Kirjutatud sõna vastutusest

E-konsultatsiooni kasutamine on kasvanud 85% võrra, ilmneb käesolevas ajakirjanumbris haigekassa esmatasandi paketi arenduse juhi Külli Friedemanniga tehtud intervjuust.

Jane Ott: tunnen oma töös, et perearst on alati oodatud

„Olen harjunud kõike ise tegema, vastutama ja juhtima,“ ütleb Vastse-Kuuste ja Tilsi perearst Jane Ott. „Väga oluline on maapiirkonnas see, et vald toetaks arsti ja perearstil oleks hea meeskond, tublid õed.“

Infektsioosne endokardiit

Endokardiit on südame sisekesta (eelkõige klappe) haarav põletik, mis võib viia kongestiivse südamepuudulikkuse ja müokardi abstsesside tekkeni, ravimata jätmisel üldiselt letaalse lõpuga.

Külli Friedemann: e-konsultatsiooni kasutus on kasvanud 85 protsendi võrra

E-konsultatsioon ehk perearsti võimalus tervise infosüsteemi kaudu eriarsti käest nõu küsida ei ole veel kuigi populaarne, kuid selle kasutus kasvas möödunud aastal siiski 85 protsendi võrra. Haigekassa esmatasandi paketi arenduse talituse juht Külli Friedemann avaldab lootust, et uute raviasutuste liitumine kasvatab kasutajate hulka veelgi.

Anu Ambos: ravieesmärgid tuleb arstil patsiendiga läbi arutada

„Ravieesmärgid ei peaks olema ainult arsti teada, vaid peavad olema patsiendiga kokku lepitud ja kirja pandud, siis on hea vaadata, kas oleme jõudnud neile lähemale või oleme vähemalt teel sinnapoole. Patsiendiga tuleb arutada, mis võiks olla tema ravieesmärk,“ ütles Põhja-Eesti Regionaalhaigla endokrinoloog-ülemarst dr Anu Ambos intervjuus meditsiinitoimetaja Katrin Lätile. „Suurem kaasamine ja suurem individualiseerimine on uue juhendi märksõnad.“

Uudised


Parodontiit - krooniline suuõõne haavand

Parodontiit ja gingiviit on mikrobioota põhjustatud igemete põletikulised haigused, mis ravimata jätmisel võivad lõppeda terve hamba väljalangemisega. Parodontiidi ja südame-veresoonkonnahaiguste koosesinemisel peaksid hambaarst ja perearst (üldmeditsiin) toimima ühtse meeskonnana.

Ravijuhend: lamatiste käsitlus - ennetamine ja konservatiivne ravi

Lamatis on lokaalne naha ja/või nahaaluskoe kahjustus, mis tekib tavaliselt luueendite piirkonnas surve või surve, nihkumise ja hõõrdumise koosmõjul. Lamatise tekkimisel halveneb pikaks ajaks inimese elukvaliteet, suurenevad hooldus- ja abivahendite vajadus, tervishoiuteenuste kulud ning hooldajate koormus. Samas on lamatise tekkimist võimalik ennetada või vähendada.

Abivahendite uus süsteem põhjustab siiani segadust

Eesti Puuetega Inimeste Koja tegevjuhi Anneli Habichti sõnul on praegu keeruline öelda, kas uus abivahendite korraldamise süsteem on vanast parem, kuid ta nentis, et segadust on veel palju. Abivahendeid pakkuvad ettevõtted toovad välja mitmeid puudujääke.

Originaal- ja geneerilised ravimid

Veebruaris toimunud Tartu Ülikooli täienduskonverentsi Kliinik 2016 sessioonist „Geneerilised ravimid, hind ja ravisoostumus“ annab ülevaate Kristi Luha.

Alkoholitarvitamise häirega patsiendi käsitlus

Tervise Arengu Instituudi algatusel valmis 2015. aastal ravijuhend „Alkoholitarvitamise häirega patsiendi käsitlus“, mis on leitav aadressilt www.ravijuhend.ee. Selle koostamises osalesid perearstid, psühhiaatrid, kliinilised psühholoogid, pere- ja vaimse tervise õed, sotsiaaltöötajad, 
tervishoiukorralduse spetsialistid ning patsientide ja Eesti Haigekassa esindajad.

Beniigsed häälehäired

  • Kristel Kalling
  • Kristi Arefjeva
  • Meeri Kompus
  • Irina Evomaa
  • Markku Partinen
  • Telli ajakiri
Kõri on oluline nii oma bioloogilise funktsiooni ehk hingamisteede kaitsmise kui ka hääle tekitamise, neelamise ja hingamise seisukohast.    

Käsnade kirju maailm

Vanusega ilmub nahale erinevaid uudismoodustisi, nende kliiniline pilt võib olla vägagi kirju ja põhjustada diagnostilisi raskusi isegi asjatundjale. Inimene on harjunud nimetama kõiki nahale aastatega lisanduvaid moodustisi sünnimärkideks ja selletõttu pöördutakse sageli nahaarsti vastuvõtule suure nahavähihirmuga, kui avastatakse kehal uusi moodustisi või märgatakse nendes muutusi. 

Mida peaks teadma akne ravist?

Tartu Ülikooli Kliinikumi arst-õppejõud, dermatoloog dr Kristi Abram julgustab perearste ravima akne kergeid vorme ise, kuid akne raskete vormidega patsiendid soovitab ta suunata nahaarsti konsultatsioonile.

Kontratseptsioonist perearstidele

Tõhusate rasestumisvastaste meetodite (RVM) valik on Eestis aasta-aastalt paranenud ning sobiva kontra-tseptiivi peaks nende seast leidma igaüks. 

Urtikaaria ja angioödeemi põhjustest ja ravivõimalustest

Urtikaaria ehk nõgestõbi on sage heterogeenne haiguste grupp, millel on väga erinevad põhjused ja mis võib mingil eluetapil tabada keskmiselt iga kolmandat inimest.    

Podagra esinemissagedus või suureneda

  • Katti Kõrve
Podagra esinemissageduse tõenäolist suurenemist põhjustab rahvastiku vananemine, mis toob kaasa südame-veresoonkonna-, aga ka onkoloogiliste haiguste suurema esinemissageduse, mille puhul kasutatavad ravimid võivad olla sekundaarse podagra tekke põhjuseks.

Kopsusiirdamise näidustused, vastunäidustused ja tulemused Eestis

Kopsusiirdamine on tänapäeval järjest paranevate tulemustega ravimeetod lõppstaadiumis kopsuhaigusega patsiendile, kellel muud ravivõimalused on ammendunud ning kellel puuduvad olulised vastunäidustused organisiirdamiseks. Kopsusiirdamise eesmärk on patsientide eluea pikendamine ning elukvaliteedi parandamine.

Hüpertensioon: elustiili muutmine on ravi oluline komponent

Eesti Hüpertensiooniühingu (EHÜ) traditsioonilisel aastakonverentsil pühenduti tänavu hüpertensiooni ja neeru probleemistikule, kusihappe mõjule hüpertensiooni korral, mittemedikamentoossele ravile, samuti räägiti farmakoteraapiast.  

Äge ja krooniline neerupuudulikkus

4. ja 5. märtsil Pärnus peetud Eesti Haiglaapteekrite Seltsi (EHAS) kevadkonverentsil keskenduti neerupuudulikkusega patsiendi ravi nüüdisaegsetele aspektidele ja ravimite kasutusele.    

Antikoagulantravi: oluline on arvestada kõiki aspekte

Märtsi alguses toimunud tromboosikonverentsil arutlesid anestesioloogid, kardioloogid, neuroloogid ning sisearstid selle üle, milline peaks olema individualiseeritud lähenemine kodade virvendusarütmiaga patsiendi insuldi preventsioonis.

Gestatsioonidiabeediga patsiendi jälgimine ja ravi

Gestatsioonidiabeet on süsivesikute eri raskusastmega tolerantsushäire, mis on tekkinud või esmaselt avastatud käesoleva raseduse ajal. Gestatsioonidiabeeti esineb enam naistel, kelle suguvõsas on suhkruhaigust, rasvumist, kes on raseduse ajal vanemaealised. Ka eelnevad gestatsioonidiabeedid suurendavad riski haigestuda järgneva raseduse ajal.

II tüüpi diabeedi ravijuhendi eeltutvustus

2008. aastal valminud Eesti 2. tüüpi diabeedi ravijuhend vajas uuendamist, sest on laienenud diagnoosimise võimalused, korrigeeritud ravieesmärke ja kasutusele on võetud uusi ravimeid. Juhend on peagi valmis ning siinkohal on toodud mõned pidepunktid, millele juhendi uuendusi otsides tähelepanu pöörata.