Hoolduskoormuse puhul tuleb teada oma õigusi

Käesolevas ajakirjanumbris alustab hoolduskoormusega seotud juriidika selgitamisega õiguskantsleri vanemnõunik Angelika Sarapuu. Jätkame teemat ka järgnevates ajakirjades, võttes luubi alla patsienditestamendiga seotud küsimused. 

Aleksandra Garkuša valiks üksikpraksise asemel grupipraksise

Kibuvitsa perearstikeskuse arst Aleksandra Garkuša eelistaks töötada grupipraksises – see annaks võimaluse teha mitmekülgsemat tööd ning pakkuda rohkem teenuseid. Samuti tunneb ta puudust aruteludest ja mõttevahetustest kolleegidega. 

NOPE: Kas usk ja meditsiin saavad käia käsikäes?

Hiljuti läks teise aasta peremeditsiiniresidendil Priit Marmoril ja tema kursusekaaslasel elust-olust rääkides jututeema ka tema religioossetele vaadetele. Kuna arvati, et teema „usk ja meditsiin“ võiks lugejat huvitada, selgitas ta oma maailmapilti ka Perearstile.

Hoolduskoormus ei murra konti, kui tead oma õigusi

Meediast võib iga nädal leida mõne uudise selle kohta, kuidas pereliige on pidanud jätma oma töö, et lähedase eest hoolitseda, kuidas eaka sugulase hooldekodukoha eest maksmine käib perele üle jõu või kuidas muul viisil mõjutab lähedase eest hoolitsemine inimeste igapäevaelu.

Perearstikeskuste auditeerimisel on seekord rõhk C-taseme keskustel

Juuni alguses hakkas perearstide selts auditeerima perearstikeskuseid üle Eesti.    

Le Vallikivi: ämmaemand on esmatasandi meeskonda oodatud liige

Kuigi praegu veel pole kõik patsiendid harjunud n-ö naistemuredest perearstikeskuses rääkima, loob ämmaemandate lisandumine esmatasandi meeskonda võimalused ennetustegevuste patsiendile lähemale toomiseks, leidis Eesti Perearstide Seltsi juht Le Vallikivi.

Mai lõpus jõustus isikuandmete kaitse üldmäärus

25. mail jõustus Euroopa Parlamendi ja nõukogu isikuandmete kaitse üldmäärus, mis loob ühtsed reeglid isikuandmete töötlemiseks, aitab tugevdada õigust eraelu puutumatusele internetis ja elavdada digitaalmajandust.    

Imetamisega kaasnevad mured

Rinnapiima peetakse imiku jaoks parimaks toiduks, mida ükski toidusegu ei suuda asendada. Imetamine on kasulik nii lapsele kui ka emale, suurendades ema-lapse sidet ja aidates vastsündinul kohaneda uue keskkonnaga. Artikkel uurib laktatsiooniga kaasnevaid probleeme ning proovib neile lahendust leida.

Enam esineb huulekida anomaaliat ülahuule puhul

Huulekida ehk frenulum on pehme kude, mis ühendab huule sisepinda igemega. Huulekida koosneb alveolaarsest limaskestast ja lihaskiududest ning selle peamine funktsioon on tagada huule stabiilsus. 

Raua- ja vitamiini B12 defitsiidist tekkinud aneemiad on sagedased

Raua- ja vitamiini B12 defitsiidist tekkinud aneemiad on võrdlemisi sagedased, foolhappe puudusest tekkinud aneemiat kohtab harvem. Rauavaegusaneemia põhjused on enamasti kas raua ebapiisav saamine toiduga, imendumishäired, suurenenud rauavajadus kiire kasvu perioodil või suurenenud kaod. Rauavaegusaneemia korral ravitakse põhjustavat haigust ja taastatakse organismi rauatagavarad.

Haavandiline koliit – sagenev haigus, uued ravivõimalused

Haavandiline koliit on jämesoolt haarav krooniline idiopaatiline põletikuline haigus, millesse haigestumus suureneb. Patogenees on multifaktoriaalne ning oma rolli mängivad geneetiline eelsoodumus, soole epiteliaalse barjääri defektid, düsreguleeritud immuunvastused ja keskkonnategurid.     

Toiduallergia diagnostika ja ravi

Toiduallergia kahtlusega patsiendi käsitlus on sageli keerukas ja patsiendi nõustamine ajamahukas. Siiski on adekvaatne lähenemine patsiendile ülioluline, sest toiduallergia ülediagnoosimine ning sellest tingitud asjatu hirm ja sobimatu dieet võib halvemal juhul viia väärtoitumiseni. 

Kardiovaskulaarhaigused ja depressioon

Kardiovaskulaarhaigused ning meeleoluhäired on läänemaailmas tööealise elanikkonna väga suur haigestumise põhjus. Lisaks moodustavad need haigused märkimisväärse osa tervishoiukuludest, suurendavad tervishoiuteenuste kasutamise hulka ning vähendavad tööealise elanikkonna töövõimet. Nii kardiovaskulaarhaigused kui ka depressioon mõjutavad väga oluliselt inimeste elukvaliteeti. 

Metaboolne sündroom ja mehe reproduktiivhaigused

Metaboolne sündroom on haiguste kvartett, mida iseloomustab ülekaalulisus, kõrgvererõhktõbi, vererasvade ainevahetuse häire ning kõrgenenud veresuhkrutase. On teada, et metaboolne sündroom suurendab diabeedi ja südamehaiguste tekke riski. Metaboolne sündroom mõjutab ka reproduktiivhaiguste kujunemist. Artiklist saab ülevaate, milline otsene või kaudne mõju on metaboolsel sündroomil mehe reproduktiivtervisele. 

Podagra perearsti käsitluses

Nimetus podagra tuleneb kreekakeelsetest sõnadest podos (jalg) ja agra (tabamine). Käesoleva artikli eesmärk on värskendada teadmisi ühe valusama liigesehaiguse, podagra epidemioloogiast, etiopatogeneesist, haiguse avaldumisest ja käsitluse põhitõdedest, lähtudes perearstitöö spetsiifikast. 

Autoimmuunsus ja nahailmingud krooniliste reumaatiliste haiguste korral

Reumaatilised ehk sidekoehaigused on autoimmuunhaigused, kus autoantikehade „märklaud“ ehk kehasisene antigeen on kollageen ja elastiin, mida leidub peaaegu kõigis kudedes ning organites, eelkõige aga nahas ja sidekoes. Seepärast on nahasümptomite tundmine abiks paljude sidekoehaiguste diagnoosimisel. 

Hematoloogile suunamise juhend – kellele ja milleks?

Eesti Hematoloogide Seltsi eestvõttel on saanud valmis „Hematoloogilisele erialakonsultatsioonile suunamise juhend“, mida saavad kõikide teiste erialade arstid kasutada abivahendina mõningate veremuutuste hindamisel ja hematoloogiliste haigusjuhtude käsitlemisel.

Migreeni medikamentoosse profülaktika võimalused

Migreen on kõige sagedasem ja kõige kulukam neuroloogiline haigus, see on üks olulisemaid elukvaliteedi halvendavaid haigusi. Laias laastus kannatab migreeni all iga 3.–4. naine ja umbes iga 10. mees. Migreeni kõige väljendunum variant on krooniline migreen, mille all kannatab 2–4% rahvastikust. Kõikidest migreenijuhtudest moodustab krooniline migreen umbes 8% (1). Teemat muudab veelgi olulisemaks teadaolev fakt, et kõige enam kannatavad haiguse all noored tööeas täiskasvanud ja fertiilses eas naised.     

Sclerosis multiplex’i tänapäevane ravi

Sclerosis multiplex’i ravi on viimase kahe aastakümnega teinud läbi dramaatilise muutuse – ravimatust noorte inimeste haigusest on saanud üks kõige uuenduslikumate ravivõimalustega neuroloogiline haigus.

Venekeelne resümee


Uudised


Sisuturundus: Kas teie perearstikeskus vastab uutele isikuandmete nõuetele?

Alates 25. maist kehtima hakanud Euroopa Liidu isikuandmete kaitse üldmäärus (GDPR) toob kaasa uued piirangud patsiendiandmete kogumisele ning maksimaalse trahvimäära 32 000 eurot. E-perearstikeskus muudab suhtluse patsiendi ja perearsti vahel turvaliseks ning aitab juhtida perearstikeskuse töövoogu. 

Ülevaade 7. Balti Ateroskleroosi Ühingu kongressist

6.–7. aprillil toimus Tallinnas 7. Balti Ateroskleroosi Ühingu kongress. Kõrgetasemeline kongress andis laialdase ülevaate kardiovaskulaarsete riskifaktorite (peamiselt düslipideemia, diabeet, hüpertensioon) käsitlusest. Lisaks ekspertide suulistele ettekannetele oli kongressil ka märkimisväärne hulk posterettekandeid, mis lisasid kongressile teaduslikku sisu. 

Optimaalne dermatofüütide diagnostika

Aprillis toimunud SYNLABi teaduskonverentsil tutvustas mükoloogiaspetsialist Helle Järv oma ettekandes „Optimaalne dermatofüütide diagnostika“ eelmisel aastal ilmunud artiklit dermatofüütide süstemaatikast, kus toodi välja täiesti uus dermatofüütide klassifikatsioon. Sellest klassifikatsioonist tuleks edaspidi lähtuda nii laboris kui kliinilises praktikas (1).