Vastanud Tiia Voor

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik
Küsi arstilt NB! Nõustamine maksab 1.60 € Vaata arsti infot

Loe küsimusi ja vastuseid

Tiia Voor on vastanud 758 küsimusele.

 

Monotsüütide arv ja pikaajaline haigus

06.05.11 / Lastehaigused

Tere!
Mures lapse kõrge monotsüütide arvu pärast! Et paremini mõistaksite kirjutan natuke taustainfot.
Igasuguste külmetushaigustega oleme vahelduva eduga kimpus juba 2010 detsembrist saadik, kuid ei midagi hullu-peamiselt nohu, köha, palavik.
Märtsi lõppus saime rotaviiruse ja olime 30.03-1.04 haiglas. Seejärel koju ja jäime taas köhasse, mis pole siiani ära kadunud. Algul oli ka palvik kuni 39,4. Palaviku alandajatega kadus mõne päeva pärast ära. Paar päeva hiljem tekkis nohu ja perearst diagnoosis 19.04 ka kõrvapõletiku. Samal päeval saime ka esimese puugisüsti. Kuid kuna antibiootikum tegi tugevalt kõhu lahti ja probiootikud ei aidanud, siis 3 päeva pärast lõpetasime antibiootikumi võtmise. Vereproov näitas taas monotsüütide tõusu, minu arust oli siis 17,6 %.
28.04 tegime ka rindkere röntgeni, kuna köha ikka tugev ja ragisev. Ei näidanud kopsus midagi. Kõrvad olid ilusad.
2.mail taas arstile ja ikka ragisevas köhas ja nina jookseb pidevalt kollast tatti. Kõrv natuke roosa. Läksime laborisse vereproovi andma, mille tulemused panen ka Teile.
Eile ja täna (6.mai) mõõtsin lapse temperatuuri mis oli 37,1-37,7.
Kuna arst ei osanud seletada monotsüütide pidevat tõusu, siis mure ikka kasvab. Oleme andnud iga kord, ehk paari kuu jooksul juba 4 korda verd ja iga kord monotsüütide näit paigast ära.
Võib-olla ma mõtlen üle ja kõik ongi korras, kuid igaks juhuks küsin ka Teilt!
Mainin veelkord, et lapse vanus 1,2 aastat ja muidu väga tore ja aktiivne neiu. Kaal 10,8kg ja pikkus 87cm. Muidu kasvanud ja arenenud väga tublisti! Ja kogu haiguse perioodi oleme olnud toas, ehk ei saa olla nagu pidev külmetus, kui vaja õue minna, panen ilusti vastavalt ilmale riidesse ja mütsi pähe.

Ilusat päikselist päeva jätku soovides,
murelik emme!

Analüüsid teostatud: 02.05.2011
Hemoglobiin 118 g/L
Hematokrit 34.2 %
Leukotsüüdid 7.1 x 10 9/L
Erütrotsüüdid 4.76 x10 12/L
MCV 71.8 fL
MCH 24.8 pg
MCHC 345 g/L
RDW 15.2 %
Trombotsüüdid 199 x 10 9/L
Trombokrit 0.25 %
MPV 12.3 %
PDW 16.5 %
Neutrofiilide % 18.7 %
Eosinofiilide % 2.1 %
Basofiilide % 0.8 %
Monotsüütide % 18.3 %
Lümfotsüütide % 60.1 %
Neutrofiilide abs arv 1.3 x 10 9/L
Eosinofiilide abs arv 0.2 x 10 9/L
Basofiilide abs arv 0.1 x 10 9/L
Monotsüütide abs arv 1.3 x 10 9/L
Lümfotsüütide abs arv 4.2 x 10 9/L
CRP <4 mg/L 10
Chl. pneumoniae IgM 0.04
M pneumoniae IgM 0.23

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!

Monotsüütide arv võib olla kõrgem põletike korral. 1a2k lapse monotsüütide arvu norm on 0.2 .. 1,4 x10 9/L. Kui lapsel on korduvad haigestumised, siis haiguste ajal ongi monotsüütide arv kõrgem. Peaks tegema kontrollanalüüsi, kui laps on olnud terve vähemalt kaks nädalat.
Väikelapsed võivad ühe aasta jooksul põdeda 7-9 ägedat haigust. Tavaliselt on need viiruste poolt põhjustatud ja spetsiifilist ravi ei vaja. Kõrvapõletiku puhul peab aga antibiootikumi kasutama. Lapse kasvades immuunsus ehk vastupanu haigustele suureneb ja lapsed enam nii tihti ei põe. Kui aga lapsel on köha kestnud ilma pausideta mitu kuud järjest, siis soovitan lasteallergoloogi konsultatsiooni.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Sagedased bakteriaalsed viirused

01.05.11 / Lastehaigused

Tere!

Mul on mure oma 2-aastase tütre pärast. Esimesel eluaastal oli ta täiesti terve. 1,1-aastaselt toimus tal suulaelõhe operatsioon. Kuu aega hiljem jäi ta herpesviirusesse, see oli 10 kuud tagasi. Sealt edasi kuni siiani on ta sageli haige, kokku 8 korda. Alati on tegemist bakteriaalsete viirustega, mis vajavad antibiootikumide ravi. Samuti tõuseb alati palavik väga kõrgele, viimasel kahel korral on kõrgeim palavik olnud 40,6. Palavik kestab tavaliselt kolm päeva. Pea alati suurenevad tal kõrvatagused lümfisõlmed. Kurk on mõnel korral punetanud. Umbes kolmel korral on kaasnenud ka nohu. Kõrvapõletikke pole esinenud. Talle on tehtud ultraheliuuring, kus on uuritud kaelal olevaid pehmeid kudesid, kõik on olnud korras. Palavikud aga aina korduvad ja korduvad. Mis võib sellist haiguste jada põhjustada?

Tänades,
M

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!Tere!

On olemas kaks erinevat haiguste gruppi. Ühed on viiruste poolt tekitatud haigused, mille korral põletikunäitajate tõus vereanalüüsides on väike ja mille korral spetsiifilist haigustekitaja vastast ravi enamasti pole olemas, väljaarvatud gripp ja herpesviirused. Teine grupp on bakterite poolt põhjustatud haigused, mille puhul on vereanalüüsis põletikunäitajad kõrged ja bakterite vastu aitavad antibiootikumid. Viiruste korral antibiootikumidest pole mingit abi. Lastel on lümfisõlmed üldse natuke suuremad kui täiskasvanutel ja haiguste ajal, eriti nohu, kurgu- ja kõrvapõletike ajal, kaelapiirkonna lümfisõlmed suurenevad. Peetakse normaalseks, kui lümfisõlm on kuni 0,5-1 cm suurune, pehme ja valutu. Väikelapsed võivad ühe aasta jooksul põdeda 7-9 ägedat nakkushaigust. Tavaliselt on need viiruste poolt põhjustatud ja spetsiifilist ravi ei vaja. Lapse kasvades immuunsus ehk vastupanu haigustele suureneb ja lapsed enam nii tihti ei põe. Kas Teie lapsele on alati haiguse ajal tehtud vereanalüüs ja selle järgi otsustatud, et ta vajab antibiootikumravi? Korduvate palavike korral, mis vajavad antibiootikumi, tuleks välja lülitada ka kuseteede haiguste võimalus, teha pissiproov. Kui tõepoolest on lapsel iga haiguskord (so 8 korda) olnud ka vereanalüüsis põletikunäitajate tõus, siis soovitan konsulteerida lastearstiga.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Beebi nina lörisemine

29.04.11 / Lastehaigused

Tere! Esitasin mõni aeg tagasi küsimuse beebi lörisevast ninast. Hetkel seis sama, löriseb ikka ja muutusi pole mingisuguseid. Olen kasutanud Humeri tilkasid. Nüüd saab siis juba kuu aega täis ja hakkab juba mure tekkima. Kuna saame kohe kohe aastaseks, siis tuleb minna vaksineerima leetrite, mumpsi, punetiste vastu. Küsimus olekski, kas tohib vaksineerida sellise löriseva ninaga või peaks edasi lükkama seni, kuni kõik korras? Ette tänades.

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!

Vaktsineerimise vastunäidustus on palavikuga kulgev äge haigus. Natuke nohune nina ei ole vaktsineerimise vastunäidustus. Kui Teile teeb muret lapse pikka aega lörisenud nina ja Humerist pole suurt kasu olnud ehk peaks nina üle vaatama kõrva-nina-kurguarst.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Valus pissimine

25.04.11 / Lastehaigused

Pojal algasid eelmisel kolmapäeval probleemid pissimisega. Käib siiani korralikult potil, öösiti vahepeal mähe all. Kolmapäeval pärast päevast magamist hakkas pissimise ajal nutma, ütles, et nokul on valus. Oleme käinud perearstil ja EMO -s, kus tehti uriini ja vereanalüüsid. Kõik näitajad olid korras. Poisil aga siiani hirm pissimise ees. Läheb kiiresti potile, aga midagi ei tule. Nii võib ta põit hoida kuni 5 tundi ja alles viimases hädas pissib. Siis on pissi hulk suur. Ütleb, et valu enam ei ole, aga ei oska ka öelda, miks pissida kardab. Aeg- ajalt on olnud ka kõht kinni, käinud potil üle päeva. Nüüd on väga hale vaadata, kuidas laps tahab pissida, hüppab jalalt jalale, aga pissida ei julge. Mida teha?

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Vahel aitab valuhirmust üle saada, kui pissida sooja vette. Tehke lapsele soe istevann (kummeli või kaaliumpermanganaadiga) ja las ta proovib soojas vannis istudes pissida. Laps võiks iga paari- kolme tunni järel pissida, pikem vahe ei ole päevasel ajal hea. Kui laps pissib posti, siis on oluline, et ta istuks potil mugavalt ja tema jalad ulatuksid ilusasti põrandale, mitte aga ei kõiguks poti ja põranda vahel.
Ka kõhukinnisuse korral võib olla pissimine häiritud. Seepärast on oluline lahendada ka kõhukinnisuse probleem. Kõhukinnisuse põhjuseks on sageli dieedivead, st. laps saab kiudainetevaest toitu ja vähe vedelikku. Kiudainetevaene toit ning vähene vedelik on üks kõhukinnisuse põhjus. Toit peab sisaldab kiudaineid, mis muudavad roojamassid pehmemaks ja ergutavad sooletööd. Kiudaineterikkad on köögivili, puuvili, teraviljatooted, eriti just täistera ja kliid. Proovige anda erinevaid täisteraputrusid ning köögi- ja puuvilja. Roojamassid muutuvad pehmemaks ka ploomi, punapeedi söömisel. Ka vedelikku peab laps tarbima piisavalt. Janu kustutamiseks sobib vesi või mehud. Kui laps joob söögikordade vahele palju magusaid mahlasid ja piima, siis need tekitavad küll täiskõhu tunde, kuid ei anna roojamassi. Natukene võib laps ikka maiustada, aga pakkuge kommi asemele talle kuivatatud ploome, aprikoose või tooreid puuvilju. Kartuli ja kastme kõrvale pakkuge kindlasti ka salatit.
Seedetrakti normaalseks tegevuseks on oluline, et laps sööks kindlatel toidukordadel ja ei "näksiks" vahepeal. Kui dieedi korrigeerimine ei lahenda kõhukinnisuse probleemi, siis peab kasutama ravimit Duphalac. See ravim ei imendu seedetraktis ja annust võib suurendada kuni 2 ml ühe kilogrammi kehakaalu kohta ööpäevas ilma kõrvaltoimeid kartmata. Duphalaci võib kasutada mitu kuud ja peab kasutama nii kaua, kui laps hakkab iga päev kakama, seejärel võite ravi annust hakata langetama 5 ml kaupa. Kui roojamine muutub harvemaks, siis uuesti doosi tõsta.

Edu soovides,
Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

E.coli bakter

25.04.11 / Lastehaigused

Tere.
7.k. vanusel beebil tekkise eelmisel nädalal palavik (38.4), palavik kadus kolmandal päeval ja neljandal päeval tekkis lööve. Arst diagnoosis roseooli.
Haiguse ajal sai aga ka igaksjuhuks võetud uriini analüüs ja saadetud see ka külvi. Tavaanalüüs oli korras, kuid täna saabus külvi vastus, kus kasvas E.Coli 10 astmes 4- 10 astmes 5.

Meie perearst ei oska kuidagi kommenteerida, kas see vajab ravi või ei. Arvas, et laps ilmselt sündis sellega.

Kuidas peaksin edaspidi last jälgima? Kas see siis praegusel juhul ravi ei vaja ja tuleks oodata palaviku tekkimist, mis viitaks siis uroinfektsioonile ja alles seejärel ravi alustada? Või peaks siiski kohe antibiootikumikuuri läbi tegema?

Lugupidamisega,
mures ema.

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!

E.colit võib leiduda uriiniproovis väikeses koguses (<10 astes 5) ka ilma infektsioonita. Kui lapsel on aga palavik ja põletikunäitajad veres kõrged, muud põletikukollet ei leita ja uriinianalüüs korrast ära, siis vajab laps antibiootikumravi. Mina soovitan teha uue pissiproovi. Väga tähtis on analüüsi korralik võtmine. Enne proovi võtmist peab lapse alakeha korralikult puhtaks pesema. Kui kogute uriini kotiga, siis see ei tohi olla kaua keha küljes. Analüüs peaks jõudma laborisse 2 tunniga. Kui uues analüüsis kasvab ikka E.coli ja rohkem kui 10 astmes 4, soovitan konsulteerida laste neeruarstiga ehk nefroloogiga.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

1,4a lapsel E.coli 7-8 kord põies

18.04.11 / Lastehaigused

Minu 1,4a laps on kromosoomi rikkega, esimest korda avaldus E.coli 2 nädalaselt. See sai kenasti välja ravitud ja tervelt 6 kuud ei olnud midagi. Nüüd aga praktiliselt iga kuu AB peal. Ei saa kuidagi jagu, oleme ka haiglas uuringutel käinud. Neerud-kuseteed korras. Ei ole ka avastatud laiska põit ega muid probleeme. Laps kaalub küll väga vähe, 6kg kanti. Sööb aga vastavalt vanusele lisasööke ja jätkupiima. On olnud ka kõhukinnisusega probleeme. Äkki oskate soovitada, mida teha, et saaks jagu sellest bakterist ei oska enam midagi teha ja ei taha last piinata selle AB raviga.
Meie ravid on alati 10päevased ja profülaktilist ravi meile ei saa panna, kuna oleme selle ravi suhtes immuunsed. Mis seda bakterit täpsemalt tekitab? Äkki teen ma ise midagi valesti, pesen küll õigetpidi ja olen ülihoolas nõudepesuga, kätehügieeniga, no ei oska enam midagi teha.

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!

Teie ei ole süüdi, et lapsel on E.colist tingitud haigus. E.coli ehk soolekepike on inimestel soolestikus täiesti tavaline bakter. Kui aga see bakter sattub kuseteedesse ja hakkab seal paljunema, siis tekitab ta haiguse. Kirjutate, et pesete last õigetpidi, st eest-taha suunas, siis Teie ei saa ise küll seda bakterit kuseteedesse kanda. Tähtis on ka tihti mähkmeid vahetada!!.
Kui see bakter kuseteedes sagedamini põletikke tekitab, võib põhjuseks olla kuseteede väärareng, teie lapsel on aga uuringud selles osas tehtud. Kui lapsel on kromosoomihaigusele kaasuvana ka närvisüsteemi häire, siis võib olla põhjuseks põie ebaregulaarne või häiritud tühjenemine. Ka kõhukinnisuse korral põie tühjenemine on häiritud. Kui kõhukinnisus toidumuutustega (kiudainete rikkad toiduained, puu ja köögiviljad iga päev ning piisav vedelik) ei lahene, siis võib kaaluda laktuloosi kasutamist. Jällegi peaks selle ravimi kasutamise üle otsustama raviarst.
Ka immuunsushäire (nõrgenenud vastupanu haigustele) puhul võib sagedamini olla kuseteede põletikke. Teie lapsel on kaasuva haigusena kromosoomihaigus, mille nime Te kahjuks ei kirjuta, ja lapse kaal väike on väike, siis võib tal olla langenud vastupanu haigustekitajatele.
Korduvate kuseteedepõletike korral tehakse profülaktilist ravi, selleks võib kasutada kahte erinevat ravimit. Kui ühe ravimi suhtes on pisik immuunne, siis on võimalus proovida teist ravimit. Kuid ravimi valiku üle otsustab arst vastavalt analüüsile. Üks uuring on näidanud, et jõhvikamahla joomine vähendab kuseteede infektsioonide sagedust.. Kahjuks ei saa aga seda ravivõtet kasutada väikeste laste puhul, sest magusa mahla joomine vähendab laste söögiisu. Teie laps on väikese kaaluga ning tõenäoliselt ka halva isuga, seepärast ei ole talle soovitav anda mahla, sest see rikub tema söögiisu.
Kui aga kuseteede põletik ägeneb, siis vajab laps antibiootikum ravi, sest ravita võivad tekkida neerudesse armid ja neerude töövõime väheneb.
Te peaksite arutama oma muret lapse arstiga, kes ravib tema kuseteedepõletikke. Minul on liiga vähe infot, et anda Teile nõu. Eelpool kirjutatud nõuanded on üldised ja sobivad enamusele kuseteede haigustega inimestele, kuna aga Teie lapsel on lisaks kromosoomihaigus, siis palun konsulteerige ikkagi lapse raviarstiga.

Edu soovides,
Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Magama jäämine

18.04.11 / Lastehaigused

Tere!

Selline mure, et laps on 1,5 aastane ja magama jäämisega õhtul suur mure. Tal oli kõrvapõletik ja peale seda enam lutti ei võta üldse ja kui une aeg tuleb, siis hakkab ainult nutma ja väga raske magama saada. Ainult ema kaisus jääb ja oma 1h läheb aega. Öösel ärkab mitu korda üles nutuga. Päevane magamine on ka tal 10 minutist kuni 3h ja alati jääb magama eri aegadel. Milles võib see probleem olla?
Tänades.

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Uneprobleemid väikelastel üsna sageli. Rahutu uni võib tekkida pärast mingisugust sündmust - haigus, hammaste lõikumine, reis jne. Teie lapsel tekkisid unehäired seoses kõrvapõletikuga ja lutist loobumisega. Lutt on aga teatavasti üks asi, mis lapsi rahustab, nii sattus kokku kaks tegurit – haigus ja lutist loobumine, mis tekitasidki uinumisraskuse. Unehäire võib iseenesest mööduda, aga kui seda ei juhtu, siis allpool on Teile mõned nõuanded.
Unele on iseloomulik tsükliline kulg, st sügava une perioodid vahelduvad kergema unega ja ärkamistega. 12-kuusel lapsel kestab üks unetsükkel ca 60 minutit ja täiskasvanutel ca 90 minutit. Tavaliselt on aga ärkamised lühiaegsed ning laps uinub kiiresti ja ise, nii et vanemad ei pane väikseid ärkamisi tähelegi. Öö alguses on une surve suurem, see tähendab laps uinub kergemini. Hommikupoole ööd aga saavutab ülekaalu ärkamiste tung, mis on ettevalmistus päevaseks pikemaks ärkvel olekuks, ning laps ei suuda enam väikeste ärkamiste järgselt ise uinuda. Oluline on õpetada last iseseisvalt uinuma, ka öiste ärkamiste ajal. Enne magama minemist tehke mingi kindel rituaal – laul, üks muusika, unejutt, silitamine vms. Kindel rituaal valmistab lapse ette magama minemiseks ja soodustab uinumist. Öise ärkamise korral peate lubama lapsele vähemalt üks kord öösel iseseisvalt uinuda. Et uinumine oleks kergem, peaks laps magama jääma samas kohas, kus ta ärkab. Ärkamisel püüdke laps kõigepealt maha rahustada, näiteks silitage teda, aga ärge võtke teda voodist välja, sest ärkamise ja uinumise koht peaksid olema üks ja sama. Näiteks kui laps uinub süles, aga ärkab voodis, siis uuesti magama jäämine on raskem. Ärge andke talle öösel süüa ega juua. Proovige niimoodi tegutseda igal ööl vähemalt ühel ärkamiskorral ja vähemalt 4 ööd järjest. Kindlasti on iseseisva uinumise õppimise ajal rohkem nuttu, aga soovin Teile edu.

Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Sügelemine

17.04.11 / Lastehaigused

Tere. Probleemiks, et laps 1-2 x päevas ütleb järsku ,et niiiiii sügeleb seljalt ja hakkab vingerdama. See on kestnud juba umbes 3 kuud. Pediaatril käisime 3 kuud tagasi muudel põhjustel ja siis võeti kõik analüüsid, ka veresuhkur. Kõik olevat korras. Viimasel ajal ka kaebused kõhuvalule -umbes 6 kuud, midagi pole leitud. Laps 5,4 aastane, 22 kg,väga liikuv. Söömiste järgselt ka selline imelik asi nagu kõva krooksumine.Toidu hulk samas väike......Luksumine ka ....... vist oli kõik...

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!

Naha sügelemist võivad esile kutsuda järgmised haigused: allergia, ravimreaktsioon, neeru-, sisenõrenäärmete- ja maksahaigused, parasiidid, lihtsalt kuiv nahk, ärritusreaktsioon mingisugusele nahaga kokkupuutuvast ainest (pesupulber, pesemisvahendid jms). Teie lapsel on analüüsid tehtud, seega välistatud neeru-, maksa-, vereloome- ja sisenõrenäärmehaigus. Allergia ja ravimistest tingitud sügelusele kaasneb tavaliselt ka lööve. Võib-olla on lapse nahk kuiv, siis peab seda iga päev kreemitama tundlikule nahale mõeldud kreemidega ja kindlasti kasutage pesu ning naha pesemiseks „sensitive“ tähistusega tooteid. Kui lapsel kõht valutab, siis võiks kontrollida sooleparasiitide suhtes.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Vaagna nihestus

16.04.11 / Lastehaigused

Tere!

Mul on mure seoses 1a3k poja pärast. Laps hakkas kõndima jaanuari keskel, st ca 1 a vanuselt ning siiamaani paterdab ning tasakaal on kehva, pidevalt potsatab istuli või käpuli. Pead hoiab viltu, mõnel päeval rohkem, vahel vähem ning aegajalt vahetab viltu hoidmise poolt samuti (kord vasakule, kord paremale). Käisime füsioterapeudi juures ning tema pakkus, et on vaagna nihetus. Soovitas kontrollida lasta. Kas selle vaagna nihestuse all mõtles ta tegelikult puusaliigese düsplaasiat? Ma hakkasin alles hiljem sellele mõtlema. 2,5 kuuselt on tehtud UH puusadest ning leid normis olnud. Käisime lapsega manuaalterapeudi juures, tegi teraapiat ning arvas, et nädala pärast peaks asi paranema, kõnd kindlamaks minema ning pead ka otse hoidma hakkama. Hetkel on möödas 4 päeva ning mingit vahet ma ei näe, veel. Terapeudi kabinetis, kui laps oli kõhuli, nägin ise ka, et põlve taga voldid on eri õrgusel, ca 1cm. Küsimus on, kas see, kui vaagen on nihkes, kas see ongi puusaliigese düsplaasia? Ja kas ja kuidas on see ravitav selles vanuses (1a3k)?

Ette tänades,
mures ema

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!

Selles vanuses diagnoositakse puusaliigeste düsplaasiat röntgenülesvõtte alusel ja ravi määrab laste ortopeed sõltuvalt röntgenpildi leiust.
Tasakaaluprobleemide korral palun pöörduge lasteneuroloogi vastuvõtule. Kui lapsel on diagnoositud spastilisus, siis see võibki olla ainus põhjus, miks lapse kõnd on ebakindel, aga lastearst või neuroloog peab lapse üle vaatama, et kinnitada spastilisuset tulenevat kõnnakuhäiret ja välistama teised haigused.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Lörisev nina

14.04.11 / Lastehaigused

Tere! Selline mure et 11 kuud vanal tüdrukul löriseb nina. Kuu aega tagasi oli nohu, mis möödus nädalaga, nüüd aga nina lihtsalt löriseb, nohu see pole, kuna nina on täiesti kuiv.Kas peaks midagi tegema ja millest selline asi, halb on kuulata kui laps magades ja tissitades lihtsalt lõriseb. Ette tänades.

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!

Tõenäoliselt on lapsel nina tagaosas või ninaneelus ikkagi natuke nohu ja see tekitabki löriseva hääle. Nohu pole enam nii palju, et see voolaks ninast välja ja nina tundubki olevat kuiv. Nina limaskestal olevad väiksed karvakesed on seatud liikuma nii, et ninas tekkiv eritis (nohu, sekreet) suunatakse neelu ja nii jääbki väike nohu märkamatuks. Lörisevat nina puhastage meresoolalahusega või füsioloogilise (0,9%NaCl) lahusega enne toitmist ja magama minemist.

Edu soovides,
Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Pildilised ravijuhised: