Kui usutakse, et asjad päriselt muutuvad

Eestit külastanud Maailmapanga ekspert, USA perearst ja Harvardi meditsiinikooli tervishoiupoliitika osakonna dotsent Asaf Bitton tõstis meie peamise tugevusena esile tahte asju paremaks muuta: „Paljudes kohtades vaadatakse väljakutsetele otsa, tõstetakse allaandmise märgiks käed üles ja öeldakse, et see ei muutu kunagi. Kuid Eestis näen ma teistsugust suhtumist ja ma ei ütle seda lihtsalt selleks, et kiita, ma mõtlen seda siiralt. Ma olen kindel, et siin asjad päriselt muutuvad.“    

Marko Ölluk: peremeditsiin on omamoodi skisofreeniline

Pärast aastaid tööd kliiniliste ravimiuuringutega on Marko Ölluk jõudnud arstitöö juurde. Tema sõnul on peremeditsiin niivõrd paljuhõlmav, et on omamoodi skisofreeniline eriala. Seejuures tõstatuvad küsimused, kuidas seda „skisofreenikut“ ravida, kes ja kas üldse peaks seda tegema?

Motiveeriv intervjueerimine mittefarmakoteraapiliseks mõjutamiseks

Motiveeriv intervjueerimine aitab patsiendil mõista muutuste vajadust ja juhatab teda muutuste elluviimiseks vajalikke lahendusi leidma.

Asaf Bitton: Eesti tugevus on tahe asju paremaks muuta

Maailmapanga eksperdina hiljuti Eestit väisanud USA perearst, Bostoni Brighami ja naistehaigla üldmeditsiiniosakonna dotsent ja Harvardi meditsiinikooli tervishoiupoliitika osakonna dotsent Asaf Bitton arvab, et Eestil on väga hea algpositsioon uudse lähenemise rakendamiseks, mille puhul 
perearstid keskenduvad senisest enam ennetusele ja koostööle eriarstidega. 

Fookuses tervisekeskused ja perearstide järelkasv

Mais kohtus Eesti Perearstide Seltsi (EPS) juhatus Pärnumaa piirkonna perearstidega ja peremeditsiini residentidega, et arutada esmatasandi tervisekeskuste rajamise projekti ning võimalusi motiveerida residente töötama väljapool Tartut ja Tallinna.

Arstide päevad andsid ülevaate kolleegide olulistest teemadest

  • Karmen Joller
  • Madis Filippov
  • Liis Ilves
  • Eli Lilles
  • Karmen Jaaniso
  • Telli ajakiri
Mai alguses Pärnus toimunud arstide päevadel „Arsti aeg“ võttis ligi 600 arsti aja maha, et arutleda arsti rolli üle ja saada kolleegidelt ülevaate nende eriala olulistest teemadest.

Peremeditsiini residendid tutvustasid uurimusi

Peremeditsiini residentide sellekevadisel teaduskonverentsil esitleti enam kui 20 teadustööd, mille hulgast valiti parimaks Elle-Mall Keevalliku töö nahaabstsesside käsitlusest.

Kuidas käsitleda kroonilist obstruktiivset kopsuhaigust?

Krooniline obstruktiivne kopsuhaigus (KOK) on üldlevinud haigus, millega puutuvad kokku paljude erialade spetsialistid, sh perearstid oma igapäevatöös, oluline on osata haigust õigeaegselt kahtlustada, et võimalikult vara mõjutada selle kulgu positiivselt.

Ninaverejooksude põhjused ja ravi

Sagedased rohke verehulgaga verejooksud on kindel näidustus eriarstile suunamiseks ja verejooksu põhjuse selgitamiseks.

Vaktsineerimine vähendab rotaviirustesse haigestumist

Sooleinfektsioon ohustab enim lapsi ja eakaid ning muutunud soolemikrobioota ja vähenenud immuunsusega inimesi (1). Kuigi sooleinfektsioonid on sagedased, ei ole gastroenteriidist põhjustatud surmad arenenud maades tavapärased (2). Vaktsineerimine vähendab rotaviirustesse haigestumist.

Fotodermatooside eri fenotüübid

Fotodermatoosid on põhjustatud naha ebanormaalsest vastusest päikesekiirgusele ning võivad olla põhjustatud endogeensetest, eksogeensetest, aga ka geneetilistest põhjustest. Eri fotodermatooside fenotüübid võivad olla äärmiselt sarnased, mistõttu on nende diagnoosimine keeruline.

Silmakontroll ja nägemisteravuse määramine väikelastel

Meie kõigi ühine huvi on väikelaste nägemishäirete õigeaegne avastamine, sest sensoorsete funktsioonide arengul lapseeas on otsustav osa lapse intellektuaalses ja sotsiaalses arengus ning elukutse valikul. 

Uriinipidamatus

Inkontinentsi ehk uriinipidamatuse all mõistetakse tahtmatut uriinileket, mis põhjustab sotsiaalseid või hügieenilisi probleeme ning on objektiivselt demonstreeritav. 

Imiku lisatoitmine

Enamikus riikides soovitatakse alustada imikule tahke toidu andmist umbes kuuekuuselt, teatud 
tingimustel varem, kuid mitte enne nelja täiselukuu täitumist. Enne neljandat elukuud alustatud lisatoitmine võib soodustada ülekaalu tekkimist hilisemas eas.

Margus Viigimaa: düslipideemia ravi nurgakivi on statiinid

Düslipideemia ravi kõige olulisem ravimiklass on olnud pikka aega statiinid. Seda peetakse endiselt düslipideemia ravi nurgakiviks, kuid samas on otsitud ka uusi ravimeid, mis suudaksid täiendavalt vähendada LDL-kolesterooli sisaldust. Läbimurret loodetakse PCSK9 inhibiitoritest, mis avaksid uue võimaluse lisaks traditsioonilisele maksimaalsele ravile. Uuringufaasis on ka hulk teisi lipiidisisaldust vähendavaid ja HDL-kolesterooli sisaldust suurendavaid uusi ravimeid, kuid need vajavad tõendust ulatuslikes elulemusuuringutes, rääkis Põhja-Eesti Regionaalhaigla kardioloogiakeskuse teadusjuht professor Margus Viigimaa intervjuus ajakirjale Perearst. 

Milleks tromboosikabinet?

Tromboosikabineti loomise ajend oli mõte luua üksus, kuhu nii perearstid kui teiste erialade spetsialistid saaksid suunata haigeid kas olemasoleva tromboosiga või trombofiilia kahtlusel, et saada ammendav vastus kõikidele venoosse tromboosiga seonduvatele küsimustele. Eksisteerib kaks iseseisvat vastuvõttu: üks on õe ja teine arsti vastuvõtt. Mõlemal juhul vajab patsient pöördumiseks saatekirja.    

Pindmise veenisüsteemi tromboos

Pindmise veenisüsteemi tromboos (PVT) on sage haigus, mida ekslikult peetakse ohutuks.    

Algoritm: ägeda ja kroonilise südamepuudulikkuse diagnoosimise ja ravi juhend 2016


Viljatus - eriarstilt perearstile

1995. aastast muutus Eestis lastetuse probleemi lahendamine oluliselt efektiivsemaks: peaaegu samaaegselt alustasid tööd kehavälise viljastamise (IVF) laborid Tartus ja Tallinnas. Esimesed lapsed, kes selle meetodi abil sündisid, on tänaseks 20-aastased. 

Diabeetiku elustiil ja toitumine

Nii I kui ka II tüüpi diabeeti põdejal on kõige olulisem jälgida oma toitumist ja igapäevast liikumist.