Uudised


Atoopiline dermatiit – nahakuivuse ja -sügelusega kulgev krooniline nahapõletik

Atoopiline dermatiit on ägenemiste ja vaibumistega kulgev intensiivselt sügelev krooniline nahapõletik, mille tekkes on esikohal nahabarjääri puudulikkus. Peale paikse ja süsteemse medikamentoosse ravi tuleb väga suurt tähelepanu pöörata naha õigele hooldusele ning ägestavate tegurite väljaselgitamisele ja elimineerimisele.

Geenitest on abiks tervise ja hea vormi hoidmisel

Lisaks geneetiliste haiguste diagnoosimisele ja genotüüpi arvestava parima ravi määramisele saavad geenitestid olla abivahendiks ka kehakaalu ning tervise hoidmisel ja elukvaliteedi parandamisel.

Ettevaatust – päike!

Päike on põhjamaa inimestele alati olnud kauaoodatud looduse ilming. Kuigi päike teeb tervisele palju head, koguneb aina enam infot ka selle kahjuliku mõju kohta.

Aknet aitab ohjeldada õige hooldus ja ravi

Aknet diagnoositakse 85%-l inimestest vanuses 12–24 eluaastat, seega on akne selles vanusegrupis kõige sagedam nahahaigus. Näol paiknemise ja haiguse kroonilise kulu tõttu võib akne tekitada stressi ja tõsiseid psühholoogilisi probleeme. 

Küüneseene parim profülaktika on selle vältimine

Küüneseeneks ehk onühhomükoosiks (OM) nimetatakse seenhaigust varba- või sõrmeküüntel. Küüneseen on üldine termin, mille korral pole täpsustatud, kas patogeeniks on dermatofüüt, pärm või mittedermatofüüt hallitusseen. 

Koerte atoopiline dermatiit ja toiduallergia

Kõige enam levinumad nahaprobleeme tekitavad haigused koertel on atoopiline dermatiit ja toiduallergia. Mõlema haiguse lõplik diagnoosimine ja ravi vajab aega ja kannatust ning on tõenäoline, et koeraomanikud võivad oma mures ka apteekrite poole pöörduda. Seetõttu kuluvad apteekrile taustateadmised koerte nahaprobleemide tekitajatest ja nende ravist kindlasti ära. Peab ennetavalt hoiatama, et ilma lõpliku diagnoosita loomaarstilt ei saa apteeker siiski anda kindlaid ravisoovitusi.

Tallatoed toovad leevenduse mitmetele jalavaevustele

Jalgade tervis on väga tähtis, sest nad peavad meid kandma sünnist surmani. Jalaprobleemidest 70% saab alguse valest koormuse jaotuvusest jalalabale. Toetudes ülemaailmsetele uuringutele on alla 10% maailma elanikkonnast normaalse ehk neutraalse jalavõlviga, mis ei vaja korrigeerivaid tallatugesid.

Aneemia taga võib peituda tõsine haigus

Aneemia tähendab hemoglobiini ja/või punavereliblede ehk erütrotsüütide taseme langust veres. Olenevalt aneemia põhjusest ja tüübist võib raviks olla piisav näiteks raua, vitamiini B12 või foolhappe manustamine, ka lihtsalt toidusedeli korrigeerimine. Sageli võib aneemia taustal olla aga mõni tõsisem haigusseisund.

Kollageen annab kudedele tugevuse

Kollageen on inimese organismile oluline aine, mis moodustab näiteks sidekudede, kõhrede, lihaste, naha ja kapillaaride sidekiudusid. Vananedes väheneb kollageenitase organismis. See toob kaasa kortsukeste tekkimise nahale ning tunda võivad hakata andma ka liigeste jäikus ja valu.

Sooleparasiithaiguste vastu aitab hea hügieen

Sooleparasiithaiguste puhul on tähtis teada, kuidas parasiidid levivad, ning pöörata rõhku hügieenile. Sageli aga ei teadvustata, kui lihtne on parasiitidega nakatumine ja kui keeruline on selle vältimine ning millised on eritingimused diagnoosimisele ja ravile. Nii arstil kui ka apteekril on siin oluline roll patsiendi teavitamisel.

Liighigistamine vajab ravi

Higistamine on keha normaalne füsioloogiline reaktsioon, mida on vaja kehatemperatuuri reguleerimiseks. Liighigistamine ehk hüperhidroos aga on sage probleem, mis võib inimese elukvaliteeti oluliselt langetada. Seega juhul, kui lokaalne käsimüügiravi ei anna oodatud tulemust, peaks inimese kindlasti suunama dermatoloogi vastuvõtule edasise ravitaktika planeerimiseks.

Tagli Pitsi: toitumissoovitused muutusid leebemaks

Uusi toitumis- ja liikumissoovitusi tutvustanud Tervise Arengu Instituudi toitumisekspert Tagli Pitsi ütles, et toitumissoovitused on muutunud varasemast leebemaks.

Kalle Kurvits: proviisorinõue ei ole kellegi suhtes ebaõiglane

Proviisor Kalle Kurvits on loonud väikese apteegiketi Tartu Uusapteek, kuhu kuulub kolm apteeki ja kaks haruapteeki. Üle kahekümne aasta apteegisektoris töötanud Kurvitsa sõnul tagab proviisoriapteek apteekritele elementaarse kindlustunde. Seega toob tema hinnangul 2020. aastast kehtima hakkav proviisorinõue apteegiturule mitmeid positiivseid muutusi.