Astma ravi algoritm


Kardioloogide seltsi konverents: fookuses kodade virvendusarütmia ja südamepuudulikkus

9. detsembril 2016 toimunud Eesti Kardioloogide Seltsi aastalõpukonverentsil keskenduti kahele olulisele teemale: kodade virvendusarütmia uuematele ravisoovitustele ja ägeda ning kroonilise südamepuudulikkuse käsitlusele vastavalt uutele ravijuhistele.    

Kroonilise haigusega laps peres – kuidas nõustada pereliikmeid?

Krooniliste terviseseisundite arv laste ja noorukite seas on viimaste aastakümnetega oluliselt suurenenud (1). Raske krooniline haiguse ilmnemine võib olla suureks psüühiliseks koormaks ja muuta kardinaalselt nii lapse elu kui ka terve pere toimetulekut.    

Rändega seotud probleemid nakkusarsti seisukohast

2015. aastal suurenes põgenikevool Euraasia mandri kriisikolletest Euroopa suunas, mis tõi kaasa infrastruktuuri ülekoormuse rändeteedel, suure avaliku tähelepanu ning mitmeid probleeme, mis seondusid suurte inimhulkade liikumisega (1). Suurte liikumistega seoses kerkib alati ka küsimus, kas selline massiränne toob endaga kaasa nakkushaigusi. Artikkel käsitleb seda probleemi nakkusarsti seisukohast.    

Söömishäire ja rasedus

Söömishäired esinevad sageli fertiilses eas ning avaldavad mõju viljakusele. Lisaks võib aktiivne söömishäire avaldada negatiivset mõju nii lapse kui ka ema tervisele perinataalses perioodis.    

Hormoonravi – poolt või vastu?

Arstidena peame erinevate hormoonidega ravimise eripärasid enesestmõistetavaks, kuid siinkohal tasub meenutada, et patsientidele seostub endiselt sõna “hormoonravi” sageli minevikus glükokortikoidide ülekasutamisega seotud nähtavate kõrvaltoimetega. Meie kohus on murda meditsiiniga seotud müüte, andes tõenduspõhist informatsiooni, mistõttu perimenopausi kaebustega patsiendile abi pakkudes tuleb selle füsioloogiat ja hormoonravi olemust sageli selgitada. Käesolev artikkel räägib ravist naissuguhormoonidega perimenopausis üleminekuea sümptomite leevendamiseks või preventiivsetel näidustustel.


Herpes simplex viiruse põhjustatud silmainfektsioonid

Herpesviirused on DNA viiruste perekond, millest 8 esineb inimestel. Silmainfektsioone võivad põhjustada nendest 6 viirust: Herpes simplex viirus 1 ja 2 (HSV-1 ja -2), Varicella zoster viirus (VZV), Epstein-Barri viirus (EBV), tsütomegaloviirus (CMV) ja Kaposi sarkoomiga seotud herpesviirus (KSHV).    

Antikoagulantide kasutamine onkoloogilisel haigel

Antikoagulandid on meditsiinis hästi tuntud ja igapäevases kliinilises töös puutuvad nende ravimite ordineerimise või neid juba kasutavate patsientidega kokku paljude erialade arstid. Kasvajaga seotud venoosse trombembolismi ravi võib kujuneda arstile aga tõeliseks proovikiviks, kuna kõigi kliiniliste olukordade jaoks lihtsalt ei ole tõenduspõhiseid lahendusi.    

Südamepuudulikkuse käsitlusest diabeedihaigel

Kuna 2. tüüpi diabeedi põdejail esinev hüperglükeemia ja hüperinsulineemia on olulised riskifaktorid ka kardiovaskulaarhaiguste kujunemiseks, siis kasvab järjest patsientide hulk, kellel lisaks suhkruhaigusele esineb ka südamepuudulikkus (SP). Artikkel tutvustab südamepuudulikkuse käsitluse põhimõtteid ja eripärasid diabeedihaigel.    

Müokardiinfarkti pikaajalised tüsistused vajavad rohkem tähelepanu

Revaskulariseerimise ja kardiaalse intensiivravi kasutuselevõtmine on müokardiinfarkti (MI) kõrge letaalsusega ägeda faasi tüsistuste esinemissagedust maailmas viimaste kümnendite jooksul oluliselt vähendanud (1). Sama kinnitavad Eesti andmed: viimase 15 aastaga on MI 30 päeva suremus peaaegu 10% vähenenud. Järgnevalt tuleks keskenduda MI pikaajaliste tüsistuste ennetamisele, et parandada patsientide elukvaliteeti ning vähendada MI tagajärgedest põhjustatud suremust.    

Uudised


Patsiendivaade statiinide ravijärgimusele

Südame-veresoonkonnahaiguste (SVH) tekkes on suur osa kõrgenenud vererõhul ja düslipideemial. Sarnaselt ülejäänud Euroopaga on ka Eestis vere lipiidisisaldust mõjutavatest ravimitest peamiselt kasutusel statiinid. Artikkel annab ülevaate, millistest patsientide hoiakutest ja arvamustest ning neid mõjutavatest teguritest sõltub statiinide ravijärgimus.    

Peep Talving: liigun seal, kus erakorralisus domineerib

End täielikult trauma- ja erakorralisele kirurgiale pühendanud professor Peep Talving on tulihingeline arst, kes töötas aastaid Rootsis, Lõuna-Aafrika Vabariigis ja Ameerika Ühendriikides, kus teravad traumad olid igapäevane praktika. Ometi on nüüdseks Eestisse naasnud Talving leidnud siingi huvitavaid väljakutseid.    

Teadmistes peitub jõud!

Uudishimu peetakse pahatihti patuks. Tegelikult on see sageli hoopis arendav ning edasiviiv omadus. Eriti meditsiinis, mis seal salata, peitub teadmistes jõud ning uudishimu viib uute avastusteni.