Eesti suurim tervisenõustamise keskkond
50923 tasuta nõuannet!
Arst annab nõu, küsi julgelt!
Küsi arstilt!
Kliinik.ee RSS Feed
 

Esita küsimus dermatoloogile

 
 
LOE KÜSIMUSI JA VASTUSEID
Dermatoloogidele esitatud küsimustele on 2024 vastust.
KÜSI NÕU TEISTELT! ARUTA TEEMAT FOORUMIS
Foorumis on 89 teemat.

papilloom viirus

19.02.02 20:26

Tere,

tahaks teada rohkem papilloomviiruse kohta, ei leidnud kuskilt vastust järgmistele küsimustele:

1. Lugesin, et suuseksi tagajärjel võib tekkida ka kõripapilloom. Kuidas see välja lööb, millise arsti juures seda ravida? Kui on teada, et partneril on viirus(mitteaktiivses olekus), kas siis võib 100% kindel olla, et suuseksi puhul on kõripapilloom kindlustatud?

2. Kas välissuguelunditel ja tupes asetsevatest kondüloomidest võivad ka kasvajad arenema hakata? Kas need vähkitekitavad tüved (16 ja 18?) tekitavad võimalikke kasvajaid ainult emakakaelal või ka mujal?

3. Kas esimest korda raseduse ajal välja löönud kondüloomid kujutavad sarnaselt herpesele lootele suuremat ohtu kui varemgi välja löönud viirus?

Küsimusi sai palju, aga ma oleks väga tänulik vastuste eest.

Vastab...

Airi Põder
Airi Põder
STD & J erapraksis
Veel vastuseid sellelt arstilt

1.Viirusinfektsiooni nakatumine või mittenakatumine sõltub nii paljudest asjaoludest,et sellele küsimusele pole võimalik üheselt vastata.Loomulikult on Teie poolt kirjeldatud olukorras nakatumine võimalik,aga kindlasti pole see 100%-lise tõenäosusega kindlustatud.

2.Pole välistatud,et kasvajalised protsessid võivad hakata arenema ka mujal,mitte ainult emakakaelal lokaliseeruvatest kondüloomidest.

3.Teaduslikus kirjanduses puuduvad andmed selle kohta,et esmakordselt raseduse ajal välja löönud kondüloomid kujutaksid endast lootele suuremat ohtu võrreldes varem välja löönud viirusinfektsiooniga.

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?

täpid

19.02.02 11:15

Tere!Minu probleemiks on säärtel ja reitel olevad väiksed punased täpid, mis arvatatvasti on paljudel naistel. See ei ole küll haiguslik, aga millest see tuleneb ja kas neid täppe (vinne) saab kuidagi "eemaldada"?Ette tänades ja vastust ootama jäädes, Anu!

Vastab...

Sirje Liiv
Nahaarst dr. Sirje Liiv erapraksis
Veel vastuseid sellelt arstilt

Lugupeetav Anu!Võtke ette käik nahaarsti juurde, et saada oma küsimusele täpne vastus.S.Liiv

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?

näonahk

19.02.02 10:13

Tere!

Milline ja kuidas välendus nahalest? Olen 29 aastane naisterahvas ja näonahk on pehmelt öeldes kohutav. Olen käinud nahaarstil, diagnoos oli acne vulgaris. Kuid lugedes acne kohta erinevaid kirjatükke, ei tundu see mis minu näonahaga toimub üldse mitte acne moodi olevat. Näonaha pind on millimeetriste vahedega punaseid punnikesi täis- põsesarnad, otsmik, lõug. Jube vaatepilt! Igal õhtul ja hommikul puhastan nägu leebete näopuhastusvahenditega-Sebamed näovesi jne. Kui seda ei teeks oleks asi vist nii hull, et tea kas töölegi saaks minna.

Ja veel-kas sellise jubeda näoga võiks solaariumis käia? Kas see parandaks Teie arust midagi? Nahaarstile kohe ei saa minna, perearsti juures vähemalt nädalane järjekord (saatekirja jaoks), aga niikaua tuleb ju ikkagi tööl käia...

Paluks mingisugustki abi...

Lugupidamisega,

abivajaja

Vastab...

Sirje Liiv
Nahaarst dr. Sirje Liiv erapraksis
Veel vastuseid sellelt arstilt

Olete nõus raha kulutama kallistele hooldusvahenditele ja nii aega kui raha solaariumile, selle asemel, et alustada nahaarsti juures aknevastast ravi. Võite ju nahaarsti vahetada , kui Te ei leidnud eelmise tohtriga ühist keelt.

