Vastanud Tiia Voor

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik
Küsi arstilt NB! Nõustamine maksab 1.60 € Vaata arsti infot

Loe küsimusi ja vastuseid

Tiia Voor on vastanud 785 küsimusele.

 

Lapsel noku valus

07.11.11 / Lastehaigused

Tere!

Mure selline, et minu 4. aastane poeg on alates eelmise nädala reedest või laupäevast (4. või 5. nov) kurtnud, et ta noku on valus. Lähemal küsimisel selgus, et seda ta kuhugi ära löönud pole ega vahele jätnud, vaid lihtsalt valutab ning valutab just noku ots, mitte kogu noku. Pissimine talle valu ei tekita, seega kuseteedega ilmselt asi seotud pole. Noku punane ka pole. Sinnamaani polnud ma aga lapse suguelundeid pestes eesnahka tagasi tõmmanud, kuna selle kohta olen kuulnud vastakaid arvamusi ja seega pole julgenud seda teha, ka perearst pole selle kohta mulle midagi maininud. Pärast lapse juttu aga hakkasin mõtlema, et äkki oleksin pidanud juba tal hakkama eesnaha alt ka pesema ja äkki valu põhjustab hoopis eesnaha alla kogunenud smegma ja selle põhjustanud põletik.
Igatahes eile ja üleeile õhtul panin lapsele vannivette natuke kaaliumpermanganaati ja lasin lapsel natuke aega istuda selles õrnlillas vees, juhuks kui tegu on põletikuga. Nokut pestes tõmbasin tal ka natuke eesnahka tagasi ja pesin intiimpesugeeli ja veega selle alt... jõuga ma nahka ei tõmmanud ja laps ütles, et tal valus pole, kui talt küsisin. Eesnaha alt oli aga peenisepea teist tooni kui lapse ülejäänud nahk, st veidi tumedam, ehk isegi lillakas (ei olnud punane). Ka oli seal hästi-hästi väheke valget ollust, mille maha pesin. Ma muidugi ei tea, milline peab nii väikese lapse noku välja nägema eesnaha alt, seega vbl peabki selline olema. Tänaseks, ehk esmaspäevaks pole aga mure üle läinud ja laps ikka vahepeal kurdab, et noku on valus.
Seega tahaksingi küsida, et kas lapse valulik noku ots võib olla tingitud eesnaha alla kogunenud smegmast ja sellest tingitud põletikust ning kas ma pean/tohin tal eesnaha üldse tagasi tõmmata ja sealt alt pesta või mitte? Või peaksin ma hoopis midagi muud ette võtma?
Tahtsin nõu küsida oma perearstilt, aga ta praegu puhkusel ja tuleb tööle tagasi alles järgmise nädala kolmapäeval, sealsete asendajate käest aga eriti ei taha nõu küsida, kuna teema väga delikaatne ning tunnen ka, et oma perearst kogenum ja kompetentsem. Seega küsin igaks juhuks juba siit nõu.

Ette tänades, 4-aastase poja ema

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!

Kui eesnahk liigub vabalt üle peenisepea, siis tuleb ka eesnaha alust piirkonda pesta. Peenisepea võibki olla tumedam, kergelt lillakaspunase varjundiga.
Kõige sagedasem noku valulikkuse põhjus on eesnahapõletik, aga siis on eesnahk punetav. Teisena võib valulikkust tekitada ka trauma. Vahel võib see trauma olla nii tühine, näiteks jääb noku tõmbluku vahele või saab muul moel pigistada, et laps seda ei mäleta, aga valu tekitab ikkagi.Kui valu püsib ja perearsti pole võimalik kätte saada, siis võite pöörduda ka lastekirurgi poole.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Tuulerõuged

03.11.11 / Lastehaigused

Tere. Lapsel on tuulerõuged, mis on väga väga hullud. Üle terve keha on kõik punne täis, punnivaba kohta enam polegi. Laps pole juba neli päeva ega ööd maganud, ainult süles ja nutab. Palavik ka juba kolmas päeva 38,8-39. Lisaks on nohu. Kaks nädalat tagasi oli kõrvadega operatsioon, sest šunt oli vaja eemaldada. Oli mädane kõrvapõletik. Nädal tagasi lõppes ab kuur. Ühesõnaga olen ma nõutu, mida teha? Olen teda määrinud briljantrohelisega ja andnud Panadoli palaviku vastu. Äkki on nohu jälle kõrva löönud? Aga arsti juurde ma ei saa ju sellise lapsega minna. Perearsti see nädal pole. Ei oska enam oma last aidata.

