Millist rolli mängib eratervishoid Eesti tervishoius?

Ettevõtlusvabadus kui üks kodanike põhiõigusi toimib ja peabki toimima ka tervishoiusektoris. Ettevõtlikkust ja soovi ennast ettevõtjana teostada leidub hinnanguliselt umbes 10–15%-l inimestest igas populatsioonis. Võib arvata, et ka umbes 10%-l meedikutest on ettevõtlusgeen väljendunud.

Katrin Kruustük: lapse kuulmismurega peaks kindlasti eriarsti vastuvõtule pöörduma

Mida kiiremini hakkavad kuulmislangusega lapsed kasutama kuulmist toetavaid abivahendeid, seda parem nende arengule. Paraku on olnud aga olukordi, kus lapsed jõuavad kuulmislangusega tegelevate kõrva-nina-kurguarstide vaatevälja hilinenult ja juba tugeva kuulmislanguse või isegi kurtusega, rääkis Tartu Ülikooli Kliinikumi kõrvakliinikus sisekõrva implanteerimisteekonda koordineeriv arst-õppejõud Katrin Kruustük.

Neli kuud seaduse jõustumiseni: patsiendikindlustuse osas on veel palju ebaselget

Kindlustusseltside liit ja haiglad leiavad, et 1. juulist jõustuva nn patsiendikindlustuse ehk tervishoiuteenuse osutaja vastutuskindlustuse osas on veel paljud asjad ebaselged.

Teaduse elutööpreemia pälvinud Raivo Uibo: peame hoidma meie arste, kes hakkavad liigse pinge tõttu väsima

Teaduse elutööpreemia laureaat, akadeemik ja immunoloogia professor Raivo Uibo ütles, et Eestis on hea meditsiin, kuid arstide hulgas on näha väsimuse märke. „Peame hoidma neid, kes on selle raske töö praktilises meditsiinis enda õlule võtnud.“

Kadri Saks: Eestis on laste vähiravi heal tasemel

Tegelikult on Eestis laste vähiraviga üle keskmise hästi, ütleb Tallinna Lastehaigla hematoloogia-onkoloogia osakonna juhataja Kadri Saks. „Meil on tohutult motiveeritud arstid, tohutult motiveeritud õenduspersonal, me elame oma haigetele väga kaasa. Ja kuna ka patsiente ei ole väga palju, siis saame anda endast kõik, et patsiendid saaksid maksimumi.“

Naatan Haamer: raske haigusega laps käib mööda ebalapselikku ja hirmutavat rada

Raskelt haige lapse teekond on selline, mida on isegi täiskasvanutel keeruline mõista ja tunnistada. Vaatamata sellele peab laps teadma endaga toimuvat, ükskõik mis vanuses ta on, sest see aitab ära hoida hirmutavaid fantaasiaid, mõtteid ja tunnet, et ta on selles haiguses üksi, rõhutas Tartu Ülikooli Kliinikumi hingehoidja Naatan Haamer. Oluline on lapsele näidata valmisolekut vestluseks ning selgitada toimuvat eakohaselt.

Pahaloomulise haigusega lapse esmane pöördumine arsti juurde

Lapseea kasvajad moodustavad heterogeense pahaloomuliste haiguste grupi, millel on erinev esinemise muster, etioloogia, ravi ja toetav ravi, prognoos ning erinev risk ägeda ravi toksilisuse ja kaugtüsistuste tekkeks. Alates 1970ndatest aastatest on lapseea kasvajate prognoos järk-järgult paranenud. Aastatel 1978–1982 oli lapseea kasvajate keskmine viie aasta elumus Euroopas 54% (1). Tänapäeval on see mõnede kasvajate puhul > 90%.

Vereloome tüvirakkude siirdamine lastel

Eelmisel aastal möödus 30 aastat esimesest vereloome tüvirakkude siirdamisest Eestis. Kui esimene siirdamine täiskasvanud patsiendile teostati 1993. aastal, siis esimene siirdamine lapspatsiendile sai teoks kaks aastat hiljem. Mõlemal juhul oli tegemist autoloogse siirdamisega ja vereloome tüvirakkude allikas oli luuüdi.

Äge lümfoblastleukeemia lapseeas

Äge leukeemia on vereloome eellasraku pahaloomuline haigus, mille tulemusena tekib pahaloomuliste rakkude ehk blastide klonaalne vohamine luuüdis, veres või muudes kudedes. Ägedad leukeemiad moodustavad 97% lapseea leukeemiatest ning äge lümfoblastleukeemia (ALL) omakorda 75% lapseea leukeemiatest. ALL-i korral on maliigne rakukloon pärit lümfotsüütide eellasrakust, B- või T-lümfoblastidest (1).

Haigusjuht: harvaesinev maksakasvaja lapsel – maliigne rabdoidne tuumor

Primaased maksakasvajad on lapseeas harva esinevad, moodustades 0,5–2% kõikidest lapseea pahaloomulistest kasvajatest (1, 2). Sagedasim maksast lähtuv maliigne kasvaja on hepatoblastoom, mis moodustab kaks kolmandikku kõigist lapseea maksatuumoritest, esinedes enam imikutel ning väikelastel vanuses kuus kuud kuni neli aastat (2 –4). Sageduselt teisel kohal on hepatotsellulaarne kartsinoom, millele järgnevad mittediferentseerunud sarkoom, angiosarkoom ja embrüonaalne rabdomüosarkoom (1, 2).

Krooniline köha ja selle levinuimad põhjused täiskasvanutel

Krooniline köha, mida defineeritakse täiskasvanutel kui vähemalt kaheksa järjestikust nädalat kestnud köha, on sageli esinev probleem (1). Sagedasemad kroonilise köha põhjused on astma, krooniline obstruktiivne kopsuhaigus (KOK), gastroösofageaalne reflukshaigus, ülemiste hingamisteede köhasündroom ning ravimite kõrvaltoimed (nt angiotensiini konverteeriva ensüümi inhibiitor – AKEI). Harvem esinevate põhjuste poolelt ei tohiks unustada pahaloomulisi kasvajaid, interstitsiaalseid kopsuhaiguseid, bronhiektaasiatõbe ja tuberkuloosi (1, 2).

Erakorralist hospitaliseerimist nõudvad seisundid pulmonoloogias

Artiklis antakse ülevaade sagedasematest erakorralistest kopsuhaigustest täiskasvanutel, keskendudes esmasele ambulatoorsele käsitlusele.

Luumurdude esinemissagedus pärast intravenoosset raua manustamist: raudkarboksümaltoosi ja raud(III)derisomaltoosi võrdlev retrospektiivne analüüs

Konverents: Ameerika Hematoloogiaühingu aastakoosolek, 11. detsember 2023. Programm: suuliste ettekannete ja postrite kokkuvõtted. Sessioon: 102. Raua homöostaas ja bioloogia: poster III. Hematoloogilised haigused ja nende kulg: uuringud, kliiniline praktika (tervishoiuteenused ja nende kvaliteet), teraapiad, kõrvaltoimed

Peatraumajärgne peavalu lastel – mida panna tähele?

Kukkumised ja vigastused on osa lapsepõlvest. Selleks, et laps saaks areneda ja uusi oskusi omandada, peab olema mänge, ronimisi ja seiklusi. Vahel aga lõppevad need seiklused õnnetu kukkumisega.

Kõhuvalu lapsel kui sage arstile pöördumise põhjus

Kõhuvalu lapseeas on sage arstile pöördumise põhjus. Kestuse alusel eristatakse ägedat ja kroonilist kõhuvalu. Kroonilise kõhuvalu korral on episoodiline kõhuvalu esinenud vähemalt ühe kuu jooksul. Ajalooliselt räägitakse korduvast kõhuvalust, kui esineb vähemalt kolm valuepisoodi vähemalt viimase kolme kuu jooksul ning valu on piisavalt tugev, et on seganud igapäevaseid tegemisi (1).

Tänapäevase lootekirurgia võimalused

Loote väärarendite korral on standardkäsitlus sünnitus kõrgema etapi haiglas ja sünnitusjärgne ravi. Siiski on mitmeid väärarendeid, mille korral on võimalik sekkuda juba raseduse ajal. Kuigi ükski üsasisene protseduur väärarendit ei ravi, on mõnikord võimalik raseduseaegse kirurgilise sekkumisega prognoosi parandada või päästa loode hukkumisest (1).

Intensiivne intervalltreening – kas tasub pingutada?

Kehaliselt aktiivsel elustiilil on oluline roll tervise säilitamisel ja haiguste ennetamisel. Samuti on kehaline aktiivsus (KA) lahutamatu ravikomponent mitmete krooniliste haiguste korral, nagu rasvumine, 2. tüüpi diabeet, südame- ja veresoonkonna-, onkoloogilised, neeru-, kopsu-, psühhiaatrilised jt haigused.

Murtud südame sündroom ehk Takotsubo sündroom

Takotsubo sündroomile andis nime Jaapani kardioloog Hikaro Sato, kes kirjeldas esimesena taaspöörduvat vasaku vatsakese düsfunktsiooni reaktsioonina stressirohkele sündmusele (1).

Haigusjuht: harvaesinev krooniline trombembooliline pulmonaalhüpertensioon

Pulmonaalhüpertensioon on hemodünaamiline ja patofüsioloogiline seisund, mida iseloomustab vererõhu tõus kopsuringes. Pulmonaalhüpertensioon on erinevate südame-, kopsu- ja ka paljude teiste harvemini esinevate haiguste komplikatsioon. Sõltumata seda põhjustavast haigusest on pulmonaalhüpertensiooni tekkimine alati tõsise prognoosi näitaja.

Mittesuitsidaalne enesevigastamine

Enesevigastamine (ingl nonsuicidal self-injury, NSSI) on kehakoe tahtlik kahjustamine, mis ei ole sotsiaalselt vastuvõetav ja millega ei kaasne enesetapukavatsust. Ühiskonnas räägitakse enim lõikumisest, kuid NSSI avaldumisviisiks on ka enese kriimustamine, põletamine, löömine, pea tagumine või haavade paranemise takistamine.

Uudised


Soovite tellida ajakirja Lege Artis?

Lege Artis – artiklid arstilt arstile. Lege Artise mitmekülgse teemavaliku hulgast leiab praktilise väärtusega ja huvitavaid artikleid iga meditsiinivaldkonna esindaja.