Kes vastutust võtab siis kanda, kui midagi juhtuma peaks?

Eks vastutust võta see kanda, kes ülevalt vaatab meid pealt. Siis karjapoiss tuli puu otsast ja temagi osa sest sai. Nüüd vastutust võtan ma kanda, sest ise olen osa sest saand.

Anu Starkopf: meditsiinis ei tohi unustada inimlikkust

Nõlvaku Perearstikeskuse perearst Anu Starkopf peab meditsiinisüsteemis lugu inimlikkusest ja kvaliteedist, püüdes endagi igapäevatöös neid väärtusi järgida. Positiivselt meelestatud perearst juhib tähelepanu sellele, et meditsiinisüsteemi saaks muuta paremaks lihtsate muutuste kaudu, mis vahel ei maksa midagi, näiteks plaaniliste haigete ooteaja pikendamise kaudu.

Arst loobub perearstiabi kehva korralduse tõttu nimistust

Viimsi-Pirita perearst Sergey Saadi otsustas perearstitööst loobuda, kuna haigestumise korral või puhkamiseks on keeruline leida asendusarste.

Ants Nõmper: vastutuskindlustusega antakse patsiendile kohtu jaoks seemneraha

Vandeadvokaat Ants Nõmper rääkis arstide päevadel, et loodava vastutuskindlustuse süsteemi hüvitismäärad patsiendile on optimistlikud ja neist võib saada pigem seemneraha kohtusse pöördumiseks.

Auditeerimiseks valiti välja sadakond perearstipraksist

Maist septembrini toimub A- ja B-tasemele kandideerivate perearstikeskuste kvaliteedi hindamine. Selle raames toimus mais auditeerijate koosolek, kus vaadati üle kvaliteedikriteeriumid ja räägiti auditeerimisprotsessi korralduslikust poolest.      

Olulist digisaatekirjast

Sotsiaalministeerium, Eesti Haigekassa, Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskus (TEHIK), Eesti Perearstide Selts ja haiglavõrgu haiglad teevad koostööd selle nimel, et 2017. aasta lõpuks väljastaksid perearstid digitaalseid saatekirju. Digisaatekiri on tervise infosüsteemi kaudu edastatav saatekiri. 

Peavalu tänapäevane käsitlus täiskasvanutel

Kõige sagedamini esineb inimestel esmaseid peavalusid, nagu pingetüüpi peavalu ja migreen. Üks sagedasemaid sekundaarse peavalu vorme on aga krooniline peavalu ravimite liigtarvitamisest (ingl k medication overuse headache, MOH), mille äratundmine on oluline selleks, et suunata patsienti valima kõige ohutumaid valuvaigisteid ning sellega vähendada analgeetikumide ületarvitamisega seotud riske. 

Meniskivigastusest ja selle ravist

Menisk on enim vigastatav põlveliigese struktuur ja seetõttu ka enim opereeritav. Kuid oluline on teada, et vaid 20%-l juhtudest on meniskivigastus puhtalt traumaatiline.

Kõrge kolesteroolitase ei tähenda alati suurt südamehaiguste riski

Põhja-Eesti regionaalhaigla kardioloogiakeskuse teadusjuhi professor Margus Viigimaa sõnul kasutatakse Eestis sekundaarses preventsioonis liiga vähe lipiidide taset langetavaid ravimeid. 

C-hepatiit on minevikku kadumas

C-hepatiidi viirus on olnud aastaid üks peamisi kroonilise maksahaiguse – hepatiidi ja tsirroosi – põhjuseid Eestis ning viirusest tervistumine on elutähtis paljudele. 

Astma ja kroonilise obstruktiivse kopsuhaiguse koosesinemine

Astma ja krooniline obstruktiivne kopsuhaigus (KOK) võivad esineda ka koos. Viimaste aastate vältel on koosesinemist defineeritud kroonilise obstruktiivse kopsuhaiguse ja astma overlap-sündroomina (ingl k asthma – chronic obstructive pulmonary disease overlap syndrome, ACOS) (1). 

Martin Kivi: neerukivitõbi on sageli seotud dieedi ja elustiiliga

Neerukivitõvel võib olla palju erinevaid põhjusi, kuid sageli on see seotud
vale toitumise ja vähese liikumisega, rääkis uroloog Martin Kivi.

Krooniline alakõhuvalu – diferentsiaaldiagnostika naisel

Krooniline alakõhuvalu (ingl k chronic pelvic pain, CPP) on definitsiooni järgi vähemalt kuus kuud kestev vahelduv või pidev valu alakõhus või vaagna piirkonnas, mis ei esine ainult menstruatsiooni, vahekorra või raseduse ajal ja mis mõjutab oluliselt naise igapäevaelu (1). CPP on sümptom, mitte diagnoos (1, 2). 

Kontratseptsioon – kuidas murda müüte?

Lääne-Tallinna Keskhaigla naistekliiniku reproduktiivmeditsiini keskuse juhataja naistearst Kai Haldre tõdes, et kontratseptsiooni ümber ringleb mitmeid müüte, millest nii mõnelgi on oma mõistetav ajalooline taust. Arstide roll on patsiente nõustada, teadvustada neile erinevate vahendite kasutamise eeliseid ja puudusi ning vajadusel selgitada müütide tagamaid.

Ravimid raseduse ajal

Viimase 30 aasta jooksul on retseptiravimite tarvitamine kasvanud 60% ja
rohkem kui kolme preparaadi kasutamine raseduse ajal on kolmekordistunud. Selline kasv on tekitanud palju muresid emade ja arstide hulgas – millised ravimid on ohutud esimese trimestri ajal, kas on teada seostest ravimite tarbimise ja organogeneesi häirete vahel. 

Venekeelne resümee


Uudised

Perearstide ja infektsionistide koostöö on oluline ja vajalik

Tallinna Perearstide Seltsi kevadkonverents toimus sel korral koostöös infektsionistidega.