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!

Tuulerõugete ravi ongi sümptomaatiline ehk siis palaviku alandamine ja lööbe ravimine, kas siis briljantrohelisega või tsinkisisaldava loksutisega/kreemiga. Paratsetamoli annus on 10-15 mg ühe kilogrammi kehakaalu kohta. Näiteks, kui laps kaalub 12 kg, siis ühekordne paratsetamoli annus on 120-180 mg ja sellist annust võib anda iga 4-6 tunni tagant.
Oluline on ka jälgida, et laps saaks piisavalt vedelikku, et sa söök ja jooks. Vedelikku (söök ja jook kokku) peaks saama laps ööpäevas ca 1200 ml.
Kui lapse seisund on halb ja kodune ravi ei aita, siis peaksite pöörduma lähimasse lastehaiglasse. Võiksite ette helistada valvearstile ja teatada, et tulete tuulerõugetega lapsega valvearsti vastuvõtule.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Lapsel hingamisraskus

31.10.11 / Lastehaigused

Tere!
Meil on mure 3k vana tütrega. Eilsest saadik on ta hakkanud õhku ahmima iga kord, kui mängib, kui riietan teda. Ühesõnaga iga kord, kui toimub mingisugune aktiivne tegevus. Õhu ahmimine toimub paariks sekundiks, nagu tuul puhuks näkku ja ei saa hingata korraks. Nii on tunnis väga mitmed korrad. Käisime arsti juures (elame välismaal) ja arst ütles, et see on sellepärast, et laps sööb ennast üle. Aga see ei ole võimalik, kuna mul ei jätku piima lapsele ja annan vahel lisa.
Täna täpselt sama lugu. Läksime medõe juurde, kelle juures käime iga kuu kaalumas. Tema kuulas südant- ütles, et ei kuule midagi imeliku.
Õhtu poole laps oksendas läbipaistvat tatti välja. Ja hingates/õhku ahmides on kuulda, nagu oleks tatt kurgus. Nina on täiesti puhas ja märg pole. Nohu pole lapsel veel olnud, ei köhi. Vahel olen saanud suuri kolle ninast välja.
Kas võib tatt korgus olla põhjuseks, et lapsel on hingamisraskus ja jääb õhust puudu või see võib olla tingitud mõnest südameprobleemist, näiteks?
Kas tatt kurgus (ja seda on vist väga palju) on ohtlik nii väikesele?
Millest see tekkida võis ja kuidas ravida?
Kas selline õhupuudus on ohtlik lapsele, mida tuleks jälgida ja kuidas käituda?

Pean lisama, et meil oli 4 päeva tagasi vaktsineerimine (DTP I (difteeria+ teetanus+ t äisrakuline läkaköha + Hemofiilus) + OPV I (polümüeliit+Hemofiilus)+ meningiit
Kas võib sellel mingi seos olla hingamisraskusega?

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!


Ilma last nägemata on väga raske midagi sellise hingamisraskuse kohta ütelda. Lastel ongi hingamine ebaregulaarne, see tähendab, et nad teevad vahel hingamisese pause ja seejärel hingavad kiiremini. Usun, et Teie lapse puhul on tegemist just sellise situatsiooniga.
Kuna väiksed lapsed hingavad nina kaudu, siis nohu võib neil tõepoolest tekitada hingamisraskust. Väiksel beebil ei pruugigi nohu ninast välje voolata, sest enamuse aja on nad selili ning siis valgub nohu neelu.
Üle söömise kohta arvan ma, et võib-olla mõtles arst selle all toidutagasiheidet. Toidutagsiheide on täiesti loomulik asi ja see juhtub kuni paarkümmend korda ööpäevas. Mõnikord aga tuleb toitu maost söögitorru suuremas koguses ja toit satub ka kurku ning siis võib tekkida lapsel lühiaegne hingamispeetus ja õhu ahmimine. Südameriket ka ei kahtlustaks, kui laps on kaalus hästi juurde võtnud ja eakohaselt arenenud.
Vaktsineerimisega ma sellist ebaregulaarset hingamist küll ei seostaks.

Edu soovides,
Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Väikelaps (1.a 10kuune) nutab öösiti

31.10.11 / Lastehaigused

Tere! Minu peagi kaheaastaseks saav tütar magab öösiti väga rahutult - nutab ja tahab kogu aeg emmet. Ei taha teda enda kõrvale ka võtta, sest ta on sündimisest saati oma voodis maganud ning kohe kohe on sündimas ka teine laps. Kui lapse isa üritab teda öösiti rahustada, siis ta sellega ei lepi, vaid kogu aeg on emme-emme. Võib olla on asi ka selles, et laps käib lasteaias (septembrist alates) ja elab oma päevaseid toimetusi öösel üle, kuid nii emmes kinni olla. Lasteaeda järgi minnes ja viies nutab ta samuti, kuid kasvatajate sõnul rahuneb laps kohe kui emme või issi on silmapiirilt kadunud. Oleme teinud talle ka lasteaiast puhkepäevi, st, et ta ei käi iga päev lasteaias. Imelik on ka see, et kodus on ta hästi aktiivne ja jutukas laps, kuid lasteaias olles vaikne, tagasihoidlik, pigem omaette mängiv laps. Äkki oskate jagada ka mingisuguseid näpunäiteid, kuidas lapse isa saaks kuidagi kasulik olla ja mind abistada ning kuidas last rahustada kui ta öösiti ärkab?

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Uneprobleemid on väikelastel üsna sageli. Rahutu uni võib tekkida pärast mingisugust sündmust - haigus, hammaste lõikumine, reis jne. Võib arvata, et Teie lapsel tekkisid unehäired seoses lasteaias käima hakkamisega. Unehäire võib iseenesest mööduda, aga kui seda ei juhtu, siis allpool on Teile mõned nõuanded.
Unele on iseloomulik tsükliline kulg, st sügava une perioodid vahelduvad kergema unega ja ärkamistega. 12-kuusel lapsel kestab üks unetsükkel ca 60 minutit ja täiskasvanutel ca 90 minutit. Tavaliselt on aga ärkamised lühiaegsed ning laps uinub kiiresti ja ise, nii et vanemad ei pane väikseid ärkamisi tähelegi. Öö alguses on une surve suurem, see tähendab laps uinub kergemini. Hommikupoole ööd aga saavutab ülekaalu ärkamiste tung, mis on ettevalmistus päevaseks pikemaks ärkvel olekuks, ning laps ei suuda enam väikeste ärkamiste järgselt ise uinuda. Oluline on õpetada last iseseisvalt uinuma, ka öiste ärkamiste ajal. Enne magama minemist tehke mingi kindel rituaal – laul, üks muusika, unejutt, silitamine vms. Kindel rituaal valmistab lapse ette magama minemiseks ja soodustab uinumist. Öise ärkamise korral peate lubama lapsele vähemalt üks kord öösel iseseisvalt uinuda. Et uinumine oleks kergem, peaks laps magama jääma samas kohas, kus ta ärkab. Ärkamisel püüdke laps kõigepealt maha rahustada, näiteks silitage teda, aga ärge võtke teda voodist välja, sest ärkamise ja uinumise koht peaksid olema üks ja sama. Kes on rahustaja, kas ema või isa, see sõltub juba olukorrast. Ärge andke talle öösel süüa ega juua. Proovige niimoodi tegutseda igal ööl vähemalt ühel ärkamiskorral ja vähemalt 4 ööd järjest. Kindlasti on iseseisva uinumise õppimise rohkem nuttu, aga soovin Teile edu.

Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Operatsioonide vaheline aeg?

17.10.11 / Lastehaigused

Tere!

Lapsega juhtus hiljaaegu õnnetus, mille tagajärel tõmbas võõrkeha hingamisteedesse (mõlemasse kopsu). Tehti suu kaudu operatsioonid, mille käigus võõrkehad eemaldati.
Nüüd on last ootamas ees adenoidide eemaldamise operatsioon. Kahe operatsiooni vaheline aeg oleks nüüd 1 kuu ja 2 nädalat.
Kas see on piisav aeg või peaksime adenoidide eemaldamise operatsiooni edasi lükkama? Kas nii lähestiku tehtav üldnarkoos võib lapse organismile liigkoormav olla?
Kui selline vahe on piisav, siis sobiks see meile väga, kuna suurenenud adenoid halvendab lapse elukvaliteeti väga, siis ei sooviks me seda lõikust edasi lükata. Kui see on aga kindlasti vajalik tema tervise huvides, siis loomulikult teeksime seda.

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!

Kahe narkoosi vahelist minimaalset aega ei ole kindlaks määratud. Kindlasti on 1,5 kuuga lapse organism taastunud eelmisest narkoosist. Kui on vajadus uue narkoosi järgi, siis võib seda ka teha. Olulisem, kui aeg kahe narkoosi vahel, on plaanilise narkoosi puhul see, et laps oleks terve (ei oleks ägedat viirushaigust) ja vereanalüüsid on korras. Adenoidi eemaldamise operatsioonil on narkoosi aeg lühike ja anestesioloog valib narkoosi tegemiseks sobivaima ravimi vastavalt operatsiooni pikkusele, lapse kaasuvatele haigustele. Narkoosiravimid annab anestesioloog lapsele nii palju kui vajalik ja nii vähe kui võimalik.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Pikka aega kestnud köha.

13.10.11 / Lastehaigused

Tere.
Minu mure on selline, et minu pojal, kes saab 18.10. kuuekuuseks on köha kestnud juba pea poolteist kuud.
Algas kõik nohuga.Tekkis nohu ning peale seda ka köha. Humeri ja Otriviniga saime nohust kenasti lahti kuid köha ei kadunud. Nüüd on nina jälle pisut vesine. Köha on tal rögane ja mitte pidev-pigem on köha hooti, sest vahel ta tudub mitu tundi köhimata ja siis kui tõuseb hakkab köhima. Palavikku pole, sööb hästi ning roomab usinasti. Alguses köhis ta ka öösel kuid peale Ventolini ravi, mida saime 7 päeva, kadus öine köha ära.
Oleme käinud mitmeid kordi perearsti juures. Kuulates on laps puhas, kõrvad on puhtad, keel ning kurk samuti puhtad. Viimati kui käisime s.o. 10.okt., ütles arst, et kuuleb vahepeal lõrinat, kuid muidu on kõik puhas. Veel ütles ta,et köha tuleb nagu bronhidest. Nüüd võtame Hedelixi siirupit, teeme auru ja määrin talla alla ja rindkerele hanerasva.
Minu arust aga ei ole asi paranenud ja kui, siis väga vähe. Poja köhib endiselt. Öösel üldiselt mitte, kuid kui hommikul tõuseb, siis on alati ka köhahoog. Köha endiselt rögane.Vahel köhib ta pikalt, kuid vahepeal köhatab vaid korra kaupa, siis on mul selline tunne, nagu see röga oleks kusagil ja ta ei suuda seda välja köhida. Nüüd on tekkinud veidi seda, et kui ta köhib, siis matsutab pisut.
Koduloomi meil pole. Pikkust on pojal pea 70cm ja kaalub üle 8 kilo (5kuuselt kaalus ta 8200g ja oli 67cm. pikk). Pojal on suus juba 7 hammast, 8. hammas lõikub kohe ning tulevad ka 9. ja 10. hammas. Hambad tulevad üsna suure ilastamisega ning ei puudu ka nutt.
Sündides oli ta 53cm. pikk ja kaalus 4020gr. Ilmale tuli õigeaegselt keisrilõikega.
Olen lugenud, et südamerikkega võib esineda köha ning see hirmutab mind.
Perearst ütleb, et pole põhjust väga muretseda ning ega ta pole ka pakkunud, et võiks minna teise arsti konsuldatsioonile.
Ütlen ka igaks juhuks, et meie õde, kes on nüüd juba üle 4 aasta vana, põdes väiksena tihti larüngiiti.
Palun andke mulle nõu, mis see võib olla ja kas peaks nõudma saatekirja eriarstile?Ja kui peaks, siis millisele?
Tänades, Muretsev emme.

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!

Imikul või köha jääda püsima pärast haigust kuni 1 kuu ja seda peetakse veel normaalseks köha pikkuseks. Teie laps on köhinud juba 1,5 kuud ja kui selle ajal sees pole olnud ühtki köhavaba päeva, siis see köha on juba pikaajaline. Sageli on nii, et laps põeb mitu järjestikust haigust, kuid kahe haiguse vahel on mõned köhavabad päevad ja siis pole tarvis muretseda. Teie kirjast loen ka, et peres on teine laps, kes suure tõenäosusega toobki koju erinevaid viiruseid, mida siis noorem laps võib läbi põdeda.
Kui lapsel on rögane köha, siis pärast köhimist ta matsutab seetõttu, et kurku tuleva röga ta neelab alla ja see on normaalne. Ka võib köhahoog tekitada toidutagasiheite ja toitu tuleb suhu tagasi, mistõttu laps matsutab.
Südamehaigus on väga ebetõenäoline, sest südamehaiged lapsed ei võta kaalus juurde, väsivad väga ruttu, on väheaktiivsed. Teie lapsel aga neid probleeme ei tundu olevat.
Kui varem oli hea efekt Ventolini siirupist, siis ehk võiks seda ravimit uuesti kasutada, aga pidage enne perearstiga nõu. Minul on väga raske anda ravisoovitusi last nägemata.
Kui köha ikkagi püsib, siis soovitan laste allergoloogi või kopsuarsti konsultatsiooni.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Haavand pärakus

13.10.11 / Lastehaigused

Tere

Meil selline mure, et 1-kuusele poisile tekkisid pärakusse haavandid. Sain riiklikult perearstilt nõu, et puhastada nõrga kaaliumpermanganaadi lahusega ning seejärel panna Bebantheni salvi. Tegin nii igal mähkmevahetusel ning vahetasin mähkmeid tihti ja lasin olla palja pepuga. Toiming aitas, kuid nüüd natukese aja möödudes on haavandid tagasi.
Laps on ainult rinnapiima toidul, gaaside vastu olen andnud Cuplatoni ning rosinakeeduvett.
Kuskilt foorumist lugesin, et haavandeid võib tekitada ka soor, kuid selle nähtusid ei ole ma küll suutnud lapse suus tuvastada.
Ehk oskate midagi soovitada.

Ette tänades
P.

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!

Tõenäoliselt ei ole tegemist haavanditega pärakus vaid väikeste pindmiste lõhedega. Haavanditest tuleks verd.
Ilmselt on pindmiste lõhede põhjuseks haudumusega ja sel korral aitab tsinki sisaldavate kreemide kasutamine. Soovitan ka vahetada mähkmete sorte, võib olla mõnda mähkmeliiki lapse nahk ei talu. Ja ärge andke lapsele rosinakeeduvett, see ei ole gaaside vastu efektiivne.
Esmalt näidake last perearstile ja kui probleem ikka püsib, siis perearst saadab lapse edasi erearsti juurde.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Imik keeldub rinnapiimast

07.10.11 / Lastehaigused

Tere! Mul on 8kuune imik, kes sõi alates sünnist vähevõitu (umbes 500 ml), viimasel ajal aga üldse keeldub toidust. 6 kuud oli ta rinnal, 2 viimast kuud sõõrutasin rinnapiima (kuna ta on laisk imeja ja piimakriisid olid sagedased) ja pakkusin talle lusikast. Nüüd keeldub ta rinnapiimast üldse (ei soovi juua rinnapiima ei lusikast, ei beebitassist, rinda kasutab lutina). Probleemid hakkasud peale 4. elukuud, kui hakkasime lülitama menüüsse lisatoitu. Lisaks on tal lehmapiima valgu allergia (väljendub atoopilise dermatiidi ja gaasidena). Jälgisin vastavat dieeti ning nahalööve kadus ära. Kuna ta sööb nii kehvasti, hakkasin otsima alternatiive, pakkusin talle Aptamil allergy care- sööb seda natuke paremini, aga ikkagi vähe (70-90 ml isegi siis, kui söögipaus oli 4-5 tundi) ning mis on veelgi hullem, lapsel tekkis allergia ka sellele rinnapiimaasendajale (lõi uuesti välja atoopiline dermatiit, kohe peale joomist tekib urtikaaria nahal, kuhu piimasegu on juhuslikult sattunud, laps on viril ja kogu nägu sügeleb). Ta sööb hästi ainult lisatoitu (liha, puuvilja- ja juurviljapüreed).
Natuke arvudest: lapse sünnikaal oli 4066 g, kuni 4.elukuuni kaaluiive hea 600-800 g, 5. ning 6. elukuul ca 500 g, 7.elukuul ca 400 g ( 7 kuuselt kaalus 8500 g), varsti läheme perearsti juurde, aga tundub et ta pole eriti kaalus juurde võtnud. Graafiku järgi on ta veel oma koridoris, kuid alumisel piiril.
Küsimus, kuidas last toita? Kas on alust kahtlustada mingit haigust?

