Vastanud Tiia Voor

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik
Küsi arstilt NB! Nõustamine maksab 1.60 € Vaata arsti infot

Loe küsimusi ja vastuseid

Tiia Voor on vastanud 751 küsimusele.

 

Sügelemine

17.04.11 / Lastehaigused

Tere. Probleemiks, et laps 1-2 x päevas ütleb järsku ,et niiiiii sügeleb seljalt ja hakkab vingerdama. See on kestnud juba umbes 3 kuud. Pediaatril käisime 3 kuud tagasi muudel põhjustel ja siis võeti kõik analüüsid, ka veresuhkur. Kõik olevat korras. Viimasel ajal ka kaebused kõhuvalule -umbes 6 kuud, midagi pole leitud. Laps 5,4 aastane, 22 kg,väga liikuv. Söömiste järgselt ka selline imelik asi nagu kõva krooksumine.Toidu hulk samas väike......Luksumine ka ....... vist oli kõik...

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!

Naha sügelemist võivad esile kutsuda järgmised haigused: allergia, ravimreaktsioon, neeru-, sisenõrenäärmete- ja maksahaigused, parasiidid, lihtsalt kuiv nahk, ärritusreaktsioon mingisugusele nahaga kokkupuutuvast ainest (pesupulber, pesemisvahendid jms). Teie lapsel on analüüsid tehtud, seega välistatud neeru-, maksa-, vereloome- ja sisenõrenäärmehaigus. Allergia ja ravimistest tingitud sügelusele kaasneb tavaliselt ka lööve. Võib-olla on lapse nahk kuiv, siis peab seda iga päev kreemitama tundlikule nahale mõeldud kreemidega ja kindlasti kasutage pesu ning naha pesemiseks „sensitive“ tähistusega tooteid. Kui lapsel kõht valutab, siis võiks kontrollida sooleparasiitide suhtes.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Vaagna nihestus

16.04.11 / Lastehaigused

Tere!

Mul on mure seoses 1a3k poja pärast. Laps hakkas kõndima jaanuari keskel, st ca 1 a vanuselt ning siiamaani paterdab ning tasakaal on kehva, pidevalt potsatab istuli või käpuli. Pead hoiab viltu, mõnel päeval rohkem, vahel vähem ning aegajalt vahetab viltu hoidmise poolt samuti (kord vasakule, kord paremale). Käisime füsioterapeudi juures ning tema pakkus, et on vaagna nihetus. Soovitas kontrollida lasta. Kas selle vaagna nihestuse all mõtles ta tegelikult puusaliigese düsplaasiat? Ma hakkasin alles hiljem sellele mõtlema. 2,5 kuuselt on tehtud UH puusadest ning leid normis olnud. Käisime lapsega manuaalterapeudi juures, tegi teraapiat ning arvas, et nädala pärast peaks asi paranema, kõnd kindlamaks minema ning pead ka otse hoidma hakkama. Hetkel on möödas 4 päeva ning mingit vahet ma ei näe, veel. Terapeudi kabinetis, kui laps oli kõhuli, nägin ise ka, et põlve taga voldid on eri õrgusel, ca 1cm. Küsimus on, kas see, kui vaagen on nihkes, kas see ongi puusaliigese düsplaasia? Ja kas ja kuidas on see ravitav selles vanuses (1a3k)?

Ette tänades,
mures ema

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!

Selles vanuses diagnoositakse puusaliigeste düsplaasiat röntgenülesvõtte alusel ja ravi määrab laste ortopeed sõltuvalt röntgenpildi leiust.
Tasakaaluprobleemide korral palun pöörduge lasteneuroloogi vastuvõtule. Kui lapsel on diagnoositud spastilisus, siis see võibki olla ainus põhjus, miks lapse kõnd on ebakindel, aga lastearst või neuroloog peab lapse üle vaatama, et kinnitada spastilisuset tulenevat kõnnakuhäiret ja välistama teised haigused.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Lörisev nina

14.04.11 / Lastehaigused

Tere! Selline mure et 11 kuud vanal tüdrukul löriseb nina. Kuu aega tagasi oli nohu, mis möödus nädalaga, nüüd aga nina lihtsalt löriseb, nohu see pole, kuna nina on täiesti kuiv.Kas peaks midagi tegema ja millest selline asi, halb on kuulata kui laps magades ja tissitades lihtsalt lõriseb. Ette tänades.

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!

Tõenäoliselt on lapsel nina tagaosas või ninaneelus ikkagi natuke nohu ja see tekitabki löriseva hääle. Nohu pole enam nii palju, et see voolaks ninast välja ja nina tundubki olevat kuiv. Nina limaskestal olevad väiksed karvakesed on seatud liikuma nii, et ninas tekkiv eritis (nohu, sekreet) suunatakse neelu ja nii jääbki väike nohu märkamatuks. Lörisevat nina puhastage meresoolalahusega või füsioloogilise (0,9%NaCl) lahusega enne toitmist ja magama minemist.

Edu soovides,
Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Kollakas-oranžikas katt imiku keelel

11.04.11 / Lastehaigused

Tere.

Minu peagi 3-kuuseks saaval lapsel on tekkinud keele külgedele kollakas-oranžikas katt. Laps on suhteliselt viril, mitte küll oluliselt rohkem kui enne, kuid siiski. Söömisega on meil sünnist saati olnud probleemid. Öösel võtab rinda rahulikult, kuid päeval võtab rinna suhu, teeb paar liigutust ja siis hakkab nutma, viskab nö. silda.
Laps on enamasti rinnapiima toidul, vahel pakun juurde lisatoitu, Nani. Andsin lapsele Porexin Restoret 7 päeva ja kusagil 2-nädalat hiljem Baby Linexit 7päeva.

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!

Katt keelel on sageli tingitud soorist ehk suuvalgest. Imikutel esineb kattu üsna sageli. Kui katt püsib võib raviks proovida Daktarin geeli.
Laps võib hakata rind imedes nutma, sest imemisel tekib soolte motoorika ehk sooltes toimub toidumassi liigutamine maost päraku suunas. Vahel ilmnevad selle käigus aga soolte kramplikud kokkutõmbed ning gaaside ei välju vabalt ja laps tunneb hootist kõhuvalu. Teiseks põhjuseks võib olla söömisel allaneelatav õhk. Imikud neelavad imemisel palju õhku alla ja kui see jääb makku, tekib maoseinte venitus ning valuaisting lapsel. Seepärast on oluline lasta "õhud" välja. Rinnaga toitmise ajal peaks ema vältima oma menüüs kofeiini sisaldavaid jooke, maiustusi, gaasilisi jooke ja teisi toite, mis võivad tekitada gaase (õunad, hernesupp jms). Ema rinnapiim on lapsele alati parim ja täiuslikum toit esimesel poolaastal. Sealt saab laps kõik vajalikud toitained, vitamiinid, mineraalid ja ka kaitsekehad nakkushaiguste vastu. Enne toitmist pange laps kõhuli, see tugevdab kõhulihaseid ja soodustab gaaside väljumist.

Edu soovides,
Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

8-aastasel lapsel on probleem

11.04.11 / Lastehaigused

Mu 8-aastasel lapsel on probleem püksi kakamisega alates sellest kui ta kooli läks. Ei taha ta lugeda ja üldse õppida, see on meil üks suur tegu. On väga aktiivne, kärsitu ja närviline. Mida peaks tegema või kelle poole pöörduma?

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!

Kõige sagedamini on pükste määrimise ja püksi kakamise põhjuseks kõhukinnisus, mille korral pärakus on kõva tükk kakat, aga üleval pool olev vedel soolesisu voolab „tükist“ mööda ja määrib pükse. Laps ise ei pruugi sel juhul üldse tunda, et kaka püksi tuleb. Kui laps on lisaks kõhukinnisusele ka kärsitu ja närviline, ei pruugi ta kakamisetungi õigel ajal märgata. Last püksi kakamise eest karistada ei tohi, vaid teda peab hoopis positiivse tagasiside abil motiveerima õigel ajal potile minema. Näiteks võite päeva eest, mil ta pole püksi kakanud, teha mingi preemia– maiustus või mõni väike mänguasi. Hästi sobib ka, kui laps hakkab kalendrit pidama ehk siis ostke kalender, kuhu saab iga puhta päeva eest panna ilusa kleepeka. Kõhukinnisuse sagedasemaks põhjuseks on dieedivead - Kiudainetevaene toit ning vähene vedelik. Toit peab iga päev sisaldama kiudaineid, mis muudavad roojamassid pehmemaks ja ergutavad sooletööd. Kiudaineterikkad on köögivili, puuvili, teraviljatooted, eriti just täistera ja kliid. Roojamassid muutuvad pehmemaks ka ploomi, punapeedi söömisel. Ka vedelikku peab laps tarbima piisavalt. Janu kustutamiseks sobib vesi või mehud. Kui laps joob söögikordade vahele palju magusaid mahlasid ja piima, siis need tekitavad küll täiskõhu tunde, kuid ei anna roojamassi. Natukene võib laps ikka maiustada, aga pakkuge kommi asemele talle kuivatatud ploome, aprikoose või tooreid puuvilju. Kartuli ja kastme kõrvale pakkuge kindlasti ka salatit.
Kõhukinnisus leevendamiseks võib kasutada ka sobivaid suukaudseid lahtisteid, et roe muutuks pehmeks ja ei tekiks enam kõva junn pärakusse. Üks parim ja enam kasutatav ravim on laktuloos, sest see ravim ei imendu seedetraktis ja annust võib suurendada kuni 2 ml ühe kilogrammi kehakaalu kohta ööpäevas ilma kõrvaltoimeid kartmata. Laktuloosi võib kasutada mitu kuud ja peab kasutama nii kaua, kui laps hakkab iga päev kakama, seejärel võite ravi annust hakata langetama 5 ml kaupa. Kui roojamine muutub harvemaks, siis uuesti doosi tõsta. Kui probleem püsib vaatamata ravimitele, toidu korrigeerimisele ja positiivsele motivatsioonile, soovitan pöörduda gastroenteroloogi ja ka psühholoogi vastuvõtule. Saatekirja annab perearst.

Edu soovides,
Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Lamepea sündroom

07.04.11 / Lastehaigused

Tere! Meil on väike armas Downi sündroomiga laps kodus. Downidele iseloomulikult on ka meie pojal lame pea. Olen oma uurimisega jõudnud nii kaugele, et tean, et peakuju saab muuta mingite vastavate kiivrite abil. Kes Eestis sellega tegeleb ja kelle poole peaks pöörduma? Perearst ei teadnud asjast midagi, polnud kunagi kuulnudki.
http://www.topnews.in/health/cognitive-and-motor-delays-linked-flat-head-syndrome-infants-26231

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!

Kiivrite abil saab lapse peakuju muuta lastel, kes juba ise kõnnivad. Kui laps on enamuse ajast lamavas asendis, siis vahet pole mille peal kukal lamab kas selleks on kiiver või voodi. Eestis selliseid kiivreid minu teada veel pole, aga uurida võiks www.itak.ee Invatehniliste Abivahendite Keskuse kaudu, kes vajadusel ka vahendi kohale saavad tellida.
Downi sündroomiga lapsed on lihaskond nõrk ning nende areng kulgeb hilistumisega tavanormiga võrreldes, seega on esimesel eluaastal olulised asendravi võtted s.t. asendi vahetamine voodis, ainult ühel küljel lamamise vältimine. Kui südameriket ei kaasne, on soovitav ka kõhuli asendi kasutamine. Soovitav on regulaarne füsioterapeudi konsultatsioon arendusravi võtete omandamiseks.

Edu soovides,
Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Krüptorhism

07.04.11 / Lastehaigused

Tere! Küsimus pealkirjas. Uurin vaid veel üle, et kui tõenäoline on see, et 1 munand mis pole alla laskunud(teine on) seda ise teeb, enne kui on vaja sekkuda? Kas see on mingi väga haruldane nähe ja kui ohtlik on vajalikkuse korral operatsioon? Kas seda tehakse üldnarkoosis või üleüldse, kas see on pikka aega kestev protseduur?
Tänan juba ette vastamast, ootan vastust!

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!
Krüptorhismi leitakse poistel 1-3%-l, enneaegselt sündinutel aga oluliselt sagedamini kuni 30%-l. Munand võib iseenesest laskuda munandikotti esimese eluaasta jooksul. Kui munand ei ole laskunud munandikotti lapse esimese eluaasta lõpuks, on vaja teha üldnarkoosis operatsioon. Kui haigus jääb ravita, on suurem tõenäosus, et täiskasvanueas tekib viljatus või munandis tekib kasvaja. Prognoos on hea juhul, kui testis laskub ise või kui munand operatsiooniga munandikotti tuuakse.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Hammaste lõikumine ja legendid

06.04.11 / Lastehaigused

Palun informatsiooni levinud arvamuse osas, nagu põhjustaks imikul hammaste lõikumine palavikku, immuunsüsteemi nõrgenemist sel perioodil ja erinevaid haigusnähte. Kirjandust lugedes ei leia sellisele seisukohale teaduslikku põhjendust ning nende asjade omavaheline seos jääb mulle arusaamatuks. Kolme lapse emana ei ole ka isiklikule kogemusele tuginedes tuvastanud hammaste lõikumisel teisi nähte kui igemete sügelemine, kohatine rahutus, süljevool. Kas on tõestatud hammaste lõikumise seoseid haigusnähtude ning immuunsüsteemi nõrgenemisega hammaste lõikumise perioodil?

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!

Hammaste tulek on normaalne areng ja see ei tekita haigusnähte. Kuna hambad lõikuvad tavaliselt 6. elukuul, siis umbes samaks ajaks on lapsel alanenud emalt raseduse ajal saadud antikehade (kaitsekehade) hulk ja laps võib kergemini nakatuda erinevate haigustekitajatega. Seega immuunsus on hammaste tulemise ajal nõrgem, sest emalt saadud kaitsekehad on peaaegu kadunud ja lapse enda immuunsüsteem toodab kaitsekehi veel vähe, aga see on lihtsalt ajaline kokkulangemine ning hammaste lõikumine ei langeta immuunsust. Hammaste tuleku ajal esinev palavik, kõhulahtisus, köha, nohu, nahalööbed on seotud ikkagi viirushaigustega, mitte hammaste lõikumisega. Hammaste lõikumine võib küll tekitada suuremat süljeeritust, lühiaegselt toidus keeldumist, rahutut und ja nõrka punetust suu ümbruses tingituna süljevoolusest. Mõned arstid arvavad, et hammastelõikumine võib anda väikese kehatemperatuuri tõusu, aga mitte palavikku >38C.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Laps magab öösti väga halvasti.

06.04.11 / Lastehaigused

Tere! Minu mure on suur ja ei oska leida lahendust. Laps on 1a ja 5kuune ja ta magab umbes viimased 5kuud ika väga halvasti. Õhtuti läheb laps tavaliselt ööunne kell 22, aga magab kõigest ärkamata poole kaheni. Edasi juba on ärkamisi iga natukese aja tagant. Ise ta magama jääda ei oska ja peab kussutama. Vahel isegi kui süles juba väga sügavalt magab, siis tunnetab ta ära, kui teda oma voodisse pannakse ja hakkab nutma. Siis ei jää muud üle kui jälle sülle võtta, samas magab momentaalselt süles edasi. Mõnikord tõuseb ta unepealt istuli, olles hetke istunud, siis hakkab nutma. Alati ei pea ka sülle võtma (kuid seda väga harva). Piisab kui laps lihtsalt pikali panna ja teda õrnalt liigutada, jääb ilusti magama. Ta oma vanuse juures pole ühtki ööd maganud ärkamata ja hommikune ärkamine juba üldjuhul 8 ajal. Siis on virila tujuga üleval kuskil 2-3 tundi ja seejärel magab ärkamata 2h. Päeval ta magabki mul 2x ja 2h, vahel ka ligi 3h. Olen roovinud ka nii, et hoian last üleval pingsalt, et päeval magab ainult 1x lootes öisele heale unele, aga seda pole juhtnud. Ööd on ikka rahutud. Kui ainult 1x magab, siis ei vea ta ööuneni välja, muutub jonniseks ja mängust ka midagi välja pole tulnud. Seega jätkame ikka, et laps magab päeval 2x. Olen lugenud, et aitab kui lapsele enne uinumist süüa anda, nii sai ka proovitud. Annan putru pool tundi enne magama minekut, seejärel rituaal (tuduriided selga ja unelaulud). Rinnaga toitmist harvendasin 2 kuud tagasi, andsin enne uinumist ja varahommikul. Rinda andsin lapsele viimati 2 nädalat tagasi. Kui veel toitsin rinnaga, siis sõi ta mul öösti ka ikka, mis muidugi viimasel ajal harjumuseks muutus. Mitte et ta oleks süüa tahtnud. Öisel ärkamisel pidi ta lihtsalt rinna suhu saama, et uinuda. Sellest ka see võõrutamine alguse sai. Võõrutamisega suuremaid raskusi polnud.3 esimest ööd küsis rinda, edasi sai juba ilma hakkama. Muidugi vahel kui küsiski, siis pakkusin talle pudelist vett. Leppis kenasti. Lutti ja lutipudelit pole me mitte kunagi kasutanud. Nii et kaks asja vähem, millest last võõrutada. Asi lihtsalt selles, et laps pole kunagi neid kahte asja tunnistanud. Pakkusin alguses ikka korduvalt, aga tulutult. Aga see pole arvatavasti probleem. Viimased kuud joob laps üsna palju - 1,5l päevas kindlasti. Võib see olla sellest, et viimase ajal hakkas rinda harvem saama? Öösti küsib ka nüüd paar nädalat (mil nüüd rinda enam ei saa) juua. Kas see on normaalne, et laps joob nii palju? Isu on lapsel üldiselt hea, ei saa kurta. Sööb sama toitu, mida ise sööme.
Aga just muret teeb öine ärkamine koos vingumisega. On ette tulnud ka öid, kus pean 2h järjest kussutama süles, enne kui saan ta voodisse panna. Küsisin ka kaksikõelt, tema laps magas öösel hästi ja veel hommikul 9ni. Hetkel ma unistan sellest, mil terve öö magada saab. Mis küll teha, et laps hakkaks kogu öö magama??? ...emal suur unevõlg:(
Ette tänades,
murelik ema.

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!

Uneprobleemid lastel üsna sagedased. Rahutu uni võib tekkida pärast mingisugust sündmust - haigus, hammaste lõikumine, reis jne. Uni kulgeb öösel tsükliliselt, st sügava une perioodid vahelduvad kergema unega ja ärkamistega. 12-kuusel lapsel kestab üks unetsükkel ca 60 minutit ja täiskasvanutel ca 90 minutit. Tavaliselt on aga ärkamised lühiaegsed ning laps uinub kiiresti ja ise, nii et vanemad ei pane väikseid ärkamisi tähelegi. Öö alguses on une surve suurem, see tähendab laps uinub kergemini. Hommikupoole ööd aga saavutab ülekaalu ärkamiste tung, mis on ettevalmistus päevaseks pikemaks ärkvel olekuks, ning laps ei suuda enam väikeste ärkamiste järgselt ise uinuda. Kõige tähtsam on õpetada last öiste ärkamiste ajal uuesti iseseisvalt uinuma. Selleks peate lubama lapsele vähemalt üks kord öösel iseseisvalt uinuda. Et uinumine oleks kergem, peaks laps magama jääma samas kohas, kus ta ärkab. Ärkamisel püüdke laps kõigepealt maha rahustada, näiteks silitage teda, aga ärge võtke teda tema voodist välja, sest ärkamise ja uinumise koht peaksid olema üks ja sama. Näiteks kui laps uinub süles, aga ärkab voodis, siis uuesti magama jäämine on raskem. Ärge andke talle öösel süüa ega juua. Proovige niimoodi tegutseda igal ööl vähemalt ühel ärkamiskorral ja vähemalt 4 ööd järjest. Kindlasti on iseseisva uinumise õppimise öödel rohkem nuttu. Uinumise õppimise perioodil ei soovitata üldse lapsel öösel pudelit anda, kui Teil aga „närv vastu ei pea“, siis hommikupoole öösel andke lapsele üks kord natuke vett. Parem muidugi oleks, kui suudate üldse ilma pudelita öö mööda saata. Lapse minimaalne vedelikuvajadus on päevas 100 ml ühe kilogrammi kehakaalu kohta kuni 10 kg ja edasi 50 ml ühe kilogrammi kehakaalu kohta. Pooleteist aastane laps kaalub keskmiselt 12-13 kilo, siis tema minimaalne (rõhutan sõna minimaalne) vedelikuvajadus on 1100-1150 ml ööpäevas, aga kui laps näiteks on füüsiliselt aktiivne, võib ta vajada rohkem juua. Lapsed joovad rohkem, kui neile pakkuda magusaid jooke (näiteks mahlad, teed, jogurt jms), sest magus maitse lihtsalt meeldib. Toidukordade vahel peaks laps jooma ainult vett, mitte magusaid jooke.
Teie enda unevõla lahendamiseks ei aita muu, kui palute mõnel lähedasel paar ööd lapse järel valvata ja ise lähete teise tuppa või veel parem teise majja/korterisse ja magate seal rahulikult. Ka saate oma unevõlga vähendada, kui magate päeval samal ajal kui laps teeb uinaku.

Edus soovides,
Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Laps ei taha piimasegu

05.04.11 / Lastehaigused

Tervist. Õnneks ei ole tegemist lapse haigestumisega, aga tekkis järgmine probleem...mul on 7-kuune laps, rinnapiim kadus järsku ära ja piimasegusid mu tüdruk ei võta suu sisse ka (kui näeb mind lutipudeliga tema poole tulemas, hakkab hüsteeriliselt nutma). Mida ma tegema peaks, sest kuni 1aastaseks saamiseni peaksid lapsed saama rinnapiima ja kui seda pole, siis piimasegusid (lisatoite sööb kõiki ja hästi, allergiaid pole ka ükski toiduaine tekitanud).
ette tänades.

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!

Piimasegust keeldumine on kestnud väga lühikest aega, seega võib see olla lihtsalt üks lase tuju, mis möödub mõne päevaga. Ilmselt ei ole ka probleemiks suu limaskesta haigus, sest teisi toite laps sööb. Kui oleks stomatiit, siis laps ei tahaks ühtki toitu suhu võtta ega imeks ka lutti. Kui laps ikka ei taha lutipudelist piimasegu võtta võite proovida anda segu lusikast või tassist või siis peita pudel näiteks käterätiku sisse. Usun, et see mure möödub kiiresti.

Edu soovides,
Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Pildilised ravijuhised: