Algamas on tervisekeskuste taotlusvoor

Alanud aastal peaksid realiseeruma mitmed pikalt tööprotsessis olnud muutused. Järgmine väljakutse on nende rakendamine praktikasse.

Stanislav Fetisov - perearst, kelle elus on tihedalt läbi põimunud sport ja meditsiin

Tänu isiklikele kogemustele sportlaste hingeelu hästi tundvast Stanislav Fetisovist oleks võinud saada spordiarst või siis ortopeed-traumatoloog, kuid saatuse sunnil viisid kõik teed ühel hetkel hoopis peremeditsiinini. Nii said narvakad ühe pühendunud, laia kogemustepagasiga tohtri võrra rikkamaks. 

Vassili Novak: vaja oleks ühtset juhist patsientide triaažiks perearstikeskustes

PERHi Erakorralise Meditsiini Keskuse juhataja Vassili Novak selgitab, et suure osa EMO patsientidest moodustavad viirushaigustega patsiendid, kel ei õnnestu pääseda perearsti juurde, ning vaja oleks ühtset juhist selle kohta, kuidas peab olema organiseeritud patsientide kõnede või elektrooniliste pöördumiste vastuvõtt ja hindamine perearstikeskustes: kes seda teeb, missuguse skaala alusel seda tehakse, kes kontrollib.

Alanud aasta märksõnaks on tervisekeskused

Perearstidele on alanud aasta märksõna esmatasandi tervisekeskused, kuid olulisi muudatusi toob ka jämesoolevähi sõeluuringuprogramm ja praksiste kvaliteedihindamise kohustuslikuks muutumine.

Vassili Novak: vaja oleks ühtset juhist patsientide triaažiks perearstikeskustes


Uneapnoe sõidukijuhi tervisetõendi väljastamisel

  • Erve Sõõru
  • Heisl Vaher
  • Tuuliki Hion
  • Marlit Veldi
  • Triin Jagomägi
  • Hepp Nigol
  • Peeter Pirn
  • Tiina Siilak
  • Telli ajakiri
Valitsus kinnitas 11. juunil 2015 mootorsõidukijuhi tervisekontrolli puudutava määruse muudatused, mille kohaselt tuleb keskmise või raske uneapnoe sündroomi kahtluse esinemisel juhiloataotleja enne juhiloa väljastamist või uuendamist suunata eriuuringutele. Seadusemuudatus kehtib alates 1. jaanuarist 2016.  

Jämesoolevähi sõeluuringu rakenduskoolitused

Koolitused valmistavad ette 1. juulist 2016 algavat jämesoolevähi sõeluuringut.    

Ministeerium algatas arutelu vastsündinute kodukülastuste vajalikkusest

Sotsiaalministeerium kaalub vastsündinute kodukülastuste perearstidele või pereõdedele kohustuslikuks muutmist, kuid perearstid ei pea seda õigeks, samas kui lastearstid pooldavad ministeeriumi algatust. 

Algoritm: äge keskkõrvapõletik


Terve magu terveks eluks

Tänapäevast arusaama tervest maost on enim mõjutanud Helicobacter pylori avastamine mao limaskestas. Normaalne maofüsioloogia ja maomorfoloogia on mõjutatud helikobakter-infektsioonist ning infektsiooni seos kroonilise gastriidi, peptilise haavandi ning maovähiga on üldtunnustatud.      

Personaliseeritud ravimite valmistamine printimistehnoloogiate abil

2D- ja 3D-printimise tehnoloogiad võimaldavad ohutult ja efektiivselt toota kohandatud ravimit ükskõik millise patsientide alarühma jaoks nii haiglas kui ka apteegis ja isegi kodus. Ülemaailmne paindlik ravimite tootmine printimise abil ei toimu tõenäoliselt kohe, sest uute toodete jaoks vajalike reguleerivate nõudmiste väljatöötamine võtab aega, siiski on see muutus lähitulevikus vägagi võimalik.

Diureetikumide kasutamine ambulatoorses ravis

Artikli eesmärk on hinnata igapäevases ambulatoorses praktikas erinevate diureetikumide kasutamisega seotud positiivseid külgi ja ohte nii kõrgvererõhktõve kui ka südamepuudulikkusega patsientide ravis.

Diabeetiline jalg

Mittetraumaatiliste amputatsioonide põhjus on 40–60%-l juhtudest diabeet. Diabeetilisi haavandeid on kergem ennetada kui ravida.

Üleminekuaastad ja hormoonasendusravi naistel

Hormoonasendusravi on efektiivne klimakteeriliste vaevuste leevendaja, kuid sellel on oma positiivsed ja negatiivsed küljed. Hormoonasendusravi võib alustada perearst või günekoloog.

Reaktiivne artriit

Reaktiivne artriit (ReA) on autoimmuunhaigus, mis areneb vastusena infektsioonile. Põletikus liigesest patogeeni ei leita. ReA kuulub spondüloartriitide (SpA) gruppi. Liigesepõletiku teket seostatakse enamjaolt seedekulgla ja kuse-suguteede ning harvem teiste infektsioonidega. Reiteri sündroom on reaktiivse artriidi ajalooline nimetus, mis sidus sümptomite triaadi: postinfektsioosne artriit, uretriit, konjunktiviit.

Uudised AHA kongressilt: hüpertensiooni ravi peaks enamikul patsientidest olema agressiivsem

Millised on värskete uuringute järgi uusimad seisukohad hüpertensiooni ravis ning milliste uuringute tulemused annavad lootust kardiovaskulaarsete tulemuste parandamiseks? Ülevaate tänavuselt American Heart Associationi (AHA) kongressilt annab Põhja-Eesti regionaalhaigla kardioloogiakeskuse teadusjuht professor Margus Viigimaa.

Südamehaigete taastusravi eeldab järjekindlust ja koostööd

Kuigi südameinfarkti põdenu hakkab raviarsti soovitusi järgima meelsamini kui hüpertoonik, on kardiovaskulaarse riskiga seotud faktorite muutumiseks vaja aega ja järjekindlust. Üksnes kardioloogia- või taastusravimeeskonna soovitustest jääb väheks, elustiili muutmist ja igapäevaste iseseisvate treeningute jätkamist toetav haige kureerimine peab jätkuma perearstikeskuses.    

Uudised