Eksootilise looma tervisemured ja abi apteegist

Eksootilised lemmikloomad muutuvad koerte ja kasside kõrval järjest populaarsemateks lemmikloomadeks. Eksootiline lemmikloom, kellega loomakliinikusse pöördutakse, on tavaliselt küülik, näriline (merisiga, tšintšilja, rott, hamster, hiir), tuhkur, roomaja või puurilind. Inimeste teadlikkus eksootiliste lemmikloomade pidamisest järjest suureneb ning seetõttu otsitakse tervisemuredega abi varasemast sagedamini.

Uudised


Kliinik 2020: bioloogiline ravi

Veebruari alguses toimus Tartus Dorpati konverentsikeskuses täienduskonverents “Kliinik 2020”. Ühe teemana käsitleti konverentsil bioloogilist ravi.

Vastsündinu hoolduses tuleks lähtuda põhimõttest, et mida vähem, seda parem

Vastsündinu (0–28 elupäev) hooldus on muutunud oluliselt lihtsamaks ja mugavamaks võrreldes ajaga, kui meie emad ja vanaemad oma vastsündinute eest hoolitsesid. Samas on võimalusi ja nõuandeid tänapäeval palju ning infokülluses orienteerumine on lapsevanematele päris raske ülesanne.

Kuiva silma haigus

Kuiva silma haigus on kompleksne seisund, mis haarab silmalaugusid, pisaranääret ja pisaraid. Haigus on tingitud sellest, et silm ei tooda piisavalt pisaraid, need ei kata silma pinda korralikult või aurustuvad liiga kiiresti. Lisaks võivad kõik eelmainitud põhjused esineda ka koos. Leitud on, et kuiva silma haigusega inimestel on haigus kolm korda rohkem põhjustatud pisarate aurustumisest kui pisarate vähesest tootmisest ja 30%-l juhtudest on mõlemad faktorid segatud kujul.

Ohutut päevitamist ei ole olemas

Nahale tekkiv päevitus on keemiline reaktsioon, mis on naha viis kaitsta ennast kahjustavate ultraviolettkiirte eest. Ei ole olemas ohutut päevitamist. Iga päevitusega tekib nahas kahjustusi ning nahk vananeb enneaegselt.

Südameapteegis valmis apteekrite jaoks loodud motivatsioonisüsteem

Südameapteegis sai valmis Eesti esimene spetsiaalselt apteekritele välja töötatud motivatsioonisüsteem, mille eesmärk on toetada neid, kelle töö on hoida meie tervist. Mis teeb apteekriametist kutsumuse ja kuidas see on seotud äsja saadud parima apteegiteenuse tunnustusega, sellest räägivad lähemalt Südameapteegi töötajad ise.

Allergiline konjunktiviit

Allergilised konjunktiviidid on grupp silma limaskesta põletikulisi haiguseid, mille põhjus on ülitundlikkusreaktsioon keskkonnaallergeeni vastu. Haigus kulgeb tavaliselt silmade sügeluse, punetuse ja limaskesta tursega. Allergiliste silmahaiguste alla kuuluvad hooajaline allergiline konjunktiviit, aastaringne allergiline konjunktiviit, atoopiline keratokonjunktiviit (AKK) ja vernaalne keratokonjunktiviit (VKK).

Suuhaigused ja südametervis

Parodondi haigused on kroonilised põletikulised bakteriaalse etioloogiaga haigused, mis mõjutavad hammaskonda toetavaid pehmeid ja kõvakudesid. Erinevate seisundite seas, mis kuuluvad parodondi haiguste alla, on parodondi ja üldise tervise seisukohast eriti olulise tähtsusega biokile tekitatud gingiviit ja parodontiit.

Pingetüüpi peavalu on ohutu haigus

Pingetüüpi peavalu on kõige levinum neuroloogiline haigus maailmas ja primaarsete peavalude – peavalu, mis pole mõne muu haiguse tagajärg – levinuim vorm. Episoodilist pingetüüpi peavalu, kus peavaluga päevi on vähem kui 15 päeva kuus, on diagnoositud enam kui 70%-l inimestest. Kroonilist pingetüüpi peavalu, kus peavaluga päevi kuus on 15 ja enam, on diagnoositud 0,5–4,8%-l täiskasvanutest. Erinevate uuringute alusel esineb pingetüüpi peavalu 30–78%-l üldpopulatsioonist.

