Vastanud Tiia Voor

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik
Küsi arstilt NB! Nõustamine maksab 1.60 € Vaata arsti infot

Loe küsimusi ja vastuseid

Tiia Voor on vastanud 753 küsimusele.

 

1,4a lapsel E.coli 7-8 kord põies

18.04.11 / Lastehaigused

Minu 1,4a laps on kromosoomi rikkega, esimest korda avaldus E.coli 2 nädalaselt. See sai kenasti välja ravitud ja tervelt 6 kuud ei olnud midagi. Nüüd aga praktiliselt iga kuu AB peal. Ei saa kuidagi jagu, oleme ka haiglas uuringutel käinud. Neerud-kuseteed korras. Ei ole ka avastatud laiska põit ega muid probleeme. Laps kaalub küll väga vähe, 6kg kanti. Sööb aga vastavalt vanusele lisasööke ja jätkupiima. On olnud ka kõhukinnisusega probleeme. Äkki oskate soovitada, mida teha, et saaks jagu sellest bakterist ei oska enam midagi teha ja ei taha last piinata selle AB raviga.
Meie ravid on alati 10päevased ja profülaktilist ravi meile ei saa panna, kuna oleme selle ravi suhtes immuunsed. Mis seda bakterit täpsemalt tekitab? Äkki teen ma ise midagi valesti, pesen küll õigetpidi ja olen ülihoolas nõudepesuga, kätehügieeniga, no ei oska enam midagi teha.

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!

Teie ei ole süüdi, et lapsel on E.colist tingitud haigus. E.coli ehk soolekepike on inimestel soolestikus täiesti tavaline bakter. Kui aga see bakter sattub kuseteedesse ja hakkab seal paljunema, siis tekitab ta haiguse. Kirjutate, et pesete last õigetpidi, st eest-taha suunas, siis Teie ei saa ise küll seda bakterit kuseteedesse kanda. Tähtis on ka tihti mähkmeid vahetada!!.
Kui see bakter kuseteedes sagedamini põletikke tekitab, võib põhjuseks olla kuseteede väärareng, teie lapsel on aga uuringud selles osas tehtud. Kui lapsel on kromosoomihaigusele kaasuvana ka närvisüsteemi häire, siis võib olla põhjuseks põie ebaregulaarne või häiritud tühjenemine. Ka kõhukinnisuse korral põie tühjenemine on häiritud. Kui kõhukinnisus toidumuutustega (kiudainete rikkad toiduained, puu ja köögiviljad iga päev ning piisav vedelik) ei lahene, siis võib kaaluda laktuloosi kasutamist. Jällegi peaks selle ravimi kasutamise üle otsustama raviarst.
Ka immuunsushäire (nõrgenenud vastupanu haigustele) puhul võib sagedamini olla kuseteede põletikke. Teie lapsel on kaasuva haigusena kromosoomihaigus, mille nime Te kahjuks ei kirjuta, ja lapse kaal väike on väike, siis võib tal olla langenud vastupanu haigustekitajatele.
Korduvate kuseteedepõletike korral tehakse profülaktilist ravi, selleks võib kasutada kahte erinevat ravimit. Kui ühe ravimi suhtes on pisik immuunne, siis on võimalus proovida teist ravimit. Kuid ravimi valiku üle otsustab arst vastavalt analüüsile. Üks uuring on näidanud, et jõhvikamahla joomine vähendab kuseteede infektsioonide sagedust.. Kahjuks ei saa aga seda ravivõtet kasutada väikeste laste puhul, sest magusa mahla joomine vähendab laste söögiisu. Teie laps on väikese kaaluga ning tõenäoliselt ka halva isuga, seepärast ei ole talle soovitav anda mahla, sest see rikub tema söögiisu.
Kui aga kuseteede põletik ägeneb, siis vajab laps antibiootikum ravi, sest ravita võivad tekkida neerudesse armid ja neerude töövõime väheneb.
Te peaksite arutama oma muret lapse arstiga, kes ravib tema kuseteedepõletikke. Minul on liiga vähe infot, et anda Teile nõu. Eelpool kirjutatud nõuanded on üldised ja sobivad enamusele kuseteede haigustega inimestele, kuna aga Teie lapsel on lisaks kromosoomihaigus, siis palun konsulteerige ikkagi lapse raviarstiga.

Edu soovides,
Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Magama jäämine

18.04.11 / Lastehaigused

Tere!

