Uue aasta ootused

Käes on kokkuvõtete tegemise kuu. Alustasime seda aastat Eesti Perearstide Seltsi (EPS) sünnipäeva tähe all, mõeldes juba aasta algul 3. detsembril saabuva 25. sünnipäevaga seotud teemadele.

Perearst kui patsiendikeskse koostöö juht

Peremeditsiin on Eestis toiminud veerand sajandit. See on aeg, mille jooksul jõuab vastsündinust sirguda perearstiks õppiv tudeng. 25 aasta eest sündinud lapsed on algusest peale kuulunud perearstide nimistutesse ning kogenud, kuidas perearst nende tervise eest hoolitseb ja haiguste korral aitab. Kas see on mõjutanud nende erialavalikut? Kas nad usaldavad oma perearsti rohkem kui nende vanaemad? Kas nad tunnevad vastutust oma tervise eest? Millist peremeditsiini arengut nad ootavad? Nendele kuulub peremeditsiini tulevik.    

Hambaraviteemaline küsitlus perearstide seas

Küsitlus tõi välja mõned perearstide murekohad seoses hambaraviga.

Eestis on haiglaväline antibiootikumide kasutamine vähenenud

Värskes seireraportis tuuakse Eesti välja positiivse näitena, kuna siin kasutatakse antibiootikume väljaspool haiglat üha vähem. „Eestis on vähenenud haiglaväline antibiootikumide kasutamine, mis võrreldes enamiku teiste Euroopa riikidega oli väike ka juba varasematel aastatel,“ lausus Tartu Ülikooli kliinilise meditsiini instituudi täienduskeskuse juhataja ja peremeditsiini dotsent Marje Oona.


Tanel Ross: perearstide rahastamist ootavad ees muudatused

Haigekassa juhatuse esimees Tanel Ross rääkis, et esmatasandi rahastamist ootavad ees mitmed muudatused ning suveks pannakse paika vundament tervisekeskuste rahastamiseks.

Õpe, kvaliteet ja rahastamine. Perearstiabi maakondades: tervisekeskuste projekt on siiani ebaselge.

Peremeditsiini professorid Heidi-Ingrid Maaroos ja Ruth Kalda rääkisid peremeditsiini eriala olulisimatest arenguetappidest. Perearst Katrin Martinson selgitas, kuidas kvaliteedijuhisest on saanud asendamatu praksiste töökorralduse hindamise indikaator nii perearstide kui ka patsientide jaoks. Esmatasandi kulumudeli head ja vead loetles üles perearst Le Vallikivi.

Seltsi auliikmed Agu Tamm ja Mauri Isokoski

Eesti Perearstide Seltsi aukliikmed professor Agu Tamm ja professor Mauri Isokoski rääkisid, kuidas pandi alus praegusele Eesti peremeditsiinisüsteemile.

Eesti Perearstide Selts 25

Eesti Perearstide Selts, mis loodi 3. detsembril 1991. aastal, tähistab tänavu oma 25. sünnipäeva. Seltsi loomisega pandi alus ka peremeditsiini erialale Eestis. Sünnipäevale pühendatud numbris küsis ajakiri Perearst seltsi endistelt juhtidelt Rein Kermeselt, Margus Lemberilt, Madis Tiigilt ja Ruth Kaldalt ning praeguselt juhilt Diana Ingerainenilt, kuidas on selts aidanud läbi aastate perearstide tööd paremaks muuta ning millises suunas võiks esmatasand edasi liikuda. Perearstide seltsi ja peremeditsiini õppetooli koostööd läbi aegade meenutab peremeditsiini õppetooli esimene juht emeriitprofessor Heidi-Ingrid Maaroos.

Toidutalumatus - tegelik või tekitatud probleem

Toidutalumatuse käes arvab end vaevlevat kolmandik kuni pool inimestest, uuringutega leitakse aga seda tõbe oluliselt harvem. Toidutalumatust ja -allergiat ajavad omavahel segi isegi meditsiinitöötajad, patsientidest rääkimata. Toidutalumatuse sümptomid on ajas väga varieeruvad, võivad hõlmata mitut elundkonda ning mõnikord ei ole võimalik selle täpset tekkemehhanismi kindlaks teha. Seetõttu võib diagnoosimine või välistamine keerukaks osutuda ja põhjustada väärdiagnoose ning see omakorda mittevajalikke dieedipiirangute rakendamist ja väärtoitumist. See on eriti ohtlik laste puhul, kelle organism alles kasvab ja areneb. Artiklis on antud ülevaade toidutalumatuse võimalikest põhjustest, mehhanismidest (ensümaatiline, farmakoloogiline, mittespetsiifiline) ning diagnoosimise võimalustest. 

Viiruslik ja bakteriaalne konjuktiviit

Konjunktiviidi ehk silma sidekesta põletiku diagnostika ja ravi on võimalik tervishoiu esmatasandil. Oluline on aga eristada seda teistest punase silma sümptomeid põhjustavatest silmahaigusest nagu iridotsükliit ehk vikerkesta põletik, keratiit ehk sarvkesta põletik ja äge glaukoomihoog – nende haiguste kahtlusega patsient tuleks suunata otse silmaarstile.

Janika Jürgens: diabeetilise retinopaatia sõeluuringule on oodatud kõik diabeetikud

Ida-Tallinna Keskhaigla silmaarsti Janika Jürgensi sõnul on diabeetilise retinopaatia sõeluuringule oodatud kõik diabeedidiagnoosiga patsiendid.

Diabeediravimid ja nende koostoime enimlevinud ravimitega

Diabeediravi eesmärk on veresuhkru taseme hoidmine normi piires, et ennetada või edasi lükata diabeediga seotud tüsistusi. Diabeediravi ordineerimisel tuleb arvesse võtta mitmeid faktoreid, nagu näiteks diabeedi tüüp, kaasuvad haigused ja koostoimed teiste ravimitega.

Podagra ohjes hoidmisel on oluline järjepidev ravi

Ka naiste seas aina enam esinev podagra on kusihappe ainevahetuse häire, mille korral veres olev liigne kusihape hakkab kristallidena ladestuma kudedesse ning tekitama tugeva valu ja ebameeldiva tursega väljenduvat liigesepõletikku ning podagrasõlmi ehk toofuseid. Haiguse kontrolli all hoidmisel ja atakkide vältimisel on kindlasti oluline ravi järjepidevus, rõhutas Ida-Tallinna Keskhaigla reumatoloog Sandra Tälli.

Atoopiline dermatiit haigusjuhu näitel

Atoopiline dermatiit (AD) on suure levimusega krooniline põletikuline nahahaigus, mistõttu puutuvad sellega oma vastuvõttudel igapäevaselt kokku nii perearstid kui dermatoloogid. 

Dilemmad transsooliste inimeste tervishoius

Andmed transsooliste inimeste hulga kohta on puudulikud. Tihti hõlmavad uuringud vaid seda osa, kes on pöördunud abi ja nõu saamiseks. On pakutud, et mees naiseks transsoolisust esineb maailmas sagedusega üks inimene 11 900 kuni 45 000 mehe kohta ja naine meheks transsoolisust sagedusega üks inimene 30 400 kuni 200 000 naise kohta. Intervjuus ajakirjale Perearst rääkis Amsterdami Ülikooli naistearst dr Mick van Trotsenburg transsooliste inimeste tervishoiuga seotud dilemmadest. 

Pille Taba: Eestis on kasutusel Parkinsoni tõve kõige uudsemad ravimeetodid

Tartu Ülikooli närvikliiniku neuroloogiaprofessor Pille Taba tõdes, et viimase kümne aasta jooksul ei ole lisandunud uusi ravimeid Parkinsoni tõve medikametoosse ravi arsenali, küll aga on uusi ravimeetodeid lisandunud püsivat dopaminergilist stimulatsiooni võimaldavate pumbaravimite näol patsientidele, kellel esinevad motoorsed fluktuatsioonid.    

Uudised


EKAK teise semestri lävel

Esmatasandi Koolitus-arenduskeskus (EKAK) on praeguseks lõpetanud esimese tegutsemissemestri. Meie soov oli keskenduda esmatasandi meeskonna liikmetele mõeldud praktilisele väikerühmaõppele ning sellisena on õppetöö ka käima läinud    

Tallinna Perearstide Selts kuulutab välja 2016.a tegija ja ämbri!

Tallinna Perearstide Selts viis Eesti perearstide seas läbi traditsioonilise rahvahääletuse, et leida sündmust või inimest, mis või kes muudab 2016. aasta ajaloos meeldejäävaks. Netigallupis osales rekordiliselt 235 perearsti.

Huvitavat AHA kongressist

Ameerika Südamearstide Assotsiatsiooni (AHA) kongressil, mis toimus New Orleansis, osales tänavu ligikaudu 19 000 arsti. Seal esitletud teemadest, huvitavatest uuringutest ning uudistest rääkis Põhja-Eesti Regionaalhaigla kardioloogiakeskuse teadusjuht professor Margus Viigimaa.