Uudised


Ülevaade Euroopa reumavastase liiga aastakongressist

Selle aasta juunis toimus Hispaanias Madridis tänavune Euroopa reumavastase liiga (EULAR – European League Against Rheumatism) aastakongress. Lege Artis vahendab aastakongressil tutvustatud uudiseid ning uuringutulemusi.

Töötaja töörõõmust, töö kvaliteedist ja patsientide rahulolust

Artiklis tutvustatakse supervisiooni ja coaching´u rakendamisvõimalusi tervishoiusüsteemis. Tervishoid on väga lai valdkond, milles tegutsevad organisatsioonid, meeskonnad ja üksused on nii erineva töörütmi, -struktuuri ja -kultuuriga, et ühtset terviklahendust kõikidele pole võimalik ega ka mõistlik leida.

Haigusjuht: diabeetiline neerukahjustus

Diabeetiline neerukahjustus tekib umbes 25–35%-l diabeedipatsientidest ning see on kroonilise neerupuudulikkuse lõppstaadiumi kõige sagedasem põhjus maailmas. Diabeetilise nefropaatia tunnuseks on albuminuuria, optimaalsest kõrgemad vererõhuväärtused ning eGFR vähenemine.

Vaagnapõhja konservatiivne käsitlus taastusravis

Taastusravi on alati meeskonnatöö, kus ka patsient on meeskonna liige. Kui vaadata Eesti kontekstis vaagnapõhja taastusravi laiemalt, siis võib meeskonda kuuluda peale taastusarsti ja füsioterapeudi ka näiteks kliiniline psühholoog defekatsiooni­häirete ja kroonilise vaagnavalu puhul. Väga oluline on koostöö günekoloogide, uroloogide, kolorektaalkirurgide, gastroenteroloogide, aga ka ämmaemandatega.

Insult ja kognitiivsed häired: mida saab patsiendi heaks teha neuropsühholoog?

Kognitiivse seisundi hindamine on suuremates kliinikutes muutunud laialt levinud praktikaks mitmete haiguste ja seisundite käsitlemisel. Ka paljude haiguste ravijuhendites on peetud kognitiivse seisundi hindamist oluliseks. Artikkel tutvustab, kuidas ja mil määral saab insuldijärgselt tekkinud kognitiivsete häirete diagnoosimisel ja ravis abiks olla neuropsühholoog.

Lootevee emboolia

Lootevee emboolia (AFE) ehk anafülaksiasarnane rasedusaegne sündroom on harvaesinev ja tõsine sünnituse komplikatsioon (1,2). Esmakordselt kirjeldas loote materjali (fetal debris) olemasolu sünnitusel surnud ema kopsu veresoontes 1926. aastal Meyer, kuid alles 1941. aastal tuvastasid Steiner ja Lushbaugh, et AFE on see, mis põhjustab ema surma sünnituse ajal või vahetus sünnitusjärgses perioodis (3,4).

Diabeedi profülaktika

Suhkurtõbi (lad diabetes mellitus) on süsivesikute, valkude ja rasvade ainevahetuse häire, mis kulgeb kroonilise hüperglükeemiaga ja tekib insuliini puudumise või toime defekti tõttu. Haiguse levik on maailmas pidevalt suurenenud ning elatustaseme paranedes lisandub haigestunuid veelgi. Kas üksikisikul, tervishoiutöötajatel ja poliitikutel on võimalik astuda samme, et plahvatuslik kasv pidurduks?

Diabeet ja parodontiit

Diabeedi ja parodontiidi vahel esineb kahesuunaline seos: inimestel, kellel esineb parodondi haigus, on 20–30% suurem tõenäosus diabeedi tekkeks. Diabeedihaigetel on aga risk parodontiiti haigestuda kolm korda suurem kui nendel, kellel diabeeti ei ole.

Kardiovaskulaarsete tüsistuste ennetamine uudsete diabeediravimitega 2. tüüpi diabeediga patsientidel

Kuigi diabeeti on klassikaliselt peetud kõrgenenud veresuhkrutaseme haiguseks, on nüüdseks selgunud, et lisaks hüperglükeemia ravile on võimalik nendel patsientidel vähendada kardiovaskulaarseid sündmusi ja suremust. Naatriumi-glükoosi kaas­transportija 2 (SGLT2) inhibiitorid ja glükagoonilaadse peptiid-1 retseptori agonistid on diabeediravimid, mis esmakordselt on näidanud kardiovaskulaarsete tüsistuste vähenemist suure riskiga diabeedipatsientidel.

Muudatused eakate diabeediravis

Selle aasta märtsi lõpus toimunud USA suurimal endokrinoloogiakonverentsil ENDO 2019 esitleti uut eakate diabeediravi juhendit (Treatment of Diabetes in Older Adults: An Endocrine Society Clinical Practice Guideline). Üldiselt on eakate diabeedi skriinimise, diagnoosimise ja ravi põhimõtted jäänud varasemate soovitustega võrreldes samaks, siiski on teatud detailidele rohkem tähelepanu juhitud.

Teele Meren: noortel arstidel on teotahet, et panustada meditsiini arendamisesse, mitte vaid nuriseda halva üle

Äsja Eesti Lastearstide Seltsi juurde loodud noorem­arstide sektsiooni juht Teele Meren kinnitas, et residentidel ja noortel arstidel on mõtteid, kuidas muuta residentuuri kvaliteetsemaks. Jätkub ka teotahet, et panustada meditsiini arendamisesse, mitte vaid nuriseda halva üle.

Diabeedimaailmas on muutuste aeg

Praegu räägitakse väga palju diabeedist. Ja on, millest rääkida: juhtivates väljaannetes publitseeritakse igal aastal suurte diabeediuuringute põnevaid tulemusi. Aastaid püsinud klassifikatsioonid hägustuvad, ravipõhimõtted on muutumas. Korraga pakub diabeedi patogenees ja ravi huvi nii kirurgidele, kardioloogidele kui ka gastro­enteroloogidele. Ka diabeedispetsialistide hulgas on hämmeldust, põnevust, uusi lootusi ja vanade seisukohtade ümberhindamist.