Vastanud Tiia Voor

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik
Küsi arstilt NB! Nõustamine maksab 1.60 € Vaata arsti infot

Loe küsimusi ja vastuseid

Tiia Voor on vastanud 806 küsimusele.

 

Lapsel suured mandlid

16.01.12 / Lastehaigused

Tere.
Pöördusin tütrega (4,5 a) perearsti poole, kaebusteks olid suured mandlid, mis ulatuvad keskjooneni, ninakinnisus (hingab suu kaudu) ja punetavad silmad. Perearst arvas, et ninakinnisus ja punetavad silmad võivad olla tingitud allergiast (allergoloogi jutule pole veel saanud). Kuid arvas ka, et adenoidid on ninakinnisuse põhjuseks, kuigi need on eemaldatud 1,5 aastat tagasi. Meile määrati kuu aega Rhinocorti ja siis KNK arsti juurde. Tänaseks oleme KNK arstil käinud. Peale Rhinocorti ninna panemist ei ole mina muutusi märganud. Ikka hingab laps läbi suu ja öösiti norskab. KNK arst vaatas ninna (röntgeni pilti pole tehtud) ja ütles, et adenoidid ei ole suured, et hingamist segavad hoopis suured mandlid. Lapsel on tõesti need väga suured, keskel ulatuvad kokku. Arst soovitas mandlid ära lõigata, sest see võib tekitada ka hapniku puudust ja seega ei saa laps öösel rahulikult magada (seda ma öelda saa, aga virilam/tujukam on laps viimastel kuudel küll). Minul on selline küsimus - kas mandlite ära lõikamine on tingimata vajalik? Tütrel pole sellel sügis-talvel ühtegi haigestumist olnud, ei nohu ega köha (suured mandlid avastasin juhuslikult, ilma temapoolsete kaebusteta). Eelmisel sügis-talvel oli küll ta tihti haige, oli nohu, köha, silmapõletikud (viirushaigused). Mandlid tal mädased pole ka olnud ja ei ole ühtegi haigust probleemsete mandlitega diagnoositud (välja arvatud punetav kurk köha ajal). Kas on õige mandlid eemaldada ainult sellepärast, et need on suured? Kas tal võib olla veel vaevuseid seoses mandlitega. laps ise ei kurda midagi. Kui ta pikemalt nutab, siis olen täheldanud, et nagu tekiks õhu puudus, hakkab köhima. Kardan, et kui mandlid ära lõigata hakkab laps tihedamini haigestuma. Ette tänades.

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!

Mandlite operatsiooni vajalikkuse üle otsustab kõrva-nina-kurguarst.
Kindalsti soovitan allergoloogi konsultatsiooni, sest pidev ninakinnisus ja nutmisel tekkiv õhupuudus ning köha võivad viidata allergiahaigusele.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Unepaanika

11.01.12 / Lastehaigused

Tere! Kas tegu võib olla unepaanikaga? 5 ööd järjest hakkab laps äkki täiest kõrist karjuma ja lausa kiljuma. Nii umbes 30 minutit või enam. Mitte ükski asi ei rahusta teda maha. Laps oleks justkui unes, kuigi võib ka istuda ja küsimuste peale raputab pead. Puutuda teda ei tohi ja sülle võttes läheb veel rohkem hüsteeriasse. Loobib lutti ja tudurätti, lükkab kohe käe kõrvale, kui selle ta lähedusse panen. Absoluutselt mitte miski ei rahusta teda. Ühtäkki jääb vait ja magab edasi, nagu poleks midagi olnudki... Tundub, et aastavahetuse ilutulestik tekitas lapses suure üleelamise. Kas võib olla sellest see asi tingitud? Perearst arvas, et võiks võtta enne magamaminekut terve tableti Magne B6 kuu aega. Lugesin aga infolehelt, et seda nii väikelastele anda ei tohiks...
Kah polevat palderjani tilgad pahad...
Mida võiks ette võtta? Kaua selline asi võiks kesta? Kas see magneesiumi kogus ikkagi liiga suur pole 1.8 aastasele väikesele ( 10,8 kg ) tüdrukule?

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!

Unehäireid on väikelapseeas üsna sagedane probleem, kuni 15% lastest võib olla unes kõndimist, hirmuunenägusid. Unepaanika võib tekkida esmakordselt 18 kuu vanuses ja kõige rohkem esineb unepaanikat 3-7 aastase laste seas. Unepaanika või hirmuunenägude hood mööduvalt millalgi iseeneslikult. Unehäire vallandajaks on enamasti mingi stress-situatsioon, üleelamine (ilutulestik??), ka unepuudus. Unepaanikale või hirmuunenägudele on iseloomulik, et need kestavad mõni kuni 30 minutit ja tekivad tavaliselt öö esimesel poolel, sagedamini 1,5 tunni magamise jooksul. Tavaliselt laps ise unepaanikat hommikul ei mäleta, laps ise viibib nagu ärkveloleku ja magamise vahepealses olekus ja lapsega on võimatu selle hoo ajal kontakti saada. Unepaanikat peab eristama öisest epilepsiast ehk langetõvest, mille korral on iseloomulik, et imelikud episoodid on öö jooksul olla mitu korda, lühiaegsed kuni paar minutit ja enamasti öö teisel poolel.
Ma arvan, et Teie lapsel on unepaanika ehk hirmuunenäod. Kui laps areneb normaalselt , hood ei sagene, ei pea Te muretsema. Kui aga öö jooksul on mitu hirmuhoogu, lapse areng pidurdub, laps on uimane päevasel ajal, siis peaks konsulteerima närviarstiga. Kui on vajalik arsti konsultatsioon, siis enne seda võiksite pidada nö unepäevikut, milles kirjas hoogude sagedus ja kestvus. Küsige ka lähisugulastelt ja pereliikmetel, kas neil on olnud unepaanikat, sageli on see päriliku eelsoodumusega.
Unepaanikahoogude korral ravimeid üldreeglina ei kasutata, ka mitte vitamiine ja mineraalaineid.
Hoo ajal tuleb tagada lapse ohutus, näiteks et ta ei kukuks voodist maha.
Hooge on kindlasti sagedamini, kui laps on üleväsinud. Seepärast on hea, kui lapsel on kindel päevarežiim ja ta läheb õhtul kindlal kellaajal ja varakult magama. Enne magamist ei sobi aktiivsed ja erutavad tegevused, ka mitte teleka vaatamine! Pigem lugege lapsega raamatut, ka soe vann võib mõjuda rahustavalt. Kui vanemad on stressis ja murelikud, tunnetab ka laps närvilisust.

Edu soovides,
Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Lapsel suur köha

10.01.12 / Lastehaigused

Tere! Mure 4-aastase lapse köhimisega. Laps on köhinud kaks nädalat. Oleme teinud auru, andnud köhasiirupit, aga köha ei taha kuidagi järgi anda. Korra öösel lõppes köhimine ka oksendamisega. Käisime perearstil,kopsud puhtad, aga ragin tugev bronhides. Kui köhahood peale tulevad, ei jõua laps röga välja köhida. Kas on võimalik, et lapsel võib olla läkaköha? Kas peaks perearstilt nõudma äkki vereanalüüsi tegemist või saab läkaköha diagnoosida ka läbivaatusega?

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!

Ka tavalise viirushaiguse korral võib köha kesta kuni 4 nädalat. Läkaköha puhul on köha tugevate hoogudena ja köhahoog võib lõppeda oksendamisega. Kui laps on plaanikohaselt vaktsineeritud, siis läkaköha tõenäosus on väike. Läkaköha vaktsiini efektiivsus on ca 80% ja õige vaktsineerimise järgi peaks olema tagatud kaitse 5-7 aastat.
Läkaköha diagnoositakse vereanalüüsi alusel, haiguse algjärgus saab ka rögast haigustekitajat kindlaks teha.
Kui on ragin bronhides ja laps ei jõua röga välja köhida, siis võib olla oleks õige kasutada Ventolini, mis on bronhide lõõgastaja ja röga veeldaja. Ravim on aga retseptirohi ja selle vajalikkus üle otsustab perearst.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Palavik ja peavalu lapsel

10.01.12 / Lastehaigused

Lapsel on arvatavasti külmetus, natuke üle 38 palavik ja nohune. Kas see on normaalne, kui 4 aastasel lapsel nende sümptomitega kaasneb ka peavalu? Laps väitis, et tal pea on ka valus.

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!

Tõenäoliselt on tegemist viirushaigusega, sest on palavik ja nohu. Üsna sageli kaasneb viirusega ka peavalu. Ka nohu, eriti ninakinnisus võib vahel panna pea valutama.
Nii palaviku kui ka peavalu leevendamiseks sobib üks ja see sama ravim. Kasutada võib kas ibuprofeni või paratsetamooli. Ibuprofeni puhul on ühekordne annus 10 mg ravimit ühe kilogrammi kehakaalu kohta ja paratsetamoolil 15 mg ravimit ühe kilogrammi kehakaalu kohta. Korraga võib anda ühte või teist ravimit, üheaegselt ei tohi neid ravimeid anda. Kahe ravimi doosi vahe võiks olla 4-6 tundi.
Kui peavaluga kaasneb oksendamine või loidus, tuleks perearst poole pöörduda.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

11a neiu põlved ja "surev" turi/selg

09.01.12 / Lastehaigused

Tere, mina pöördun Teie poole, kuna minule teeb muret õetütre tervislik seisund. Kuna õde ei oska arvata, kas see probleem on tõsine ja vajab sekkumist, siis mina n.ö haaran härjal sarvist ja palun, et Te annate nõu.
11 a neiu kurdab, et tema turi, ülaselg, n.ö "sureb ära", muutub tuimaks. Ta ei tunne mitte midagi, kuid vahel lööb valu nagu torkaks keegi terava asjaga (küsisin, kas nagu nõelaga, ta ütles, et nagu veel tugevama asjaga).
Samuti on imelik seis tema põlvedega. Ta ütleb, et ta ei saa teinekord maast üles enne, kui tema põlved ei ole n.ö krõksu ära teinud. Käisime ükspäev jalutamas ja hiljem istus ta põlvili põrandale ning kui ta tõusma hakkas, siis mainis, et tal on selline tunne nagu tal tuleks jalad alt ära...
Igakord ei saa ta ka piisavalt ruttu püsti, kuna põlved n.ö ei tööta.
Kuidagi peavad tal see turi/ülaselg ja põlved seotud olema. Mina näen selles probleemi, kuna laps ei peaks pidevat valu kannatama ja peab nautima lapsepõlve. Kusjuures tüdruk ei ole "arvutilaps", vaid hea meelega mängib õues, liigub, suusatam jne. Palun teie arvamust. Ette tänades, natuke murelik tüdruku tädi.

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!

Kui last vaevab hommikune põlvede jäikus, siis tuleb kindlasti pöörduda lastereumatoloogi vastuvõtule.
Põlvede raksumine võib olla viide sidekoe nõrkuse sündroomile, mis ei ole iseenesest haigus, aga kuna kõik lihase ja liigeste vahelised sidemed on nõrgad, siis ka liigesed raksuvad.
Soovitan kõigepealt pöörduda murega perearsti vastuvõtule, kes vajaduse annab saatekirja laste reumatoloogile.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Laps ei oska magama jääda.

06.01.12 / Lastehaigused

Tere, minu 4,5 kuune laps ei oska magama jääda ja see probleem on tal juba alates sünnist. Esimesed kolm kuud ajasime selle gaaside süüks. Enam tal gaase ei ole, aga magama ei oska ikka jääda. Oma voodisse pole ta kordagi tuttu jäänud. Kussutan teda vahel tunde fitness pallil ja mõnikord magab ta ainult pool tundi või siis niikaua, kui teda seal pallil kussutan. Ööunne jääb ta ka hilja, vahel alles kell kolm öösel. Aga ööund magab ta ilusti. Milles võib asi olla? Enam ei jaksa teda seal kussutada ka, kasvab ju iga päev suuremaks ja raskemaks. Vankris ta ka magama ei jää ja oma voodis võib tunde järjest kisada. Kuidas saaksin lapse valutumalt magama?

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!

Gaasivaludega lapsed võivad olla kehvad magajad, ka pärast gaasivalude lõppemist. Hea on see, et laps magab ööune ilusasti. Laste uneaeg on väga varieeruv indiviiditi. Mõni laps teeb pikad päevauned ja magab ööselgi hästi, teine laps aga teebki vaid pooletunnised uinakuid päeval. Kas Teie laps on üldse unine, kui hakkate teda magama kussutama? Võib-olla ta ei tahagi magada, sest tema unevajadus on väike?
Uni kulgeb ka ühe magamise ajal tsüklitena, see tähendab sügav uni vaheldub virgumistega. Enamasti on need virgumised lühiaegsed ja laps uinub uuesti iseenesest. Unetsükkel on seda lühem, mida väiksem on laps. 4-kuusel kestabki üks unetsükkel ca 20-30 minutit. Laps peaks jääma magama samas kohas, kus toimub ärkamine, nii lapsel kergem ise uuesti uinuda. Seega kui laps uinub fitnesspallil, aga virgub voodis, siis on tal raskem uuesti uinuda ja uni jääbki lühikeseks. Vahel aitavad ka uinumisrituaalid, mis tekitavad lapses turvatunde. Näiteks magama jäämiseks üks laul ja silitamine, aga laps on omas voodis. Ärkamisel püüdke laps kõigepealt maha rahustada, näiteks silitage teda, aga ärge võtke teda tema voodist välja, sest ärkamise ja uinumise koht peaksid olema üks ja sama. Rituaalidega soovitatakse kannatlikult alustada, proovige niimoodi tegutseda iga päev vähemalt ühel ärkamiskorral ja vähemalt 4 päeva järjest. Kindlasti on iseseisva uinumise õppimise ajal rohkesti nutmist.
Kas laps sööb rinnapiima või saab lutipudelist toidusegu? Rinnapiima saavad lapsed võivad tahta sagedasemast toitmist ja kui nad on harjunud magama koos emaga ning saama ka öösel mitu korda rinda, siis see võib olla üks põhjus, miks laps magab rahutult ka päeval. Pärast 4. elukuud ei pea enam laps tingimata öösel piima saama, ta võib olla öösel kuni 6 tundi ilma söömata.
Kui laps võtab kaalus hästi juurde ja areneb nagu vaja, ei ole tõenäoliselt rahutu une põhjuseks haigus. Kui laps on sündinud hapnikupuuduses, siis võib rahutu uni kesta pikka aega, aga mõnel lapsel on lihtsalt väiksem unevajadus ja ta ei magagi nii pikalt ja kaua nagu teised lapsed.
Kui uneprobleemid kestavad edasi, siis Tartu Ülikooli Kõrvakliinikus on Unekeskus, kus tegeletakse unehäiretega.

Edu soovides,
Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Beebi kaka rohekas ja vedel

29.12.11 / Lastehaigused

Tere.
Beebi on 4 kuud vana. Täna on laps kakanud mitu korda ja kaka on vedel olnud. Muretsema paneb see, et kakas leidus ka verekiude, värvus ei olnud ka õige, vaid rohekas ja kakas puristades, natuke nagu oleks vahutanud. Millest see võib tulla? Palavikku ei ole ja muidu on laps rõõmus. Eile proovisime ka mõned lusikad beebipüreed, mango maitselist. Kas asi võib selles olla ja kas peaks kohe arsti poole pöörduma?
Ette tänades.

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!
Kõhulahtisuse sagedasem põhjus on nakkus, selles vanuses rotaviiruslik kõhulahtisus. Siis muutub kaka vesivedelaks, värvus kollasest kuni roheliseni ja laps kakab sageli. Viirusliku kõhulahtisuse korral on kõige tähtsam pakkuda lapsele palju vedelikku, sest vedela kakaga kaotab laps vedelikku ning võib tekkida vedelikupuudus. Kui laps saab rinnapiima, siis võib last sagedamini rinnale panna. Apteegis müüakse Rehydron pulbrit, millest valmistatakse soolalahuse, kuna vesivedela kaka korral kaotab laps lisaks vedelikule ka soolasid. Seda pakutakse lapsele juua kas lutipudelist või lusikast pärast igat roojamiskorda.
Lisatoiduks võiks esimesena pakkuda hoopiski köögiviljapüreed. Ei ole hea esimesteks lisatoitudeks valida puuvilja- või marjapüreed, kuna magus maitseb imikule hästi, võib ta järgnevalt pakutud köögiviljadest ja putrudest keelduda. Korraga pakutakse üht ja ühest komponendist koosnevat uut lisatoitu, soovitatavalt kolme kuni seitsme päeva vältel. Iga uue lisatoidu pakkumist tuleb alati alustada väikesest, poole teelusikatäie suurusest kogusest, edaspidi toidukogust järk-järgult suurendades. Kui uus lisatoit tekitab lapsele vaevusi, siis loobuda sellest toidust 2 nädalaks ja seejärel proovida uuesti seda lisatoitu. Kui ka siis tekivad taas vaevused, võiks sellest konkreetsest lisatoidust loobuda paariks kuuks, teisi lisatoite võib pakkuda.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Beebi luustumistuumade ultraheli

29.12.11 / Lastehaigused

Tere!
Kas kõikidele beebidele on vajalik teha pindmiste kudede UH,
sealhulgas reieluupeade luustumistuumade kohta?
Beebiga sai käidud hiljuti võimlemas ning mul paluti füsioterapeudi
juurde minna ning perearstilt saatekiri võtta, kuid perearst kahjuks ei andnud!

Laps on juba 6kuune, kas peaks talle sellise uuringu tegema?

Lugupidamisega,
M.

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!

Ma ei tea, mis oli põhjuseks, et võimleja palus teha lapsele ultraheliuuringut. Võib-olla tekkis võimlejal kahtlus, et lapsel on puusaliigese düsplaasia, st puusliiges areng on häiritud. Puusaliigese düsplaasia korral tehakse ultraheliuuring alla kolmekuustele beebidele, vanematele lastele tehakse puusaliigestest röntgen. Perearst peaks hindama lapse puusliigeste liikuvust ja tuharavoltide sümmeetrilisust ning nende alusel otsustama, kas laps vajab edasisi uuringuid.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Suur lõge pea-aegu kinni

27.12.11 / Lastehaigused

Tüdruk on 3 kuud vana, 6,1 kg, 63cm. Käisime täna arsti juures kontrollis ja öeldi, et suur lõge on pea-aegu kinni. Arst ütles, et D-vitamiini ei tohi enam anda.
Kuni 2 kuuni andsime 5 tilka ööpäevas ja siis arst ütles, et suur lõge on juba liiga palju kokku kasvand. Edasi pidi andma siiis 3 tilka.
Kas peaks muretsema, et lõge nii kiiresti kinni kasvab? Või peab kuhugi teise arsti juurde ka pöörduma?

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!
Lisaks suure lõgeme suurusele on tähtis ka peaümbermõõdu juurdekasvu hindamine. Kindlasti peab ka järgmise elukuu täitumisel mõõtma peaümbermõõtu ja hindama suure lõgeme suurust.
Tähtis on hinnata peaümbermõõtu ja lõgeme suurust dünaamikas. Kui pea suurus kasvab normi piires, siis aju ka suureneb ja laps areneb ning muretsemiseks ei ole põhjust, suur lõge võib olla lihtsalt väike. Kui aga lisaks suure lõgeme sulgumisele peaümbermõõt ei kasva normikohaselt või lapse areng on häiritud, võiks perearst saata beebi närviarsti konsultatsioonile.

Ilusat aastavahetust soovides,
Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Limane kaka

22.12.11 / Lastehaigused

Tere!
Minu mure seisneb selles, et laps kakab 5-6 korda päevas ja kaka on suhteliselt tume ja kaka sees on ka läbipaistvat lima. Kas see on normaalne, et 1,6 aastane nii tihti kakab ja miks on kaka limane? Päeval on poiss rõõmsameelne, ühel õhtul oli suur nutt, justkui oleks kõht valutanud. Ei oska ka öelda, et ta oleks midagi uut söönud, mis oleks allergilist reaktsiooni tekitanud. Muidu on lapsel atoopiline dermatiid. Mida teha?

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!

Kui äkki on tekkinud sage kakamine on kõige tõenäolisem põhjus nakkus. Kõhulahtisuse korral on kõige tähtsam piisav vedeliku pakkumine. Selle valmistamiseks võib kasutada apteegis müüdavat rehüdroonpulbrit.
Kui kõhulahtisus kestab üle nädala või lapse enesetunne muutub halvaks, siis pöörduge perearsti juurde.

Ilusaid pühi soovides,
Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Pildilised ravijuhised: