Diabeet kassil

Arvatakse, et diabeeti põeb 0,5–1% kõigist kassidest. Hästi kontrolli alla saadud diabeediga kassidest võivad ligi pooled ajutiselt või püsivalt tervistuda, parimaid tulemusi annab terviseprobleemide korrigeerimine, insuliinravi ja õige toit.

Astma ja kroonilise obstruktiivse kopsuhaiguse koosesinemine

Astma ja krooniline obstruktiivne kopsuhaigus (KOK) võivad esineda ka koos. Viimaste aastate vältel on koosesinemist defineeritud kroonilise obstruktiivse kopsuhaiguse ja astma overlap-sündroomina (ingl k asthma–chronic obstructive pulmonary disease overlap syndrome, ACOS) (1). 

Spordisalvid on abiks vigastuste ennetamisel ja leevendamisel

Spordivigastuste ennetamisel ning leevendamisel on enim kasutatav ravimeetod lokaalsete salvide kasutamine.

Granulotsüütide kolooniaid stimuleerivate faktorite kasutamine kasvajaliste haigustega patsientidel Tartu Ülikooli Kliinikumis

Artikkel tutvustab uurimistööd, mille eesmärgiks oli saada ülevaade granulotsüütide kolooniaid stimuleerivate faktorite kasutamisest SA Tartu Ülikooli Kliinikumis medikamentoosset ravi saavatel soliidtuumoriga patsientidel ning võrrelda kasutust ravijuhendiga.

Imiku- ja väikelapseea sagedasemad kõhuvaevused

Imiku- ja väikelapseeas võib lastel esineda kõhuvaevuseid, nagu kõhukinnisus, kõhulahtisus ja koolikud. Selles ei ole midagi ebatavalist: uuringud kinnitavad, et kuni 40 protsenti imikutest kannatavad mittespetsiifiliste kõhuvaevuste käes, kuna nende seedesüsteem ei ole jõudnud veel täielikult välja areneda. 

Ravimid raseduse ajal

Viimase 30 aasta jooksul on retseptiravimite tarvitamine kasvanud 60% ja rohkem kui kolme preparaadi kasutamine raseduse ajal on kolmekordistunud. Selline kasv on tekitanud palju muresid emade ja arstide hulgas – millised ravimid on ohutud esimese trimestri ajal, kas on teada seos ravimite tarbimise ja organogeneesi häirete vahel.

Sagedamini esinevad nahaprobleemid raseduse ajal

Naise organismis toimuvad raseduse ajal suured hormonaalsed muutused, mis mõjutavad muuhulgas ka naha seisundit. Naha ja teatud nahahaiguste seisund võib raseduse ajal nii halveneda kui ka paraneda.

Sisuturundus: 2. tüüpi diabeedi ravijuhendist apteekritele

Rohkem kui aasta jagu on olnud võimalus lähtuda 2. tüüpi diabeedi (DM2) diagnoosimisel ja ravimisel uuest ravijuhendist. 2016. aasta juhendi märksõnaks on individuaalsus – nii ravimi valikul kui ka glükoosi eesmärkväärtuste seadmisel.    

Tsüstiit naistel

Tsüstiit ehk kusepõiepõletik on üks levinuimaid arstile pöördumise põhjuseid noorte, varasemalt tervete naiste seas. Kirjanduse andmetel on vähemalt kolmandik naistest korra elus põdenud ägedat tsüstiiti.

Kontrollimata diabeet võib mõjutada silmakudesid

Diabeeti peetakse üheks peamiseks pimedaks jäämise põhjuseks täiskasvanutel ning diabeetiline retinopaatia on hästi teada olev nägemise kaotuse riskifaktor. Vähem on teada, et kontrollimata diabeet võib mõjutada kõiki silmakudesid.

Hormoonravi peab määrama kaalutletult

Menopausi hormoonravi on väga tõhus tänapäevane ravimeetod vasomotoorsete hoogude raviks, kuid patsientide valik ja ravikuuri pikkus peab olema kaalutletud.

Ravimiülitundlikkusreaktsioonid

Valdav osa reaktsioonidest ravimitele on ennustatavad, seotud ravimi farmakoloogilise toimega ning sageli ka annusest sõltuvad. Enamasti on neil juhtudel tegemist ravimi farmakoloogiliste kõrvaltoimetega, üleannustamise, ravimitoksilisuse või hoopis erinevate ravimite koostoimetega. Vaid 10–15% ravimireaktsioonidest on ennustamatud ega ole seotud ravimi farmakoloogilise toimega. Viimasesse gruppi kuuluvad ka ülitundlikkusreaktsioonid ravimite suhtes.     

Uudised


Geneeriliste ravimite langevad hinnad kompavad tootjate taluvuspiire

Sageli räägitakse üha kallinevatest originaalravimitest, seevastu geneeriliste ravimite hinnad aina langevad.

Apteeker on hinnatud ja oluline spetsialist patsiendi tervise tagamisel

  • Kristiina Sepp
  • Indrek Ventmann
  • Ain Raal
  • Daisy Volmer
  • Telli ajakiri
Ravimikasutuse kasvu ja sellega kaasnevate võimalike ohtude tõttu on apteekrite panustamine patsiendi ravimeeskonda ning patsiendi ootused apteegiteenusele muutunud ja nõudlus mitmekesisema teenuse järele kasvanud. Artiklis käsitletakse 2015. aastal tehtud uuringut 20–69aastaste Tartu elanike arvamusest apteekide ja apteegiteenuse kohta. Küsitluse tulemusi võrreldakse ka 1993. ja 2005. aasta sarnaste uuringutega, et hinnata, kas ja kuidas on inimeste ootused apteegiteenusele muutunud.