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!

Atoopilise dermatiidi korral, kui kaasnevad ka seedeprobleemid, võib olla lapse kaaluiive halb. Pärast 6. elukuud hakkavadki lapsed vähem kaalus juurde võtma, kaaluiive 400-600 g kuus on täiesti normaalne.
Kuidas piimaallergia kindlaks tehti? Kas nahatestidega või vereproovist? Kui lapsel on allergoloogi poolt kindlaks tehtud piimaallergia, siis peaks ema vältima piimatooteid ka oma menüüs kogu rinnaga toitmise perioodi. Kui lapsel tekib nõgeslööve toidusegust Aptamil Allergy Care, milles lehmapiimavalk on väikesteks tükkideks lammutatud (hüdrolüseeritud) ja ei tohiks anda allergilist reaktsiooni, siis peaks pöörduma allergoloogi vastuvõtule. Seal tehakse provokatsioontest piimseguga ja kui test osutub positiivseks, kirjutakse välja Neocate segu. Seniks aga andke lapsele rinnapiima, ise samal ajal aga ärge tarvitage piimatooteid. Loodan, et Teil ikka rinnapiima veel on. Kui laps ei ole nõus rinnast piima imema, siis andke rinnapiima lutist. Kui laps sööb rinnapiima/piimasegu halvasti, siis suurendage lisatoidu osakaalu menüüs – päevas ca 300g.
Atoopilise dermatiidi löövet võivad ägestada piima kõrval ka muud mõjurid, näiteks viirushaigused, ebapiisav nahahooldus, higistamine, kratsmine jms.
Edu soovides,
Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Lümfisõlm

30.09.11 / Lastehaigused

Tere! Minu nelja-aastasel pojal oli aasta tagasi angiin ja peale seda suurenesid lümfisõlmed. Laps paranes, aga paremale poole jäi pisike herneterasuurune lümfisõlm alles. Ei ole valulik ja katsudes liigub ilusti. Sellisena on see lümfisõlm olnud juba aasta. Perearst ei näe muretsemiseks põhjust, sest analüüsid on korras. Mina aga olen mures, miks lümfisõlm ära ei kao?

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!

Lastel on lümfisõlmed suuremad kui täiskasvanutel ja need on tuntavad ka ilma igasuguse haiguseta. Peetakse täiesti normiks, kui kaelal, kubemes ja kaenlaalusi on lümfisõlmed kuni 0,5 cm suurused, valutud ja vabalt liigutatavad. Herneterasuurune lümfisõlm kaela on normaalne näht. Kui laps haigestub kõrvapõletikku või mõnda ülemiste hingamisteede muusse haigusesse (nohu, kurguhaigus) võib lümfisõlm isegi suureneda.
Pärast 10. eluaastat muutuvad lümfisõlmed väiksemaks ja pole enam nii hästi tuntavad, küll aga võivad need suureneda haiguste ajal.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

5 aastasel lapsel põsel hemangioom

27.09.11 / Lastehaigused

Tere,
lapsel tekkis kevadel põsele sääsehammustuse taoline punane täpike, mis ei ole tänaseks kadunud. Perearsti sõnul on tegemist hemangioomiga. Kas nii vanal lapsel võivad tekkida need moodustised, olen lugenud ,et pigem on need kaasasündinud või vanemas eas tekkivad?

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!

Lapseea hemangioomid tekivad tõepoolest esimestel elukuudel ja hakkavad pärast 1. eluaastat vähenema.
Pärast traumat, putukahammustust, võis tekkida püogeenne granuloom, mis sarnaneb hemangioomile. Püogeenne granuloom on 1-10 mm suurune punast värvi punnikene. Kui granuloom ei kao iseeneslikult 6 kuuga, siis soovitatakse teha biopsia ehk koeproov. Granuloomi raviks on kas külmutamine, laseriga eemaldamine või operatsioon.
Käige kindlasti dr. Suvidovi konsultatsioonil ära, sest ilma punni-täppi nägemata ei ole võimalik diagnoosi panna.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Pildilised ravijuhised: