Vastanud Tiia Voor

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik
Vaata arsti infot

Loe küsimusi ja vastuseid

Tiia Voor on vastanud 794 küsimusele.

 

9kuune ei joo vist piisavalt piima

15.12.11 / Lastehaigused

Tere!

Olete varasemates vastustes kirjutanud, et 9kuune laps peaks jooma päevas 700 ml piimasegu. Meil mure selline, et ta ei ole nõus piimasegusid jooma. Saab rinda kord päevas, enne magamaminekut ja öösel, ent see kogus ei ole kindlasti mitte 700 ml. Heal juhul 200 ml kui sedagi. Sööb väga hea meelega püreesid, liha, putru ja kõrvale joob vett. Olen üritanud tahke toidu kõrvale pakkuda piiamsegu, ent ta keeldub. Ja kui ma üritan lihtsalt piimasegu joogiks anda, siis hakkab nutma. Ei sobi ei lutt, nokaga tass, lihtsalt tass ega marjapüreega magustatud piimasegu. Kas ma peaks muret tundma, et laps ei joo 700 ml piima/piimasegu päevas?? Muul ajal on ta rõõmus, sööb soolast toitu, puuviljapüreesid, juurikapürees, tatra-, hirsi-, viljaputrusid. Ja joob vett.

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!

Soovituslik piimakogus 9-kuuselt on tõepoolset 700-750 ml ööpäevas ja lisatoidu hulk ca 250-300 ml. Tõenäoliselt on Teie laps harjunud rinnapiima maitsega ja seepärast ei tahagi juua piimasegu, mis natuke meenutab rinnapiima, aga pole ikka päris sama maitsega. Kui laps saab ka öösel rinda, siis üks võimalik keeldumine päevasest piimakogusest võib olla just öine rinnapiim, sest ega Te ju ei tea, kui palju ta öösel rinnast piima saab.
Putru võite keeta piimaseguga või ka piimaga, nii saab laps ka päeval piima. Kui laps ei ole üldse nõus piimasegu jooma, siis pakkuge talle maitsestamata jogurtit või keefiri, millesse võite segada väikse koguse marja-puuviljapüreed. Laps saab varsti 10-kuuseks, siis võite proovida hapendatud piimatooteid julgesti. Päevas ca 200 ml hapendatud piimatooteid pluss rinnapiim on piisav piimakogus.
Igal inimesel on oma maitse-eelistused ja kõige tähtsam on, et laps kasvab ja areneb eakohaselt, siis ei pea tema toitumisharjumuste pärast muretsema. Küllap saab ta lisatoitudest ja öisest rinnapiimast vajalikud toitained ning energiakoguse kätte ja seepärast ei tahagi piima juua. Ajaks mil rinnaga toitmise lõpetate, võiks aga laps siiski harjuda piimamaitsega...

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Pikaajaline köha

08.12.11 / Lastehaigused

30.11 algas lapsel vaikne köha, algul köhatas mõned korrad päeval, siis muutusid hood ägedamaks, eriti hulluks öösel. Kirjelduselt vastasid ja vastavad ka praegu läkaköhale. Tavaliselt 2 hoogu öö jooksul, kella kahe paiku ja viie paiku hommikul. Tegime analüüsid läkaköhale, klamüüdiale ja mükoplasmale- kõik negatiivsed, veri korras, röntgen korras. Saanud 2 antibiootikumiravi-Amoxicillini köha teisel nädalal ja praegu Clarithromycini, kõik tulemusteta, köhahood jätkuvad.

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!

Lastel võib äge köha kesta kuni 1 kuu. Kui antibiootikumid on toimeta, siis järelikult ei ole köha tekitaja bakter. Köha võib tekitada ka viirus ja sel korral antibiootikum ei aita. Viiruslik köha kestab ka nädalaid ja möödub millalgi iseenesest.
Öine köha võib viidata ka astmale, aga kui sellised hood on esimest korda elus, ei peaks astmat kahtlustama. Kinniste ägedate köhahoogude korral võib proovida, kas mõjub Ventolin. See ravim on hingamisteid lõõgastava ja röga veeldava toimega.
Kui selline köha kestab kauem kui 6 nädalat, siis võiks pöörduda lastearsti poole.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Katt keelel

05.12.11 / Lastehaigused

Tere
Probleemiks on kollakas-oranžikas katt lapse keelel, mis tekkis u 1. elukuul ja oli algselt valge. Halba hingeõhku ei ole. Laps on praeguseks 6-kuune. Soodaveega ja mineraalveega puhastamine ega ravi Daktariniga tulemusi ei ole andnud. Lapsele on tehtud vereproov ja kakaproov, mõlemad olid korras. Samuti on võetud proov keelelt, mis näitas, et seenega tegemist ei ole.
Enda ega lapse toiduga seost ei ole märganud, ent laps on olnud alates 2. elukuust kehva isuga ja väikese kaaluiibega (sünnikaal 3140 g, kaal 6-kuuselt 6840g). Lisaks rinnapiimale oleme katsetanud erinevate piimasegudega ja kõikvõimalike pudrude-püreedega. Enamasti laps sööb mõned lonksud/ampsud ja keerab siis pea kõrvale ning hakkab muude asjadega tegelema. Kui toitu väga järjekindlalt pakkuda, saab ta lihtsalt pahaseks ja hakkab kisama. Ka pikemad vahed toitmises ei anna tulemusi. Samas on ta füüsiliselt väga aktiivne ja suhtlemisaldis.
Perearst, lastearst, imetamisnõustajad ega laste stomatoloog ei ole osanud öelda, millega on tegu ja kas katt ning kehv isu/väike kaaluiive on omavahel seotud.
Kas oskate soovitada, mida edasi teha ja millised uuringud oleksid võimalikud?

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!

Teie lapse kaaluiive on olnud vähene, aga see mahub normi piiresse. Kõige paremini saab lapse kaalu- ja kasvudünaamikat hinnata perearst, kellel on olemas kõik andmed alates sünnist.
Ilma nägemata on väga raske arvata keele katu kohta, aga kirjelduse järgi võib tegemist olla nn "geograafilise keelega", mis on lihtsalt üks keele omapära ja ei kuulu haiguslike muutuste alla. Sel puhul on keelel punakad laigud, mis on piiritletud valkjas-kollase katuga, keel meenutab maakaarti. Laikude ja nende piirjoonte asukohad võivad muutuda.
Kui olete ikkagi mures keelelaikude ja vähese kaaluiibe pärast, palun pöörduge üldpediaatri vastuvõtule.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Öine köha

03.12.11 / Lastehaigused

Tere, mure siis sellline, et laps köhib ja peale köhatust öögib, nagu tahaks oksendada (vahel ka oksendab peale köhatust). Köhimine ja öökimine toimub ainult öösiti, kui laps magab.
Peale viimast haigestumist (äge neelupõletik) on see kestnud umbes kaks nädalat, mõni öö rohkem, teistel veidi vähem.
Oskate öelda, mis köha põhjustab ja kelle poole on vaja pöörduda?

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!

Öine köhimine võib olla tingitud nohu valgumisest kurku.
Öine köha võib olla ka astma üheks tunnuseks. Astma korral küll lisanduvad ka muud haigunähud nagu köha ja hingamisraskus füüsilisel koormusel, pikaajaline pidev köha (>1,5 kuu), vilistav hingamine, korduvad bronhiidid.
Oksendamisega lõppev köha võib viidata ka läkaköhale.
Lastel võib tavaline "külmetusköha" kesta 4-6 nädalat.
Esmalt pöörduge oma perearsti poole, kes teeb uuringud ja vajadusel suunab lapse edasi eriarstile.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Adenoidid - kas vajalik op.ravi?

02.12.11 / Lastehaigused

Tere.
Tütrele pandi diagnoos-adenoidid. Arst ütles,et peab lõikama. Kas tõesti peab opi tegema või saab seda kuidagi ravida ka? Praegu olime 10 päeva antibiootikumide peal. Lapsel oli bronhiit.

Aitäh.

Lugupidamisega,

O.P.

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!

Adenoidide eemaldamise operatsiooni vajalikkuse otsuse teeb kõrva-nina-kurguarst.
Kui nina kaudu hingamine on takistatud, siis kaob ära nina oluline funktsioon: õhu puhastamine, niisutamine ja soojendamine. Kui laps hingab läbi suu, siis sissehingatav õhk on jahe ja puhastamata. Ninahingamise takistuse tõttu tekib norskamine ja ninakinnisus. Sageli võivad korduda nohu ja põskkoopapõletikud, kõrvapõletikud. Allergilistel lastel on sagedamini adenoidide suurenemist.
Suurenenud adenoide saab eemaldada vaid operatsiooniga.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Malaaria

01.12.11 / Lastehaigused

Tere!

Tulenevalt töö iseloomust tuleb meil 2 ja poole kuu pärast võtta ette reis Lõuna-Aafrikasse, Kaplinna. Laps on vajalikud vaktsineerimised saanud (A ha B hepatiit). Küsimus, kuidas kaitsta nii väikest last (1 aasta ja 1 kuune, reisi ajal siis 1 aasta ja 3 kuune) malaaria vastu? Terviseinstituudi lehelt leidsin info riikide kaupa, kus ütleb Lõuna-Aafrika kohta järgmist: peamiselt P.falciparum malaaria oht esineb aastaringselt Põhja ja Mpumalangaprovintside (kaasa arvatud Kruger Rahvuspark) ning KwaZulu-Natal kiirdeosa (kuni Tugela jõeni) madalamates piirkondades. Malaariasse nakatumise risk on suurem oktoobrist maini. Esineb resistentsus klorokiini ja sulfadoksiini-pürimetamiini suhtes. Teisisõnu, otsest malaariaohtu Kaplinnas pole. Samas on inimesi, kes igaks juhuks alati Aafrikasse minnes tabletikuuri eelnevalt läbi teevad. Kuidas peaksin käituma? Perearst soovitas pöörduda infektsionisti poole. Kas peaksingi siis minema eravastuvõtule nõustamise saamiseks? Millised malaaria tabletid ja kas üldse nii väiksele lapsele sobivad?

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!

Tõepoolest Kaplinn jääb malaaria ohupiirkonnast eemale ning kui viibite ainult Kaplinnas, siis malaaria profülaktiline ravi ei ole hädavajalik. Kui aga tööreisi ajal plaanite ka riigiga tutvuda ja ringi reisida, võib profülaktiline ravi osutuda hädavajalikuks.

Malaaria profülaktika osas nõustab nakkusarst. Sama kehtib ka malaariaravimite kohta. Soovitan siiski pöörduda infektsionisti konsultatsioonile.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Eesnaha osaline liikumine

25.11.11 / Lastehaigused

Minu 10 a poisil eesnahk liigub ainult osaliselt üle peenispea, üks koht on kinni kasvanud.
Kui oli 7 a vana, siis käisime arsti juures ja arst ütles, et praegu me ei tee mingit lõikust, et kui liigutada iga päev edasi-tagasi siis võib iseenesest kõik paraneda, aga kahjuks tulemus on sama, mis teha? Kas pöörduda uuesti arsti poole oma murega?

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!

Tõesti on nii, et sageli aitab fimoosist vabaneda venitus ehk siis eesnaha liigutamine. Kui aga 10-aastasel poisil ikkagi vaatamata liigutamisele eesnahakitsenemus püsib, siis võiksite uuesti lastekirurgi või -uroloogi konsultatsioonile minna, kus tehakse otsus edasise ravi vajalikkuse ja võimaluste üle.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Moondunud ribiosad, mida on näha

08.11.11 / Lastehaigused

Tere
Mul on selline mure, et mul on hetkel 1,7 aastane tütarlaps. Juhindudes vanarahvatarkusest panin ta regulaarselt potile kraanikausi kohale 2,5 kuusest alates (siis pidavat 6-kuuselt mähkmevaba olema). Olles aga noor ja kogenematu (elan ka üksikus kohas), siis ei osanud teda piisavalt rindkerest toetada ja tagajärjeks on see, et tal on tugevasti näha parempoolset alumist ribi, vasakut natukene vähem. Kui oli juba moondumine toimunud (avastasin kuskil 4-kuuselt), siis alles sain sellest informatsioonist teada (ei tohi liiga vara istuvasse asendisse võtta. Laps on saanud iga päev d-vit. Olen ka pediaatriga natukene konsulteerinud, aga tema on öelnud, et pole midagi enam teha, et aastatega läheb natuke paremaks, aga näha jääb neid ribisid ikka. Mul on väga tugevad süümepiinad-mõtlen selllele ikka igapäevaselt. Kas füsioteraapiaga või kirurgiliselt ei saaks midagi ära teha? Ja kas on internetis pilte kuskil selle kohta, milllised tal need ribid noorukieas välja võivad näha? Ma väga loodan teie mõistvale suhtumisele.

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!

Ma ei ole kindel, et ribimuundused on tekkinud ainult istuvast asendist. Ega laps ei olnud ja pidevalt istuvas asendis, vaid ainult lühiaegselt.
Tõepoolest ei soovitata last panna enne istuvasse asendisse, kui ta ise on võimeline istuma tõusma ja istuvas asendis püsima, aga potitreeninguga ema kätel võib alustada umbes poole aasta vanuses.
Tõenäoliselt oli lapsel juba kaasasündinud soodumus roiete muutusteks, sest ka teistele lastele tehakse potitreeningut, aga teistel ei teki deformatsioone. Teie ei pea küll ennast süüdistama.
Kui olete väga mures nende muutuste pärast, siis soovitan ravivõimaluste osas konsulteerida lasteortopeediga. Vastuvõtule minekuks peate saama perearstilt saatekirja.

Edu soovides,
Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Laste pepud vistrikulised.

07.11.11 / Lastehaigused

Tere!
Selline mure, et mõlemal lapsel pepu peal vistrikud, üle aasta oleme punnidega juba hädas. Pojal algas 2010 sügis, tütrel mõned kuud hiljem. Käidud erinevatel nahaarstidel, kus üks diagnoosis nahamädapõletiku ja teise seisukohast ei saanudki õieti aru. Kasutanud oleme raviks erinevaid Fucidine, tsinkloksutit, saialilletinktuuri, briljantrohelist, lilla vett oleme teinud, meresoola vett, kreemitame, kasutame talki. Hetkeks aitavad kõik, aga nii kui kasutamise lõpetame, hakkab otsast pihta. Sügelevad ja pärast pesu on eriti ärritunud ja punased. Pesemisvahendid kasutame erinevaid, enamjaolt beebisarjad. Allergoloog diagnoosis pojal sealiha allergia, tütrel oli kõik korras, ühtegi allergeeni ei leitud. Oleme ka sealiha täiesti toidust välja jätnud, aga punnid ikka ei kao. Pesupulbritest kasutame Mayeri tooteid, mida nahaarst soovitas. Üks arst soovitab igapäev peput pesta, teine mitte, võta siis näpust, mis õige. Tundub, et Lääne-Virumaalt me abi ei saa. Oskate ehk soovitada, kuhu peaksime pöörduma, et asi lõpuks korda saada?

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!
Pöörduge Tallinna Lastehaigla allergoloogiateenistusse või Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliiniku allergiakeskusesse või Nahakliinikusse. Ilma nahalöövet nägemata on väga raske muid soovitusi anda. Allergoloogi vastuvõtule vajate saatekirja ja sinna on järjekord kuni 4 kuud. Nahaarsti vastuvõtule saate minna ilma saatekirjata ja järjekord on oluliselt lühem.

Edu soovides,
Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Lapsel noku valus

07.11.11 / Lastehaigused

Tere!

Mure selline, et minu 4. aastane poeg on alates eelmise nädala reedest või laupäevast (4. või 5. nov) kurtnud, et ta noku on valus. Lähemal küsimisel selgus, et seda ta kuhugi ära löönud pole ega vahele jätnud, vaid lihtsalt valutab ning valutab just noku ots, mitte kogu noku. Pissimine talle valu ei tekita, seega kuseteedega ilmselt asi seotud pole. Noku punane ka pole. Sinnamaani polnud ma aga lapse suguelundeid pestes eesnahka tagasi tõmmanud, kuna selle kohta olen kuulnud vastakaid arvamusi ja seega pole julgenud seda teha, ka perearst pole selle kohta mulle midagi maininud. Pärast lapse juttu aga hakkasin mõtlema, et äkki oleksin pidanud juba tal hakkama eesnaha alt ka pesema ja äkki valu põhjustab hoopis eesnaha alla kogunenud smegma ja selle põhjustanud põletik.
Igatahes eile ja üleeile õhtul panin lapsele vannivette natuke kaaliumpermanganaati ja lasin lapsel natuke aega istuda selles õrnlillas vees, juhuks kui tegu on põletikuga. Nokut pestes tõmbasin tal ka natuke eesnahka tagasi ja pesin intiimpesugeeli ja veega selle alt... jõuga ma nahka ei tõmmanud ja laps ütles, et tal valus pole, kui talt küsisin. Eesnaha alt oli aga peenisepea teist tooni kui lapse ülejäänud nahk, st veidi tumedam, ehk isegi lillakas (ei olnud punane). Ka oli seal hästi-hästi väheke valget ollust, mille maha pesin. Ma muidugi ei tea, milline peab nii väikese lapse noku välja nägema eesnaha alt, seega vbl peabki selline olema. Tänaseks, ehk esmaspäevaks pole aga mure üle läinud ja laps ikka vahepeal kurdab, et noku on valus.
Seega tahaksingi küsida, et kas lapse valulik noku ots võib olla tingitud eesnaha alla kogunenud smegmast ja sellest tingitud põletikust ning kas ma pean/tohin tal eesnaha üldse tagasi tõmmata ja sealt alt pesta või mitte? Või peaksin ma hoopis midagi muud ette võtma?
Tahtsin nõu küsida oma perearstilt, aga ta praegu puhkusel ja tuleb tööle tagasi alles järgmise nädala kolmapäeval, sealsete asendajate käest aga eriti ei taha nõu küsida, kuna teema väga delikaatne ning tunnen ka, et oma perearst kogenum ja kompetentsem. Seega küsin igaks juhuks juba siit nõu.

Ette tänades, 4-aastase poja ema

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!

Kui eesnahk liigub vabalt üle peenisepea, siis tuleb ka eesnaha alust piirkonda pesta. Peenisepea võibki olla tumedam, kergelt lillakaspunase varjundiga.
Kõige sagedasem noku valulikkuse põhjus on eesnahapõletik, aga siis on eesnahk punetav. Teisena võib valulikkust tekitada ka trauma. Vahel võib see trauma olla nii tühine, näiteks jääb noku tõmbluku vahele või saab muul moel pigistada, et laps seda ei mäleta, aga valu tekitab ikkagi.Kui valu püsib ja perearsti pole võimalik kätte saada, siis võite pöörduda ka lastekirurgi poole.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Pildilised ravijuhised: