Kollegiaalsuse teemast ei saa üle ega ümber

Kunagi ajakirjanikutöö alguses pillas üks poliitik mu kolleegile fraasi: „Ah, ajakirjanik, jah? Seega PÄRIS loll olla ei saa!“ Praeguse pealiskaudse meedia valguses, kus ajakirjanik võib olla igaüks, kes klaviatuurile sõrmedega enam-vähem pihta saab, ma sellele alla kirjutada ei julgeks, küll aga võiks midagi sarnast kehtida arstide kohta. 

Argo Lätt: olen väga õnnelik selle üle, et tegin oma elus täieliku kannapöörde

Perearst Argo Lätt alustas teekonda arstikutseni enam kui kolmekümne aasta eest, kuid valge kitli ja patsientide ravimiseni jõudis päriselt alles mõned aastad tagasi. Pärast pikka aega erinevates ravimifirmades töötamist otsustas ta tagasi arstiks minna. Sellest rääkides tunnistab doktor, et on praegu väga õnnelik selle üle, et julges oma elus täiesti uue lehekülje pöörata. 

NOPE ümarlaud: noori arste häirib enim ebakollegiaalne suhtumine

Värskelt loodud Eesti Noorte Perearstide (NOPE) juhatuse liikmed rääkisid Perearstile, mida NOPE endast kujutab ja millised tervishoiuga seotud teemad on neile südamelähedased.

Uuest Eesti perearstipraksiste kvaliteedijuhisest

Ilmub uus versioon Eesti perearstipraksiste kvaliteedijuhisest, mis on saanud värske sisu. Dokument on ettevaatav – lisaks olemasoleva hea praksise korralduse vaatele sisaldab see ka mõtteid, mida tahaksime järgneva kümne aasta jooksul näha rakendumas perearstikeskustes.

Naha ja limaskestade lööbed sugulisel teel levivate haiguste korral

Silmatorkavamad naha- ja limaskestasümptomid kaasnevad kolme seksuaalsel teel leviva haigusega: süüfilise, genitaalherpese ja papilloomiviirustest tingitud teravate kondüloomidega.     

Kuidas vastata lapsevanematele, kui tekivad mured imiku ja väikelapse vaktsineerimisel

Viimasel ajal on meedias olnud palju küsimusi, kas väikelaste vaktsineerimine on ikka ohutu. Seetõttu on järjest suurenev hulk lapsevanemaid mures, et väikelastele tehakse liiga palju vaktsiine või vaktsineeritakse kompleksvaktsiinidega. Muretsemiseks annavad põhjust arvamused, et väikelaste immuunsüsteem ei ole sellise vaktsiinide hulgaga toimetulekuks piisavalt välja arenenud ning et liiga palju erinevaid vaktsiine võivad lapse immuunsüsteemi üle koormata. See on omakorda loonud trendi, et lapsevanemad pole enam nii altid imikuid ja väikelapsi vaktsineerima. On tekkinud vaktsineerimistõrksus. 

Bariaatriline kirurgia ja 2. tüüpi diabeet – millised on tulemused Eestis ja mujal?

2. tüüpi diabeediga patsiendil, kelle kehamassiindeks on üle 35 kg/m2, peaks bariaatrilist kirurgiat alati ravivõimalusena kaaluma. Loomulikult ei tähenda see, et kõik diabeetikud jõuavad operatsioonilauale. Ravimitega hästi kontrollitava ja mitteprogresseeruva diabeedi korral ei paku ehk kirurgia diabeedi ravis ja prognoosis olulist lisandväärtust ning operatsiooni kasuks otsustamise taga võivad olla muud kaasuvad haigused või liigne kehakaal ise. 

Kristjan Port: puhkuse puudumine viib kurnatuse ja ületreenituse sündroomini

Tallinna Ülikooli spordibioloogia professor Kristjan Port rääkis ajakirjale Perearst harrastussportlaste ülekoormuse põhjustest ja sellega kaasnevatest vigastustest ning tõi välja, et paljude harrastajate treenimises leiab sõltuvuse tunnuseid. 

Geneetiku konsultatsioon – millal ja kellele?

Ajalooliselt on geneetilise konsultatsiooni peamine eesmärk olnud patsiendi ja/või tema pereliikmete nõustamine teatud konkreetse päriliku haiguse olemuse, pärandumise tüübi, kordusriski, ravivõimaluste ja sünnieelse diagnostika osas. Tänapäeval on Eestis meditsiinigeneetikute peamine ülesanne olnud põhiliselt monogeensete ehk Mendeli seaduste järgi päranduvate pärilike haiguste, kaasasündinud anomaaliate ja kromosoomihaiguste diagnostika ning teatud juhtudel ka ravi. 

Vitamiinidest ja mineraalainetest

Inimese organism vajab toimimiseks nii makro- kui mikrotoitaineid. Järjest rohkem on hakatud süsivesikute, valkude ja lipiidide kõrval rääkima ka vitamiinide ja mineraalainete olulisusest. Erinevate vitamiinide ja mineraalainete kontsentratsioonide määramine veres võib teatud olukordades osutuda vajalikuks, kõikvõimalike biomolekulide määramine on muutunud kättesaadavamaks tänu tehnoloogiliste võimaluste paranemisele. 

Tööga seotud luulihaskonna ülekoormussündroomide taastusravi võimalused

Tööga seotud kaela- ja ülajäsemete vaevuste all peetakse silmas lihaste, liigeste, kõõluste, sidemete, närvide, luude ja vereringe kahjustusi, mille põhjused või tüsistused on esmajoones seotud tööülesannete ja töökeskkonnaga. Tööga seotud õlavöötme ja ülajäseme ülekoormust esineb nii arvutiga töötajatel, raske füüsilise töö tegijatel kui liinitöölistel.

Toiduallergia – mis see on?

Kindlasti puutub iga perearst oma töös kokku patsientidega, kellel võib kahtlustada toiduallergiat või kes on endal ise diagnoosinud toiduallergia. Kahtlemata vajab iga selline patsient täit tähelepanu, sest toiduallergia võib olla raske, oluliselt elukvaliteeti halvendav ja ka eluohtlik haigus. Teisalt on sage ka toiduallergia ülediagnoosimine, tagajärjeks asjatu hirm ja sobimatu dieet, mis halvemal juhul viib väärtoitumiseni. 


Angioödeem – rohkete põhjustega sümptom

Angioödeem on naha ja limaskestade alumiste kihtide veresoonte reaktsioon, millele on iseloomulik suurenenud permeaablus ning sellest tulenev ümbritseva koe lokaalne turse (6). Angioödeem tekib sagedamini näo, huulte, suu, kõri, uvula, jäsemete piirkonda, kuid võib esineda ka seedetraktis. Angioödeem on sümptom, millel on palju erinevaid põhjuseid (6). 

Pediaatriline düslipideema

Düslipideemia on laia spektriga lipiidide ainevahetuse häire, mis võib tekkida mitmel moel, põhjustades muutusi lipoproteiini funktsioonis ja/või kontsentratsioonis. See võib iseseisvalt või koos teiste südame-veresoonkonnahaiguste (SVH) riskiga soodustada ateroskleroosi väljakujunemist. 

Ülevaade südamestimulaatorite tööpõhimõtetest, näidustustest ja järelkontrollist perearstile

Maailma esimene südamestimulaator paigaldati Rootsis 1958. aastal atrioventrikulaarblokaadi tõttu. Masin ise oli sama suur kui hokilitter, kuid patarei pidas vastu kõigest kaheksa tundi. Patsient elas pärast esimest operatsiooni veel 40 aastat, 86. eluaastani, ja oli üle maailma aktiivne südamestimulaatorite eestkõneleja. Talle teostati elu jooksul lausa 20 stimulaatori vahetust (1). Eestis paigaldas esimese südamestimulaatori 1977. aastal Tartu Maarjamõisa Haiglas hiljuti meie hulgast lahkunud emeriitdotsent Jüri Samarütel.

Pulmonaalhüpertensiooniga patsient perearsti praktikas

Pulmonaalhüpertensiooni (PH) iseloomustab vererõhutõus kopsuringes. Euroopa Kardioloogide Seltsi ravijuhistes toodud definitsiooni alusel on PH hemodünaamiline ja patofüsioloogiline seisund, mille korral keskmine kopsuarteri rõhk (PAPm) rahulolekus, mõõdetuna parema südamepoole kateteriseerimisel (RHC), on ≤ 25 mm Hg (1). 

Andrus Kreis: regulaarne insuldijärgne kontroll neuroloogi juures ei ole vajalik

Põhja-Eesti Regionaalhaigla neuroloogiakeskuse juhataja ja neuroloog-ülemarst dr Andrus Kreis tõi insuldi ravist rääkides korduvalt välja, et insuldi primaarses ja sekundaarses preventsioonis on oluline jälgida patsiendi vererõhku ning hoida see kontrolli all. 

Haigusjuht: psoriaas

49-aastane mees pöördus esmakordselt perearstile 2015. aasta märtsis. Enne seda oli patsient haigekassa kindlustuseta ning käis Ida-Tallinna Keskhaigla Magasini tänava üksuses, kus osutati ambulatoorset abi Tallinna ravikindlustamata patsientidele.    

Algoritm: EULAR-i 2016. aasta soovitused hüperurikeemia käsitluseks podagra korral


Venekeelne resümee


Uudised


Sisuturundus: Laste vaimsete probleemide tagant koorub sageli vanemate depressioon

16. märtsil toimus Tallinnas perearstidele suunatud seminar „Lapse vaimne tervis“. Sissejuhatuses märkis perearst dr Triinu-Mari Ots, et perearstidena märkame sageli kehaliste kaebuste taga võimalikku psüühikahäiret, kuid tihti oleme siiski segaduses või lausa teadmatuses, kust abi otsida ja kuhu abi vajav laps suunata. Samuti on ebaselge, kas ja kui palju peaks lastepsühhiaatriaga üldse tegelema perearst või peaks kõik kuulumagi spetsialistidele?