Muutuste aeg hõlmab ka esmatasandit

Tänavuse ülemaailmse perearstide päeva teema on „Perearstid eesliinil“ ning seda kahtlemata mõjuval põhjusel, sest perearstide õlule langes tähtis roll selle pandeemia ohjeldamisel.

Liis Rooväli: kõigile arstidele võiks olla üks infosüsteem

Riigis peaks olema üks keskne infosüsteem, kuhu on ligipääs kõikidel arstidel ja kust saab näha ka teistes raviasutustes pooleli olevaid haigusjuhte, leiab Kuressaares töötav peremeditsiini resident Liis Rooväli.

Usaldus aitas meid kriisist läbi

Perearstimeeskond on läbi aegade olnud meditsiini eesliin – ükskõik, kas räägime haiguste ennetusest, varajasest märkamisest ja äratundmisest, inimestele värava avamisest meditsiini juurde, kui nad seda vajavad, siis kui inimene hakkab siia ilma sündima, aga ka siis, kui teda enam kauaks pole jäänud. Kuid sellisena, nagu kujunes 2020. aasta eesliin esmatasandil, ei osanud me seda ilmselt ette kujutada ka kõige ulmelisemates õudusunenägudes.

Kelle käest küsida? Lehte teab alati!

Peremeditsiini ja rahvatervishoiu instituudi pikaajaline sekretär Lehte Põder läheb mai lõpus pensionile. Oma aja peremeditsiini õppetoolis võtab ta kokku sõnadega: oli õnn töötada koos töökate ja suurepäraste kolleegidega.

Le Vallikivi: me peame harjutama seda, kuidas vea teinud kolleeg ära kuulata, ega tohi teda kohe süüdistama hakata

Artiklisarja „Tegin vea“ igas osas teen intervjuu ühe Eesti arstiga, kes räägib oma karjääri jooksul tehtud vigadest. Suurem osa artiklitest on anonüümsed. Selle sarjaga loodan avada vigadest rääkimise kultuuri kogu Eestis ning julgustada ka teisi kolleege ennast rohkem avama. Targad õpivad teiste vigadest ja ei tasu väärtuslikku ressurssi raisku lasta: kellegi teise veast lugedes jäävad meil endal loodetavasti nii mõnedki tegemata. Süsteemsest ja kestlikust vigade tunnistamisest ning nendest õppimisest võidavad aga nii arst, meeskond kui patsient.

Statiinide kasutamine südame-veresoonkonnahaiguste esmases ennetuses

Kolesterooli rollist südame-veresookonnahaiguste (SVH) ennetamisel on teatud juba Framinghami uuringust 1960-ndatest aastatest (1). Esimene hüdroksümetüülglutarüül-koensüüm A reduktaasi inhibiitori ehk statiini molekul isoleeriti 1971. aastal (2) ning pärast seda on mitme suuremahulise juhuslikustatud kliinilise uuringuga selle toime SVH ennetamisel veenvalt tõestatud (3, 4).

Kuidas parandavad SGLT2 inhibiitorid ja GLP-1 retseptori agonistid kardiovaskulaarseid tulemusnäitajaid?

Viimastel aastatel on mitmetes diabeediravimite kardiovaskulaarse ohutuse uuringutes leitud, et nii mõnigi uus diabeediravim võib lisaks sellele, et on ohutu kardiovaskulaarhaigustega patsientidel, anda kasulikke toimeid ka nendele patsientidele, kelle ravi peamine eesmärk ei ole vereglükoosi taseme vähendamine.

Kardioloogi alustatud ravi ülestiitrimine perearsti juures

Perearstidele on tuttavam olukord, kus mõnda aega pärast haiglast tulekut on vaja ravidoose redutseerida, et liigselt langenud vererõhkusid jälle normaalsesse vahemikku saada. Patsiendid kalduvad mõnikord võtma haiglast kirjutatud raviskeeme kui n-ö kivisse raiutuid. Praegu räägitakse aga üha rohkem sellest, kuidas perearst peaks – eriti just südamepuudulikkusega patsientidel – haiglas alustatud ravimite doosid hoopis üles tiitrima. See aspekt on seni võrdlemisi vähe tähelepanu saanud ja näib, et vajab rohkem lahti rääkimist.

Krooniline närvihaigus sclerosis multiplex

30. mail on maailma sclerosis multiplex’i päev (World MS Day). Selle päeva tähistamisega suurendatakse teadlikkust probleemidest, mida põhjustab sclerosis multiplex (SM), ning otsitakse lahendusi patsientide ravivõimaluste ning erinevate elukvaliteedi aspektide parandamiseks.

Günekoloogiline profülaktiline kontroll

Artiklis kirjeldame tavapäraseid toiminguid günekoloogivisiidil ning loodetavasti motiveerime perearste haarama esmatasandi günekoloogia ohjad enda kätte. Samuti anname suuniseid, millal günekoloogilise patoloogiaga haigete suhtes naistearstiga konsulteerida.

Kiirtestid tänapäeva meditsiinis

„Tere, kas teil on mõni minut aega, et rääkida tervisest?“ Ma arvan, et umbes sarnase algusega telefonikõne on saanud päris paljud lugejad. Sellele järgneb tavaliselt toodete tutvustus ja argumendid, miks on kindlasti vaja osta mingit järjekordset testi, et tervis oleks parem ning tervise eest oleks hoolitsetud. Tänapäeva meditsiini oluline osa on laboratoorne uurimine ja analüüside vastustest oleneb, kuidas raviarst patsienti käsitleb.

Uus tõenduspõhine programm annab võimaluse iseseisvalt alkoholitarvitamist vähendada

Tervise Arengu Instituut on viimastel aastatel pingutanud, et muuta alkoholi liigtarvitamise vähendamise nõustamine ja ravi kättesaadavamaks. Üks oluline verstapost on ka eneseabiprogramm “Selge”, mis on mõeldud iseseisvaks kasutamiseks kõikidele inimestele, kes soovivad oma alkoholiga seotud käitumismustreid muuta, alkoholitarvitamist vähendada või seda üldse lõpetada. Programm “Selge” on kõigile tasuta ja selle leiab veebiaadressilt selge.alkoinfo.ee.

Ülevaade antihistamiinikumidest ja nende kasutamisest

Antihistamiinikume on kasutatud allergiliste seisundite leevendamiseks juba peaaegu 80 aastat. Käesolevas artiklis antakse ülevaade nende ravimite toimemehhanismist, klassifikatsioonist, kõrval- ja koostoimetest ning muudest ravimikasutuse aspektidest.

Uuemaid andmeid COVID-19 kliinilise pildi kohta

Praegu on SARS-CoV-2 levik Eestis tagasihoidlik, loodetavasti tuleb rahulik ja viirusest häirimata suvi. Võimaliku teise laine puhuks peaks varuma nii teadmisi, isikukaitsevahendeid kui ka nende kasutamise oskust. Teadmiste varumiseks teen siin ülevaate COVID-19 kliiniliste aspektide kohta.

Osteoporoosiga patsiendi käsitlus

Osteoporoos on metaboolne luukoe haigus, millele on iseloomulik luumassi vähenemine ja mikroarhitektoonika häirumine. Tulemus on haprad luud ja suurenenud risk luumurdude tekkeks. Osteoporoosist tingitud luumurrud ehk haprusmurrud tekivad spontaanselt või kergete traumade korral (nt kukkumisel seisvast asendist). Haprusmurrud põhjustavad olulist elukvaliteedi halvenemist, suurenenud haigestumust ja enneaegset suremust. Järjest vananevas ühiskonnas on osteoporoosi ja osteoporootiliste murdude esinemissagedus kasvamas. Sellest tingituna on oluline pöörata tähelepanu osteoporoosi ennetusele, õigeaegsele diagnoosimisele ja ravile.

Uue ravijuhendi „Kroonilise obstruktiivse kopsuhaiguse käsitlus“ olulisematest punktidest perearstile

Krooniline obstruktiivne kopsuhaigus (KOK) on sageli esinev, ennetatav ja ravitav haigus, mille korral esinevad püsivalt hingamisteede sümptomid ja õhuvoolutakistus ehk obstruktsioon hingamisteedes. Obstruktsiooni teke on tingitud muutustest juhtehingamisteedes ja/või alveoolides vastusena sissehingatud kahjulikele osakestele või gaasidele. KOK on krooniline progresseeruv haigus, mis sarnaselt teiste krooniliste haigustega vajab regulaarset jälgimist ja ravi.

Täiskasvanute unehäirete esmane diagnostika

Uus ravijuhend „Täiskasvanute unehäirete esmane diagnostika“ on esimene põhjalikult läbiarutatud ja laialdaselt kasutamiseks mõeldud dokument Eesti unemeditsiini valdkonnas. Kindlasti on see paljudele teejuht unehäirete maailma, seetõttu soovitan huvilistel ravijuhendiga põhjalikult tutvuda.

Õigeaegselt diagnoositud ja korrektselt ravitud glaukoomi korral püsib nägemisfunktsioon stabiilsena

Glaukoom on krooniline progresseeruv n. opticus’e neuropaatia (vt joonis 1), mis põhjustab nägemisnärvi kahjustust ja reetina ganglionirakkude hävimist ning väljendub nägemisteravuse languses ja vaateväljade progresseeruvates defektides (1). Nägemiskaotuse põhjusena on glaukoom silmahaigustest maailmas kolmandal, pöördumatu pimeduse põhjustest aga juhtival kohal. Hinnanguliselt võib käesolevaks, 2020. aastaks olla maailmas 80 miljonit glaukoomihaiget, kellest 3,2 miljonit on seetõttu pimedad (2). Esineb avatud ja suletud nurgaga glaukoomi, artikkel käsitleb valdavalt avatud nurgaga glaukoomi.

Podagra naistel

Podagrat põeb 1–4% elanikkonnast. Lääneriikides põeb podagrat 3–6% meestest ja 1–2% naistest, üle 80-aastastest naistest 6%. Mõnes riigis võib levimus olla kuni 10%. Tänapäeval on ainuüksi Ameerika Ühendriikides diagnoositud podagra umbes kahel miljonil naisel ja kuuel miljonil mehel. Podagra on muutunud kõige sagedasemaks põletikuliseks artriidiks üldpopulatsioonis, seda eriti meestel, ning selle levimus ja esinemissagedus suurenevad jätkuvalt.

Haigusjuht: markantne astma algus keskealisel mehel

Perearstile pöördus 45-aastane üsna harva arstil käiv mees. Teada on, et 2014. aastal diagnoositi tal hüpertensioon ja alustati ka ravi Ramipriliga, kuid rohkem ta arstile ei pöördunud ega võtnud ka ravimeid. 2016. aastal tehti vererõhu Holter-monitooring, kus keskmised rõhud olid 140/81 mm Hg, ja alustati uuesti ravi Ramipriliga, mis ravimi lõppedes taas pooleli jäi.