S.Liiv

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?

veresooned – kapillaarid

18.02.02 14:32

Minu nina juurde on viimase kahe-kolme aasta jooksul tekkimud lillakad veresooned. Kui make-up on peal, pole asi hull, kuid ilma meikimata häirivad nad mind tohutult. Kas minu probleemile on mingi lahendus või pean leppima paratamatusega?

Tänan!

Vastab...

Heli Raudsepp
TÜ Kliinikumi Nahahaiguste kliinik, Kliinik
Veel vastuseid sellelt arstilt

Kuigipalju on ikka võimalik Teid aidata. Tulemused sõltuvad kapillaaride vohandi tüübist ja diameetrist.

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?

akne

18.02.02 14:16

Tere!

Minu 16-a.pojal on keskmise raskusega põletikuline akne ( komedoonid,sõlmed).Nahaaarsti vastuvõtul soovitati kaaluda võimalust raviks isotretinoiiniga.Kuna ravim on väga kallis ja raviperiood küllalt pikk ning tutvunud patsiendi infolelehega, on tekkinud mõningad kahtlused:

- kas ravimi efektiivsus on alati garanteeritud

- kas ravimi kahjulik toime (naispatsientidel lausa kohustuslik rasedusest hoidumise nõue) sellises eas ei too kaasa hilisemaid tagajärgi mõnes muus osas.

Saan aru ,et ravimi infolehtedel on alati hoiatatud kõikvõimalikest kõrvalmõjudest ja tihtipeale liigselt,kuid emana tunnen siiski muret.

Mida Teie soovitate?

Vastab...

Terje Kukk
TÜ Kliinikumi Nahahaiguste kliinik, Kliinik
Veel vastuseid sellelt arstilt

Soovitan alustada isotretinoiinraviga, sest ta akne protsessi kõigisse patoloogilistesse protsessidesse toimiv ja aastaid oma efektiivsust õigustanud. Ravib dermatoloog ja ravi kuuri ajal jälgib arst ka teatud analüüse. Minimaalseks ravikuuri kestvuseks tuleks arvestada 4 kuud.

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?

vistrikud jalal

18.02.02 12:54

6-aastane poeg põdes aastavahetusel tuulerõugeid. Sellest ajast kuni tänaseni on tal jalal mõned vistrikud,kus keskel oleks justkui ava ja millest (eriti peale vanni) tuleb valget kreemjat asjandust. Justkui oleks mingisugune pooride ummistus või midagi taolist. Mis vistrikud need võiksid olla ja kuidas nendest lahti saada?

Vastab...

Heli Raudsepp
TÜ Kliinikumi Nahahaiguste kliinik, Kliinik
Veel vastuseid sellelt arstilt

Kahjuks ei saa ma selle kirjelduse alusel dignoosi panna. Peaksin nägema Teie last.

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?

hormoonid

18.02.02 11:55

6 aastat tagasi hakkasin võtma antibeebipille. Proovisin oma arstiga ühte, seejärel teist ravimit, kokku 7 erinevat- kõikide puhul tekkisid verejooksud. Käisin isegi mingil ühepäevasel narkoosi all võetaval uuringul, kuid kõik oli arsti väitel OK. Lõpuks leidsime lahenduse- ANTEVION. Kuid lisaks verejooksudele tekkisid tablettide proovime ajal imepisikesed valged mädatäpid kaelale ja rinnale. Käisin Tallinnas nahaarsti vastuvõtul ning ta väitis, et tegemist on seborroilise dermatiidiga ning seda haigust ei ole võimalik ravida. Olukord pidi paranema lapse sünniga. Kaebuste leevendamiseks võib pesta oma keha vaid Nizorali´iga . Isiklikult kahtlen diagnoosis kuna mul ei ole kõõma, juuste väljalangemist, naha ketendamist kulmude vahel jt. iseloomulikke tunnuseid. Antevioni kasutuselevõtuga paranes märgatavalt naha seisukord, kuid päris lahti pole ma täppidest kaelal ja rinnal siiski saanud. Võib-olla on tegemist hoopis hormoonhäiretega? Kas meessuguhormoonide ülekaal võib olla ka juhul kui tsükkel on paigas? Vereeritus on küllaltki pikk: 7-8 päeva. Kuna Antevion on Eestis minevik, pean lähiajal proovima mingit uut antibeebipilli. Kas tasub proovida suurema naishormooni sisaldusega rasestumisvastast vahendit, et nahaprobleemidele leevendust saada?

Vastab...

Sirje Liiv
Nahaarst dr. Sirje Liiv erapraksis
Veel vastuseid sellelt arstilt

Kui enne antibeebipillide kasutusele võtmist Teil mingeid probleeme ei olnud, siis soovitaksin mittehormonaalseid rasedusvastaseid meetodeid kasutada.

S.Liiv

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?

KÕÕM & KUIV PEANAHK

18.02.02 11:26

Tere Lp Sirje Liiv!

Olen 29 a naine. Minu põhiprobleemiks on kõõm, millega olen võidelnud juba mitu aastat. Varem probleem peale kõõmavastaste shampoonide kasutamist taandus, nüüd enam mitte. Olen külastanud mitut nahaarsti, kes kõik on soovitanud nii erinevaid kui ka juba kasutatud vahendeid (eucerin, nizoral, vitamiinikuurid jne). Ka diagnoose on pandud erinevaid (seborroiline dermatiit, atoopiline dermatiit jne). Kuna minu menstruaaltsükkel on ka üsna pikk (5-6 päeva), siis naistearst soovitas DiANE-35, mida võtsin 14 kuud. Kuna aga nahk muutus peale seda veel kuivemaks, läksin üle LOGESTILE, mida olen võtnud kaks kuud. Paar aastat tagasi külastasin ka endokrinoloogi, et saada selgust hormonaalsest tasakaalust, kõik oli OK. Muid kaebusi mul ei ole aga tunnen, et kõõmaprobleem hakkab küll juba stressi tekitama, samuti nahaarstide ükskõikne suhtumine (a´la ma võin teile ju kirjutada nizoral tablette aga ma ei tea kas teie maks sellele ka vastu peab).

Positiivset edu lootes, Kristiina Tallinnast

Vastab...

Sirje Liiv
Nahaarst dr. Sirje Liiv erapraksis
Veel vastuseid sellelt arstilt

Lugupeetav Kristiina!

Kahjuks ei ole võimalik Teile nõu anda Teid nägemata ja küsitlemata.

S.Liiv

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?

küüneseen

15.02.02 15:32

Tere!

Kahtlustan,et olen omale küüneseene hankinud. Kahtlus tekkis juba 3-4 kuud tagasi kuid arsti juurde pöördumisega viivitasin. Nüüdseks olen kindel, et tegemist on seenega aga probleemiks on see, et olen 10 nädalat rase. Olen kuulnud, et raseduse ajal küüneseent ei ravita. On se nii ja kas ka ravilakk on keelatud? Mida ette võtta, et ma oma teisi pereliikmeid ei nakataks? Ja veel viimane küsimus - kui ma saan alustada ravi alles aasta pärast, kas selleks ajaks võib olla haigus levinud ka teistele varvastele (praegu on kahjustatud mõlema jala suured varbad)ja nahale?

Tänades

Kersti

Vastab...

Sirje Liiv
Nahaarst dr. Sirje Liiv erapraksis
Veel vastuseid sellelt arstilt

Lugupeetav Kersti!

Tõepoolest, raseduse ja imetamise ajal küüneseent ravida ei saa. Teie lohutuseks võin öelda, et küüneseen progresseerub sageli aeglaselt. Ka küüneseene nahale levimine ei ole tavapärane nähtus. Rohkem toimub vastupidi - seen levib nahalt küün(t)esse. Võib veel loota seda, et rasedus tugevdab Teie immuunsüsteemi ja muutused küünes hoopis vähenevad .Samas pole välistatud vastupidine võimalus. Pereliikmete nakatumisvõimalused tuleb välistada hügieeninõuete täitmisega Apteegikaubast on saadaval profülaktiline seenevastane preparaat Cutasept, mida soovitaksin Teie pereliikmetele. Vanni või duššinurga desinfitseerimiseks võiks kasutada ACE´i.

S.Liiv

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?

liighigistamine

15.02.02 16:28

Tere!

Kas raseduse ajal tohib teha Botox? süste või enne planeeritud rasedust? Millised on vastunäidustused?

Aitäh.

Vastab...

Heli Raudsepp
TÜ Kliinikumi Nahahaiguste kliinik, Kliinik
Veel vastuseid sellelt arstilt

Raseduse ajal Botox süste ei tehta. Puuduvad vastavad uuringud. Varasemas perioodis võib teha.

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?