Mõtteviis, mis oli oma ajast ees

Aastal 1997, kui kogu Eestis perearstisüsteemile üle mindi, paluti mul esitada visioon, kuidas võiks toimida see süsteem Paides. Minu nägemus oli seitsme perearstiga tervisekeskus, kus tegutsevad lisaks füsioterapeudid ja sotsiaaltöötaja ning olemas on ka röntgen ja diagnostikaosakond. Kollektiiv, kellel on ühised nõupidamised, mõtted ja vastutus. Olin ajast 20 aastat ees! Jah, 20 aastat tagasi olin ma väga õnnetu, kuna arvasin, et see oleks olnud ainuõige tee, aga selle 20 aasta jooksul olen jõudnud sada korda tänada saatust, et mu visiooni kohe vastu ei võetud.

Eda Arusoo: olen ääremaa patrioot

Vasalemma perearst Eda Arusoo on alati töötanud üksikpraksises ja eemal suurtest keskustest. Ta ütleb, et on arst, kes kõnnib omapead ja teeb asju selliselt, nagu talle kõige paremini sobib, aga kõige selle juures seab ta alati esiplaanile oma patsientide vajadused.

Perearstide kvaliteedisüsteemi ootavad muutused

Seoses uue rahastamislepingu perioodiga muutub praksiste akrediteerimissüsteemis osalemine kohustuslikuks ning kõik perearstikeskused peavad täitma hindamisküsimustiku. Millised muudatused järgmisel aastal kvaliteedisüsteemi ees ootavad, selgitab Eesti Perearstide Seltsi juhatuse liige dr Elle-Mall Keevallik.

Tants toitumissoovituste ümber

Toitumine on valdkond, kus leidub palju vastuolulist informatsiooni ning isehakanud spetsialiste. Ei möödu praktiliselt päevagi, kui meedias ei avaldatakse mõnda uut uuringut ühe või teise toiduaine tervist parandavate või kahjustavate omaduste kohta. Global Burden of Disease Study andmetel on vale toitumine hüpertensiooni järel üks peamisi Eesti inimeste varajase haigestumise ja surma riskitegureid (1). Selleks, et kõikidel Eesti inimestel oleks lihtsam teha toitumises parimaid valikuid, avaldatakse periooditi riiklikud toitumissoovitused.

Rapla perearstid kolisid haiglale lähemale

Novembri keskel avati Rapla haigla majas ametlikult uus tervisekeskus, mis toob perearstid haiglale oluliselt lähemale. Rapla tervisekeskuse juhataja Kadri Luga rääkis uuest keskusest.

Peep Talving: kollegiaalsus mõjutab otseselt ravitulemusi

Haiglal ja meditsiiniharidusel on suur roll meeskonnatöö, kollegiaalsuse ja professionaalsuse tagamisel. Ülemarsti ja juhatuse liikme töö Põhja-Eesti Regionaalhaiglas, tudengite ja residentide juhendamine ning Tartu Ülikooli kirurgiliste haiguste professori ametikoht on Peep Talvingule andnud tervikliku vaate kollegiaalsusest. Sellest räägib ta lähemalt ajakirjale Perearst.

Andres Lasn: töö teadliku planeerimisega saab väga palju valusaid vigu ära hoida

Artiklisarja „Tegin vea“ igas osas teen intervjuu ühe Eesti arstiga, kes räägib oma karjääri jooksul tehtud vigadest. Suurem osa artiklitest on anonüümsed. Selle sarjaga loodan avada vigadest rääkimise kultuuri kogu Eestis ning julgustada ka teisi kolleege ennast rohkem avama. Targad õpivad teiste vigadest ja ei tasu väärtuslikku ressurssi raisku lasta: kellegi teise veast lugedes jäävad meil endal loodetavasti nii mõnedki tegemata. Süsteemsest ja kestlikust vigade tunnistamisest ning nendest õppimisest võidavad aga nii arst, meeskond kui patsient.

Eakate diabeet: ülevaade ravijuhendist

USA suurimal endokrinoloogiakonverentsil ENDO 2019 esitleti tänavu uut eakate diabeediravi juhendit (Treatment of Diabetes in Older Adults: An Endocrine Society Clinical Practice Guideline). Artikkel annab ülevaate eakate diabeedi sõelumise, diagnoosimise, jälgimise, ravi ja tüsistuste kohta. Juhend käsitleb patsiente, kes on 65-aastased või vanemad.

Raske astma käsitlus täiskasvanutel

Viimasel ajal räägitakse järjest rohkem raskest astmast. Suurenenud tähelepanu üks põhjus on hea uudis, et raske astma raviks on leitud mitmed tõhusad ja spetsiifilised ravimid, nn bioloogilised ravimid.

Lühidalt astma käsitlusest täiskasvanutel

Astma on heterogeenne haigus, mille esinemissagedus varieerub eri riikides vahemikus 1–18% (1). Eestis põeb astmat 5–8% täiskasvanud elanikkonnast (2). Tegemist on seega sageli esineva haigusega, millega puutuvad vähemal või rohkemal määral kokku kõigi erialade esindajad. Käesolevas artiklis tuleb juttu nii astma olemusest, diagnostikast, üldistest ravipõhimõtetest kui ka olulisematest muudatustest viimase aja ravisoovitustes.

Oraalsete kontratseptiivide koostoimed

Oraalsed kontratseptiivid (OK) on hormonaalsed rasestumisvastased vahendid (RVV), mida manustatakse suukaudselt. OK-sid on kahte tüüpi: kombineeritud oraalsed kontratseptiivid (KOK), mis sisaldavad östrogeeni (peamiselt etünüülöstradiooli) ja progestageeni, ning ainult progestageeni sisaldavad OK-d ehk minipillid. Rasedusest hoidumine toimub ovulatsiooni pärssimise ja läbi emakakaela liikuva spermatosoidi takistamise kaudu.

Diabeedi ja düslipideemia uued ravisoovitused kardioloogi ja endokrinoloogi vaates

Novembris toimusid Tallinnas ja Tartus täiendkoolitused perearstidele, kus Põhja-Eesti Regionaal-haigla südametervise kabineti ülemarst ja kardioloogiakeskuse teadusjuht Margus Viigimaa ning Põhja-Eesti Regionaalhaigla sisehaiguste kliiniku endokrinoloog-ülemarst Anu Ambos tutvustasid diabeedi ja düslipideemia ravi, toetudes uusimatele ravijuhenditele.

Jälle rauast, meeldetuletuseks

Rauavaeguse tekkepõhjustest rääkides tasub alustada kaks sammu tagantpoolt. Enne kui hakata põhjuseid lahkama, on vaja teha kindlaks, kas inimesel on rauapuudus. Isegi see, et inimesel on mõni rauavaeguse riskitegur, ei tähenda automaatselt, et tal on rauavaegus.

Läbipõlemissündroom on piiritletud vaid tööga seotud fenomenina

Läbipõlemissündroomi keskne tunnus on emotsionaalne kurnatus. Kui algselt kirjeldati läbipõlemissündroomi ainuüksi teiste inimestega töötavatel elukutsetel ning kirjeldati nende inimeste emotsionaalset kurnatust, tööalase pühendumise ja motivatsiooni vähenemist, siis praegu on teada, et läbipõlemise all võivad kannatada kõikide kutsevaldkondade töötajad, k.a professionaalsed sportlased ning krooniliste haigete eest hoolt kandvad lähedased. Artikkel keskendub läbipõlemissündroomi tekkepõhjustele, sümptomitele, ravile, riskifaktoritele ja ennetusele.

Peavalu ja une seosed

Peavalu on üks sagedasemaid arstile pöördumise põhjuseid ja kõige sagedasem neuroloogiline probleem. Unehäired on samuti äärmiselt levinud. Mõlemat patoloogiagruppi iseloomustavad lisaks suurele levimusele patsientide elukvaliteedi häirumine, aladiagnoositus ja alaravitus. Unega seotud peavalude diferentsiaaldiagnooside spekter on lai. Käesolevas artiklis antakse ülevaade peamistest unega seotud primaarsetest ning sekundaarsetest peavalusündroomidest.

Haavaravivahendite ratsionaalne valik

Haavaravis kasutatavaid vahendeid on väga palju ning hooldusvahendite valik sõltub sellest, kas tegemist on ägeda või kroonilise haavaga. Arvestada tuleb ka patsiendi haiguste või tema elustiiliga kaasnevate riskiteguritega jne. Enne vahendite valimist on oluline hinnata haava asukohta, suurust, tekkepõhjuseid, haava vanust, infektsiooniriski, valu, eralduva eksudaadi hulka ja varasemat konkreetse haava käsitlust kodus.

Lähedaste kaasamine alkoholitarvitamise häire ennetusse ja ravisse

Alkoholi liigtarvitaja ei ole oma tegevuses kunagi üksi ning mõjutab sageli kogu perekonna heaolu ja turvalisust. Vastuvõtu käigus võib ilmneda pereliikme mure oma mehe, naise, lapse või ema-isa joomise pärast. Mõnikord on probleemid nii suured, et pöördumise põhjus ongi purjutav lähedane. Kuidas arstid, õed ja psühholoogid perearstikeskustes ja haiglates abi vajavate pereliikmetega tegelevad?

Psoriaasiga patsiendi nahahooldus

Psoriaas on sageli esinev geneetiliselt determineeritud põletikulis-proliferatiivne nahahaigus, mis võib tekkida igas vanuses ja kahjustada kõiki nahapiirkondi. Tüüpiline leid on teravalt piirdunud erütematoossed hõbevalgete kettudega kaetud naastud, mis paiknevad eelkõige jäsemete sirutuskülgedel, juustega kaetud peanahal ning ristluupiirkonnas.

Puukborrelioosi varase staadiumi diagnostika ja ravi

Puukborrelioos on levinud üle kogu põhjapoolkera ning on sagedasim puukidega leviv haigus. Haiguse tekitajad Euroopas on spiroheetide klassi kuuluvad geneetiliselt sarnased bakterid Borrelia perekonnast. Nakkuse esmane sümptom on lokaalselt puugihammustuse kohale tekkiv põletikuline lööve: erythema migrans. Puukborrelioosi varane lokaalne staadium diagnoositakse iseloomuliku kliinilise pildi ja anamneesi põhjal ning haiguse varased nähud on enamjaolt isetaanduvad. Põhiliselt on antibiootikumravi näidustatud haigusperioodi lühendamiseks ning hilistüsistuste vältimiseks.

Uuring: beetablokaatori kasutamine noorte meeste hüpertensiooniravis on Eestis tavapärane, samas on selle näidustus kaheldav

Viisime Eestis aastatel 2015–2016 läbi uuringu pealkirjaga „Hüpertooniaga noorte meeste südameveresoonkonna haiguste riski vähendamine patsiendi aktiivsel kaasamisel raviprotsessi interaktiivse otsustustoe Arriba-Herz abil“, mille eesmärk oli hinnata 18–50-aastaste meeste kardiovaskulaarset riski ja arvutipõhise otsustusabi toe efektiivsust võrreldes tavapärase nõustamisega. Uuringu ajend oli meeste suur suremus kardiovaskulaarsete põhjuste tõttu.

Eakate polüfarmakoteraapia – antikoagulandid

Antikoagulandid on ravimid, mis manipuleerivad vere hüübimisprotsessiga, pärssides trombi ehk verehüübe moodustumist. Näidustused varieeruvad preparaatide lõikes mõningal määral. Artiklis on käsitletud perearstidele suunitletuna eelkõige suukaudseid antikoagulante, pidades silmas eakate eripärasid, kui need esinevad.

Taastusravi pärast müokardiinfarkti

Perearst on väga sageli patsiendi jaoks esmaste raviotsuste tegija, mistõttu teadmised ägeda müokardiinfarkti (ÄMI) ja ägedate koronaarsündroomide (ÄKS) järgse taastusravi olemusest ja võimalustest on olulised. Kardiaalne taastusravi hõlmab koordineeritud tegevusi, mis on vajalikud, et mõjutada soodsalt kardiovaskulaarhaiguse põhjusi ning pakkuda parimaid võimalikke füüsilisi, psühholoogilisi ja sotsiaalseid tingimusi, et tagada patsientide optimaalne funktsioneerimine kogukonnas ning paranenud tervisekäitumise kaudu aeglustada või pöörata tagasi haiguse progressioon.

Uudised


Krooniliste koronaarsündroomide diagnostika ja ravi algoritmid

Interdistsiplinaarne hambaraviseminar

Oktoobri lõpus toimus Tallinnas Celsius Healthcare'i ja Eesti Hambaarstide Liidu koostöös interdistsiplinaarne hambaraviseminar, kus arutati erinevaid hambaraviga seotud teemasid ja probleeme. Seminari teemadest käsitleb artikkel kahte: dr Lauri Käisi ettekannet suuõõne lesioonidest ning dr Heleia Nestal-Zibo ettekannet temporomandibulaarliigese haigustest, müalgiatest ja neuralgiatest.

Huvitavat Euroopa kopsuarstide 29. kongressilt

Euroopa kopsuarstide 29. kongress (European Respiratory Society International Congress, ERS) toimus tänavu 28. septembrist kuni 2. oktoobrini Madridis. See kongress on suurim kopsuarstide kokkusaamine maailmas. Kongressi programm oli mitmetahuline, hõlmates kogu pulmonoloogia eriala. Artiklis annan ülevaate haigusjuhtude sessioonil kuulatust, samuti keskendun uusimatele kroonilise köha ja astma käsitlustele.

Euroopa Kardioloogide Seltsi Digital Summit 2019

Tallinnas Kultuurikatlas toimus 5.–6. oktoobril Euroopa Kardioloogide Seltsi (ESC) esimene digitervise konverents Digital Summit. Ürituse formaat oli tavapärasest meditsiinikonverentsist erinev. Digital Summit toimis foorumina, kus arutelust võtsid osa digitervisega seotud erinevad osapooled: arstid, õed, tehnoloogiafirmade töötajad, patsientide eestkostjad ja riiklike organisatsioonide esindajad.

Maksarasvtõvega patsiendi käsitlusel on vajalik valvsus

Mittealkoholmaksarasvtõbi (maksarasvtõbi) koos maksa alkoholtõve ja C-hepatiidiga on kolm sagedasemat kroonilist maksahaigust Eestis. Maksarasvtõve esilekerkimise põhjus on haigestumuse kasv maksarasvtõvega seonduvaisse haigustesse (näiteks rasvumine, arteriaalne hüpertensioon, düslipideemia, 2. tüüpi diabeet). Maksarasvtõve avaldusvormid on maksasteatoos, steatohepatiit ja steatohepatiidi progresseerumisel võib tekkida ka maksatsirroos.

Kas koostöö, lihtsalt töö või ebaefektiivne töö?

Naisterahvas, praegu 69-aastane. Kõrgharidusega venelanna, kes valdab hästi eesti keelt, on väga intelligentne, kohusetundlik ja heal elujärjel. Pereinimene, kõrval on kaks toetavat last ja kuni 2017. aastani oli ka toetav abikaasa (abikaasa suri). Patsiendi ravimisoostumus ja ravimite võtmine on olnud alati veatu. Patsient juhib oma ravi väga hästi, aga käib ka omal algatusel väga tihti arsti juures.