Unistus paremast homsest

Mäletan, et noore arstina oli mul kindel visioon, milline arst ma tahan olla kümne, kahekümne aasta pärast. Mul oli tunne, et ma tean, kuidas asjad siis peaksid olema, ja otsustasin, et teen kõik endast oleneva, et oleksin ka oma arstikarjääri tipus – keskealisena, mil esimesed illusioonid ja unistused on juba purunenud, aga pensioniootus ei lämmata veel tööhuvi – õnnelik ja eluga rahulolev inimene.

Anna Gretšenko: aeg on näidanud, töö perearstina oli minu jaoks õige valik

Seni Nõmmel Favoreki perearstikeskuses töötanud Anna Gretšenko võttis ette julge sammu: vastupidi praegusel ajal just perearstide seas kujunenud eelistusele tegutseda mitmekesi koos avas tema sel kevadel üksikpraksise koostöös Perekliiniku Tervisekeskusega. Maikuust alates võtab Anna Gretšenko oma patsiente vastu AG Praksise nime all Pelgulinnas, varasemast haiglahoonest renoveeritud Sõle Tervisemajas.

Tallinna Perearstide Seltsi üldkogul valiti uus juhatus

Reedel, 13. mail toimus Tallinna Perearstide Seltsi (TPS) üldkogu, kus hääletati Eesti Perearstide Seltsi ja Tallinna Perearstide Seltsi ühinemise poolt ning valiti ka uus juhatus. Valituks osutunud juhatusekandidaadid jätkavad Tallinna Perearstide Seltsi ja Eesti Perearstide Seltsi liitumise puhul uue loodava Tallinna/Harjumaa osakonna eestseisuses.

Läbi raskuste tähtede poole ehk valminud on EPK rakendusjuhis

Rõõm on teavitada, et Eesti perearstipraksiste kvaliteedijuhise (EPK) alusel on valminud rakendusjuhis, mis sisaldab praktilisi abivahendeid perearstikeskuse töö korraldamiseks.

Eriõeteenus aitab inimest kiiremini ja koordineeritumalt

Möödunud sügisel alustas haigekassa eriõe vastuvõtu rakendamiseks katseprojekti. Projekti eesmärk on tulevikus käivitada Eestis eriõeteenused, mis võimaldavad toetada inimest erinevate raviteekonna etappide vahel senisest tõhusamalt. Katseprojekti periood oli 01.11.2021–31.03.2022, mil eriõeteenust rakendati viies Eesti haiglas.

Maia Uusküla: vaktsiinikindlustus on meie jaoks uutmoodi ülesanne

Sellest kuust hakkas kehtima vaktsiinikindlustus. Kuidas teha kindlaks, millal on tegemist vaktsiini-kõrvaltoime põhjusliku seosega ja milline on olnud praeguseni olukord koroonavaktsiinide kõrvaltoimete teatistega, sellest rääkis ravimiameti ravimiohutuse osakonna juhataja Maia Uusküla.

Tervisekontrolli eesmärgiks saab suure haigusriskiga isikute leidmine

Tänavu kevadel valmis tervisetehnoloogiate hindamise raport „Tervisekontrollid südame-veresoonkonnahaiguste ja diabeedi ennetuseks“ (1), milles uurisime kaebusteta täiskasvanutele suunatud tervisekontrolle.

Prediabeet – kuidas ennetada või edasi lükata 2. tüüpi diabeedi teket?

Prediabeet on diabeedieelne seisund, mille korral on suurenenud risk haigestuda 2. tüüpi diabeeti ja südame-veresoonkonnahaigustesse. 2. tüüpi diabeedi teket on võimalik ennetada või edasi lükata elustiili korrigeerimisega.

Struktureeritud ja järjepidev vestlus alkoholitarvitamisest aitab inimestel muuta tervisekäitumist

2016. aastast on Tervise Arengu Instituut (TAI) kohandanud alkoholi liigtarvitamise varajase avastamise ja lühisekkumise ehk ALVAL-i teenust Eesti oludesse sobivaks. Teenuse toimimist katsetati koostöös perearstide- ja õdedega Eesti perearstisüsteemis kuni 2021. aastani. Nüüd on aeg kokkuvõteteks.

Gestatsioonidiabeediga seotud riskid, selle diagnostika ning käsitlus raseduse ajal ja sünnituse järel

Gestatsioonidiabeet (GDM) ehk rasedusaegne suhkruhaigus on raseduse komplikatsioon, mille korral areneb ilma eelneva diabeedidiagnoosita naistel raseduse ajal krooniline hüperglükeemia, mis on põhjustatud insuliiniresistentsusest ja pankrease β-rakkude düsfunktsioonist raseduse ajal (1).

HCV-nakkusega lapsed ja noored

Maailmas on C-hepatiiti (HCV) nakatunud 130–150 miljonit inimest, nendest 11 miljonit on nooremad kui 15 aastat. Ülemaailmseks C-hepatiidi nakkuse levimuseks on hinnatud 1%. Suurem on levik Egiptuses, Gabonis, Mongoolias, Pakistanis, Venemaal ja Usbekistanis, kus see on > 2,9%. (2)

Hüperkaltseemia

Hüperkaltseemiaks nimetatakse seerumi kaltsiumi kontsentratsiooni > 2,5 mmol/l (1). See on sage häire, mille levimus on kuni üks juht 1000 elaniku kohta. Kõige sagedamini on põhjuseks primaarne hüperparatüreoos või pahaloomuline kasvaja.

Kuidas mõjutab neeruhaigus südant?

28. aprillil toimunud veebiseminaril „Süda ja neerud. Kuidas mõjutab neeruhaigus südant?“ käsitleti kroonilisi neeruhaiguseid ja nende mõju südamele. Lisaks teoreetilisele ülevaatele arutlesid nefroloog Kadri Lilienthal ja perearst Ruth Kalda ka multiprobleemsete patsientide haigusjuhtude üle.

Täiskasvanuea allergilisest astmast perearstile

Astma põhjustab selliseid sümptomeid nagu vilistav hingamine, õhupuudus, pingetunne rinnus ja köha, mis varieeruvad ajas oma ilmnemiselt, sageduselt ja tugevuselt. Need sümptomid on seotud ekspiratoorse õhuvoolu muutustega, st takistatud väljahingamisega, mis on tingitud bronhokonstriktsioonist (hingamisteede ahenemine), hingamisteede seinte paksenemisest ja suurenenud limakogusest. Sümptomid kupeeruvad kas osaliselt või täielikult raviga või iseeneslikult (1, 2).

GOLD 2022 uuendused pööravad tähelepanu ka COVID-19 pandeemiale

Kroonilise obstruktiivne kopsuhaiguse (edaspidi KOK) ravijuhend võtab arvesse COVID-19 pandeemiat ning sellest selgub, et kuigi KOK-iga patsientidel ei ole SARS-CoV-2-ga nakatumise risk oluliselt suurem, on neil siiski suurem risk sattuda COVID-19 tõttu haiglasse.

Astma ümarlaud

Aprilli keskel toimus astma teemal ümarlaud, kus püüti leida võimalusi astmaga patsientide jälgimise ja ravi parandamiseks Eestis. Eelmine ümarlaud toimus 2020. aasta septembris.

Atelektaas

Atelektaasi defineeritakse kopsukoe kollapsina või, vastupidi, kopsukoe ebapiisava ekspansioonina (1, 2). Olenemata definitsioonist on tulemus sama – väheneb gaasivahetuspindala, tekib intrapulmonaalne šunt ning raskematel juhtudel halveneb kopsude ventilatsiooni-perfusiooni tasakaal niivõrd, et tekib oksügenisatsioonihäire (3). Tegemist on kliinilises praktikas küllaltki sagedase probleemiga, mille käsitlus sõltub suuresti põhjuslikust faktorist (4).

Toitainete puudusest tingitud nahamuutused

Bariaatiline operatsioon on radikaalne sekkumisviis, mis aitab kaalust alla saada. Paraku võivad need sekkumised kaasa tuua malabsorptsioonisündroomi, mis võib omakorda avaldada mõju ka nahale, juustele ja limaskestadele.

Tänapäevane vaade osteoporoosi diagnoosimisele ja ravile

Osteoporoos on süsteemne luustikuhaigus, mida iseloomustab luukoe väike mass, mikroarhitektuuri muutus ja luude haprus. Osteoporoosile vastav luu mineraaltihedus (T-skoor ≤  -2,5 SD võrreldes noore täiskasvanuga) on hinnanguliselt 7%-l üle 50-aastastest meestest ja 22%-l üle 50-aastastest naistest.

Piltdiagnostikata füüsilise koormusega koormustestide kasutamise aspektid

Koormustestil on mitmeid erinevaid metoodikaid, neist kõige tavalisem on piltdiagnostikata koormustest jalgrattal või liikuvrajal. Lisaks on olemas piltdiagnostikaga koormustesti variandid, kus koormus antakse kas füüsilise koormusega või medikamentoosselt – kasutusel on nii stressehhokardiograafia, radioaktiivse isotoobiga SPECT-test kui magnetresonantstomograafia (MRT) ja kompuuterangiograafia (viimasel kahel juhul ainult medikamentoosne koormus).

Ülevaade ortoptisti rollist ja ülesannetest

Ortoptika on oftalmoloogia allharu, mis käsitleb silmade liikuvuse ja koostöö häireid. See on alus kvaliteetsele ravile straboloogias. Eestis alustasid ortoptistid tegutsemist 1996. aastal.

Suitsiide aitab ennetada õigeaegne sekkumine

Suitsiide peetakse suures osas ennetatavateks surmadeks, ning seetõttu on see oluline arengu- ja murekoht Eesti rahvatervise jaoks. Suitsiid on protsess, millel on mitmesuguseid riski-ja kaitsefaktoreid, seega saab iga meedik enda teadmisi ja oskusi parandada, et õigeaegse sekkumisega elusid päästa.

Mittefarmakoteraapilised võimalused depressiooni ja ärevuse ravis

Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) 2002. aastal avaldatud ülevaate kohaselt kasvas COVID-19 pandeemia esimesel aastal ärevuse ja depressiooni ülemaailmne levimus lausa 25% võrra. Mure vaimse tervise seisundite võimaliku sagenemise pärast on juba ajendanud 90% riikidest kaasama vaimse tervise ja psühhosotsiaalse toe oma reageerimiskavadesse, kuid suured lüngad ja murekohad on endiselt olemas. (1)

Tonsillektoomia ja tonsillotoomia

Kurgumandlid (tonsilla palatinae) asuvad suuneelus kurgukaarte vahel ja koosnevad lümfoepiteliaalsest koest. Nende suurus võib eri inimestel olla erinev. Samas ka ühe ja sama inimese kurgumandlid võivad erinevatel ajahetkedel olla eri suurust, näiteks ägeda põletiku põdemise järel võivad kurgumandlid olla mingi periood suuremad, kohevamad kui tavaliselt.

Võimalus teha emakakaelavähi sõeluuring kodus tõi rohkem osalejaid

Võimalus valida, kas osaleda emakakaelavähi sõeluuringus tavapäraselt kliinikus või võtta vajalik proov ise kodus, suurendas sõeluuringus osalemise määra keskmiselt 10% võrra, näitasid Tervise Arengu Instituudi (TAI) 2021. aastal läbiviidud katseuuringu esmased tulemused. Kõige aktiivsemaks osutus osalus rühmas, kellele koos korduskutsega saadeti posti teel koju ka proovivõtukomplekt.

Uudised

Tallinna Perearstide Seltsi kevadkonverentsil räägiti sünnist

Aprillis toimus Tallinna Perearstide Seltsil koostöös Eesti Perinatoloogia Seltsiga kevadkonverents, mille pealkiri oli „Sünd“. Lähemalt räägiti teemadest, mis on seotud perioodiga enne rasestumist, raseduse ajal ja pärast sünnitust.

Haigusjuht: unustatud, aga siiski olemas ja endiselt ohtlik haigus

Jagan haigusjuhtu, kus kohtusid juba unustusehõlma vajunud vana ja praegune moodsa aja haigus. Juhendajad: Ragne Ole, sisearst, Ida-Tallinna Keskhaigla ja Piret Härma-Jõks, kardioloog-juhtivarst, Ida-Tallinna Keskhaigla

Haigusjuht: hüpertensioon

Selle juhtumi alguses, 2009. aastal on naispatsient 45-aastane, parasjagu lapseootel ja tal on diagnoositud rasedusaegne hüpertensioon ning rasedusaegne diabeet. Patsiendi kaal on juba aastaid olnud suur ja viidanud rasvumisele. Pärast sünnitust normaliseeruvad nii vererõhu- kui ka veresuhkruväärtused ning ravi jäetakse ära. Teadaolevalt ennustavad rasedusaegsed probleemid vererõhu ja veresuhkruga probleeme tulevikus ja nii juhtub ka sel juhul.