Selline mure, et laps on 1,5 aastane ja magama jäämisega õhtul suur mure. Tal oli kõrvapõletik ja peale seda enam lutti ei võta üldse ja kui une aeg tuleb, siis hakkab ainult nutma ja väga raske magama saada. Ainult ema kaisus jääb ja oma 1h läheb aega. Öösel ärkab mitu korda üles nutuga. Päevane magamine on ka tal 10 minutist kuni 3h ja alati jääb magama eri aegadel. Milles võib see probleem olla?
Tänades.

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Uneprobleemid väikelastel üsna sageli. Rahutu uni võib tekkida pärast mingisugust sündmust - haigus, hammaste lõikumine, reis jne. Teie lapsel tekkisid unehäired seoses kõrvapõletikuga ja lutist loobumisega. Lutt on aga teatavasti üks asi, mis lapsi rahustab, nii sattus kokku kaks tegurit – haigus ja lutist loobumine, mis tekitasidki uinumisraskuse. Unehäire võib iseenesest mööduda, aga kui seda ei juhtu, siis allpool on Teile mõned nõuanded.
Unele on iseloomulik tsükliline kulg, st sügava une perioodid vahelduvad kergema unega ja ärkamistega. 12-kuusel lapsel kestab üks unetsükkel ca 60 minutit ja täiskasvanutel ca 90 minutit. Tavaliselt on aga ärkamised lühiaegsed ning laps uinub kiiresti ja ise, nii et vanemad ei pane väikseid ärkamisi tähelegi. Öö alguses on une surve suurem, see tähendab laps uinub kergemini. Hommikupoole ööd aga saavutab ülekaalu ärkamiste tung, mis on ettevalmistus päevaseks pikemaks ärkvel olekuks, ning laps ei suuda enam väikeste ärkamiste järgselt ise uinuda. Oluline on õpetada last iseseisvalt uinuma, ka öiste ärkamiste ajal. Enne magama minemist tehke mingi kindel rituaal – laul, üks muusika, unejutt, silitamine vms. Kindel rituaal valmistab lapse ette magama minemiseks ja soodustab uinumist. Öise ärkamise korral peate lubama lapsele vähemalt üks kord öösel iseseisvalt uinuda. Et uinumine oleks kergem, peaks laps magama jääma samas kohas, kus ta ärkab. Ärkamisel püüdke laps kõigepealt maha rahustada, näiteks silitage teda, aga ärge võtke teda voodist välja, sest ärkamise ja uinumise koht peaksid olema üks ja sama. Näiteks kui laps uinub süles, aga ärkab voodis, siis uuesti magama jäämine on raskem. Ärge andke talle öösel süüa ega juua. Proovige niimoodi tegutseda igal ööl vähemalt ühel ärkamiskorral ja vähemalt 4 ööd järjest. Kindlasti on iseseisva uinumise õppimise ajal rohkem nuttu, aga soovin Teile edu.

Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Sügelemine

17.04.11 / Lastehaigused

Tere. Probleemiks, et laps 1-2 x päevas ütleb järsku ,et niiiiii sügeleb seljalt ja hakkab vingerdama. See on kestnud juba umbes 3 kuud. Pediaatril käisime 3 kuud tagasi muudel põhjustel ja siis võeti kõik analüüsid, ka veresuhkur. Kõik olevat korras. Viimasel ajal ka kaebused kõhuvalule -umbes 6 kuud, midagi pole leitud. Laps 5,4 aastane, 22 kg,väga liikuv. Söömiste järgselt ka selline imelik asi nagu kõva krooksumine.Toidu hulk samas väike......Luksumine ka ....... vist oli kõik...

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!

Naha sügelemist võivad esile kutsuda järgmised haigused: allergia, ravimreaktsioon, neeru-, sisenõrenäärmete- ja maksahaigused, parasiidid, lihtsalt kuiv nahk, ärritusreaktsioon mingisugusele nahaga kokkupuutuvast ainest (pesupulber, pesemisvahendid jms). Teie lapsel on analüüsid tehtud, seega välistatud neeru-, maksa-, vereloome- ja sisenõrenäärmehaigus. Allergia ja ravimistest tingitud sügelusele kaasneb tavaliselt ka lööve. Võib-olla on lapse nahk kuiv, siis peab seda iga päev kreemitama tundlikule nahale mõeldud kreemidega ja kindlasti kasutage pesu ning naha pesemiseks „sensitive“ tähistusega tooteid. Kui lapsel kõht valutab, siis võiks kontrollida sooleparasiitide suhtes.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Vaagna nihestus

16.04.11 / Lastehaigused

Tere!

