Ägedad respiratoorsed haigestumised ja astma lastel

Väikelapsed põevad sageli ägedaid respiratoorseid infektsioone (ÄRI). Alumiste hingamisteede infektsioone seostatakse suurenenud astmariskiga, aga viimasel ajal on hakatud rääkima ka ülemiste hingamisteede haiguste rollist. Seosed ülemiste hingamisteede viirushaiguste ja astma vahel on keerukad ja mitmesuunalised ning neid ei mõisteta veel päris lõpuni.

Kevad toob kaasa allergiate ägenemise

Kevade saabumine on alati oodatud, kuid koos soojade ilmade saabumisega ägenevad ka mõned haigused. Allergikud teavad, et kevadeks on vaja varuda allergiaravimeid.

Magneesiumi rollist organismis

Magneesium on mitmekülgne ja inimorganismi jaoks väga oluline mineraalaine. Sajad ensüümid vajavad magneesiumi tuge, et organismi jaoks eluliselt tähtsaid protsesse ellu kutsuda.

Osteoartroos ja koksartroos – riskifaktorid, teke, ravipõhimõtted

Osteoartroos on levinuim liigesehaigus maailmas ja Eestis ning ühtlasi üks olulisemaid rahvatervise probleeme. Artikkel keskendub peamiselt koksartroosile ehk puusaliigese artroosile, mis on sagedasim artroosivorm, moodustades kuni 43% artroosijuhtudest. 34%-l haigetest on koksartroos kahepoolne (1).

Onkoloogilise patsiendi nõustamine apteegis

Onkoloogilise diagnoosiga patsientide arv kasvab iga aastaga ja seda eriti eakate seas. Sageli võib vähihaige apteegist otsida abi oma immuunsüsteemi turgutamiseks või haigusest tingitud kõrvaltoimete leevendamiseks. Apteekril on sellisel juhul võimalus nõustada inimest toidulisandite õigel kasutamisel, aidata valida parim preparaat ja tuvastada võimalikud koostoimed või vastunäidustused. Patsienti tuleb julgustada rääkima oma haigusest ja vähiravi ajal kasutatavatest toidulisanditest nii oma raviarsti kui ka apteekriga.

Vaagnapõhjalihaste treening rasedusaegse ja sünnitusjärgse inkontinentsi korral

Inkontinents on seoses rahvastiku vananemisega üha kasvav probleem, kuid seda ei saa kindlasti pidada ainult vanemaealiste mureks. Sageli ei julgeta pidamatuseprobleemidest rääkida, tuntakse valehäbi, seetõttu jääb õigeaegne ravi saamata, mis mõjutab naise elukvaliteeti. Kuigi uriinipidamatust esineb sagedamini vanemas eas, võivad eakal inimesel olla lihased sama heas töökorras kui noorel, samas võib ka juba nooruses esineda mitmesuguseid tõsiseid häireid.

Silmatorkamatu ja salakaval silmahaigus

Termin “glaukoom” hõlmab suurt hulka silmahaigusi, mida iseloomustab enamasti suurenenud silma siserõhk ja sellest tingitud glaukomatoosne nägemisnärvi kahjustus. Sõna “glaukoom” tuleneb kreekakeelsest sõnast glaukos, mis tähendab “rohekas”. Seetõttu on varasemalt nimetatud glaukoomi ka rohekaeks.

Dementsus – kas vanema ea paratamatus või ennetatav ja edasilükatav seisund?

Maailma elanikkonna vananemine on üks kesksetest protsessidest nii 20. kui ka 21. sajandi tervishoiuprobleemide määratlemisel. See on ka dementsusepideemia peamine põhjus, kuna dementsuse universaalne riskitegur on vanem iga.

Armidest ja armiravi võimalustest

Armid on üsna tavaline nähtus, mõjutades igal aastal umbes sadat miljonit inimest üle maailma. Siiski suhtutakse aga armiravisse skeptiliselt ega teata, et armkudet ning armi väljanägemist on spetsialistidel võimalik mõjutada ja parandada, kuigi see ei ole aja jooksul täielikult paranev nahakahjustus.

Lühidalt südamepuudulikkusest

Südamepuudulikkuse levimuseks peetakse ligikaudu 1–2% rahvastikust. SP on pigem vanemaealiste haigus, üle 70-aastaste hulgas on esinemissagedus juba ligi­kaudu 10%. Eestis võib südamepuudulikkusega patsiente olla seega umbes 25 000. Kuigi SP medikamentoosse ravi võimalused on paranenud ning näiteks müokardiinfarkti õigeaegne ravi võimaldab säilitada südamelihast ning hoida ära südamepuudulikkuse väljakujunemist, siis seoses rahvastiku vananemisega südamepuudulikkusega patsientide arv siiski kasvab (1).

Ülevaade vererõhualandajatest

Apteekrid puutuvad päevast päeva kokku väga erinevate tervisemuredega. Üks nendest on ka kõrgvererõhktõbi, mis on sage probleem, esinedes kolmandikul elanikkonnast. Kõrgvererõhktõvega patsiendi nõustamisel apteegis on vaja teada, millised on ravimiklasside peamised kõrvaltoimed ja millised ravimid omavahel kokku ei sobi.

2. tüüpi diabeedi hüperglükeemia ravi konsensusraport

Ameerika Diabeedi Assotsiatsiooni (American Diabetes Association, ADA) ja Euroopa Diabeedi­uuringute Liidu (European Association for the Study of Diabetes, EASD) 2. tüübi diabeedi hüperglükeemia ravi konsensusraport ilmus eelmise aasta oktoobris ja seda esitleti EASD konverentsil Berliinis. Eelmine raport ilmus 2015. aastal.

Ravimite ehtsuse kontrolli süsteem on rakendunud edukalt

Ravimite Ehtsuse Kontrolli SA juhi Raul Milli sõnul ei ole viimastel aastatel Eestis seaduslikus tarneahelas võltsingujuhtumeid avastatud, aga kogu maailmas on alates 2015. aastast järsult suurenenud võltsravimite osakaal, mistõttu on vajalik ennetada nende sattumist patsientideni.

Kvaliteedijuhis võimaldab süsteemselt jälgida apteegi tegevust

Tartu Ülikooli proviisori bakalaureuse- ja magistriõppe integreeritud õppekava programmijuht ja apteegiteenuse kvaliteedijuhise töörühma liige Daisy Volmer toob apteegiteenuse kvaliteedijuhise järgimisel suurimate plussidena välja selle, et patsient saab kvaliteetset abi oma ravimi kasutamiseks ning apteeker on erialases mõttes rahul ja motiveeritud oma tööd tegema.

Üks tont käib ringi mööda farmaatsiat – Vaasalinna Väiketont: apteekrite ametiühingust

““Viige ta ära, viige ta ära!” lõõtsutas ta (preili Sokk – A.R.). Kuid Vaasalinna Väiketonti ei saanud ära viia. See lendles siia ja sinna, tõusis ja laskus, ning vahetevahel viskas ta õhus kukerpalli. Aga isegi kukerpallide ajal ei vaikinud hetkekski kaeblik muusika.” (Astrid Lindgren, Karlsson katuselt lendab jälle)