Vastanud Tiia Voor

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik
Küsi arstilt NB! Nõustamine maksab 1.60 € Vaata arsti infot

Loe küsimusi ja vastuseid

Tiia Voor on vastanud 802 küsimusele.

 

11a neiu põlved ja "surev" turi/selg

09.01.12 / Lastehaigused

Tere, mina pöördun Teie poole, kuna minule teeb muret õetütre tervislik seisund. Kuna õde ei oska arvata, kas see probleem on tõsine ja vajab sekkumist, siis mina n.ö haaran härjal sarvist ja palun, et Te annate nõu.
11 a neiu kurdab, et tema turi, ülaselg, n.ö "sureb ära", muutub tuimaks. Ta ei tunne mitte midagi, kuid vahel lööb valu nagu torkaks keegi terava asjaga (küsisin, kas nagu nõelaga, ta ütles, et nagu veel tugevama asjaga).
Samuti on imelik seis tema põlvedega. Ta ütleb, et ta ei saa teinekord maast üles enne, kui tema põlved ei ole n.ö krõksu ära teinud. Käisime ükspäev jalutamas ja hiljem istus ta põlvili põrandale ning kui ta tõusma hakkas, siis mainis, et tal on selline tunne nagu tal tuleks jalad alt ära...
Igakord ei saa ta ka piisavalt ruttu püsti, kuna põlved n.ö ei tööta.
Kuidagi peavad tal see turi/ülaselg ja põlved seotud olema. Mina näen selles probleemi, kuna laps ei peaks pidevat valu kannatama ja peab nautima lapsepõlve. Kusjuures tüdruk ei ole "arvutilaps", vaid hea meelega mängib õues, liigub, suusatam jne. Palun teie arvamust. Ette tänades, natuke murelik tüdruku tädi.

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!

Kui last vaevab hommikune põlvede jäikus, siis tuleb kindlasti pöörduda lastereumatoloogi vastuvõtule.
Põlvede raksumine võib olla viide sidekoe nõrkuse sündroomile, mis ei ole iseenesest haigus, aga kuna kõik lihase ja liigeste vahelised sidemed on nõrgad, siis ka liigesed raksuvad.
Soovitan kõigepealt pöörduda murega perearsti vastuvõtule, kes vajaduse annab saatekirja laste reumatoloogile.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Laps ei oska magama jääda.

06.01.12 / Lastehaigused

Tere, minu 4,5 kuune laps ei oska magama jääda ja see probleem on tal juba alates sünnist. Esimesed kolm kuud ajasime selle gaaside süüks. Enam tal gaase ei ole, aga magama ei oska ikka jääda. Oma voodisse pole ta kordagi tuttu jäänud. Kussutan teda vahel tunde fitness pallil ja mõnikord magab ta ainult pool tundi või siis niikaua, kui teda seal pallil kussutan. Ööunne jääb ta ka hilja, vahel alles kell kolm öösel. Aga ööund magab ta ilusti. Milles võib asi olla? Enam ei jaksa teda seal kussutada ka, kasvab ju iga päev suuremaks ja raskemaks. Vankris ta ka magama ei jää ja oma voodis võib tunde järjest kisada. Kuidas saaksin lapse valutumalt magama?

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!

Gaasivaludega lapsed võivad olla kehvad magajad, ka pärast gaasivalude lõppemist. Hea on see, et laps magab ööune ilusasti. Laste uneaeg on väga varieeruv indiviiditi. Mõni laps teeb pikad päevauned ja magab ööselgi hästi, teine laps aga teebki vaid pooletunnised uinakuid päeval. Kas Teie laps on üldse unine, kui hakkate teda magama kussutama? Võib-olla ta ei tahagi magada, sest tema unevajadus on väike?
Uni kulgeb ka ühe magamise ajal tsüklitena, see tähendab sügav uni vaheldub virgumistega. Enamasti on need virgumised lühiaegsed ja laps uinub uuesti iseenesest. Unetsükkel on seda lühem, mida väiksem on laps. 4-kuusel kestabki üks unetsükkel ca 20-30 minutit. Laps peaks jääma magama samas kohas, kus toimub ärkamine, nii lapsel kergem ise uuesti uinuda. Seega kui laps uinub fitnesspallil, aga virgub voodis, siis on tal raskem uuesti uinuda ja uni jääbki lühikeseks. Vahel aitavad ka uinumisrituaalid, mis tekitavad lapses turvatunde. Näiteks magama jäämiseks üks laul ja silitamine, aga laps on omas voodis. Ärkamisel püüdke laps kõigepealt maha rahustada, näiteks silitage teda, aga ärge võtke teda tema voodist välja, sest ärkamise ja uinumise koht peaksid olema üks ja sama. Rituaalidega soovitatakse kannatlikult alustada, proovige niimoodi tegutseda iga päev vähemalt ühel ärkamiskorral ja vähemalt 4 päeva järjest. Kindlasti on iseseisva uinumise õppimise ajal rohkesti nutmist.
Kas laps sööb rinnapiima või saab lutipudelist toidusegu? Rinnapiima saavad lapsed võivad tahta sagedasemast toitmist ja kui nad on harjunud magama koos emaga ning saama ka öösel mitu korda rinda, siis see võib olla üks põhjus, miks laps magab rahutult ka päeval. Pärast 4. elukuud ei pea enam laps tingimata öösel piima saama, ta võib olla öösel kuni 6 tundi ilma söömata.
Kui laps võtab kaalus hästi juurde ja areneb nagu vaja, ei ole tõenäoliselt rahutu une põhjuseks haigus. Kui laps on sündinud hapnikupuuduses, siis võib rahutu uni kesta pikka aega, aga mõnel lapsel on lihtsalt väiksem unevajadus ja ta ei magagi nii pikalt ja kaua nagu teised lapsed.
Kui uneprobleemid kestavad edasi, siis Tartu Ülikooli Kõrvakliinikus on Unekeskus, kus tegeletakse unehäiretega.

Edu soovides,
Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Beebi kaka rohekas ja vedel

29.12.11 / Lastehaigused

Tere.
Beebi on 4 kuud vana. Täna on laps kakanud mitu korda ja kaka on vedel olnud. Muretsema paneb see, et kakas leidus ka verekiude, värvus ei olnud ka õige, vaid rohekas ja kakas puristades, natuke nagu oleks vahutanud. Millest see võib tulla? Palavikku ei ole ja muidu on laps rõõmus. Eile proovisime ka mõned lusikad beebipüreed, mango maitselist. Kas asi võib selles olla ja kas peaks kohe arsti poole pöörduma?
Ette tänades.

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!
Kõhulahtisuse sagedasem põhjus on nakkus, selles vanuses rotaviiruslik kõhulahtisus. Siis muutub kaka vesivedelaks, värvus kollasest kuni roheliseni ja laps kakab sageli. Viirusliku kõhulahtisuse korral on kõige tähtsam pakkuda lapsele palju vedelikku, sest vedela kakaga kaotab laps vedelikku ning võib tekkida vedelikupuudus. Kui laps saab rinnapiima, siis võib last sagedamini rinnale panna. Apteegis müüakse Rehydron pulbrit, millest valmistatakse soolalahuse, kuna vesivedela kaka korral kaotab laps lisaks vedelikule ka soolasid. Seda pakutakse lapsele juua kas lutipudelist või lusikast pärast igat roojamiskorda.
Lisatoiduks võiks esimesena pakkuda hoopiski köögiviljapüreed. Ei ole hea esimesteks lisatoitudeks valida puuvilja- või marjapüreed, kuna magus maitseb imikule hästi, võib ta järgnevalt pakutud köögiviljadest ja putrudest keelduda. Korraga pakutakse üht ja ühest komponendist koosnevat uut lisatoitu, soovitatavalt kolme kuni seitsme päeva vältel. Iga uue lisatoidu pakkumist tuleb alati alustada väikesest, poole teelusikatäie suurusest kogusest, edaspidi toidukogust järk-järgult suurendades. Kui uus lisatoit tekitab lapsele vaevusi, siis loobuda sellest toidust 2 nädalaks ja seejärel proovida uuesti seda lisatoitu. Kui ka siis tekivad taas vaevused, võiks sellest konkreetsest lisatoidust loobuda paariks kuuks, teisi lisatoite võib pakkuda.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Beebi luustumistuumade ultraheli

29.12.11 / Lastehaigused

Tere!
Kas kõikidele beebidele on vajalik teha pindmiste kudede UH,
sealhulgas reieluupeade luustumistuumade kohta?
Beebiga sai käidud hiljuti võimlemas ning mul paluti füsioterapeudi
juurde minna ning perearstilt saatekiri võtta, kuid perearst kahjuks ei andnud!

Laps on juba 6kuune, kas peaks talle sellise uuringu tegema?

Lugupidamisega,
M.

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!

Ma ei tea, mis oli põhjuseks, et võimleja palus teha lapsele ultraheliuuringut. Võib-olla tekkis võimlejal kahtlus, et lapsel on puusaliigese düsplaasia, st puusliiges areng on häiritud. Puusaliigese düsplaasia korral tehakse ultraheliuuring alla kolmekuustele beebidele, vanematele lastele tehakse puusaliigestest röntgen. Perearst peaks hindama lapse puusliigeste liikuvust ja tuharavoltide sümmeetrilisust ning nende alusel otsustama, kas laps vajab edasisi uuringuid.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Suur lõge pea-aegu kinni

27.12.11 / Lastehaigused

Tüdruk on 3 kuud vana, 6,1 kg, 63cm. Käisime täna arsti juures kontrollis ja öeldi, et suur lõge on pea-aegu kinni. Arst ütles, et D-vitamiini ei tohi enam anda.
Kuni 2 kuuni andsime 5 tilka ööpäevas ja siis arst ütles, et suur lõge on juba liiga palju kokku kasvand. Edasi pidi andma siiis 3 tilka.
Kas peaks muretsema, et lõge nii kiiresti kinni kasvab? Või peab kuhugi teise arsti juurde ka pöörduma?

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!
Lisaks suure lõgeme suurusele on tähtis ka peaümbermõõdu juurdekasvu hindamine. Kindlasti peab ka järgmise elukuu täitumisel mõõtma peaümbermõõtu ja hindama suure lõgeme suurust.
Tähtis on hinnata peaümbermõõtu ja lõgeme suurust dünaamikas. Kui pea suurus kasvab normi piires, siis aju ka suureneb ja laps areneb ning muretsemiseks ei ole põhjust, suur lõge võib olla lihtsalt väike. Kui aga lisaks suure lõgeme sulgumisele peaümbermõõt ei kasva normikohaselt või lapse areng on häiritud, võiks perearst saata beebi närviarsti konsultatsioonile.

Ilusat aastavahetust soovides,
Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Limane kaka

22.12.11 / Lastehaigused

Tere!
Minu mure seisneb selles, et laps kakab 5-6 korda päevas ja kaka on suhteliselt tume ja kaka sees on ka läbipaistvat lima. Kas see on normaalne, et 1,6 aastane nii tihti kakab ja miks on kaka limane? Päeval on poiss rõõmsameelne, ühel õhtul oli suur nutt, justkui oleks kõht valutanud. Ei oska ka öelda, et ta oleks midagi uut söönud, mis oleks allergilist reaktsiooni tekitanud. Muidu on lapsel atoopiline dermatiid. Mida teha?

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!

Kui äkki on tekkinud sage kakamine on kõige tõenäolisem põhjus nakkus. Kõhulahtisuse korral on kõige tähtsam piisav vedeliku pakkumine. Selle valmistamiseks võib kasutada apteegis müüdavat rehüdroonpulbrit.
Kui kõhulahtisus kestab üle nädala või lapse enesetunne muutub halvaks, siis pöörduge perearsti juurde.

Ilusaid pühi soovides,
Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Väikelapse karastamine ja haigusest tervenemise parandamine

21.12.11 / Lastehaigused

Tere.
Mina olen ühe väikelapse vanaema. Mul on mure, et lapse eest hoolitsetakse ülemäära ja minu arust lausa arutul viisil.
Elame ahiküttega korteris, kus on olukord, et kuigi ahi on tulikuum, ei ole temperatuur siiski jagunenud ühtlaselt, vaid kahe meetri kõrgusel on 25 kraadi, meetri kõrgusel 20 ja põrandal veel vähem. Hommikuks temperatuurid mõnevõrra langevad veelgi. Aga kuna õues on kuni 5 kraadi sooja, siis ma ei pea õigeks kütta ahju kaks korda päevas, põhjusel et laps külmetub, sest tuba ei ole 24 tundi piisavalt soe.
Meie tibu on viimasel ajal pikalt haige. Lasteaedagi ei ole saanud pea-aegu kuu aega viia, sest justkui laps nohutab ja läkastab öösiti kuni öksendamiseni välja. Nina-kurgu-kõrvaarst tunnistas kõik korras olevaks, perearst on teinud vereanalüüsi ja mükoplasma bakteri proovi, mis olid korras.
Palavikku ei ole, kuid öised köhimised otsa ka ei saa. Lasteaeda vastu ei võeta, sest ka päevase magamise ajal laps köhib ja ajab kõik teised ka üles. Seega on laps kodune praegu. Perearsti poolt kirjutatud Klacid mikstuur on korralikult ära võetud ja selle tulemusena muutus köha hästi lahtiseks. Sellega on asi korras ja ma usun et mõne kuu jooksul laps ka terveneb, kuid
palun avaldage oma arvamust:
1. Kas ülaltoodud temperatuuri kõikumistega toas võib laps külmetuda selle otseses tähenduses ka öösel magamise ajal? Kuna lapsega õues jalutamas käiakse päevas korra, siis lapsevanemad on kindlad, et laps külmetub pidevalt just kodus ja sellepärast, et tuba on liiga külm.
2. Kas külmetumine võib tulla ka sellest, et laps hingab öösel suu kaudu sisse "külma õhku" ? Fakt on see, et laps magab oma voodikeses, kuid vanemad suures külmetumise hirmus on sättinud võrevoodi otse ahju kõrvale
3. Kuidas last oleks kõige õigem karastada, mina arvan, et just selline temperatuuri kõikumine on kõige parem viis ettevaatlikult karastada, sest tubane inkubaator vaheldumisi lasteaia ja õue temperatuuridega on minu arvates hullem variant
4. Kui laps absoluutselt ei armasta toas kanda riideid, näiteks sokid, sussid on täiesti välistatud, sest ta kisub need üsna pea ära - kas see võib olla põhjuseks külmetusele?
5. Kas praegusel tervenemiseperioodil tehtud kuumad jalavannid on pigem abiks või mitte?
6. Kas peab lapsele praegu andma vitamiine, nii c-drazeesid kui marsimehe vitamiinijooni iga päev ja kui kaua? Võib-olla just need ei lasegi korralikult terveneda?

Väga-väga tänulik Teile arvamuse eest, sest minu kui vanaema vaated võivad olla ajast ja arust ning minu arvates raamatu järgi last kasvatada siiski ei ole õige.

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!
Külmetamine iseenesest ei tekita haigust, haigusi tekitavad viirused ja bakterid. Küll aga võib külmetamine nõrgestada immuunsüsteemi ehk kaitsesüsteemi ja organism ei võitle piisavalt tõhusalt organismis sattunud haigustekitajate vastu. Haigustekitajad on aga igal pool meie ümber. Kui laps käib lasteaias, siis peetakse täiseti tavaliseks, et väikelaps on aasta jooksul kuni 9 korda haige. Suvel on lapsed tavaliselt terved, mistõttu haigused kuhjuvadki talvisesse perioodi ja üks haigus ajab teist taga.
Liiga soe ruum ja otse ahju kõrval magamine ei ole hea. Kuidas laps riides käib, sõltub lapse tujust ja vanemate kehtestamisoskusest. Kui laps ei taha riideid kanda ja vanemad seda aktsepteerivad, siis see on juba peresisene probleem ja seda peavad pereliikmed ise lahendama. Võib-olla on tuba liiga soe lapse jaoks ja seepärast ei taha riideid selga panna? Laps lasteaias ilmselt ikka kannab riideid??
Ühe haiguse tõttu tekkinud köha, võib lapsel olla kuni kuu aega. Pikaajaliseks ja uurimist vajavaks köhaks loetakse üle 6 nädala kestnud köha.
Jalavannid on sobivad, kui jalad on külmetunud ja on oht haigeks jääda. Jalavannid soojendavad jahtunud keha kiiresti üles ja organismi kaitsesüsteem asub võitlema pisikute vastu.
Vitamiinikuure võib teha 2-nädalasi, just pärast haigust tervenemisperioodil.

Rõõmsaid pühi soovides,
Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Väikelapsel pidev väike palavik

21.12.11 / Lastehaigused

Tere, minu aasta ja 4 kuu vanune laps põdes 3 nädalat tagasi ägedat larüngiiti. Paranes sellest ilusti, aga kuna tema ninaneelust leiti Haemophilus influenzae bakter, siis läbisime ka nädalase antibiootikumikuuri. Mure seisneb selles, et peale seda haigust on lapsel püsima jäänud väike palavik 37.0-37.4. Tavaliselt hommikuti ärgates on 37.0, lõunaks umbes 37.2 ja õhtuks 37.4. Arst tegi vereproovi, mis oli korras. Laps ise on rõõmus ja energiline, aga see palavik püsib endiselt, nüüd siis juba mitu nädalat.

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!

Pärast haiguse läbipõdemist võib mõnel lapsel jääda püsima väike temperatuuritõus isegi kuni kuu aega. Tavaliselt on siis nii, et kaenla alt mõõdetud on kehatemperatuur paar pügalat üle 37 kraadi, aga pepust mõõdetuna on temperatuur normis ehk siis mitte kõrgem kui 37,5 (pärakust mõõtmisel tuleb lahutada 0,5 kraadi). Kehatemperatuur võib olla veidi kõrgem ka vahetult pärast lõunauinakut sooja teki alt tulemist.
Sellist olukorda nimetatakse termoregulatsiooni häireks ja see ei ole haigus.
Kõige tähtsam on, et lapse enesetunne ei ole häiritud, siis pole ka ilmselt tegemist haigusega.

Ilusaid pühi soovides,
Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

9kuune ei joo vist piisavalt piima

15.12.11 / Lastehaigused

Tere!

Olete varasemates vastustes kirjutanud, et 9kuune laps peaks jooma päevas 700 ml piimasegu. Meil mure selline, et ta ei ole nõus piimasegusid jooma. Saab rinda kord päevas, enne magamaminekut ja öösel, ent see kogus ei ole kindlasti mitte 700 ml. Heal juhul 200 ml kui sedagi. Sööb väga hea meelega püreesid, liha, putru ja kõrvale joob vett. Olen üritanud tahke toidu kõrvale pakkuda piiamsegu, ent ta keeldub. Ja kui ma üritan lihtsalt piimasegu joogiks anda, siis hakkab nutma. Ei sobi ei lutt, nokaga tass, lihtsalt tass ega marjapüreega magustatud piimasegu. Kas ma peaks muret tundma, et laps ei joo 700 ml piima/piimasegu päevas?? Muul ajal on ta rõõmus, sööb soolast toitu, puuviljapüreesid, juurikapürees, tatra-, hirsi-, viljaputrusid. Ja joob vett.

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!

Soovituslik piimakogus 9-kuuselt on tõepoolset 700-750 ml ööpäevas ja lisatoidu hulk ca 250-300 ml. Tõenäoliselt on Teie laps harjunud rinnapiima maitsega ja seepärast ei tahagi juua piimasegu, mis natuke meenutab rinnapiima, aga pole ikka päris sama maitsega. Kui laps saab ka öösel rinda, siis üks võimalik keeldumine päevasest piimakogusest võib olla just öine rinnapiim, sest ega Te ju ei tea, kui palju ta öösel rinnast piima saab.
Putru võite keeta piimaseguga või ka piimaga, nii saab laps ka päeval piima. Kui laps ei ole üldse nõus piimasegu jooma, siis pakkuge talle maitsestamata jogurtit või keefiri, millesse võite segada väikse koguse marja-puuviljapüreed. Laps saab varsti 10-kuuseks, siis võite proovida hapendatud piimatooteid julgesti. Päevas ca 200 ml hapendatud piimatooteid pluss rinnapiim on piisav piimakogus.
Igal inimesel on oma maitse-eelistused ja kõige tähtsam on, et laps kasvab ja areneb eakohaselt, siis ei pea tema toitumisharjumuste pärast muretsema. Küllap saab ta lisatoitudest ja öisest rinnapiimast vajalikud toitained ning energiakoguse kätte ja seepärast ei tahagi piima juua. Ajaks mil rinnaga toitmise lõpetate, võiks aga laps siiski harjuda piimamaitsega...

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Pikaajaline köha

08.12.11 / Lastehaigused

30.11 algas lapsel vaikne köha, algul köhatas mõned korrad päeval, siis muutusid hood ägedamaks, eriti hulluks öösel. Kirjelduselt vastasid ja vastavad ka praegu läkaköhale. Tavaliselt 2 hoogu öö jooksul, kella kahe paiku ja viie paiku hommikul. Tegime analüüsid läkaköhale, klamüüdiale ja mükoplasmale- kõik negatiivsed, veri korras, röntgen korras. Saanud 2 antibiootikumiravi-Amoxicillini köha teisel nädalal ja praegu Clarithromycini, kõik tulemusteta, köhahood jätkuvad.

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!

Lastel võib äge köha kesta kuni 1 kuu. Kui antibiootikumid on toimeta, siis järelikult ei ole köha tekitaja bakter. Köha võib tekitada ka viirus ja sel korral antibiootikum ei aita. Viiruslik köha kestab ka nädalaid ja möödub millalgi iseenesest.
Öine köha võib viidata ka astmale, aga kui sellised hood on esimest korda elus, ei peaks astmat kahtlustama. Kinniste ägedate köhahoogude korral võib proovida, kas mõjub Ventolin. See ravim on hingamisteid lõõgastava ja röga veeldava toimega.
Kui selline köha kestab kauem kui 6 nädalat, siis võiks pöörduda lastearsti poole.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Pildilised ravijuhised: