinnisus

Lapseea funktsionaalne kõhukinnisus on üldlevinud probleem, millega perearstid oma igapäevatöös sageli kokku puutuvad. Funktsionaalse kõhukinnisuse esmadiagnostikas 
on oluline põhjalik anamneesivõtmine ning järelravis järjepidevus. Kui esmatasandil varakult sekkuda ja kasutada piisavat ravi, saab 80–90 protsenti kõhukinnisuste kulust mõjutada positiivselt.

Lisatoit beebi menüüs

Vanasti anti lapsele süüa seda, mis parasjagu käepärast oli, ning keegi ei muretsenud, kas laps sai õiget asja või ei. Kuna toitu polnud just ülearu, siis enamasti sõi tita kõik tänulikult ära ka. Praeguseks on beebide toitmisest saanud aga justkui omaette teadus. Perearst Karmen Joller annab ülevaate peamistest muredest, mida lapsevanemad perearsti vastuvõttudel imikutele lisatoidu pakkumise kohta on kurtnud.