Eesti suurim tervisenõustamise keskkond
50924 tasuta nõuannet!
Arst annab nõu, küsi julgelt!
Küsi arstilt!
Kliinik.ee RSS Feed
 

Vastanud Tiia Voor

 
Tiia Voor
Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik
Loe lähemalt
Esita küsimus Nõustamine maksab 1.60 €
 
LOE KÜSIMUSI JA VASTUSEID
Tiia Voor on vastanud 728 küsimusele.

Laps üle nädala palavikus

03.03.11 15:05

Mu 2a8k vanusel tütrel on juba detsembrist üle nädala palavikus-see tähendab, et nädala istume haiguslehel, nädal lasteaias ja jälle haiguslehel. Perearst väidab, et süüdi on ilmad. Palavik tõuseb aga kogu aeg kõrgeks, kuni 39,5 samuti on meil köha ja nohu, mis ei lõppegi. Juba 3kuud tilgutame Otrivini tilku ja puhastame nina Quixxiga-arsti soovitus. Palavik püsib tavaliselt 3-4 päeva. Perearst on teinud ainult vereanalüüsi-mis on kogu aeg korras. Köha vastu anname Hedelixi. Kas perearst rohkem mingeid analüüse ei pea tegema või kuhu saaksin pöörduda, et keegi kontrolliks mu lapse tervist? Millest võib olla see pidev palavik?

Vastab...

Tiia Voor
Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik
Valdkond: Lastehaigused

Tere!

Väikelastel, kes käivad lasteaias, on tihti probleemiks korduvad haigestumised. See tuleneb kahest asjaolust. Esimeseks põhjuseks on väikelaste immuunsüsteemi küpsemine/areng, mistõttu on laste limaskestadel veel vähe kaitsekehi (IgA tüüpi kaitsekehi) ja lapsed on piisknakkustele eriti vastuvõtlikud. Teiseks põhjuseks ongi lasteaias käimine, kus teiste lastega tiheda kontakti tõttu võib laps kergesti köha-nohu külge korjata. Peetakse täiesti normaalseks, et lasteaias käiv väikelaps põeb aasta jooksul 7-9 hingamisteede nakkust ja 2 kõhulahtisusega kulgevat nakkust. Tavaliselt on lapsed suvel terved, nii võivadki nad talvisel perioodil olla iga kuu haiged. Koolieaks kaitsekehade hulk suureneb ja laps ei haigestu enam nii sageli.
Immuunsüsteem areneb-küpseb omasoodu ja selle kiirendamiseks ei ole kahjuks ühtki imevahendit. Ainuke võimalus haigustest pääsemiseks on vältida haigeid inimesi, aga lasteaias käies on see võimatu, sest mõni laps on ikka natuke nohune või köhib.
Tõenäoliselt ongi Teie lapsel korduvad viirushaigused ehk külmetushaigused, sest palavik on lühikest aega ja vereanalüüsid on olnud korras. Kui laps on haiguste vahepeal rõõmus ja ilma kaebusteta, siis pole muretsemiseks põhjust. Üks kord võiks teha palaviku ajal pissiproovi.
Kirjutate, et kasutate lapse nohu raviks pidevalt Otrivini ,mida võib kasutada lühiaegselt, see tähendab 3-5 päeva järjest, seejärel peab kindalasti pausi tegema. Kui kasutada Otrivini järjest nädalate kaupa, siis tekib ravimi kõrvaltoimena nina limaskesta ärritus, mis väljendub nohuna. Quixxi võib kasutada pikaaegselt. Kui aga laps köhib ja tal on nohu vahetpidamata (st ei ole ka paari päevaseid nohu-köha vabu perioode), siis soovitan konsulteerida lastearst-allergoloogiga.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?

Lapse koljuluud (peakuju ebasümmeetiline, lame)

01.03.11 16:56

Minu 7-kuuse lapse pea on tagant lame ning parem külg ja vasem külg ei ole sümmeetrilised. Olen Teda pannud magama teisele küljele, aga keerab pea ikka tagasi oma mugavasse tsooni. Mis võimalused oleksid saada ravikiivrit? Milline spetsialist saab selle välja kirjutada? Vastus, küll läheb ise ümmarguseks, mind eriti ei rahulda, kuna ma ei usu sellesse. 3 kuud ei ole midagi muutunud ega paremaks läinud. Kindluse ning lapse tervema tuleviku pärast sooviksin kindlasti lapsele seda kiivrit. Mure on väga suur ning tõesti ei tea, mida teha???? Palun väga abi. Lastearst, neuroloog, ortopeed- ei suhtu meie muresse piisavalt tõsiselt. Kas ma saaksin erasektoris siis lapse peale ravi ja abi? See pea on ikka tõesti väga ebasümmeetriline ning viimane aeg midagi ette võtta, mida varem seda paremad tulemused saaks kandes seda kiivrit. Kas Eestis on üks spetsialist, kes meid aitaks???

Vastab...

Tiia Voor
Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik
Valdkond: Lastehaigused

Tere!

Kui lapse pea on ebasümmeetriline, siis kaks kõige sagedasemat põhjust on: lihastoonuse häire või rahhiit. Tänapäeval on rahhiit üliharv haigus, sest kõik lapsed saavad D-vitamiini. Ma ei ole küll Teie last näinud, aga arvan, et tegemist on lihastoonuse häirega, sest olete käinud lapsega nii ortopeedi kui ka neuroloogi juures. Seega kõige tähtsam on lapsele liikumisravi-võimlemine, et parendada lapse lihastoonust. Lapse pea kasvab ja peakuju muutub kogu aeg ning lapikus võib iseenesest taanduda. Mina kiivrit lapsele küll ei soovitaks, see ei lahenda probleemi. Kui lapse lihastoonus on vale, siis ka kiivris sees on peaasend vale ja pole vahet, kas peale avaldab survet kiiver või voodi tulemuseks on ikka lapik pea. Mida rohkem hakkab laps olema püstises asendis ja pea ei ole enam vastu alust, seda suurema tõenäosusega taandub ka pea ebasümmeetria.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?

Pea higistamine

01.03.11 10:45

Tere.
Mis võib olla lapse pea higistamise põhjuseks? Sünnist saati on tal magama jäädes pea läbimärg. Padjal suur higilaik. Käed ja jalad on soojad kuid kuivad. Magama jääb alati tekita.

Vastab...

Tiia Voor
Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik
Valdkond: Lastehaigused

Tere!

Higistamise kõige sagedasem põhjus on lihtsalt inimese omapära, mille korral ei ole vaja otsida mingisugust haigust. Tihti on tegemist päriliku eelsoodumusega ja sarnane higistamine (käed, jalad, pea) on ka mõnel pereliikmel või lähisugulasel.
Kui Teie laps on füüsiliselt aktiivne ning kaal ja kasv vastavad tema vanusele, siis pole põhjust muretsemiseks.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?

Aptamil Prematil

28.02.11 10:09

Mul on 4kuune enneaegne tütar, sündinud 34. nädalal ja oli madala sünnikaaluga 1470g. 2 kuud sai rinnapiima, rinnapiima vähesuse tõttu hakkas juurde saama rinnapiima asendajat Aptamil prematili. Nüüdseks on laps kenasti kosunud, praegune kaal 5800g. Saab endiselt Aptamil prematili, kuid juhtusin juhuslikult lugema perefoorumist, et seda piimasegu ei tohigi lapsele eriti kaua anda, kuna hakkab oma suure valgusisalduse tõttu organismi koormama. Kas see on tõsi? Kas peaksin piimasegu välja vahetama?

Vastab...

Tiia Voor
Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik
Valdkond: Lastehaigused

Tere!

Enneaegse piimasegu kasutamise kestus on individuaalne, sõltudes lapse sünnikaalust, haigustest ja varasemast toitmisest. Enneaegsete piimasegu toitmise kestuse üle otsustab lastearst lapse kasvukõvera ja laboratoorsete näitajate alusel. Üldjuhul tuleb väikeseid enneaegseid toita enneaegse piimaseguga kuni 40 gestatsiooninädalani ehk siis selle ajani, mil ta oleks pidanud sündima. On tõsi, et Aptamil Prematil ei sobi rutiinina pärast haiglast väljakirjutamist liiga suure valgukoormuse tõttu. Kui Teie laps on kaalus hästi juurde võtnud, siis võiks ta saada tavalist imikute piimasegu, mis mõeldud alates sünnist. Kui aga lapse kaaluiive on väike, siis võib jätkata toitmist Friso Premature, kus on valku vähem kui Apatmil Prematilis, kuid päevas ei tohiks lapsele antav valgu kogus ületada 2,5-3 g ühe kilogrammi kehakaalu kohta.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?

4 a tüdruk märgab pükse

23.02.11 20:49

Tere. Mul on mure oma tütrega. Nimelt märgab ta igapäevaselt pükse. Mitte et ta päris püksi pissiks, vaid lihtsalt teeb püksikesed ja jalgevahe tihti pissiseks. Kui temaga sellest räägin, siis ütleb, et nii raske on kinni hoida, et ei tuleks. Mingite valude üle ta ei kurda ja on terve laps.
4kuuselt on tal uuritud neeruvaagnate laienemist, sest minu raseduse ajal kahtlustati seda. Oli protseduur, kus markeraine viidi vajalikku kohta ja tehti röntgen. Laienemist ei tuvastatud.
2aastaselt lapsel tupe ümbrus tihti punetas ja käisime lastegünekoloogi juures, kus analüüs näitas streptokokki. Miskit ravi sellele ei järgnenud.
Peale kõike neid torkimisi ja uurimisi oleme täna probleemi ees, et lapsel on pidevalt jalgevahe märg.
Kas see võib olla streptokokist? Kas laps kasvab sellest välja? Kas pean kuhugi spetsialisti poole pöörduma? Kuhu? Kellele? Perearsti kahjuks väga ei usalda ja sooviks vajadusel kohe spetsialisti juurde minna.

Vastab...

Tiia Voor
Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik
Valdkond: Lastehaigused

Tere!

Kuni 5. eluaastani oskab laps veel halvasti oma põie tühjenemist kontrollida, see paraneb kasvades. Üks põhjus võib olla selles, et laps ei tühjenda potil käies oma põit täielikult ja seepärast tilgub hiljem pissi pükste peale, vahel aga hoiavad lapsed pissimist nii kaua kinni, kuni tilgad tulevad püksi. Üheks põhjuseks võib olla ka kuseteede põletik.
Laps peaks õppima tundma kunas tema põis on täis ja vajadusel teadlikult oskama pingutada kusiti välist sulgurit uriinipidamatuse vältimiseks. Lapsel peab olema ka hea motivatsioon olla kuiv. Vanemad peaksid olema kannatlikud ja mõistvad, vältima lapse narrimist, halvustamist märgade pükste puhul ja tunnustada kuivade pükste eest. Lapsel peaks olema tagatud lihtne ja turvaline juurdepääs WC-sse. WCpott peaks olema kohandatud nii, et lapsel oleks täistalla toetus , kui ta istub WCpotil (panna jalgade alla väike järi). Laps peaks päeval käima regulaarselt WC-s (iga 2-3 tunni järel).
Perearsti juures tehke uriinianalüüs, et välistada kuseteedepõletik.
Kui nendest nõuannetest ei aita, siis peaksite pöörduma laste neeruhaigustearsti – nefroloogi vastuvõtule. Kui vastuvõtule lähete, siis oleks enne hea kodus teha paari päeva jooksul pissimise graafik, milles on kirjas kellaajaliselt kõik pissimise korrad ja ka pissi kogused.

Edu soovides,
Tiia Voor

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?

Kopsupõletik

23.02.11 10:16

8-kuuseks saaval poisil on parempoolne kopsupõletik. Enne ravi alustamist oli ta loid, viril, kõrge palavik, köhis harva (siis ka pigem köhatas), aga hingamisel oli kuulda krõbinat. Oli ka läbipaistev ja üsna vedel nohu. Põletikunäitaja oli normist pisut kõrgem. Haiglas olime 5 päeva, 3 päeva tagasi lasti koju. Antibiootikume on tänaseks saanud 7,5 päeva (ehk 15 x 2,5ml Zinnat). Haiglas sai ta ka röga lahtistavat auru. Määrati ka allergia rohi. Lisaks olen vähemalt kord päevas teda hanerasvaga määrinud.
Palavik alanes juba 2. päeva lõpuks (pärast ab kasutamise algust) ja enam ei tõusnud. 2. päeval enam sellist peenet krõbisemist hingamisel ei olnud, oli hoopis rohkem korisemise moodi – tundus, et röga on lahtisem ja tekkisid üksikud köhahood (köha oli ühel päerval lahtisem, teisel jälle grammi võrra kinnisem) - paar korda öösel, ning hommikul pärast ärkamist köhis korraga rohkem. Päeva jooksul võib-olla ainult köhatas aeg-ajalt. Söögiisu tuli tagasi, laps ei virisenud ja oli äärmiselt rahulolev ja rõõmus – üldseisund muutus heaks. Mõne päeva pärast oli nohu väheke paksemaks muutunud, värvus siiski hall või läbipaistev. Niisiis haiglast tulles oli palavik alanenud, vereproov põletikku ei näidanud ja krõbinast oli saanud korin, nohu oli endiselt alles, köhis harva.
Reedel saime haiglast koju ning jätkasin ravi nagu ettekirjutatud. Lisaks teen õhtuti sooja (mitte kuuma) jalavanni ning määrisin hanerasvaga jalad, rinna ning selja. Pärast teist päeva magas öösel väga rahulikult, ei köhinud ka hommikul väga ning korin oli kadunud, võib-olla midagi pisut oli aga asi kõlas tunduvalt paremini - rõõmustasin juba. Siis õhtupoolikul jäi lapse isa järsult suurde nohusse, püüdsin neid üksteisest võimalikult eraldi hoida. Samal õhtul (pühapäeval) tegin taas jalavanni, kuid vesi sai pisut kuumem, nii et jalad kergelt punetasid ning öösel oli uni rahutum, oli kuulda et röga lahtisem ja köhis ka rohem. Võiks öelda, et isegi rohkem, kui haiglas auru sissehingamise tagajärjel. Kas kuum jalavann võis röga nii lahti teha?
Esmaspäeva hommikul kuulsin jälle seda peenet krõbinat hingamisel ja nohu ka veidi vedelam ja suurem jälle. Temperatuuri tõusu ei olnud. Siiski olin väga mures kuna hääled olid päris jubedad. Kuna perearst kohe kuulama tulla ei saanud, läksin haiglasse erakorralise meditsiini osakonda ja lasin lapse üle kuulata, arst ütles, et ega kopsud korras muidugi pole ja ega nii kiiresti asi ei paranegi. Saadeti koju, kus pidin jälgima keha temperatuuri ja hingamist ning mitte muretsema nii palju.
Teisipäeval (ehk eile) enne lõunat kraadisin tal 37,1, tunni pärast oli juba 36,8, veel hiljem 36,5. Õhtul asendasin hanerasva tärpentini salviga (rinnale määrisin siiski hanerasva). Hiljem jäi nohu vähemaks ja ka hingamise hääled polnud nii jubedad enam. Siiski krõbisemist kohati oli, põhiliselt hingas kuidagi rögaselt, vahepeal ka köhis üsna lahtiselt (aga mitte täiesti).
Täna öösel magas üle pika aja väga hästi, köhimist ei kuulnud üldse. Täna hommikul pärast ärkamist köhis puhtaks, hingamine natuke rögane aga üsna hea, krõbinat ega korinat hetkel ei kuule. Nohu siiski on veel, ikka läbipaistev või hallikas. Siiski kraadisin tal jälle 37,1, pool tundi hiljem 37, ilmselt varsti jälle 36,8 jne.
Nüüd siis küsimus, et miks tal on tekkinud sellised temperatuuri kõikumised? Kas tal võib olla see isa nohuviirus? Kas tal peaks hingamine ja köha siiski lahtisemad olema? Või hakkab ta paranema? Mida üldse need erinevad räginad seal kopsus hingamisel tähendavad? Mida saan veel koduste vahenditega tema heaks ära teha? Ette tänades!

Vastab...

Tiia Voor
Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik
Valdkond: Lastehaigused

Tere!

Väike kehatemperatuuri tõus 37, 1-37,2 kraadi võib püsida pärast rasket haigust paar nädalat ja nii väikest temperatuuri tõusu ei saa lugeda palavikuks. Laps võib kergesti haigestuda uuesti, kui mõni teine pereliige on haige, sest tal on väiksem vastupanuvõime erinevate haigustekitajate vastu. Pärast kopsupõletikku võib köha püsida 2-3 nädalat. Kui kopsus ikka püsivad räginad, siis peaksite pöörduma uuesti perearsti poole, sest võib olla vajab laps ravimit, mis aitaks röga kergemini välja köhida. Te olete ise kodus teinud kõik võimaliku, võiksin ainult soovitada veel füsioloogilise lahusega auru tegemist, aga selleks on vaja spetsiaalset aparaati - inhalaatorit. Auru tegemine muudab röga vedelemaks ja kergemini välja köhitavaks.

Edu soovides,
Tiia Voor

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?

Imiku sage kakamine

17.02.11 16:34

Tere.

Mure lapse kakamisega. Nimelt laps on enneaegne ja kui haiglast koju saime kakas laps ilusti päevas korra. Kodus hakkasime andma Aptamil 1, alguses kakas laps ilusti, kuid nädala möödudes muutus kakamine alles iga kolme päeva tagant. Kolmandal päeval tuli kakat palju ja oli veidi tihke, sellest ka vist see pikem kakamis vahe, sest teisel päeval juba laps punnitas ja tundus, et on raske olla ning kaalu tõus oli suur.
Proovisin anda siiis Aptamil Comforti, kui kakamine ja kaka tihkus jäid samaks või kaka värv muutus roheliseks.
Siis lugesin, et paljud kasutavad kakamisprobleemide puhul Friso vom-i. Pärast selle segu kasutamist aga kakab nüüd laps igal söögi korral. Kaka värvus ise on selline võilille kollane( kuldkollane). Laps ise on nüüd palju rahulikum ja süüa annan ka nii palju, kui ta soovib, sest kaalu tõus on väiksem.
Siit küsimus, kas on normaalne et laps kakab igal söögi korral ning kas see segu on ikka lapsele hea?
Kas võiks piisasegusid lapsele anda korda mööda? Näiteks annan päeval Aptamil 1 ja õhtul, et kaka tuleks, Friso vom-i. Või pole hea erinevate segude andmine?

Tervitades,

E

Vastab...

Tiia Voor
Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik
Valdkond: Lastehaigused

Tere!

Sobiva toidusegu otsustamiseks peaksin teadma, mitmendal rasedusnädalal Teie laps sündis ja kui palju sünnil kaalus ning kui palju ta kaalub praegu. Väga väikestele enneaegsetele, kelle sünnikaal on alla 1500 g soovitatakse anda spetsiaalset enneaegsetele mõeldud toidusegu kuni 4. korrigeeritud elukuuni või 2,5-2,5 kg kehakaalu saavutamiseni. Enneaegsetele mõeldud toidusegu kasutamise kestuse üle tuleb otsustada lapse kasvukõvera alusel. Võib-olla vajaks Teie laps veel enneaegsete toidusegu? Selle üle aga otsustavad neonatoloogid ehk vastsündinute arstid, kelle jälgimise all on Teie laps kindlasti esimese eluaasta lõpuni. Enneaegsete toidusegu vajaduse kohta peaksite küsima last ravinud neonatoloogilt.
Nii Aptamil Comfort kui ka Friso Vom on mõeldud lastele, kellel on kas sage toidutagasiheide või kõhukinnisus või koolikad. Milline toidusegu lapsele sobib on väga individuaalne. Kui laps on ise rõõmus, kasvab ja võtab kaalus juurde hästi, siis on sobiv toidusegu leitud. Rinnapiima toidul olev laps võib kakada pärast igat toidukorda ning tänapäeva toidusegud on muudetud üsna rinnapiima sarnaseks, seepärast võib ka toidusegu kasutamisel laps kakada sagedamini. Kõige tähtsam piimasegu sobivuse üle otsustamiseks on aga lapse hea kaaluiive. Toidusegusid päevas mitu korda vahetada ei soovita.

Edu soovides,
Tiia Voor

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?

Lapsel on pepul villid

15.02.11 21:12

Tere!

Minu 2kuusel pojal on pepu vahe läinud punaseks ja on tekkinud valged punnid või villid, ei oskagi täpselt öelda, mis need on. Õhuvanne olen teinud iga päev ja mähkmevahetusel kasutan Sudocreami. Kuna tal on olnud nüüd mõnda aega kõht lahti, siis kas see võib ka kuidagi sellega seotud olla?

Vastab...

Tiia Voor
Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik
Valdkond: Lastehaigused

Tere!

Kõhulahtisuse korral võib vedel kaka nahka ärritada . Kui aga nahal on villid, siis võib tegemist olla seenpõletikuga või ärritava nahapõletikuga, mille raviks võivad õhuvannid ja Sudo kreem nõrgaks jääda. Vahel võib abi olla ka kui hakkate kasutama teise firma mähkmeid. nahalööbe korral peab kindlasti mähkmeid sagedasti vahetama. Proovida võite ka Zinco spayd, mis on hea ravim mähkme piirkonna nahapõletiku korral. Kui nädal jooksu nahalööve ei parane ja punetus ei vähene, siis pöörduge perearsti vastuvõtule.

Edu soovides,
Tiia Voor

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?

Beebi hemoglobiin

11.02.11 12:58

Tere! Kui kõrge peaks olema 9kuuse beebi hemoglobiin? Kas hemoglobiinitase 111 on beebil liiga madal või normaalne? Sööme iga päev liha, mis oleks veel mis vajadusel tõstaks lapsel hemoglobiini ja mitu söögikorda peaks olema sellises vanuses beebil? Oleme tüdruk, kaaluks 10310, pikkus 74. Ette tänades!

Vastab...

Tiia Voor
Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik
Valdkond: Lastehaigused

Tere!

Hemoglobiini väärtus 7k -1a lapsel peaks olema 111-141 g/l. Liha on peamine rauaallikas, rauda on aga vaja hemoglobiini sünteesiks. Rauaallikateks on punane liha, veretoidud, maks, muna, oad, spinat jt rohelised köögiviljad. Lihast imendub ca 20% rauast, aga taimsetest toitudest vaid 5%. Laps peaks sööma iga päev punast liha, sest see on põhiline ja eakohane rauaallikas. )-kuune laps peaks saama 200-300 g lisatoitu ja ca 700 ml rinnapiima või piimasegu. Päevas võiks olla 5 söögikorda - varahommikul rinnapiim (rp)/toidusegu, hommikul puder + rp, lõunaks köögiviljapüree lihaga + rp, õhtuks näiteks puuviljapüree + rp ja ööuneks rp. Teie lapse kaal ja pikkus vastavad normidele.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?

Pidevad gaasid, kõhulahtisus, kõhuvalud...

07.02.11 12:43

Tere!
Olen oma lapse tervisega kimpus olnud juba terve tema elu. Kuid küsimust ajendas esitama just tänane öö, kus laps oli meeletutes valudes ja midagi teha nagu ka ei anna.
Alates sünnist on lapsel olnud gaasid. Arvasin, et mis seal ikka - on 3 kuud ja siis kaovad ka valud, kuid tänase päevani ei ole ma näinud muutust. Võibolla on sellel seos sellega, et laps sündis epiduraalanesteesia ja vaakumpumba abil, kuid see on ainult oletus. Oleme käinud pojaga ka 9kuuselt Tartus neuroloogi juures, kuna ta ei suutnud end käpuli ajada, vaid oli nö lennukis ja sealne neuroloog arvas, et kui saame tema lihaspingetest jagu, saame ka gaasidest ja kõhulahtisusest. Käisime ka kohalikus haiglas igapäevasel massaažil lapsega ning lihaspinged kadusid mõne aja möödudes. Laps hakkas ilusasti käima (1a 2 kuuselt) ja kõik on väliselt nagu korras. Aga gaasid ei ole kuhugi kadunud vaid tundub, et läheb iga päevaga aina hullemaks. Ei mäletagi enam ööd, kus sain lapse kõrvalt korralikult magada. Öösel ärkab laps nuttes ~10 korda ja pean teda lohutama. Kõhulahtisus on meil igapäevane nähtus (u 4-5 korda päevas kakab - enamjaolt kohe peale sööki) ja söögiisu pole lapsel kunagi hea olnud. Rinda sai laps vaid 2 kuud ja seda ka meeletute gaaside tõttu. Hakkasin andma esialgu Aptamili (see ei sobinud), siis proovisime Hippi (see tegi veel hullemaks ja talle ka ei maitsenud). Nüüd oleme juba 9 kuud Tuttelit kasutanud, mis talle maitseb aga gaasid on ikkagi. Tahket toitu sööb ta heal juhul 2 korda päevas (hommikul putru või jogurtit) ja õhtul sooja toitu lihaga. Söögi andmine on meil omamoodi kunst, sest laps ei soovi ja siis peab temaga enne kaua mängima. Alakaalus ta ei ole (kaalub 11 kg ja on 85cm pikk) ja nagu ennegi ütlesin, on laps väliselt täiesti terve. Viimastel nädalatel on aga asi juba nii hulluks läinud, et pojal on valud (ise ma oletan, et kõhuvalu aga ta ju ei ütle). Valud on nii hullud, et ta on öösiti ka oksendanud ja puudutada ta ennast ei lase. Karjub kuni ära väsib. Jooma pole ta nõus ja nii me siis nutamegi öösel koos. Mida ma tegema peaksin ja kuhu pöörduma? Tahaksin temaga väga kõiksugused analüüsid ära teha, kuid oma perearst ütleb, et pingutan vaid üle, et see on emade asi ja küll ta välja sellest kasvab. 4 kuud tagasi tehti lapsele kohalikus perearstikeskuses ka vereaalüüsid, mis kõik olid liigagi korras. Kas tal võib olla midagi sooltega?

Vastab...

Tiia Voor
Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik
Valdkond: Lastehaigused

Tere!

Üks parimaid lapse tervise näitajaks on lapse kaal, kui see on korras, siis tavaliselt ei ole tegemist tõsise haigusega. Lastel esineb sageli kõhuvalusid mis on enamasti nn. funktsionaalsed, st, et kõik analüüsid on korras ja mingit haigust ei leita. Veel on olemas selline haigus nagu väikelapse kõhulahtisus, mis esineb sagedamini poistel vanuses 1-5 aastat. Laps võib kakada isegi kuni 10 korda päevas ja kakamissagedus on väga kõikuv. Vahel kaasneb kakamisega ka nõrk ja lühiaegne kõhuvalu. Laps ise on aga rõõmsameelne ja kasvab, areneb hästi.
Üheks kõige sagedasemaks tahkest toidust keeldumise põhjus on liigne vedeliku (piimatooted, mahl, tee) tarvitamine. Kui laps joob palju, siis saab ta sealt süsivesikuid ja vedelikku ning tekib täiskõhutunne ning laps ei tahagi süüa. Teiseks peaks söömishäirete korral olema kindlad toidukorrad ja toidukordade vahepeal ei tohi mingisugust sööki ega jooki lapsele pakkuda.
Üheks kõhuvalu põhjuse uurimise kriteeriumiks on öine kõhuvalu. Kui ikka lapsel korduvalt kõht öösiti valutab, siis oleks vajalik lapse edasine uurimine. Kõhukaebustega lapsi uurib laste-gastroeneroloog. Peate aga perearstilt saama saatekirja kas Tallinna Lastehaigla või Tartu lastekliiniku spetsialisti vastuvõtule. Kindlasti tuleb vastuvõtule kaasa võtta kõik lapse kaalu- ja kasvuandmed alates sünnist.

Edu soovides,
Tiia Voor

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?