Kuidas lemmikloomal puuke vältida?

Kevad ja järjest soojenevad ilmaolud teevad puukidest kõnelemise taas aktuaalseks, kuna puugid 
hakkavad aktiivsemalt ringi liikuma. Kuigi koerad ja kassid on puukide poolt siirutatud haigustele märksa resistentsemad kui inimesed, on neilgi oht mõnda nakkusesse haigestuda ning lisaks võivad õues käivad lemmikud tahtmatult puuke oma karvastikku klammerdunult siseruumidesse tuua. 

Raeapteek tähistas 595. sünnipäeva

Tallinna vanalinnas asuv Euroopa vanim püsivalt samades ruumides tegutsenud Raeapteek tähistas 12. aprillil oma 595. sünnipäeva. Tegemist on vanima järjepidevalt tegutseva meditsiiniasutusega Eestis.

Naha viirushaigused

Herpesviridae perekonda kuulub üheksa inimesele patogeenset viirust. Neist olulisemad on herpes simplex virus-1 ja -2 (HSV-1, HSV-2), mis tekitavad orofatsiaalset ja genitaalherpest, ning varicella zoster virus (VZV), mis põhjustab tuulerõugeid ja vöötohatist. 

Fookus olgu lamatise ennetamisel

Lamatiste esinemissagedus patsientide seas on suur. Euroopas on lamatisi umbes 18%-l hospitaliseeritutest. Kuna Eesti ravi- ja hoolekandeasutustes lamatisi regulaarselt koodi alusel ei registreerita, siis puuduvad meie patsientide lamatiste kohta täpsed andmed. 

Reflukshaigus on maailmas suur probleem

Lääne-Tallinna Keskhaigla gastroenteroloogi Külliki Suurmaa sõnul ei satuta kõrvetistega tavaliselt kohe arsti juurde, vaid kannatatakse enne päris pikka aega, kuid üldiselt saab reflukshaiguse korral aidata nii elustiili muutmise kui ka ravimitega. 

Letsitiin

Inimkeha ei suuda letsitiini ise sünteesida ja selle vajadus saab põhiosas kaetud toiduga. Miks letsitiin inimorganismile vajalik on ja millised võivad olla selle vaeguse tagajärjed, kirjeldab neuroloog Katrin Sonn.

Imikute koolikud ja gaasivalud

Gaasivalud on probleem, millega enamik lapsevanemaid kokku puutub. Gaaside tekkimine on organismi tavaline füsioloogiline protsess nii lastel kui ka täiskasvanutel, kuid imikute puhul võib olla keeruline aru saada, mis täpselt gaase tekitab ja kuidas oleks kõige õigem valusid leevendada.

Uudised


Jalaseent diagnoositakse sageli ekslikult

Jalgade seenhaigus on üsna sageli kõne all. Mõnikord diagnoosivad seda endal inimesed, kes tegelikult on täiesti terved, samas aga on paljud seenhaiguse kandjad veendunud, et neid see probleem ei puuduta. Haigus on üheaegselt nii üle- kui ka aladiagnoositud.

Sageli kahtlustatud probleem – laktoositalumatus

Laktaasi aktiivsuse vähenemine algab pärast kuuendat eluaastat ja suureneb vanusega: mida vanemaks inimene saab ja mida vähem laktoosiga kokku puutub, seda väiksemaks laktaasi aktiivsus muutub.

Helicobacter pylori infektsioon

Juba 35 aastat on teada, et kroonilise gastriidi ning selle foonil kaksteistsõrmiksoole- ja maohaavandi ning maovähi peamine tekitaja on Helicobacter pylori (H. pylori) infektsioon. Seda on tõestanud hulgalised eksperimentaalsed ja kliinilised uuringud ning nende haiguste efektiivne ravi antibakteriaalsete ravimitega. 

Muutub müügiloata ravimite taotlemine

Seni on patsiendid pidanud müügiloata ravimite ostmiseks pöörduma kindla apteegi poole. Apteek on edastanud taotluse ravimiametile ja lisaks taotlusele on arst pidanud koostama ka retsepti ravimi väljastamiseks. Alates 03.05.2017 muutub patsiendipõhine müügiloata ravimite taotlemine digitaalseks ning taotlemise protsess muutub. 

Maija Tressum: apteegiturul valitseb ebavõrdne konkurents

Kaarli apteegi proviisorihingega juhataja Maija Tressum tõdeb, et apteegiturg toimib rangete reeglite järgi: juurdehindluse riiklik piiramine, kohustus soovitada odavamaid ravimeid, tööjõu­puudus, apteekide liiga suur hulk – kõik see on põhjustanud apteegiturul tiheda ja ebavõrdse konkurentsi. Range kontrolli taustal peab apteek toime tulema üha väheneva kasumiga.