Töövõimereform perearsti vaates

Käesoleva aasta 1. jaanuarist sai alguse töövõimereform. Reform toob kaasa mitmeid muudatusi patsiendi liikumises ja puudutab seega otseselt ka perearsti töökorraldust. 

Jana Merisalu: õdede rolli ja positsiooni tuleb parandada

Võru perearst Jana Merisalu leiab, et õendusabi osakaalu oluline suurenemine aitaks kõikides piirkondades tulevikus võidelda perearstide massilise puudusega.

Tervisekeskuste rajamiseks laekus 59 taotlust

Esmatasandi tervisekeskuste rajamiseks esitati 9. mail lõppenud taotlusvoorus kokku 59 investeeringutaotlust 46 piirkondlikust esmatasandi tervishoiu tõmbekeskusest. Tervisekeskuste rajamiseks taotletakse kokku 64 miljonit eurot.    

NOPE: Rõhutute teater arstidele

Arstist, kui kannatajast või rõhutust ei kiputa eriti rääkima, sest see on pigem tabu. Samas ei ole harvad situatsioonid, kus arst tunneb, et teda sunnitakse tegema midagi, mida ta ei peaks tegema. Siin satubki arst rõhutu rolli.

Euroopa üks suuremaid peavalukonverentse toob Eestisse tipptasemel spetsialistid

Juuni alguses toimub Tallinnas Euroopa Peavalu Föderatsiooni (EHF) suvekool, mis on Euroopa 
mastaabis suuruselt teine peavaluteemaline üritus. Kolme päeva jooksul kantakse hoolt selle eest, et maailmaklassi loengutes oleks kaetud peavalu erinevad aspektid, sagedamini esinevatest peavaludest haruldaste tüüpideni. Koolituselt ei puudu ka interaktiivsed diskussioonid haigusjuhtude üle, räägib ürituse korraldaja, Eesti Peavalu Seltsi president Mark Braschinsky intervjuus ajakirjale Perearst. 

Töövõimereform: töövõime hindamine uutel alustel

1. juulist 2016 hakkab töötukassa hindama nende inimeste töövõimet, kelle töövõimekaotust pole viimase viie aasta jooksul hinnatud. 

Arkadi Popov: kiirabi saabumise eelne elustamine päästab inimese elu

Põhja-Eesti Regionaalhaigla kiirabikeskuse juhataja Arkadi Popov tutvustas uusi Euroopa Elustamisnõukogu juhiseid. Väikseid muudatusi on nii abivahenditeta kui abivahenditega elustamises.

Kuidas parandada Eesti rahva tervist?

Arstide jaoks on kõik haigused võrdsed ja seaduseandja peaks tegema oma otsused nii, et igal inimesel on võimalik iga oma haigust ravida.

Patsiendijuhend on kirjalik abivahend patsiendile

Eesti Haigekassa ravikvaliteedi talituse peaspetsialist Mare Oder tutvustas ravijuhenditega seotud patsiendijuhendeid, mille eesmärk on toetada arsti tööd ja parandada patsientide teadlikkust oma haigusseisundist.

Eesti Haigekassa e-teenuste koolitused

Peatselt saavad arstid hakata kasutama uuendatud retseptivormi ja ravimite koostoimete e-teenust. Jõustuvate muudatuste tutvustamiseks viib Celsius Data koostöös Eesti Haigekassa esindajaga läbi ravimite koostoimete e-teenuse kasutajakoolitused, kus selgitatakse ka muudatusi digiretsepti vormis. 

Uuring: üleeuroopaliselt toimiv digiretsept võib jääda unistuseks veel pikaks ajaks

Eesti perearstid Le Vallikivi ja Katrin Martinson kirjutavad ajakirja World Medical Journal märtsinumbris ilmunud artiklis, et 25 Euroopa riigist on üleriigiline digiretseptisüsteem lisaks Eestile olemas vaid kaheksas riigis ning üleeuroopaliselt töötav digiretsept võib jääda unistuseks veel pikaks ajaks. 

Alatoitumus ja kliiniline toitmine

Alatoitumus on seisund, mille puhul esineb energia ja/või toitainete vaegusest tingitud kehakaalulangus, kehakoostise muutus ning häired organismi funktsioonides (nt lihasjõudluse vähenemine). Alatoitumuse tekke ja süvenemise ärahoidmine on oluliselt odavam ja efektiivsem kui alatoitumuse ja selle tüsistuste ravi.

Tsüstiit - sagedane infektsioon

Kuseteedeinfektsioonid (ingl k urinary tract infection, UTI) on esmatasandil ja ka kõrgemas etapis sagedasimaid infektsioone, mille puhul rakendatakse empiirilist antimikroobset ravi, ning uriinianalüüs on üks enimtehtavaid laboriuuringuid esmatasandil. 

Pindmiste nahaseenhaiguste diagnoosimine ja ravi

Pindmiste naha ja limaskestade seenhaiguste tekitajad on dermatofüüdid, pärmseened ja naha normaalse floora hulka kuuluva pärmseenetaolise organismi Malassezia liigid. Nende seente esilekutsutud haigusi nimetatakse vastavalt dermatofüütiaks ehk tineaks, kandidoosiks või kandidiaasiks ja värviliseks kliiketenduseks. Viimast peetakse rohkem kosmeetiliseks defektiks kui haiguseks.

Laste hüperaktiivsus- ja tähelepanuhäire diagnoosimine

Aktiivsus- ja tähelepanuhäire (ATH) ehk hüperaktiivsuse sündroom on neurobioloogiline arenguhäire, mis esineb kogu maailmas ca 5%-l lastest (4–8%) ja 2/3 juhtudest püsib häire kogu elu. Nii on täisealiste hulgas AD levimus 3–5% (1, 2). 

Raynaud`fenomen kimbutab eelkõige noori naisi

Raynaud’ fenomen on väikeste arterite, arterioolide ja kapillaaride spasm, mis tekib vastusena temperatuuri langusele või emotsionaalsele stressile. 

Lapseea astma diagnostika ja ravi

Astmahaigeid on maailmas umbes 300 miljonit ja astma levimus suureneb praegu põhiliselt madalama arengutasemega riikides, sest rikastes riikides on see juba saavutanud maksimumi.      

Venoosne trombeboolia näitab tõusutendentsi

Venoosne trombemboolia (VTE) on ülemaailmselt suur probleem, mis põhjustab näiteks Euroopa Liidus igal aastal rohkem kui pool miljonit surma.    

Patsiendi infarktijärgne jälgimine võib päästa tema elu

Põhja-Eesti Regionaalhaigla kardioloogi ja müokardiinfarktiregistri teadusnõukogu esimehe Tiia Ainla sõnul on infarktihaige suure suremusriskiga haige just esimese aasta jooksul, seega võib patsiendi jälgimine ja ravijuhendites soovitatud meetmete õigeaegne rakendamine päästa tema elu. 

Matis Märtson: kui eriarst osutab esmatasandi arstiabi, on see maksumaksjale topeltkoormus

Kui eriarst osutab esmatasandi arstiabi, on see maksumaksjale topeltkoormus ja lahustab eriarsti erialaseid oskusi, rääkis Tallinna Lastehaigla kirurgiakliiniku juhataja Matis Märtson.

Kilpnäärme alatalitlus on seotud riskiga haigestuda 2. tüüpi diabeeti

Uue uuringu andmetel on suuremad ja normaalsed-suuremad TSH väärtused seotud suurema 2. tüüpi diabeedi riski tekkega.  

Diabeet ja selle tüsistused

Tänapäeva inimene on teadlik paljustki ja ilmselt ka sellest, mida tähendab sõna „diabeet“. Tegemist on haigusega, kuid enamik inimestest keeldub teadvustamast, et tegemist on kroonilise, kogu elu kestva haigusega.    

Uudised


Ravimiameti juubelikonverents "Ravimid - kes teab..."

Ravimiamet tähistas 25. aastapäeva konverentsiga, kus anti ülevaade ravimivaldkonna arengutest ja väljakutsetest Eestis ja Euroopas.

Tallinna Perearstide Seltsi kevadkonverents

Koostöös allergoloogide ja immunoloogidega peetud tänavune Tallinna Perearstide Seltsi kevadkonverents käsitles patsiendi logistikat, immuunsüsteemi kõrvalekaldeid ja allergiahaigusi. 

ACC konverents: ülevaade värsketest arengutest kardioloogias

2.–4. aprillini USAs Chicagos toimunud American College of Cardiology (ACC) 65. kongress tõi kohale juhtivad kardioloogid ning kardioloogiavaldkonna spetsialistid kogu maailmast, et saada värske ülevaade valdkonna uusimatest arengutest ning vahetada omavahel teadmisi kliinilist praktikat muutvatest uuendustest kardiovaskulaarpatsientide ravis.