Krooniline põiepõletik

Krooniline põiepõletik on kliinilises praktikas suhteliselt sageli kasutatav termin pikalt kestnud põiepõletikusarnase sündroomi või sageli korduvate põiepõletike korral. Kõige sagedamini on tegemist infektsiooni tõttu tekkinud põie limaskesta kahjustusega. Artikkel annab ülevaate tavalise põiepõletiku, sageli korduva ehk retsidiveeruva põiepõletiku ja mitteinfektsioosse valuliku põie sündroomi käsitlusest.

Soole ärritussündroom

Soole ärritussündroom on n-ö funktsionaalsete seedetraktihäirete hulka kuuluv seisund, mille korral on patsientidel küll kaebused, aga ei leita neid seletavaid struktuurseid või biokeemilisi muutusi. Järjest ilmub aga tõendeid, et sümptomite eest vastutavad kindlad patofüsioloogilised häired, kusjuures tõenäoliselt on see, mida oleme seni mõistnud soole ärritussündroomina, erinevate seisundite kompleks ja tegemist ei ole lihtsalt psühhiaatrilise probleemiga.

Glaukoom ja seda mõjutavad süsteemsed ravimid

Artikkel tutvustab glaukoomi tekkemehhanismi olulisi protsesse ning annab põgusa ülevaate süsteemsete haiguste korral kasutatavatest ravimitest, millel on täheldatud mõju ka glaukoomile.

Eakate diabeet: ülevaade ravijuhendist

Eelmisel aastal ilmus uus eakate diabeediravi juhend “Treatment of Diabetes in Older Adults: An Endocrine Society Clinical Practice Guideline”.Artikkel annab ülevaate eakate diabeedi sõelumise, diagnoosimise, jälgimise, ravi ja tüsistuste kohta. Juhend käsitleb patsiente, kes on 65-aastased või vanemad.

Olulised uuendused täiskasvanute kõrgvererõhktõve käsitluse juhendis

“Täiskasvanute kõrgvererõhktõve käsitlus esma­tasandil” oli 2012. aastal esimene Eesti ravijuhend, mis valmis rahvusvaheliselt tunnustatud ravi­juhendite koostamise metoodikat arvestades. Metoodika nõuab, et ravijuhendeid tuleb regulaarselt uuendada. Üldjuhul tuleks seda teha viie aasta möödudes, kui varem ei ilmne uusi olulisi tõendusmaterjale, mis võivad muuta seniste soovituste sisu.

Kevadkonverents: haiglaapteeker on raviprotsessi ühendav lüli

Märtsi alguses toimus Pärnus haiglaapteekrite kevadkonverents, kus räägiti muu hulgas haiglate võrgustamisest, ravijuhenditest ja haiglaapteekri rollist laiemalt.

Farmaatsiaharidusest Tartu Ülikoolis läbi aegade

1632. a Rootsi kuninga Gustav II Adolfi asutatud ülikooli algperioodil süstemaatilise farmaatsia õpetamiseni veel ei jõutud. Apteekrid tulid meile teistest riikidest või said sageli oma väljaõppe apteegis kohapeal. Siiski on huvitav mainida, et farmaatsia õpetamise vajadust on märgitud ülikooli põhikirjas juba 1689. a ning teadaolevalt andis Tartu raeapteeker Gottfried Hasenfelder aastal 1696 ametivande ülikooli apteekrina, sest seni linnale kuulunud apteek liikus ülikooli jurisdiktsiooni alla.

Ravimikasutuse hindamine – uue lisateenuse katsetus Eesti üldapteekides

Rahvastiku vananemisega sageneb krooniliste haiguste ja geriaatriliste sümptomite esinemine ning sellega seoses ka hulgiravimi­kasutus. Polüfarmakoteraapia võib suurendada ravimite koos- ja kõrvaltoimete esinemist, mille tulemusena võib halveneda patsiendi ravijärgimus, suureneda hospitaliseerimiste arv ning kasvada tervishoiukulud (1, 2).

Kai Kimmel: ravimite hulgimüüjad püüavad säilitada oma mõjuvõimu apteekide üle

Presidendilt teenetemärgi pälvinud proviisor Kai Kimmel arvab, et apteegireformile järgnevad muudatused võtavad aega aastaid ning ravimite hulgimüüjad püüavad igal moel hoida oma mõjuvõimu apteekide üle. President andis Eesti Punase Risti IV klassi teenetemärgi proviisor Kai Kimmelile, kes on olnud üle 40 aasta Paide Vee apteegi proviisor, pikka aega selle juhataja ning üks omanikest.