Ravimite valmistamine haiglaapteegis - täna ja homme

  • Krista Meresmaa
  • Marko Urbala
  • Marika Saar
  • Kersti Matso
  • Telli ajakiri
Ravimite ekstemporaalne ja seeriaviisiline valmistamine on üks apteegi põhitegevusi. Viimasel ajal räägitakse ravimite valmistamisest kui pigem hääbuvast suunast ja apteeke, kus töö assisteerimisruumis käib hommikust õhtuni, jääb järjest vähemaks. Kuidas on lood haigla­apteekides, kus veel 10–15 aasta eest valmistati sadade ja tuhandete pudelite viisi steriilsed lahuseid, samuti suurtes kogustes salve, pulbreid, mikstuure jne?

Probleemidest haavaravis

Haav või haavand on sageli probleemiks, mille tõttu inimene leiab tee apteeki. Tõsi, iga haav ei vajagi kirurgi või perearsti külastamist ning paraneb kaasaegsete vahenditega tüsistusteta. Kahjuks on apteeker sageli mustkunstniku rollis, kuna ravimi või haavaplaastri soovitus tehakse pimesi, vaid patsiendi kaebusi ja kirjeldust arvestades. 

Reumaatilise haigusega patsient

Reumaatiline haige saab väga palju ise ära teha enda hea tervisliku seisundi säilitamisel. Iseseisval toimetulekul on toeks mitmed abivahendid.

Immuniseerimiskava plaanitakse muuta

Kui praegu vaktsineeritakse lapsi B-viirushepatiidi vastu kohe pärast sündi, siis arutlusel on selle immuniseerimise edasilükkamine imikuikka, samuti plaanib sotsiaalministeeriumi immunoprofülaktika ekspertkomisjon arutada kordusvaktsineerimiste sagedust ning ka uute vaktsiinide lülitamist riiklikku immuniseerimiskavasse. 

Ravimite manustamisest lastele ning uudsetest ravimvormidest

Kokkuvõte haiglaapteekrite ja proviisoriõppe üliõpilaste teabepäeva ning BENU Akadeemia ja Eesti Akadeemilise Farmaatsia Seltsi koolitusest apteekritele 2015. a loenguteemal: Mida on uut laste ravimvormides?

Pulmonoloogilise patsiendi nõustamine

Kõrgvererõhktõvest, ülekaalust ja ka diabeedist teavad inimesed suhteliselt palju, kuid kroonilistest kopsuhaigustest teatakse ja räägitakse vähem.

Valmimas on II tüüpi diabeedi Eesti ravijuhend

Põhja-Eesti Regionaalhaigla sisehaiguste kliiniku endokrinoloog-ülemarst dr Anu Ambos tutvustab II tüüpi diabeedi Eesti ravijuhendi uuendamist.    

Immuunsuse tugevdamine viirushaiguste perioodil ja raviminõustamine

Immuunsüsteem on organismi kõige tugevam kaitsemehhanism, mis suudab ära tunda haigustekitajaid ning muuta need kahjutuks. Meie kaitsesüsteem ei hävita ainult baktereid ja viiruseid, vaid võtab osa ka kahjulike keemiliste ainete väljaviimisest organismist. Kui immuunsüsteem ei tööta laitmatult või on nõrgenenud, siis tungivad viirused (rinoviirus, gripiviirus, paragripp, adenoviirus jt) organismi ja me haigestume.    

Külmetushaiguste ravi kroonilise haigustega patsientidel

Kui kroonilist haigust põdev inimene jääb ülemiste hingamisteede ägedasse viirusinfektsiooni (nn külmetushaigusesse), siis krooniline haigus enamasti ägeneb. Lisaks on suurem oht ka tüsistuste tekkeks – seda nii kroonilisest haigusest kui ka selle ravist (nt metotreksaat) tingituna.

Soome apteekrid ei pea vaba konkurentsi piiramist proviisoriapteekide puhul probleemiks

Kui Eesti Konkurentsiamet leiab, et proviisoriapteegid piiravad vaba konkurentsi, siis Soome apteekreid ühendavate liitude esindajad sellist probleemi ei näe.    

Euroopa Ravimiamet andis 2015. aastal heakskiidu 93 ravimile - sealhulgas 39 uuele toimeainele

2015. aasta oli Euroopa Liidus rahvatervise osas tähtis aasta. Müügile tulid innovatiivsed ravimid, millel on inimese tervisele oluline mõju. Need on mõeldud kasutamiseks teatud vähitüüpide, kardiovaskulaarsete haiguste ning hematoloogia ja neuroloogia valdkondade puhul.