Mul on mure seoses 1a3k poja pärast. Laps hakkas kõndima jaanuari keskel, st ca 1 a vanuselt ning siiamaani paterdab ning tasakaal on kehva, pidevalt potsatab istuli või käpuli. Pead hoiab viltu, mõnel päeval rohkem, vahel vähem ning aegajalt vahetab viltu hoidmise poolt samuti (kord vasakule, kord paremale). Käisime füsioterapeudi juures ning tema pakkus, et on vaagna nihetus. Soovitas kontrollida lasta. Kas selle vaagna nihestuse all mõtles ta tegelikult puusaliigese düsplaasiat? Ma hakkasin alles hiljem sellele mõtlema. 2,5 kuuselt on tehtud UH puusadest ning leid normis olnud. Käisime lapsega manuaalterapeudi juures, tegi teraapiat ning arvas, et nädala pärast peaks asi paranema, kõnd kindlamaks minema ning pead ka otse hoidma hakkama. Hetkel on möödas 4 päeva ning mingit vahet ma ei näe, veel. Terapeudi kabinetis, kui laps oli kõhuli, nägin ise ka, et põlve taga voldid on eri õrgusel, ca 1cm. Küsimus on, kas see, kui vaagen on nihkes, kas see ongi puusaliigese düsplaasia? Ja kas ja kuidas on see ravitav selles vanuses (1a3k)?

Ette tänades,
mures ema

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!

Selles vanuses diagnoositakse puusaliigeste düsplaasiat röntgenülesvõtte alusel ja ravi määrab laste ortopeed sõltuvalt röntgenpildi leiust.
Tasakaaluprobleemide korral palun pöörduge lasteneuroloogi vastuvõtule. Kui lapsel on diagnoositud spastilisus, siis see võibki olla ainus põhjus, miks lapse kõnd on ebakindel, aga lastearst või neuroloog peab lapse üle vaatama, et kinnitada spastilisuset tulenevat kõnnakuhäiret ja välistama teised haigused.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Lörisev nina

14.04.11 / Lastehaigused

Tere! Selline mure et 11 kuud vanal tüdrukul löriseb nina. Kuu aega tagasi oli nohu, mis möödus nädalaga, nüüd aga nina lihtsalt löriseb, nohu see pole, kuna nina on täiesti kuiv.Kas peaks midagi tegema ja millest selline asi, halb on kuulata kui laps magades ja tissitades lihtsalt lõriseb. Ette tänades.

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!

Tõenäoliselt on lapsel nina tagaosas või ninaneelus ikkagi natuke nohu ja see tekitabki löriseva hääle. Nohu pole enam nii palju, et see voolaks ninast välja ja nina tundubki olevat kuiv. Nina limaskestal olevad väiksed karvakesed on seatud liikuma nii, et ninas tekkiv eritis (nohu, sekreet) suunatakse neelu ja nii jääbki väike nohu märkamatuks. Lörisevat nina puhastage meresoolalahusega või füsioloogilise (0,9%NaCl) lahusega enne toitmist ja magama minemist.

Edu soovides,
Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Kollakas-oranžikas katt imiku keelel

11.04.11 / Lastehaigused

Tere.

Minu peagi 3-kuuseks saaval lapsel on tekkinud keele külgedele kollakas-oranžikas katt. Laps on suhteliselt viril, mitte küll oluliselt rohkem kui enne, kuid siiski. Söömisega on meil sünnist saati olnud probleemid. Öösel võtab rinda rahulikult, kuid päeval võtab rinna suhu, teeb paar liigutust ja siis hakkab nutma, viskab nö. silda.
Laps on enamasti rinnapiima toidul, vahel pakun juurde lisatoitu, Nani. Andsin lapsele Porexin Restoret 7 päeva ja kusagil 2-nädalat hiljem Baby Linexit 7päeva.

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!

Katt keelel on sageli tingitud soorist ehk suuvalgest. Imikutel esineb kattu üsna sageli. Kui katt püsib võib raviks proovida Daktarin geeli.
Laps võib hakata rind imedes nutma, sest imemisel tekib soolte motoorika ehk sooltes toimub toidumassi liigutamine maost päraku suunas. Vahel ilmnevad selle käigus aga soolte kramplikud kokkutõmbed ning gaaside ei välju vabalt ja laps tunneb hootist kõhuvalu. Teiseks põhjuseks võib olla söömisel allaneelatav õhk. Imikud neelavad imemisel palju õhku alla ja kui see jääb makku, tekib maoseinte venitus ning valuaisting lapsel. Seepärast on oluline lasta "õhud" välja. Rinnaga toitmise ajal peaks ema vältima oma menüüs kofeiini sisaldavaid jooke, maiustusi, gaasilisi jooke ja teisi toite, mis võivad tekitada gaase (õunad, hernesupp jms). Ema rinnapiim on lapsele alati parim ja täiuslikum toit esimesel poolaastal. Sealt saab laps kõik vajalikud toitained, vitamiinid, mineraalid ja ka kaitsekehad nakkushaiguste vastu. Enne toitmist pange laps kõhuli, see tugevdab kõhulihaseid ja soodustab gaaside väljumist.

Edu soovides,
Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

8-aastasel lapsel on probleem

11.04.11 / Lastehaigused

Mu 8-aastasel lapsel on probleem püksi kakamisega alates sellest kui ta kooli läks. Ei taha ta lugeda ja üldse õppida, see on meil üks suur tegu. On väga aktiivne, kärsitu ja närviline. Mida peaks tegema või kelle poole pöörduma?

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!

Kõige sagedamini on pükste määrimise ja püksi kakamise põhjuseks kõhukinnisus, mille korral pärakus on kõva tükk kakat, aga üleval pool olev vedel soolesisu voolab „tükist“ mööda ja määrib pükse. Laps ise ei pruugi sel juhul üldse tunda, et kaka püksi tuleb. Kui laps on lisaks kõhukinnisusele ka kärsitu ja närviline, ei pruugi ta kakamisetungi õigel ajal märgata. Last püksi kakamise eest karistada ei tohi, vaid teda peab hoopis positiivse tagasiside abil motiveerima õigel ajal potile minema. Näiteks võite päeva eest, mil ta pole püksi kakanud, teha mingi preemia– maiustus või mõni väike mänguasi. Hästi sobib ka, kui laps hakkab kalendrit pidama ehk siis ostke kalender, kuhu saab iga puhta päeva eest panna ilusa kleepeka. Kõhukinnisuse sagedasemaks põhjuseks on dieedivead - Kiudainetevaene toit ning vähene vedelik. Toit peab iga päev sisaldama kiudaineid, mis muudavad roojamassid pehmemaks ja ergutavad sooletööd. Kiudaineterikkad on köögivili, puuvili, teraviljatooted, eriti just täistera ja kliid. Roojamassid muutuvad pehmemaks ka ploomi, punapeedi söömisel. Ka vedelikku peab laps tarbima piisavalt. Janu kustutamiseks sobib vesi või mehud. Kui laps joob söögikordade vahele palju magusaid mahlasid ja piima, siis need tekitavad küll täiskõhu tunde, kuid ei anna roojamassi. Natukene võib laps ikka maiustada, aga pakkuge kommi asemele talle kuivatatud ploome, aprikoose või tooreid puuvilju. Kartuli ja kastme kõrvale pakkuge kindlasti ka salatit.
Kõhukinnisus leevendamiseks võib kasutada ka sobivaid suukaudseid lahtisteid, et roe muutuks pehmeks ja ei tekiks enam kõva junn pärakusse. Üks parim ja enam kasutatav ravim on laktuloos, sest see ravim ei imendu seedetraktis ja annust võib suurendada kuni 2 ml ühe kilogrammi kehakaalu kohta ööpäevas ilma kõrvaltoimeid kartmata. Laktuloosi võib kasutada mitu kuud ja peab kasutama nii kaua, kui laps hakkab iga päev kakama, seejärel võite ravi annust hakata langetama 5 ml kaupa. Kui roojamine muutub harvemaks, siis uuesti doosi tõsta. Kui probleem püsib vaatamata ravimitele, toidu korrigeerimisele ja positiivsele motivatsioonile, soovitan pöörduda gastroenteroloogi ja ka psühholoogi vastuvõtule. Saatekirja annab perearst.

Edu soovides,
Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Lamepea sündroom

07.04.11 / Lastehaigused

Tere! Meil on väike armas Downi sündroomiga laps kodus. Downidele iseloomulikult on ka meie pojal lame pea. Olen oma uurimisega jõudnud nii kaugele, et tean, et peakuju saab muuta mingite vastavate kiivrite abil. Kes Eestis sellega tegeleb ja kelle poole peaks pöörduma? Perearst ei teadnud asjast midagi, polnud kunagi kuulnudki.
http://www.topnews.in/health/cognitive-and-motor-delays-linked-flat-head-syndrome-infants-26231

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!

Kiivrite abil saab lapse peakuju muuta lastel, kes juba ise kõnnivad. Kui laps on enamuse ajast lamavas asendis, siis vahet pole mille peal kukal lamab kas selleks on kiiver või voodi. Eestis selliseid kiivreid minu teada veel pole, aga uurida võiks www.itak.ee Invatehniliste Abivahendite Keskuse kaudu, kes vajadusel ka vahendi kohale saavad tellida.
Downi sündroomiga lapsed on lihaskond nõrk ning nende areng kulgeb hilistumisega tavanormiga võrreldes, seega on esimesel eluaastal olulised asendravi võtted s.t. asendi vahetamine voodis, ainult ühel küljel lamamise vältimine. Kui südameriket ei kaasne, on soovitav ka kõhuli asendi kasutamine. Soovitav on regulaarne füsioterapeudi konsultatsioon arendusravi võtete omandamiseks.

Edu soovides,
Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Krüptorhism

07.04.11 / Lastehaigused

Tere! Küsimus pealkirjas. Uurin vaid veel üle, et kui tõenäoline on see, et 1 munand mis pole alla laskunud(teine on) seda ise teeb, enne kui on vaja sekkuda? Kas see on mingi väga haruldane nähe ja kui ohtlik on vajalikkuse korral operatsioon? Kas seda tehakse üldnarkoosis või üleüldse, kas see on pikka aega kestev protseduur?
Tänan juba ette vastamast, ootan vastust!

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!
Krüptorhismi leitakse poistel 1-3%-l, enneaegselt sündinutel aga oluliselt sagedamini kuni 30%-l. Munand võib iseenesest laskuda munandikotti esimese eluaasta jooksul. Kui munand ei ole laskunud munandikotti lapse esimese eluaasta lõpuks, on vaja teha üldnarkoosis operatsioon. Kui haigus jääb ravita, on suurem tõenäosus, et täiskasvanueas tekib viljatus või munandis tekib kasvaja. Prognoos on hea juhul, kui testis laskub ise või kui munand operatsiooniga munandikotti tuuakse.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Hammaste lõikumine ja legendid

06.04.11 / Lastehaigused

Palun informatsiooni levinud arvamuse osas, nagu põhjustaks imikul hammaste lõikumine palavikku, immuunsüsteemi nõrgenemist sel perioodil ja erinevaid haigusnähte. Kirjandust lugedes ei leia sellisele seisukohale teaduslikku põhjendust ning nende asjade omavaheline seos jääb mulle arusaamatuks. Kolme lapse emana ei ole ka isiklikule kogemusele tuginedes tuvastanud hammaste lõikumisel teisi nähte kui igemete sügelemine, kohatine rahutus, süljevool. Kas on tõestatud hammaste lõikumise seoseid haigusnähtude ning immuunsüsteemi nõrgenemisega hammaste lõikumise perioodil?

Vastab:

Tiia Voor
Tiia VoorPediaater
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere!

Hammaste tulek on normaalne areng ja see ei tekita haigusnähte. Kuna hambad lõikuvad tavaliselt 6. elukuul, siis umbes samaks ajaks on lapsel alanenud emalt raseduse ajal saadud antikehade (kaitsekehade) hulk ja laps võib kergemini nakatuda erinevate haigustekitajatega. Seega immuunsus on hammaste tulemise ajal nõrgem, sest emalt saadud kaitsekehad on peaaegu kadunud ja lapse enda immuunsüsteem toodab kaitsekehi veel vähe, aga see on lihtsalt ajaline kokkulangemine ning hammaste lõikumine ei langeta immuunsust. Hammaste tuleku ajal esinev palavik, kõhulahtisus, köha, nohu, nahalööbed on seotud ikkagi viirushaigustega, mitte hammaste lõikumisega. Hammaste lõikumine võib küll tekitada suuremat süljeeritust, lühiaegselt toidus keeldumist, rahutut und ja nõrka punetust suu ümbruses tingituna süljevoolusest. Mõned arstid arvavad, et hammastelõikumine võib anda väikese kehatemperatuuri tõusu, aga mitte palavikku >38C.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Pildilised ravijuhised: