Vastanud Tiia Voor

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik
Vaata arsti infot

Loe küsimusi ja vastuseid

Tiia Voor on vastanud 745 küsimusele.

 

Krüptorhism

07.04.11 / Lastehaigused

Tere! Küsimus pealkirjas. Uurin vaid veel üle, et kui tõenäoline on see, et 1 munand mis pole alla laskunud(teine on) seda ise teeb, enne kui on vaja sekkuda? Kas see on mingi väga haruldane nähe ja kui ohtlik on vajalikkuse korral operatsioon? Kas seda tehakse üldnarkoosis või üleüldse, kas see on pikka aega kestev protseduur?
Tänan juba ette vastamast, ootan vastust!

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!
Krüptorhismi leitakse poistel 1-3%-l, enneaegselt sündinutel aga oluliselt sagedamini kuni 30%-l. Munand võib iseenesest laskuda munandikotti esimese eluaasta jooksul. Kui munand ei ole laskunud munandikotti lapse esimese eluaasta lõpuks, on vaja teha üldnarkoosis operatsioon. Kui haigus jääb ravita, on suurem tõenäosus, et täiskasvanueas tekib viljatus või munandis tekib kasvaja. Prognoos on hea juhul, kui testis laskub ise või kui munand operatsiooniga munandikotti tuuakse.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Hammaste lõikumine ja legendid

06.04.11 / Lastehaigused

Palun informatsiooni levinud arvamuse osas, nagu põhjustaks imikul hammaste lõikumine palavikku, immuunsüsteemi nõrgenemist sel perioodil ja erinevaid haigusnähte. Kirjandust lugedes ei leia sellisele seisukohale teaduslikku põhjendust ning nende asjade omavaheline seos jääb mulle arusaamatuks. Kolme lapse emana ei ole ka isiklikule kogemusele tuginedes tuvastanud hammaste lõikumisel teisi nähte kui igemete sügelemine, kohatine rahutus, süljevool. Kas on tõestatud hammaste lõikumise seoseid haigusnähtude ning immuunsüsteemi nõrgenemisega hammaste lõikumise perioodil?

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!

Hammaste tulek on normaalne areng ja see ei tekita haigusnähte. Kuna hambad lõikuvad tavaliselt 6. elukuul, siis umbes samaks ajaks on lapsel alanenud emalt raseduse ajal saadud antikehade (kaitsekehade) hulk ja laps võib kergemini nakatuda erinevate haigustekitajatega. Seega immuunsus on hammaste tulemise ajal nõrgem, sest emalt saadud kaitsekehad on peaaegu kadunud ja lapse enda immuunsüsteem toodab kaitsekehi veel vähe, aga see on lihtsalt ajaline kokkulangemine ning hammaste lõikumine ei langeta immuunsust. Hammaste tuleku ajal esinev palavik, kõhulahtisus, köha, nohu, nahalööbed on seotud ikkagi viirushaigustega, mitte hammaste lõikumisega. Hammaste lõikumine võib küll tekitada suuremat süljeeritust, lühiaegselt toidus keeldumist, rahutut und ja nõrka punetust suu ümbruses tingituna süljevoolusest. Mõned arstid arvavad, et hammastelõikumine võib anda väikese kehatemperatuuri tõusu, aga mitte palavikku >38C.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Laps magab öösti väga halvasti.

06.04.11 / Lastehaigused

Tere! Minu mure on suur ja ei oska leida lahendust. Laps on 1a ja 5kuune ja ta magab umbes viimased 5kuud ika väga halvasti. Õhtuti läheb laps tavaliselt ööunne kell 22, aga magab kõigest ärkamata poole kaheni. Edasi juba on ärkamisi iga natukese aja tagant. Ise ta magama jääda ei oska ja peab kussutama. Vahel isegi kui süles juba väga sügavalt magab, siis tunnetab ta ära, kui teda oma voodisse pannakse ja hakkab nutma. Siis ei jää muud üle kui jälle sülle võtta, samas magab momentaalselt süles edasi. Mõnikord tõuseb ta unepealt istuli, olles hetke istunud, siis hakkab nutma. Alati ei pea ka sülle võtma (kuid seda väga harva). Piisab kui laps lihtsalt pikali panna ja teda õrnalt liigutada, jääb ilusti magama. Ta oma vanuse juures pole ühtki ööd maganud ärkamata ja hommikune ärkamine juba üldjuhul 8 ajal. Siis on virila tujuga üleval kuskil 2-3 tundi ja seejärel magab ärkamata 2h. Päeval ta magabki mul 2x ja 2h, vahel ka ligi 3h. Olen roovinud ka nii, et hoian last üleval pingsalt, et päeval magab ainult 1x lootes öisele heale unele, aga seda pole juhtnud. Ööd on ikka rahutud. Kui ainult 1x magab, siis ei vea ta ööuneni välja, muutub jonniseks ja mängust ka midagi välja pole tulnud. Seega jätkame ikka, et laps magab päeval 2x. Olen lugenud, et aitab kui lapsele enne uinumist süüa anda, nii sai ka proovitud. Annan putru pool tundi enne magama minekut, seejärel rituaal (tuduriided selga ja unelaulud). Rinnaga toitmist harvendasin 2 kuud tagasi, andsin enne uinumist ja varahommikul. Rinda andsin lapsele viimati 2 nädalat tagasi. Kui veel toitsin rinnaga, siis sõi ta mul öösti ka ikka, mis muidugi viimasel ajal harjumuseks muutus. Mitte et ta oleks süüa tahtnud. Öisel ärkamisel pidi ta lihtsalt rinna suhu saama, et uinuda. Sellest ka see võõrutamine alguse sai. Võõrutamisega suuremaid raskusi polnud.3 esimest ööd küsis rinda, edasi sai juba ilma hakkama. Muidugi vahel kui küsiski, siis pakkusin talle pudelist vett. Leppis kenasti. Lutti ja lutipudelit pole me mitte kunagi kasutanud. Nii et kaks asja vähem, millest last võõrutada. Asi lihtsalt selles, et laps pole kunagi neid kahte asja tunnistanud. Pakkusin alguses ikka korduvalt, aga tulutult. Aga see pole arvatavasti probleem. Viimased kuud joob laps üsna palju - 1,5l päevas kindlasti. Võib see olla sellest, et viimase ajal hakkas rinda harvem saama? Öösti küsib ka nüüd paar nädalat (mil nüüd rinda enam ei saa) juua. Kas see on normaalne, et laps joob nii palju? Isu on lapsel üldiselt hea, ei saa kurta. Sööb sama toitu, mida ise sööme.
Aga just muret teeb öine ärkamine koos vingumisega. On ette tulnud ka öid, kus pean 2h järjest kussutama süles, enne kui saan ta voodisse panna. Küsisin ka kaksikõelt, tema laps magas öösel hästi ja veel hommikul 9ni. Hetkel ma unistan sellest, mil terve öö magada saab. Mis küll teha, et laps hakkaks kogu öö magama??? ...emal suur unevõlg:(
Ette tänades,
murelik ema.

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!

Uneprobleemid lastel üsna sagedased. Rahutu uni võib tekkida pärast mingisugust sündmust - haigus, hammaste lõikumine, reis jne. Uni kulgeb öösel tsükliliselt, st sügava une perioodid vahelduvad kergema unega ja ärkamistega. 12-kuusel lapsel kestab üks unetsükkel ca 60 minutit ja täiskasvanutel ca 90 minutit. Tavaliselt on aga ärkamised lühiaegsed ning laps uinub kiiresti ja ise, nii et vanemad ei pane väikseid ärkamisi tähelegi. Öö alguses on une surve suurem, see tähendab laps uinub kergemini. Hommikupoole ööd aga saavutab ülekaalu ärkamiste tung, mis on ettevalmistus päevaseks pikemaks ärkvel olekuks, ning laps ei suuda enam väikeste ärkamiste järgselt ise uinuda. Kõige tähtsam on õpetada last öiste ärkamiste ajal uuesti iseseisvalt uinuma. Selleks peate lubama lapsele vähemalt üks kord öösel iseseisvalt uinuda. Et uinumine oleks kergem, peaks laps magama jääma samas kohas, kus ta ärkab. Ärkamisel püüdke laps kõigepealt maha rahustada, näiteks silitage teda, aga ärge võtke teda tema voodist välja, sest ärkamise ja uinumise koht peaksid olema üks ja sama. Näiteks kui laps uinub süles, aga ärkab voodis, siis uuesti magama jäämine on raskem. Ärge andke talle öösel süüa ega juua. Proovige niimoodi tegutseda igal ööl vähemalt ühel ärkamiskorral ja vähemalt 4 ööd järjest. Kindlasti on iseseisva uinumise õppimise öödel rohkem nuttu. Uinumise õppimise perioodil ei soovitata üldse lapsel öösel pudelit anda, kui Teil aga „närv vastu ei pea“, siis hommikupoole öösel andke lapsele üks kord natuke vett. Parem muidugi oleks, kui suudate üldse ilma pudelita öö mööda saata. Lapse minimaalne vedelikuvajadus on päevas 100 ml ühe kilogrammi kehakaalu kohta kuni 10 kg ja edasi 50 ml ühe kilogrammi kehakaalu kohta. Pooleteist aastane laps kaalub keskmiselt 12-13 kilo, siis tema minimaalne (rõhutan sõna minimaalne) vedelikuvajadus on 1100-1150 ml ööpäevas, aga kui laps näiteks on füüsiliselt aktiivne, võib ta vajada rohkem juua. Lapsed joovad rohkem, kui neile pakkuda magusaid jooke (näiteks mahlad, teed, jogurt jms), sest magus maitse lihtsalt meeldib. Toidukordade vahel peaks laps jooma ainult vett, mitte magusaid jooke.
Teie enda unevõla lahendamiseks ei aita muu, kui palute mõnel lähedasel paar ööd lapse järel valvata ja ise lähete teise tuppa või veel parem teise majja/korterisse ja magate seal rahulikult. Ka saate oma unevõlga vähendada, kui magate päeval samal ajal kui laps teeb uinaku.

Edus soovides,
Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Laps ei taha piimasegu

05.04.11 / Lastehaigused

Tervist. Õnneks ei ole tegemist lapse haigestumisega, aga tekkis järgmine probleem...mul on 7-kuune laps, rinnapiim kadus järsku ära ja piimasegusid mu tüdruk ei võta suu sisse ka (kui näeb mind lutipudeliga tema poole tulemas, hakkab hüsteeriliselt nutma). Mida ma tegema peaks, sest kuni 1aastaseks saamiseni peaksid lapsed saama rinnapiima ja kui seda pole, siis piimasegusid (lisatoite sööb kõiki ja hästi, allergiaid pole ka ükski toiduaine tekitanud).
ette tänades.

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!

Piimasegust keeldumine on kestnud väga lühikest aega, seega võib see olla lihtsalt üks lase tuju, mis möödub mõne päevaga. Ilmselt ei ole ka probleemiks suu limaskesta haigus, sest teisi toite laps sööb. Kui oleks stomatiit, siis laps ei tahaks ühtki toitu suhu võtta ega imeks ka lutti. Kui laps ikka ei taha lutipudelist piimasegu võtta võite proovida anda segu lusikast või tassist või siis peita pudel näiteks käterätiku sisse. Usun, et see mure möödub kiiresti.

Edu soovides,
Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Pidev köha, tihedad nohud ja mitmed kõrvapõletikud

01.04.11 / Lastehaigused

Tere! Laps on hetkel 2a4k vana ja ägedas kõrvapõletikus. Kirjutan tema tervisest kokkuvõtte:
Juba esimesel eluaastal põdes laps tihti nohusid, ikka kohe pea iga kuu oli nädal-kaks nohu. Suvel oli alati tervis korras, aga nii kui viiruste hooaeg algas, korjas tema alati kõik need endale külge. Umbes aastaselt lisandusid ka köhad ja kõrvapõletikud, mis iga nohuga alati kaasas käisid. Eelmine aasta, kui ta oli 1a4k vana, põdes ta järjekordselt sellist haigust, aga seekord jäi köha eriti kauaks püsima - 3 kuud peaaegu. Suvel oli jällegi terve, kuni siis eelmise sügiseni, kui hakkasid jälle viirused külge kõik. Hetkel on ta olnud pidevas köhas eelmise aasta oktoobrist saadik ehk et pool aastat. Köha on üldiselt hommikuti, ärgates köhib veidike kuivalt, aga üsna koha lööb röga lahti ja köhib kurgu puhtaks. Päeval köhib harva, aga siiski vahel. Ja siis on köha ägenemised, kui on parasjagu uus viirushaigus. Viimane talv siiski tundus, et kõrvad enam iga nohu peale punaseks ei läinud ja asi oli selles osas parem, samas oli nüüd pidev mure see köha.
Oleme nüüdseks käinud mitmeid kordi ka allergoloogi juures, sest perearst arvab, et tegu on astmaatilise bronhiidiga ja et köhade-nohude põhjused on allergilised. Allergoloog kirjutas Flixotide piibu, laps sai seda kuu aega terve veebruari 2x päevas, aga mingit efekti ei olnud. Nüüd proovime Singulairi, mida on võtnud 2 nädalat. Ja nüüd siis tuli lisaks järjekordne viirus (algas ägenenud köhaga, siis nohu, siis palavik ja nüüd ka äge kõrvapõletik, kokku nädala juba kestnud). Lisaks on ta alati oma hingamisteede haiguste ajal saanud Zyrtecit, alates 2a ka Sudafedi. Lisaks siis igasugused looduslikud ravimid + inhalaatori aur (see masin kodus juba 3-kuu vanusest saadik, väga hästi aitab alati).
Käisime ka nüüd röntgenis, aga adenoidi lapsel ei ole, mida perearst kahtlustas. Kurgu-kõrva-ninaarst ütles ka, et tundub, et põhjus siiski allergiline.
Lisaks veel: laps on piimavalgutalumatusega, ei saa ühtegi piimatoodet (saab tänu sellele iga päev D-vitamiini ja kaltsiumi) ja biokliinik.ee toidutalumatuse testid näitasid lisaks ka veel mõndasid toiduaineid, mida hästi ei talu. Piimavalgu allergia avaldub tal seedmisprobleemidega (titest saadik roheline limane kaka ja gaasivalud) ja lisaks ka punased kuumad põsed. Nahk on tal enam-vähem hea, jalgade ja käte peal on pisikesed täpid ja kare kergelt, lisaks põsed samasugused. Kui korralikku dieeti peame, on nahk suht okei ja seedimine täiesti korras. Ja tundus ka, et kui korralik dieet, siis oli viirushaigusi vähem. Allergoloogi juures tehtud testid ei näita aga ühtegi allergiat.

Pika jutu kokkuvõtteks on mul küsimus - kas teile tundub ka, et lapse pidev köha on allergiline ja tihedad nohud ja kõrvapõletikud sellega seotud või võiks olla siin veel midagi, mida uurida? Loen internetist, et vahel on avastatud lastel mõni bakter, mis sarnaseid asju põhjustab. Kuidas seda testida/kindlaks teha? Kas lastel saab olla mükoplasma bakter või klamüüdia köha põhjusteks? Või hoopis mingi streptokok-bakter?

Ahaa, lisan ka veel seda, et kui on tehtud vereproove haiguste ajal, siis mitte kunagi pole need põletikke näidanud. Tal oli aastaselt fosfori ja kaltsiumi puudus veres näha, aga selle saime korda vitamiinidega. Muidu on veri alati korras olnud (samas ma ei tea, et oleks spetsiifilisi teste tehtud, tavaliselt vist lihtsalt üld-vereproov).
Ja veel lisaks - hetkel on 3. AB kuur. Esimeste kõrvapõletike ajal umbes aastaselt sai ta oma esimesed kaks AB kuuri (Amox ja Zinnat), aga hiljem oli näha, et neid ei olnud tegelikult vaja, sest aitas ka paracetamol ja pidev aurutamine. Kuni nüüd selle korrani, kui lõi äge kohutava valuga kõrvapõletik välja, et nüüd sööb ta siis 3ndat korda AB-d (Amox).

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!

Väikelastel on tihti probleemiks korduvad haigestumised. See tuleneb kahest asjaolust. Esimeseks põhjuseks on väikelaste immuunsüsteemi küpsemine/areng, mistõttu on nende limaskestadel veel vähe kaitsekehi (IgA tüüpi kaitsekehi) ja lapsed on piisknakkustele eriti vastuvõtlikud. Peetakse täiesti normaalseks, et väikelaps põeb aasta jooksul 7-9 hingamisteede nakkust ja 2 kõhulahtisusega kulgevat nakkust. Tavaliselt on lapsed suvel terved, nii võivadki nad talvisel perioodil olla iga kuu haiged. Koolieaks kaitsekehade hulk suureneb ja laps ei haigestu enam nii tihti.
Immuunsüsteem areneb-küpseb omasoodu ja selle kiirendamiseks ei ole kahjuks ühtki imevahendit. Üks võimalus haigustest pääsemiseks on vältida haigeid inimesi. Tõenäoliselt ongi Teie lapsel lisaks kõrvapõletikele olnud korduvad viirushaigused ehk külmetushaigused, sest vereanalüüsid on olnud korras.
Pikaajalise köha põhjuseks on ülitundlikud hingamisteed. Laps võib köhida ca 3-4 nädalat iga haiguse ajal ja kui ta järjest põeb viirushaigusi, siis tekibki pidev köha. Pideva köha puhul peab aga kahtlustama ka allergiat – astmat. Teie lapsele ongi määratud astmaravimeid. Flixotide peaks aga kasutama iga päev kaks korda päevas minimaalselt kaks kuud, alles seejärel saab ütelda, kas ravim toimib või mitte. Allergia kahtlus tekib, kuna lapsel on punetavad põsed ja seedeprobleemid.
Biokliinik.ee teste ei saa mina kommenteerida, kuna nende poolt kasutatavad testid ei kuulu klassikalise meditsiini uuringute hulka.
Teie laps on saanud antibiootikume, aga need pole lahendanud sagedaste köhade-nohude probleemi, seepärast on väheusutav, et põhjuseks on bakter. Zinnat on laia toimespektriga antibiootikum, mis hävitaks paljud haigustekitajad. Mükoplasma ja klamüüdia tekitavad läkastavate hoogudega köha ja tavaliselt on lapse lähikonnast kellegi veel sarnane köha. Mükoplasma ja klamüüdia olemasolu tehakse kindlaks aga vereprooviga. Kui Te tahate aga kindlalt veenduda, et põhjuseks ei ole bakter, saab võtta nii ninast kui ka rögast analüüsi. Kuigi jah, ninast võetud analüüsi võib näidata seal juhuslikult olnud bakterit, sest nina on ju väliskeskkonnale vägagi avatud ning nina limaskestal olevatel bakterite ei pruugi üldse olla seost haigusega.
Kokkuvõttes arvan, et Teie laps põeb sageli viirushaigusi ja tal võivad olla ka tundlikud (allergilised) hingamisteed, mistõttu jääb köha pärast ägedat haigust pikalt püsima. Tavaliselt on sellisel korral abi astmarohtude korrektsest kasutamisest, siiski ei väldi ükski astmaravim viirushaigusi, neid põeb laps ikka, aga kergemalt.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Herpese võimalikkus lapsel

29.03.11 / Lastehaigused

Tere! Selline küsimus: mehel ja minul on mõlemal genitaalherpes. Minul lööb see välja mõned korrad aastas, mehel pea iga kuu mõni kord. Lapsele see sünnitusel ei kandunud, kuna tegin läbi enne ravikuuri. Küsimus järgmine: kas nüüd on võimalik, et ta nakatub näiteks ühes vannis käies? Oleme vältinud vannis koos käimist, kui on haiguse puhangud ja samuti ei kasuta samasid käterätte. Kas lihtsalt koduses kontaktis on võimalik last nakatada ja tuleks vältida koos vannis käimist? Küsimust ajendas küsima see, et lapsel kubemel punetav laik, hetkel ville ega midagi ei ole, lihtsalt tekkis hirm! Samas kannab ta vahel veel ka mähkmeid, mis võisid samuti ärritust tekitada.

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!

Herpesviirust on 2 tüüpi: HSV-1 tekitab huule –ja näoherpest, HSV-2 aga genitaalherpest. Genitaalherpesesse võib nakatuda tihedal ja otsesel kontaktil inimesega, kes on viirusesse nakatunud. Viirus tungib organismi väikeste haavakeste, nahalõhed (sageli silmale nähtamatute) kaudu. Kui viirus on sisenenud organismi, liigub ta närviganglionitesse ja jääb sinna kogu inimese eluajaks. Viiruse ägenemisel tekivad aga haigussümptomid. Ei ole paraku teada, miks HSV teatud aegadel aktiveerub. Viirus on kõige nakkavam ägenemiste ajal. Siis tuleks olla hoolas, et viirus ei kanduks üle inimeselt inimesele. Sageli toimub aga viiruse paljunemine ilma nähtavate haigustunnusteta. Viirus ei ole eluvõimeline väljaspool inimese organismi ja kehaeritisi ning viirus hävib juba toatemperatuuril ja eritiste kuivades. Haigustunnuste ajal peaks jälgima kätehügieeni, st pärast tualetis käimist või suguelundite puudutamist peaks käed korralikult ära pesema.
Ligi 60% inimestel võib leida herpese vastaseid antikehi verest, kuigi neil ei ole olnud ühtki genitaalherpese haigusepisoodi ja ligi 80%-l, kelle veres leitakse antikehi puuduvad haigussümptomid.
Ühises vannis ei soovita lapsega käia, sest vannivees võib herpesviirus säilida kauem kui kuivas keskkonnas. HSV-1 ehk külmavillide tekitaja võib inimeselt inimesele levida ka näiteks ühise lusika või tassi kasutamisel ühel toidukorral või nahk-nahaga kontaktil.
Võimalik, et punane laiguke on tingitud mähkmeärritusest. Mähkmeärrituse korral aitab üsna hästi tsinki sisaldavate kreemidega määrimine ja õhuvannide tegemine, vahel ka mähkmefirma vahetus. Kui laiguke püsib üle kahe nädala ja/või sinna tekivad villid, soovitan perearsti juurde minna laiku näitama.
Edu soovides,
Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Tardumine kõndimisel

28.03.11 / Lastehaigused

Tere! Tekitab muret, et laps kõndides mõne sammu tagant seisatab (tardub) sekundiks ja siis kõnnib edasi. Seda juhtub vaid kõndides, joostes seda probleemi ei teki. Kuidas pean sel hetkel käituma? Mis võib seda põhjustada?

Ette tänades

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!

Kui "tardumine" jätkub, soovitan konsulteerida neuroloogiga.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Atsetooni lõhn suus

20.03.11 / Lastehaigused

Tere! Muret teeb minu pojal vahel suust tulev atsetooni lõhn. Tunnen seda siis, kui laps on haige. Peamiselt palaviku ajal, aga ka vahel kui kõht lahti ja oksendab. Palavikku tal väga tiht ei esine, peamiselt oleme kimpus nohuga (ka pärast adenoidi eemaldamist). Olen seda lõhna tundnud juba siis, kui ta beebi oli. Ka aastasel pojal tundsin sama lõhna nädal tagasi, kui kõhuviirusega haiglas olmie. Hetkel, kui laps on terve, ma lõhna ei tunne. Siit portaalist lugedes tekitas ärevust see, et seda peetakse suhkruhaiguse üheks tunnuseks. Kas ma peaksin selle lõhna pärast muretsema? Tekkis ka küsimus, et kui mu 2 ja poole aastasel lapsel võeti siis kui ta aastane oli, pea iga kuu hemoglobiini mõõtmiseks vereproovi, kas siis mõõdeti ka veresuhkur? Või oleks ma pidanud eraldi selle mõõtmist paluma?

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!

Atsetooni lõhn tekib ka siis, kui laps sööb ja joob haiguse ajal halvasti ja organismis tekib energiapuudus. Kui laps pole söönud ja joonud, hakkab organism lammutama rasva, mistõttu tekivad ketokehad ning seetõttu siginebki suhu atsetoonilõhn. Ainuüksi atsetoonilõhn ei ole suhkruhaiguse tunnuseks. Diabeedi korral lapse kehakaal langeb, laps hakkab palju jooma ning hakkab sageli pissima.
Kas vereanalüüsi võtmisel määrati ka veresuhkru taset, ei oska mina ütelda, seda peate küsima perearstilt.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Kuseteede infektsioon?

18.03.11 / Lastehaigused

Tere!

Olen mures oma 3aastase lapse sagedaste palavikkude pärast.
Palavikud algasid tal poole aasta vanuselt koos kõrgete põletike näitajatega veres(CRV 80 - 112), vahel on ka leukotsüüdid normi piirest väljas. Palaviku hood käivad umbes iga pooleteist kuu tagant. Teinekord lisanduvad palavikule ka kurguviirused või köha ja nohu. Tihtipeale ka oksendamine. Laps lasteaias ei käi. Ka poodides ei käi ma koos temaga, et vältida igasuguseid viiruseid. Leitud on tal uriinikülviga bakter nimega Proteus mirabilis.Tehtud on talle kõhukoopast UH, mille järgi kõik korras. Tihti peale tal suguti jäigastub ja seda mitte enne pissimist vaid täiesti suvalisel ajal. Näiteks olen seda märganud just umbes pool tundi peale pissimist.

Tehtud on talle ravimitundlikus selle bakteri vastu. Saab umbes iga kord,kui haigus tuleb ehk siis umbes pooleteist kuu tagant antibiootikume, mis peaks ka selle bakteri vastu aitama. Bakter aga püsib (10*4-10*5 PMÜ/ml). Kas need haigused võivad olla tingitud sellest bakterist? Milliseid uuringuid peaks veel ettevõtma? Milliste eriarstide juurde pöörduma? Ette tänades, murelik ema!

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!

Soovitan konsulteerida uuesti laste nefroloogiga. Kui uriinis leitakse pidevalt baktereid, siis võib palaviku põhjus olla tõepoolset kuseteede infektsioon. Kui kuseteedes on püsivalt bakter, siis tuleb välistada kuseteede väärarendid. Erektsioon on täietsi normaalne nähtus, see tekib meessoo esindajatel igas vanuses ja igal ajal.
Kui kuseteedes haiguslikke muutusi ei leita ja bakterit enam ei ole, aga palavikud püsivad tasuks uurida ka immuunsüsteemi.

Lugupidamisega, Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Beebil kõht lahti juba 3 nädalat

17.03.11 / Lastehaigused

Tere.
Minu peagi 4kuuseks saaval lapsel on kõht lahti juba 3 nädalat. Algas asi sellega, et tekkisid küünanukkidele täpid ja põsed läksid punaseks. Piirasin piima tarbimist oma menüüs. Nädala pärast lõi lapsel kõhu lahti, nii, et kakab iga söögikorra ajal, kaka tuleb suure purinaga (gaasid ka siis tõenäoliselt). Kaka on tihti roheline ja väga limane, vahel tuleb ainult rohelist lima. Hakkasin andma Protexin Restori ja andsime ka analüüsid, mis olid korras. Arst arvas, et siis on piimavalgu talumatus. Olen oma menüüst välja jätnud kõik piimatooted ja lisaks saab ta üks kord päevas Aptamil Allergy Care toitu, seda juba kaks nädalat. Tulemusi pole endiselt näha. Tähele olen pannud seda, et kui kakab peale lisatoidu saamist mingi aeg, siis on kaka teistsugune, nagu kohupiimane ja kollane, aga teistel kordadel täitsa vesine ja limane ja roheline ka tihti. Kas võib ka selline variant olla, et lapsele ei sobi enam rinnapiim? Olen juba väga mures lapse pärast.

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!

Rinnapiim on lapsele parim toit, selles on kõik vajalikud ained lapse kasvamiseks olemas ja lisaks on rinnapiimas kaitsekehad, mida imikute toidusegus ei ole. Sageli kahtlustatakse piimaallergiat, kui lapsel on lööve ja kõhulahtisus. Kui lapsel oleks tõesti piimaallergia, siis peabks ema tõepoolest oma menüüst välja lülitama kõik piimatooted (piim, keefir, jogurt, juust, kohupiim, jäätis jne) vähemalt kaheks nädalaks ja siis võiks lapsel lööve taanduda, kõhulahtisus võib kesta veidi kauem. Võib-olla aga süüdlane ei olegi piim, vaid sagedasem allergeen muna. Ka võib olla lapsel olnud viiruslik kõhulahtisus, millest paranemine võtab ka aega kuni paar nädalat.

Kui probleem püsib, siis soovitan lastearsti või allergoloogi konsultatsiooni.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Pildilised ravijuhised: